Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

[M/s & D/s], συμφωνίες.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 21 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. tithon

    tithon Contributor

    σε κ/υ σχέσεις δεν γίνεται συμφωνία.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η συμφωνία προϋποθέτει συναλλαγή.
    Εάν υπάρχει συμφωνία τότε υπάρχει συνάλλαγμα, κλπ κλπ...
     
  3. v1979

    v1979 Regular Member

    Η αντίτιμο
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αλήθεια είναι.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Το αντίτιμο είναι το σώμα της συναλλαγής, έπεται δηλαδή, μη γράφουμε περικαλώ μόνο και μόνο για να γράφουμε...
    Φχαρ'στώ..!
     
  6. v1979

    v1979 Regular Member

    Έγραψα για μιας και μόνο μορφή συμφωνίας που την θεωρω απαραίτητη κ η οποία αναφέρεται στο ελάχιστο ως βάση ή στο μέγιστο ως προοπτική. Χωρίς κανένα άλλο περιεχόμενο. Ναι σε αυτή συμφωνία υπάρχει αντίτιμο οχι ως το σωμα της συναλλαγής αλλά ως εκείνη η ενέργεια που χρειάζεται να αφιερώσουμε
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτό στα ελληνικά περιγράφεται ως μονομερώς προταθέν πλαίσιο αντίληψης.
    Από το πλαίσιο αυτό μπορεί ή όχι να προκύψει συμφωνία ή μη.
    Αν προκύψει κάποιου είδους συμφωνία, το αποτέλεσμά της δεν στοιχειοθετεί ντιες.
    Χατίρια στις αντιλήψεις των άλλων δεν χαλάω, η στανική πειθώ δεν μού λέει κάτι...
    Ξεκουράσου...
     
  8. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι χαζό...
    Εάν δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ σχέσεων Κ/υ τότε ποιά η διαφορά με το M/s;

    Δεν υπάρχουν hard/soft limits σε με Κ/υ σχέση; Safe word? nothing? Αφεντικά και δούλοι σκλαβιά γινήκαμε ούλοι;
     
  9. v1979

    v1979 Regular Member

    Έστω ότι δεν το έθεσα σωστά και ευθύνη μου. Όπου ελάχιστο ας βάλουμε τις επιθυμίες πάνω στις οποίες χτιζουμε το κοινό πλαίσιο. Όπου μέγιστο βαζουμε τα όρια. Η συμφωνία για την οποία αναφερθηκα έχει να κάνει με το μέχρι που είναι διατεθημενα τα μέλη ως σύνθεση να φτάσουν. Ως τα όρια τους και basta η πέρα από αυτά. Στο πέρα από αυτά μπαίνει η ενέργεια που χρειάζεται να δαπανήσουν ώστε να μπορέσουν να ανοίξουν περισσότερο και να προχωρήσουν πέρα από όσα όριζαν ο καθένας ως άτομο. (Τώρα αυτή η δυναμική ακουμπάει την έννοια της εντροπίας από κοινωνιολογική σκοπιά αλλά και μέσα στις ανθρώπινες σχέσεις αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία που δεν χωρά σε αυτό το νήμα). Καλό σας απογευμα
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τσού, το εμές είναι υποσύνολο του ντιές...
     
  11. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Τώρα εξηγείται γιατί εξαφανίστηκαν όλοι οι Μαστεράδες ξαφνικά,
    γιατί πριν από μόλις 6 χρονάκια άλλα λέγαμε.

    Μάλλον δεν έλαβα το μέμο... oh well.
     
  12. entelweis

    entelweis Regular Member

    Συνήθως όταν γνωρίζεις τον άλλο μέσα από τη συζήτηση ο ένας λέει τι θα ήθελε να πάρει/ζήσει με τον άλλον και αν συμφωνήσουν καλώς συνεχίζουν τη μετάξυ τους σχέση,αλλιώς ο καθένας παίρνει το δρόμο του.Απο εκεί και πέρα αν για τον οποίο λόγο δε τηρηθεί αυτή η συμφωνία και κάποιο μέλος νιώθει ότι δε καλύπτεται πλέον μπορεί να ζητήσει αποδέσμευση.Εγω πάντα όταν γνωρίζω κάποιον θέλω να ξέρω τι μπορεί να μου δώσει και αν αυτά με καλύπτουν συναισθηματικά.Αν κατά τη διάρκεια της σχέσης δω ότι αλλά μου είπε και αλλά κάνει σε αρκετά σημαντικά θέματα τότε απλά απομακρύνομαι...