Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

M vs D

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 12 Μαϊου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Τότε αρχίζει να συζητείται αν θα θελήσει να λάβει τίτλο lifestyler Master, Incomplete <χ>. Εφόσον όμως δεν επιθυμεί να ασκήσει ακόμα και πλήρη έλεγχο, να αναλάβει ολικά την ευθύνη του "υπό" στοιχείου, τότε παραμένει Dom και είναι θαυμάσια και πολύ ωραία έτσι. Κάποτε ήταν πολύ σοβαρή υπόθεση να αποκαλέσει κανείς Εαυτόν Μαστερ, δεν γινόταν εύκολα ή χωρίς σκέψη και υπήρχαν κάποιες προυποθέσεις - πάντως δικαστήρια δεν έμπαιναν στη μέση  

    Και τώρα που είπα δικαστήρια...

    Ντολμανσέ, είμαι συντετριμμένη για το κακό που σας έκανα επειδή κοίταξα να κάνω καλό στον εαυτό μου αλλά και στην κοινότητα τούτη, γιατί αυτό που είπατε άξιζε μία καλύτερη τύχη από το να ξεχαστεί σε ένα απλό νήμα. Παρακαλώ να επικοινωνήσετε με Τον αρμόδιο για να αποφασίσετε από κοινού για τις περαιτέρω συνέπειες. Παρακαλώ γλυκά να μην είναι βαριές οι συνέπειες καθότι είναι το πρώτο μου ολίσθημα αυτό. Την επόμενη φορά θα κοιτάξω να μην ολισθήσω. Θα προσπαθήσω να κατακρημνιστώ απλά. Ευχαριστώ <πολύ γλυκό χαμόγελο>
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Η ανάλγητος καρδία μου εκάμφθη από την σπαρακτική συντριβή σας δεσποινίς κρινένια.
    Δίδεται άφεση αμαρτιών, με την προειδοποίηση, ωστόσο, ότι εις την προσεχή αμφισβήτηση της ρώμης μου, το αναληθές των ισχυρισμών σας θα αποδειχθεί δημοσία - και ενώπιον σας - από τον γράφοντα και την πολυπληθή ομάδα συνεργατών του, μεσούσης βαρυχειμωνιάς ή σε συνθήκες καύσωνος.
    Διατελώ.  
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor


    πολύ μ'άρεσε αυτό αγαπητέ Dolmance...ξαναπές το!!!   
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως, αγαπητή. Ωστόσο, ας αποφύγουμε την υπερβολή στα παραθέματα, επιχειρώντας, ο καθείς με το ταίρι/α του, την υλοποίηση όσων ο Σαρδανάπαλος διδάσκει.
     
    Last edited: 15 Μαϊου 2006
  5. Zondag

    Zondag Regular Member

    Καλησπέρα,

    Η διαφορά ενός Master και ενός Dom αφορά ακριβώς την εμπειρία,την πείρα αν θέλεις.

    Υπο αυτή την έννοια,και αν οι λέξεις και οι χαρακτηρισμοί έχουν κάποιο νόημα πλέον, ένας Dom έχει την δυνατότητα να εξελιχθεί σε Μaster αλλά τίποτα δεν διασφαλίζει ότι αυτή η δυνατότητα θα εκπληρωθεί. Eνας Master από την άλλη δεν μπορεί να ξαναγίνει Dom γιατί πολύ απλά η εμπειρία και οι σχετικές με αυτήν ικανότητες,δεν χάνονται.

    Το θέμα είναι ότι υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στην αντικειμενική εννοιολογική σημασιά ενός χαρακτηρισμου,και στον τρόπο με τον οποίο διαφορετικοί άνθρωποι τον κατανοούν.

    Έχω την εντύπωση οτι πολλοί στο χώρο του bdsm αποδίδουν κάποιους χαρακτηρισμούς σε μια τελείως λανθασμένη βάση. Ένας 2Οαρης πχ με σκληρές σαδστικές τάσεις ο οποίος αποκαλεί τον εαυτό του Master στη βάση του ότι ο όρος Dom ακούγεται κάπως "soft" και δεν του πάει. Φυσικά ο ίδιος δεν είναι σε θεση να κατανοήσει ούτε τη "βαρύτητα" αυτής της ιδιότητας ούτε τι πραγματικά αντιπροσωπευει. Και αυτό που αντιπροσωπευεί δεν είναι τίποτα άλλο παρά η εμπειρία.
     
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    τυπικολαγνείες ...
     
  7. female

    female Contributor



    (Παρένθεση - πάνε πολλά χρόνια που άκουσα για την ύπαρξη μονογαμικού άντρα, οιουδήποτε στάτους, και τότε παλιά που το λέγαν, μάλλον παραμύθι ήταν. Ποιος ξέρει... ίσως και να υπάρχει κάποιος που είναι μονογαμικός από επιλογή. Για τους υπόλοιπους αναρρωτιέμαι μόνο πόσο καιρό κρατάν την, απόλυτα περιστασιακή, μονογαμία. Πάντα απεχθανόμουν την κοινωνική υποκρισία που βαφτίζει το 99,9% ...παρέκκλιση.)

     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    μη λες μεγάλια λόγια
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Εμ με γαργαλάς να τον παραφράσω τον κιτρινιάρη...«το να συμβαίνει κάτι που κάθε συνηθισμένος κυρίαρχος έχει προβλέψει δεν αποτελεί και το αποκορύφωμα της επιδεξιότητας....»

    Με λίγα λόγια ο χώρος του bdsm, όταν ξεπεράσει τη μελαγχολία του παραμερισμού του, θα δει καθαρά τις θέσεις του που τον διακρίνουν από τη συντηρητική κακούργα κενωνία.

    Ντολμανσέ παίξε μπάλα....
     
  10. Zondag

    Zondag Regular Member

    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς το τυπικό μέρος της ερμηνείας των όρων. Η διαφωνία μου αφορά στην ουσία περισσότερο και όχι στους τύπους.

    Η διαφορά μας είναι οτι εσύ επικεντρώνεσαι στο αντικείμενο της κυριαρχίας (σκλάβος/α/οι)ενώ εγώ επικεντρώνομαι στην ικανότητα για εξάσκηση κυριαρχίας,κάτι αρκετά διαφορετικό κατα τη γνώμη μου.

    Κάτω απο αυτή την οπτική ένας Dom είναι απλά ένα άτομο κυρίαρχης ψυχολογίας,χωρίς όμως αυτό να του εξασφαλίζει και την ικανότητα της κυριαρχίας. Δεν μιλάω για την εν δυνάμει ικανότητα η οποία είναι συνυφασμένη με τον ψυχισμό ενός Dom,αλλά για την αντικειμενική,υπαρκτή ικανότητα της κυριαρχίας η οποία αποκτάται μόνο μέσα από την εμπειρία.

    Eνώ ένας Master είναι όχι μόνο αυταπόδεικτα ένας Dom αλλά είναι και Κύριος (αφέντης/αυθεντία) της ικανότητας (=επιδεξιότητα/τέχνη) για Κυριαρχία.

    Όπως το βλέπεις εσύ ένας Μaster παυει να είναι Master όταν απωλέσει το αντικείμενο της κυριότητας του (σκλάβο/α/).Όπως το βλέπω εγώ ένας Μaster δεν χάνει ποτέ αυτο το χαρακτηρισμό,επειδή ακριβώς η τέχνη της Κυριαρχίας της οποία έχει κατακτήσει ούτε ξεχνιέται ούτε χάνεται.

    Άλλωστε αγαπητέ, οι λέξεις εκτός από τους τυπικούς λεξικολογικούς προσδιορισμούς έχουν και μια υπόσταση, μια "βαρύτητα" από μόνες τους. Ένα παράδειγμα? Πάρε ένα 50άρη άνδρα ο οποίος έχει περάσει τη ζωή του μέσα στο χώρο,έχει παρελθόν αρκετών σχέσεων στις οποίες έχει παίξει τον κυρίαρχο ρόλο,και είναι πλέον ικανός να κυριαρχήσει και να γοητεύσει το κάθε υποτακτικό θηλυκό. Για κάποιους λόγους αυτή την εποχή δεν έχει καποια σχέση.

    Σύγκρινε αυτό τον άνδρα τώρα με ένα 25αρη ας πούμε ο οποίος έχει κυρίαρχη προσωπικότητα μεν,και ο οποίος έχει δεσμό με μια κοπελίτσα η οποία αρέσκεται στο να παίζει τη "σκλάβα",τη βρίσκει με λίγο σπάνκινγκ ας πούμε,κάνα δέσιμο που και που ίσως κλπ.

    Ο ένας δεν έχει σκλάβα,ο άλλος έχει σκλάβα. Σύμφωνα με το λέξικό θα πρέπει να αποκαλέσω τον πρώτο Dom και τον δευτερο Master. Σύμφωνα όμως με την προσωπική μου αίσθηση για τους δύο αυτούς όρους δεν μπορώ να το κάνω. Είναι θέμα βαρύτητας των λέξεων.Και η λέξη Master εχει πολύ μεγαλη βαρύτητα για να χρησιμοποιείται απο τον οποιοδήποτε για πλάκα. Ή έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον.

    Αυτή είναι απλά η γνώμη μου και δεν έχω κανένα λόγο και ούτε επιθυμώ να την υποβάλλω σε κανένα. Απλά για τη συζήτηση...
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    αμ τι νομίζεις καλέ μου Dolmance???!! δεν τα βλέπω τα Σαρδαναπαλικά??? δεν τα ζω ενίοτε?? 

    τι ειπες τώρα βρε Incomplete...??? MONOGAMIKOS λέει, Μaster λέει... χμμμ α καλάάά....!!!
    είπαμε να ειμαστε ρομαντικοι άντε εμεις οι υπο... αντε και ένα 'τσιμπιματάκι' Μαστερέικο ρομάντζο !!
    Αλλα μονογαμικός Μαστερ ?? 

    χαχα όμως μην πτοείστε αγαπητοί σύντροφοι/ρομαντικοί, σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις!! όπως σε όλα αλλωστε
     
  12. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.