Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

M vs D

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 12 Μαϊου 2006.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Την προσοχή σας παρακαλώ...

    Υποθέτουμε πως:

    Έχουμε έναν Master και έναν Dom..έχουν τον ίδιο ψυχισμό και την ίδια φαντασία και γενικά ταυτίζονται απόλυτα ,με εξαίρεση τη μονογαμική και πολυγαμική τους υπόσταση.

    Και οι δύο έχουν τον ίδιο αριθμό εμπειριών σε sessions.

    Ποιος θεωρείτε πως είναι πιο έμπειρος;
    α.σε επίπεδο πρακτικών του bdsm ;
    β.σε επίπεδο χειρισμού της ψυχολογίας του-της sub/slave;
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Κάτι δεν κατάλαβα καλά μάλλον... το να είσαι Dom προϋποθέτει μονογαμία ενώ Master πολυγαμία? κατάλαβα καλά τον διαχωρισμό ή μήπως παίρνουμε αυτές τις περιπτώσεις μόνο για την σύγκριση? (που και πάλι δεν καταλαβαίνω)
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: M vs D

    Σωστά.Απλά έλαβα υπόψιν μου μόνο τα γνωρίσματα με τις ανάλογες παραμέτρους ,των:

    Dom:ο Κυρίαρχος που δεν έχει μόνιμους υποτακτικούς-ες(πχ ο υποφαινόμενος)

    Master:ο Κυρίαρχος που έχει μόνιμους υποτακτικούς-ες..

    Ένιηγουέη.Τώρα που διευκρίνισα ,θα τύχω απαντήσεων ή να βάλω μπουρλότο και να κάψω τις ορολογίες και τα political correct σας-μας ?!
     
  4. Striker

    Striker Regular Member

    Πως προέκυψε αυτός ο ορισμός για προσδιορισμούς ανόμοιους?
    'Οπως και να το δώ δεν βγάζω κάποιο νόημα. Εξηγώ τι εννοώ:

    Περίπτωση 1: Δίνεις τις υπαρκτές διαφορές ενός Master με εναν Dom? Τότε το παραπάνω είναι σίγουρα λάθος.

    Περίπτωση 2: Δίνεις τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε δύο χαρακτήρες και ονομάζεις αυθαίρετα τον έναν Master και τον άλλον Dom? Σε αυτήν την περίπτωση ή και οι δύο Masters θα είναι ή και οι δύο Dom (ίδιος ψυχισμός. ίδια φαντασία λες)

    Τελικά ποιοί είναι οι χαρακτήρες που απευθύνονται τα ερωτήματά σου?.
    1. Ένας μονογαμικός Master και ένας πολυγαμικός Dom?
    Ένας πολυγαμικός Master και ένας μονογαμικός Dom?
    2. Ένας πολυγαμικός Master και ένας μονογαμικός Master ή ένας Dom και ένας Dom αντίστοιχα?
    3. Κάτι άλλο?
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Πρωτού σηκώσω τα χέρια ψηλά....

     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Μονογαμικός Master: contradictio in terminis. Το επίθετο αντιφάσκει λογικά σε όσες ιδιότητες υποδηλώνει κατ' ανάγκην το όνομα (ο όρος, εν προκειμένω).
    Πολυγαμικός Dom: βρίσκεται σε καλό δρόμο.
    Είναι σφάλμα να υποτεθεί ότι ο αριθμός εμπειριών σε sessions μπορεί να ισοζυγισθεί, σε σπουδαιότητα, με τον αριθμό ερωτικών συντρόφων, βασικό και υπέρτατο κριτήριο αποτίμησης της ηδονιστικής σοφίας.
    Η ψυχολογική διαχείριση είναι ανέφικτη, φοβούμαι, αν ο μάνατζερ δεν έχει τάλαντο και η σουμποσκλαβίτσα/ος τη διάθεση να υποβληθεί σε εξετάσεις (μονογαμικοί είναι -βλ. σχετικό νήμα, κατά κανόνα, οι αδέξιοι περί τα σεξουαλικά αλλά και αμαθείς ως προς τις ψυχές).
    To (bd)sm γενικώς, δίχως κλινοπάλη και απεριόριστες ερωτικές εξάρσεις με ικανό αριθμό συντρόφων, κινδυνεύει να εκφυλιστεί σε νοσηρότητα.
    Ελλείψει σπερματικών εκτοξεύσεων και αιδοιοχυμών, ενδέχεται το leather να αντικατασταθεί από κοινό ζουρλομανδύα.
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Είχαμε δεν είχαμε το γυρίσαμε πάλι στην πολυγαμία λολ
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: M vs D

    Ναι βρε carissa[L_T]   Ήρθαν κάτι φίλες σκλάβες Τσέχες και θέλω να σας το φέρω λάου λάου ,για αποκατάσταση ...     

    Να σοβαρευτώ τώρα(ειδικότητα μου) και ας παρεκλίνω λίγο του θέματος(Πρώτη φορά είναι ,σας το ορκίζομαι!   ).Δηλαδή δεν υπάρχει ένας(μα ένας) Master ,που πέρασε κάποιο μεγάλο διάστημα πιστός στον-στην σκλάβο-α του ?????

    Αν υπάρχει να επισυνάψει φωτογραφία του και να συνεχίσουμε στην απάντηση του ερωτήματος  
     
  9. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: M vs D

    Αριστούργημα Ντολμανσέ... σκέφτομαι να το προτείνω για τα resources and tutorials <χ>.

    Είναι η άνοιξη carissa[L_T], πρέπει να το δούμε με ευρύτητα πνεύματος το θέμα, δεν γίνεται αλλιώς <χ>.

    Incomplete, νομίζω ότι συγκρίνεις μπανάνες με ροδάκινα <χ>

    Ο Master δύσκολα έχει τον ίδιο ψυχισμό με τον Dom επειδή ο Πρώτος ενδιαφέρεται να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά και έχει κάνει κόπο γι αυτό ενώ ο δεύτερος, ακόμα και να έχει την δυνατότητα και την ευκαιρία δεν επιθυμεί να κυριαρχεί ολοκληρωτικά.

    Δεδομένου ότι η φαντασία έχει τις ρίζες τις στον ψυχισμό Του Master ή του Dom, αμφιβάλλω αν είναι η ίδια στην κάθε περίπτωση. Αλλά έστω ότι στην πράξη εκφράζεται με τον ίδιο τρόπο π.χ. τώρα να μαστιγώσει θέλει ο ένας, αλλά μία πλήρως δική Του, να μαστιγώσει θέλει και ο άλλος.

    Θα έλεγα ότι ένας Μαστερ μπορεί να έχει κάνει και λιγώτερες συνεδρίες αλλά λογικά ξέρει καλύτερα να χειριστεί έναν "υπό" από έναν Dom, ο οποίος μπορεί κάλλιστα να μην θέλει να χειρίζεται κανέναν.
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: RE: M vs D

    Στην περίπτωση που ο Dom και θέλει και χειρίζεται ,όμως;
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ειρωνεύεστε έναν Dolmance ελλόγιμη tender lilly;
    Και τον παραδίδετε στην κρίση μονομελούς δικαστικού οργάνου, η αμεροληψία του οποίου αμφισβητείται;
    Δεν σέβεστε τη μνήμη του έγκλειστου στο Charenton, προ πολλού τεθνεώτος, λογοτεχνικού δημιουργού μου;
    Η φράση "είναι άνοιξη...να το δούμε με ευρύτητα πνεύματος το θέμα..." είναι ίσως απρεπής υπαινιγμός για μειωμένες στυτικές μου ικανότητες κατά τις άλλες εποχές του έτους;
    Με αποκαλείτε αναφρόδιτον κατά το θέρος, το φθινόπωρο και τον χειμώνα, υπονομεύοντας τα επιχειρηματικά και επενδυτικά μου σχέδια;
    Επειδή, ως γνωστόν, τον Μάϊο εγκαυλώνουν οι γαϊδάροι, με κατατάσσετε μήπως στην κατηγορία των αντιπαθητικών εις εμέ όνων;
    Προσφεύγω πάραυτα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο S/M Δικαιωμάτων, καθότι η τιμή και η υπόληψη μου εθίγησαν βάναυσα.
    Θα απαιτήσω αποζημίωση σε είδος. Να μου καταβληθούν 5 εκατομμύρια μπανάνες και ισόποσα ροδάκινα.
     
  12. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Θεωρώ πως δεν υφίσταται πιστός με την έννοια μονογαμικός Μάστερ αλλά υπάρχουν μονογαμικές περίοδοι. Αν εμφανιστεί μια άλλη σκλάβα που θα Τον συγκινήσει αρκετά και είναι κατάλληλες οι συνθήκες για να ασχοληθεί τότε η μονογαμική περίοδος έφθασε στο τέλος της. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα Του.