Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    Σε αυτό ειδικά συμφωνώ απόλυτα. Οι ερωτήσεις που έκανα στο νήμα νομίζω οτι ήταν σαφείς και ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν γιατι πραγματικά με βοήθησαν να πάρω απαντήσεις. Έχω την αίσθηση οτι ενοχλήθηκες, επειδή νόμισες οτι υποτιμώ τον "καστανά" και θεωρώ ανώτερο τον "βιομήχανο¨πχ. Δεν είναι αυτό. Απλά θέλω να ξέρω το ΠΩΣ το βιώνει ο καθένας σας ( έκαστος), και απο την δική σου απάντηση (αν και την ένιωσα λίγο σαν ψηφιακό "τηλεράπισμα") κατάλαβα το πως βιώνεις το θέμα, αυτό μου φτάνει.
     
  2. Illicit

    Illicit Regular Member

    Θα μιλήσω καθαρά για μένα. Βγάζοντας η ίδια στη δουλειά μου ενα σεβαστό ποσο , δεν θα μπορουσα ποτε και για κανένα λογο να δω ανώτερο μου κάποιον οικονομικά κατώτερο και με ενα ανύπαρκτο κοινωνικό στάτους. Είναι εντελώς ξεκάθαρο στο μυαλό μου.
     
  3. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Οχι για εμένα παίζει ρόλο ο χαρακτήρας συνολικά και οχι η κοινωνική θέση μιας Κ .
     
  4. Dux

    Dux Regular Member

    Συζητούσαμε γι' αυτό το θέμα με την αγαπημένη @TheCat, βολτάροντας στους θορυβώδεις δρόμους.
    Η άποψη μου ήταν η ίδια που εξέφρασαν κι άλλοι στο νήμα. Η όλη διαδικασία είναι εγκεφαλική. Τουτέστιν δεν παίζει ρόλο το επάγγελμα και -προφανέστατα- οι οικονομικές απολαβές. Κοινώς, ο καστανάς μπορεί άνετα να σε κατακτήσει αν έχει το μυαλό που απαιτείται, σε σχέση με τον βιομήχανο της προσέγγισης "geia sou kukla...." κλπ.
    Δέχομαι πως το επάγγελμα και η κοινωνική θέση μπορεί να παίξει ρόλο στο ζήτημα της αρχοντιάς. Ναι, είναι αρχοντικό να βλέπεις έναν/μία Κ με κοστούμι ή φανταχτερό σατέν φόρεμα. Όπως αρχοντικό είναι ένα μεγάλο σπίτι με ξύλινη βιβλιοθήκη, χαλιά και τζάκι. Η αρχοντιά είναι ελκυστική. Όμως δεν είναι θέσφατο πως ο κοστουμάτος θα γαμήσει το μυαλό σου καλύτερα από εκείνον με το σκισμένο τζιν.
     
    Last edited: 8 Απριλίου 2018

  5. Την οικονομικη κατωτεροτητα ΟΚ, την αντιλαμβανομαστε ολοι αντικειμενικα με τον ιδιο τροπο. Το κοινωνικο στατους ομως; Το ταυτιζεις με το οικονομικο θεμα; Πως το οριζεις;
     
  6. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Το να ειναι μορφωμένος και κοινωνικά επιδέξιος το καταλαβαίνω ...Αλλα σύμφωνα με την απάντηση που έδωσες ,θεωρείς γενικά κατώτερο κάποιον που βγάζει λιγότερα χρήματα απο εσένα .Με αυτήν την λογική λοιπόν ,οσα λαμόγια μας κυβερνάνε τόσα χρονια και προφανώς έχουν παραπάνω λεφτα απο εσένα ,ειναι και ανώτεροι σου σωστα;;
     
  7. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Θα συμφωνήσω ότι δε γίνεται να υπάρχει κοινωνική κ οικονομική απόσταση μεταξύ slave K M.
     
  8. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Νομίζω ότι δεν εννοούμε ότι κάποιος που κλέβει είναι κ ανωτερος. Προφανώς είναι πολύ κατώτερος εκτός κ αν υπάρχει μεγάλη πείνα για χρήματα που διαστρεβλωνει τα πάντα .
     
  9. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Κάποιος που απλα βγάζει παραπάνω λεφτα απο εσένα ειναι ανώτερος δηλαδη ;
     
  10. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Μπερδευεσαι. Δεν είναι μόνο τα χρηματα, είναι όλο το πακετο.

    Κάποια που ειναι πχ 45 ετων, έχει μια καλή δουλεια, είναι σοβαρη επαγγελματιας στο χώρο της, αξιοπρεπής κυρία σοβαρή κ μορφωμενη, ναι θα ήταν ωραίο να είναι αφεντρα.

    Από την άλλη μια Κυρια 18-98 ετων, που δεν εχει τα παραπανω, έχει ομως τη σπίθα της αφεντρας, τότε ναι επισης αξιζει!

    Οπότε δε γενικευω, όλα ισχύουν ανά περίπτωση κ με βάση την κοινή λογικη καϊ κυριως πρέπει να "το εχει" η Κυρια..

    Μην προσπαθείς να φτιάξεις κανόνες γιατί δεν υπάρχουν κανονες.
     
  11. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Δεν προσπαθώ να φτιάξω κανόνες ,το αντίθετο .
    Αν το έχει ,το έχει ανεξαρτήτως οικονομικής και κοινωνικής θέσης .
     
  12. Illicit

    Illicit Regular Member

    Ας πουμε ότι ο κάποιος που δεν έχει στοιχειώδη μόρφωση και μια στρωμένη δουλειά ,δηλαδή όπως είμαι εγώ,δεν είναι στις επιλογές μου. Σίγουρα είναι και θέμα χαρακτήρα και προσωπικότητας, αλλα όσο αφορα την πρωτη εντύπωση, μετα το θέμα της εμφάνισης σαφεστατα, το να έχει κάποιος λιγότερα προτερήματα απ' οτι εχω εγώ είναι μειονέκτημα. Καλώς ή κακώς είμαι μια γυναίκα και εμφανίσιμη ,με στρωμένη δουλεια αρκετά δραστήρια και δυναμική ,ιδανική για αφεντρα θα έλεγα,οποτε για να μην επικρατήσει το κυρίαρχο του χαρακτήρα μου θα πρεπει κάποιος άντρας να έχει έστω και λιγα περισσότερα απο εμένα. Αυτό δεν αφορα μονο το χρηματικό κομμάτι, αλλα και το μορφωτικό και το κομματι του χαρακτήρα και της προσωπικότητας. Πιστεύω να σας καλυψα