Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    "Money is not power. Power is power" και δεν το λέω εγώ. Η Λανιστερα τα λέει.

    Και οι άνθρωποι που έχουν πραγματική εξουσία είναι λίγοι, ω τόσο λίγοι.

    Από την άλλη βέβαια δε θα σταματήσει ποτέ να με διασκεδάζει το στερεότυπο "οι γυναίκες θέλουν άντρες με λεφτά και εξουσία" και όλοι οι γνωστοί μας εβερ ξερωγω είναι μεσαία (βαρια) ταξη και προς τα κάτω.

    Και με μια απλή προσφορά ζήτηση να το πάτε δηλαδή δε βγαίνουν τα νούμερα παιδιά... οπότε give the στερεότυπο a break ε;
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Κοινωνικό status;  
     
  3. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    αδερφέ , με το χέρι στην καρδιά σου απαντάω, αλλα έπεσες εντελώς έξω.... ούτε καν στην μεσαία ταξη δεν ανήκω, και το θέμα , τα όποια χρήματα να ειναι κτήμα του .. του ΟΥΧΙ του μπαμπά ξέρω εγω.. καλη καρδιά .
     
  4. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.


    Αδερφέ και σύντεκνε , όταν βρεθεί άφραγκος - άφραγκη - αφραγκο , με παιδεία, ανωτάτη εκπαίδευση - με τις ξένες γλώσσες τους( οχι οτι κόβω και φλέβες για δαυτο ) τεσπα. με περιεχόμενο αδερφέ με πιάνεις , ταξίδια γύρο από τον πλανήτη , γνώσεις μουσικής - τέχνης παντός τύπου . εγω προσωπικά την παντρεύομαι... Αλλο εχω βρει λευτα ετοιμα. το οποιο πιθανοτατα να σε εχει κανει καρα φλορατζα , και αλλο εχω κανει λεφτα με τα @@ του...  
     
  5. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

     
  6. libra

    libra Regular Member

    Απο παντα.
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    @S/M Healing . Kοιτάξτε να δείτε τώρα πως έχει το ζήτημα.
    Εγώ είπα πως αν εξέλειπαν τα στερεότυπα, το bdsm θα ήταν απολαυστικότερο.
    Εσείς βάλατε τις δικές σας προσθήκες, καθώς πουθενά εγώ δεν είπα πως μου αρέσει να υπάρχουν μόνο τα στερεότυπα που μου αρέσουν, πολλώ δε μάλλον αυτά που με βολεύουν.
    Θεωρώ την επιπλέον κρίση σας περί εγωϊσμού, όσο και να το κάνετε, λίγο αυθαίρετη.
    Μπορεί και να είμαι, αλλά εσείς δεν το γνωρίζετε αυτό.
    Πραγματικά, δεν είναι θέμα πολιτικής ορθότητας ή μη, είναι θέμα μονομερούς κατανόησης των γραφόμενων κάποιου, εμού εν προκειμένω.
    Δεν θα σάς χρεώσω παρερμηνεία, γιατί πιστεύω πως δεν έχετε κακή πρόθεση, λίγη βιασύνη και λίγη προχειρότητα στην κρίση σας, σε ότι αφορά αυτό που εξέφρασα ενδεχομένως.
    Επί του ζητήματος που ετέθη, ποιος ακριβώς λέει πως ο γιατρός, το στέλεχος ή ο μάνατζερ είναι κυρίαρχος στην ζωή και στην δουλειά του, παρά η στερεοτυπική αντίληψη πως έτσι πρέπει να είναι αφού ακριβώς είναι το α το β ή το γ. Δηλαδή ο καστανάς της γειτονιάς και ο οδοκαθαριστής de facto δεν έχει τον έλεγχο της δουλειάς ή της ζωής του?
    Ποιος ανάγει την φιλοδοξία σε κυριαρχικότητα εν προκειμένω?
    Και ποιος πάει να ακροβατήσει πάνω στην έννοια των διάφορων στερεότυπων, αναπαράγοντάς τα ολίγον τι στρεβλά?
    Με κάθε καλή πρόθεση για διάλογο, αν και το ποστάκι έχει πολύ καιρό που το έγραψα, συνεχίζω φυσικά να έχω τις ίδιες απόψεις.
    Το άτομο που δεν μπορεί να κυριαρχήσει στον εαυτό του και στην ζωή του, δεν μπορεί να έχει τον ρόλο του κυριάρχου πάνω σε κάποιον άλλον άνθρωπο.
    Και πιστέψτε με, δεν έχει στάλα πολιτικής ορθότητας η άποψή μου αυτή, είναι καθαρά βιωματική, καθαρή και ξάστερη.
    Αν θέλετε να διαφωνήσετε επ΄αυτού, be my guest.
    Νομίζω εκεί είναι η ουσία του ζητήματος προς συζήτηση και όχι στην πολιτικοκορεκτίλα ή μη του καθενός.
    Πιστεύω ειλικρινά ότι έχει μεγαλύτερη σημασία το πρώτο από το δεύτερο.
     
  8. libra

    libra Regular Member

    Νομιζω πως η εξουσια ειναι αυτη που γοητευει. Οι ανδρες με αυτη νοιωθουν δυνατοι κ οι γυναικες διπλα σε δυνατους ανδρες νοιωθουν ασφαλεια. Ενας πχ καστανας βρισκεται κοινωνικα σε μειονεκτικη θεση εναντι ενος βουλευτη. Αυτο κ βεβαια δεν αποκλειει το γεγονος οτι ο καστανας στο σπιτι του ειναι ο κυριαρχικος κ το αντιθετο για τον βουλευτη. Δυστυχως η κοινωνια μας ετσι ειναι. Ο καστανας μπορει να βγαζει περισσοτερα χρηματα απο εναν αγνωστο γιατρο αλλα η κοινωνια τον δευτερο κανει αποδεκτο ως τον προς ισχυρο.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Να σου πω και κάτι?
    Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει αποδεκτό η κοινωνία. Είναι σαν τον κάθετο και οριζόντιο διαχωρισμό που λέω σ΄ένα νήμα μου, ένα πράγμα.
    Δηλαδή αν ο άλλος συστηθεί ως γιατρός, a priori, θα τον κάνω αποδεκτό ως ισχυρό?
    Αμ δε, έχουμε μεγαλώσει πια για τέτοια ευκολίκια.
    Ο άνθρωπος παίζει ρόλο πρωτίστως και όχι η ιδιότητά του, που είτε την δηλώνει, είτε δεν την δηλώνει, είναι δευτερεούσης σημασίας.
    Αν ο άνθρωπος ''το' χει'', τότε δεν ενδιαφέρει κανέναν αν φέρει τον α ή τον β κοινωνικά αποδεκτό τίτλο, δύναμης ή εξουσίας.
    Αξίζει να σημειωθεί, πως συχνά παρατηρείται μία αντιστροφή στην δυναμική των ρόλων ζωής vs bdsm και κάποιος που ασκεί πραγματική εξουσία στην ζωή του επαγγελματικά, θέλει στην ερωτική του ζωή να υποτάσσεται, ως αντιστάθμισμα, ως εξισορρόπηση, ως προσωπική αρέσκεια, γούστο, ως ο,τιδήποτε.
    Άρα, άνθρακες οι ''γυαλιστερές'' γενικεύσεις θαρρώ...
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το κοινωνικό στάτους ενός Κυριάρχου με την οικονομική έννοια όπως έχουν αναφερθεί οι προλαλήσαντες.

    Μπορεί να είναι καστανάς ή βουλευτής, μούτσος ή κάπτεν και πάλι δεν θα με ενδιέφερε.
    Η αυτοπεποίθηση και η αυτογνωσία μου εμπνέουν την όποια "ίσχυ" σε κάποιον άνθρωπο και όχι το αντίθετο.
     
  11. Sub Tolias

    Sub Tolias Regular Member

    ωραίες οι απόψεις σας...αλλα η βασική λέξη κατ εμε....ειναι η ΚΑΥΛΑ,,,τωρα αν θα ειναι γιατρος/γιατρινα.....σκοθπιδιαρης σκουπιδιαρα...νεκροθαφτης κτλ κτλ...προσωπικα δε με αγγιζει καν....
    απο τη στιγμη που εμενα μου γαμαει το μυαλο και γουσταρω....τα υπολοιποα ειναι λεπτομερειες....
     
  12. libra

    libra Regular Member

    Η απαντηση μου δεν εκφραζει τα προσωπικα γουστα κανενος, δεν μπορω να τα ξερω αλλωστε. Ηταν καθαρα γενικη. Κ νομιζω πως ετσι ειναι. Κ ευχομαι να μην ακουγομαι εγωιστικα.