Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Love and Punishment

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MsAliki, στις 26 Αυγούστου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Όπως ανέφερα και σε ανάλογο θέμα Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι στο https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=326&page=1

    Ποτέ μα ποτέ δεν βίωσα σεξουαλική ευχαρίστηση από μια τιμωρία, είτε ψυχική είτε φυσική παρά το ότι είμαι βαθειά μαζοχίστρια.

    Η τιμωρία στο 24/7 δεν είναι κάτι που Επιθυμεί να δώσει Ο Αφέντης, για την προσωπική του ικανοποίηση, μια και δεν Χρειάζεται προσχήματα, για να πονέσει τη σκλάβα Του. Η τιμωρία σε τέτοιου είδους σχέσης κατά την ταπεινή μου άποψη, έχει αναμφησβήτητα σαν ένα από τους σκοπούς της την καλυτέρεψη της σκλάβας, μια και εφόσων τιμωρείται για κάτι, θα θυμάται να μην το επαναλάβει πολύ καλύτερα από το να της το Έλεγε απλά, αλλά το κυριότερο είναι αυτό που ανέφεραν πιο πάνω η carissa[L-T] και η little_slut[Pier].

    Δική μας είναι η ανάγκη για τιμωρία.!
    Μας λυτρώνει από τις ενοχές…

    Είναι μια ανάγκη τόσο βαθειά που όταν δεν έχουμε Κάποιο να μας επιβάλει την τιμωρία, αυτοτιμωρούμαστε, με διάφορους τρόπους, χωρίς μάλιστα να παίρνουμε την πολυπόθητη λύτρωση από τις ενοχές, μια και μπορεί να νιώθουμε και επιπλέον ενοχές που αυτοτιμωρηθήκαμε.

    Για μένα, αν δεν Αγαπά Ο Αφέντης τη σκλάβα, αν δεν την Νοιάζεται, απλά δεν έχει λόγο να Ασχοληθεί, και να Νοιαστεί αρκετά, ώστε να Καταναλώσει χρόνο και ενέργεια, για να Βρει την κατάλληλη τιμωρία για το συγκεκριμένο λάθος, μια και πρέπει να είναι ανάλογη του, και να Προσφέρει λύτρωση στη σκλάβα Του από τις ενοχές της.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Θα ήθελα να ρωτήσω, για ποιό λόγο συσχετίζουμε την τιμωρία με το 24/7 D/s; Σε σχέσεις D/s που δεν (φαίνονται να) είναι 24/7 δεν υπάρχει ο θεσμός της τιμωρίας; Απ ότι γνωρίζω, και εκεί υπάρχει.

    Η τιμωρία στο D/s σίγουρα δεν είναι τιμωρία - παιχνίδι και kinky sex game. Εμπεριέχει όμως και την (επί της αρχής) συναίνεση του υποτακτικού στοιχείου στην τιμωρία. Γι αυτόν τον λόγο μπορεί να συμβαίνει μεταξύ ενηλίκων. Είναι ένα από τα στοιχεία που πολύ έντονα διαφοροποιούν μία D/s σχέση από μία vanilla.

    Ο σκοπός της τιμωρίας δεν είναι να είναι ευχάριστη, με κανένα τρόπο. Ούτε για τον Κυρίαρχο, ούτε για την υποτακτική. Χώρια από αυτό,κατά την άποψή μου, αν υπάρχει μία στιγμή που ο Κυρίαρχος μπαίνει κάτω από το μεγεθυντικό φακό της υποτακτικής είναι ακριβώς όταν Αυτός επιλέγει την κατάλληλη τιμωρία. Πάντως, καλό θα ήταν οι τιμωρίες να μην είναι ένας τρόπος για να επιβεβαιώνει μέσα του το υποτακτικό στοιχείο ότι η σχέση παραμένει στέρεη, αν και είναι φυσικό να συμβαίνει σε κάποιο βαθμό αυτό. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

    Για μένα προσωπικά, τόσο στην φύση και στην κοινωνία, όσο και στις σχέσεις, είτε vanilla είτε D/s, δεν υπάρχουν τιμωρίες και επιβραβεύσεις. Υπάρχουν μόνο συνέπειες. Αναπόδραστες συνέπειες. Το ότι στο D/s η επιβολή της άποψης του de facto Κυρίαρχου στοιχείου γίνεται και με τη χρήση τιμωριών, μου φαίνεται πέρα ως πέρα κατανοητό.
     
  3. lorelai

    lorelai Guest

    Θέλω να σταθώ στο post και στο ερώτημα της little slut. Δεν πιστεύω ότι σε πονάει γιατί σ'αγαπάει. Είναι μια πρόταση αντιφατική. Αν όμως εννοείς ότι παρόλο που σε πονάει σ'αγαπάει εκεί θα με βρεις απόλυτα σύμφωνη. Από προσωπική μου εμπειρία δεν έχω δει Κυρίαρχο να με τιμωρεί από την καλοσύνη της ψυχής του ή γιατί θέλει απλά να ικανοποιήσει την ανάγκη μου για τιμωρία και λύτρωση. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τόσο αλτρουϊστές Κυρίαρχοι εκεί έξω. Δικιά μου όμως άποψη. Μέσα από την διαδικασία τιμωρίας παίρνουν κι αυτοί την ευχαρίστηση της Κυριαρχίας όταν βλέπουν έναν άνθρωπο τόσο πρόθυμο να τους υποταχτεί. Και για να πω και κάτι τελευταίο. Ανάγκη για τιμωρία και επιθυμία γι'αυτήν είναι δυο καταστάσεις που πιστεύω ότι συμβαίνουν ταυτόχρονα.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Love and Punishment

    Το ότι εσύ δεν έχεις γνωρίσει τέτοιους Κυρίαρχους δεν σημαίνει κιόλας πως δεν υπάρχουν, έτσι δεν είναι?  
     
  5. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: RE: Love and Punishment

      Και το να πιστεύεις οτι υπάρχουν τέτοιοι Κυρίαρχοι, δε σημαίνει κιόλας ότι υπάρχουν πράγματι, έτσι δεν είναι lara[E-p];

    Θέμα συνεννόησης μεταξύ των Δ/δύο και δομής της σχέσης είναι η τιμωρία, πιστεύω. Και είναι εφικτό να υπάρχει με αυτό τον τρόπο σε μία D/s σχέση, άσχετα από το κίνητρο και τον χαρακτήρα του Κυρίαρχου. Η έννοια της τιμωρίας είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη συνυφασμένη με την Κυριαρχία και την υποταγή.
    Αρκεί να μην περνιέται η τιμωρία για "αυτόματος σταθεροποιητής" της σχέσης.
     
  6. lorelai

    lorelai Guest

    lara[E-p] οι απόψεις μου φυσικά και δεν δεσμεύουν κανέναν. Εκφράζω την γνώμη μου ανάλογα με τις πεποιθήσεις και τις εμπειρίες μου. Μέχρις στιγμής αυτό πιστεύω. Θα με βρει σύμφωνη το ερώτημα της tender lilly ως απάντηση σ'αυτό που είπες.
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Θα είναι αστείο τελικά αν το thread αυτό καταλήξει subs vs slaves lol
     
  8. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    lorelai ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής και παρανοήθηκε το νόημα αυτού που ήθελα να πω. Δεν ανέφερα πουθενά ότι με πονάει επειδή μ'αγαπάει. Είπα απλά ότι αφού δέχομαι όλα τα υπόλοιπα και δεν τα συγχέω με την αγάπη Του γιατί να συγχέω την τιμωρία. Δηλαδή αφού δεν θεωρώ ένδειξη μίσους ή επίδειξης δύναμης το μαστίγωμα ή τον εξευτελισμό γιατί να θεωρήσω την τιμωρία;

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με την tender lilly ότι ελιναι καθαρά θέμα συνεννόησης και δομής της σχέσης. Μην ξεχνάμε ότι για κάθε τύπο υποτακτικού υπάρχει και ο ανάλογος Κυρίαρχος και το αντίθετο φυσικά. Οπότε ας ψάξει ο καθένας να βρει αυτό που πιστεύει ότι του ταιριάζει γιατί σίγουρα υπάρχει κάπου γύρω μας.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Love and Punishment

    Το γέλιο είναι πάντα ευπρόσδεκτο carissa[L_T]  

    Προσωπικά όμως δε βλέπω εδώ κάποια σύγκρουση μεταξύ σκλάβων και υποτακτικών. Άλλες λανθάνουσες συγκρούσεις, κάποια (μάλλον άκαρπη) προσπάθεια να δοθεί ένα μήνυμα ίσως ναι, αυτήν ειδικά όχι.

    Σχετικά με την τιμωρία, μου είναι απόλυτα κατανοητό να τιμωρηθώ σε μία D/s σχέση για κάτι που έκανα ή για κάτι που παρέλειψα.

    Δε νομίζω ότι θα ήταν αποδεκτό για μένα να τιμωρηθώ για κάτι που είμαι ή δεν είμαι ή για κάποια σκέψη που έκανα ή δεν έκανα.

    Πώς θα αντιμετώπιζε αυτή την τοποθέτηση μία σκλάβα;
     
  10. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Δεν μπορεί να τιμωρηθεί κάποιος για αυτό που είναι lilly από την στιγμή που έχει γίνει αποδεκτος , αν δεν είναι αρεστός για αυτό που είναι, το κουβαδάκι και σε άλλη παραλία. Μιλάω για τα fundemental χαρακτηριστικά μας. Τώρα αν είμαστε πχ ψεύτες κλπ.... είναι άλλο κεφάλαιο.
    'Οταν όμως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σε αυτό που είμαστε (και συνήθως υπάρχουν) και αυτός είναι ένας στόχος μιας slave, να βελτιωθεί πέρα όλων των άλλων, μπορούμε να οδηγηθούμε στην βελτίωση αυτή ακόμα ΚΑΙ με τιμωρία.
    Όσο για τις σκέψεις... έχω τιμωρηθεί για σκέψεις που έχω κάνει, και έχω τιμωρηθεί δικαίος. Ήταν σκέψεις άδικες και αντιδραστικές που πήγαζαν από τον δικό μου πανικό, εγωϊσμό και ανασφάλεια και μέσα στο χάος τους προκαλούσαν περισσότερο πανικό. Φαύλος κύκλος.
    Το αποτέλεσμα ήταν να μάθω να ελέγχω όλο και περισσότερο τα παραπάνω και να σκέφτομαι πιο ψύχραιμα, να κρίνω καλύτερα και να μάθω επιτέλους να εκφράζω τις σκέψεις μου με τον σωστότερο τρόπο για μια σκλάβα.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση carissa[L_T]  

    Υποθέτω ότι ο ψεύτης που ανέφερες στο παράδειγμα τιμωρείται για κάποιο ψέμα που είπε όντας ψεύτης, άρα για πράξη του, οπότε ερχόμαστε στα ίδια.

    Και οι σκέψεις για τις οποίες τιμωρήθηκες στο παρελθόν, εκφράστηκαν ίσως με κάποιες πράξεις και παραλείψεις, οπότε και τιμωρήθηκες, αν έμειναν σκέτες σκέψεις γιατί να τιμωρηθείς;
     
  12. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Κάτι από κολοκυθιά μου μοιάζει αυτό αλλά τελος πάντων....
    Όσο για τις σκέψεις.... απλά τις ανέφερα μια και οτιδήποτε συμβαίνει μέσα στο μυαλό μου είναι δικαίωμα Του Κυρίου μου να το γνωρίζει ώστε να το χειριστεί.