Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master/slave vs Dominant/submissive

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Striker, στις 26 Οκτωβρίου 2005.

  1. Striker

    Striker Regular Member

    Ανοιγω το θεμα με αφορμη μια φραση μου σε αλλο post που αναφερεται στον χαρακτηρισμο της slave σε σχεση με την submissive.


    "Η σκλαβα ειναι υποτακτικη απο την φυση της, οχι απο επιλογη της"


    Οποτε γενικευοντας και προκειμενου να προκυψουν χρησιμα συμπερασματα για τις M/s και D/s σχεσεις, αλλα και τους πρωταγωνιστες τους, αναμενω τις αποψεις και τα σχολια σας σχετικα με τα παρακατω:


    Ποιες οι διαφορες μεταξυ μιας slave και μιας submissive;

    Ακομη...Ποιες οι διαφορες μεταξυ ενος Master και ενος Dominant;

    Και ως αποτελεσμα των παραπανω...Ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ των M/s και D/s σχεσεων;



    Striker
     
  2. Striker

    Striker Regular Member

    Για χαρη ευκολιας και αναπτυξης των ζητουμενων ξεκινηνω με το (1) και την καταθεση των σκεψεων μιας σκλαβας (κρατω τους ορους Master/slave για χαρη ομοιομορφιας στα posts). Ωστε να κατανοησουμε καλυτερα την σημασια της φρασης που περιλαμβανεται στο πρωτο μηνυμα και εδωσε και την αφορμη για την δημιουργια αυτου του thread.


    "Εκεινος ειναι ο Master και εγω ειμαι η slave
    Εκεινος ειναι ο Ιδιοκτητης και εγω ειμαι η ιδιοκτησια
    Εκεινος ειναι για να ικανοποιειται και εγω ειμαι για να ικανοποιω

    Γιατι ειναι ετσι?

    Επειδη Εκεινος ειναι ο Master και εγω ειμαι η slave"



    Νομιζω οτι οι παραπανω σκεψεις της δειχνουν ξεκαθαρα οτι για την σκλαβα δεν τιθεται θεμα επιλογης. Γνωριζει ποια εινα, γνωριζει τι ειναι, γνωριζει ακομα και γιατι υπαρχει. Τα πραγματα γι αυτην ειναι εντελως ξεκαθαρα, οπως ξεκαθαρος ειναι και ο λογος που ειναι ετσι. Ξεκαθαρος και παραλληλα απλος και χωρις αμφιβολιες ή αμφισβητησεις.

    Η slave παραδινεται ολοκληρωτικα. Καταθετει στον Master και τα τρια στοιχεια της υπαρξης της. Tο μυαλο της, την ψυχη της και το σωμα της. Υποταχτηκε πληρως σε Εκεινον οταν εγινε σκλαβα του, παρολο που αρχικα ειχε αποφασισει να μην το κανει. Θυμαται οτι παλεψε για να υπερασπισει αυτην της την αποφαση. Την γοητευε, ηθελε να υποταχτει και να γινει δικη του, παραλληλα ομως ηθελε να εχει το δικαιωμα της επιλογης. Οπως ειχε κανει και στο παρελθον. Να νιωθει την ασφαλεια οτι μπορει να απομακρυνθει αν χρειαζοταν. Ομως επειτα απο καποιο διαστημα συνειδητοποιει οτι αυτο δεν ειναι παρα ενας φοβος που τον κουβαλουσε σε ολη της την ζωη. Αλλα τωρα δειχνει να μην υπαρχει. Σαν να μην υπηρξε ποτε. Προσπαθει να καταλαβει τον λογο που συμβαινει αυτο. Της φαινεται ανεξηγητο, πως ειναι δυνατο. Σηκωνει το βλεμα της και τον αντικριζει. Και τοτε συνειδητοποιει οτι δεν εχει αλλη επιλογη απο το να υποταχτει πληρως στην δυναμη και την κυριαρχια του. Εκεινη την στιγμη εγινε σκλαβα του.


    Για να χαλαρωσω και λιγο αυτην την ωρα τα γραφομενα μου προς το τελος πηραν μια μορφη διηγηματος. Οσο για τις διαφορες μεταξυ slave και sub νομιζω οτι διακρινονται στο κειμενο και στο κοριτσι που απο sub αρχικα εγινε slave.



    Striker
     
  3. split

    split Guest

    RE: RE: Master/slave vs Dominant/submissive

    Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό που γράφεις ?

    Αυτά τα πορνό σαιτ που έχουν εικόνες από μια sub σε διάφορες φάσης και δίπλα ένα κειμενάκι που λέει ακριβως ομως αυτό που γράφεις !
    Φανταζομαι εκει θα το ειδες και εσυ και το μετεφερες !

    Κρίμα γιατί μια χαρά το ξεκίνησες το θεμα σου και ίσως αν παραθέτανε εδώ απόψεις άνθρωποι που γνωρίζουν το αντικείμενο θα γινόταν καλή συζήτηση και κάποιοι θα μπορουσαν να ωφεληθούν.

    Εσύ μόνος σου το χάλασες και το γελοιοποίησες !

    Master Striker,
    κοίταξε κάτι άλλο εκτως από πορνό σαιτ , αυτά είναι για άλλη δουλειά , όχι για να μάθεις την φιλοσοφία τους όρους και τους ρόλους .
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    split κατ'αρχήν πάψε σε παρακαλώ να είσαι προσβλητική με το καλημέρα.

    Δεύτερον, πριν εκφράσεις άποψη για τα μέλη κάνε μια βόλτα στα διάφορα που έχουν γραφτεί εντός του site που μπήκες και έγινες μέλος.

    Τρίτον, πέρα από αυτό που αποκαλείς φιλοσοφία υπάρχει και η πραγματική ζωή χιλιάδων ανθρώπων.
     
  5. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Αντιπαρέρχομαι του σχολίου της - μονίμως ζοχαδιασμένης και με πολλά απωθημένα- split και λέω πως κατάρχήν για να υπάρξει διαfορά άπό sub σε slave , πρέπει να προηγηθεί πολύ training του/της sub.
    Θεωρώ πολύ δύσκολο το να φτάσει κάποιος/α sub στο επίπεδο του/της slave και δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί να γίνει από την αρχή μιας D/s σχέσης.Εκτός από υποταγή,χρειάζεται υπομονή,εκπαίδευση και φυσικά διακαής πόθος από τη μεριά του/της sub.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: RE: Master/slave vs Dominant/submissive

    split,
    ασχολούμαι μαζί σου τελευταία φορά, αν δεν γίνεις ευγενική και αν, αντί να γκρινιάζεις δεν πεις επιτέλους μια (1) αποψη. Εγω σπουδασα, εκανα, ερανα... Πες μας μελιρρυτη τι έμαθες εκεί εκεί στα πανεπιστήμια?.

    Γιατί για παράδειγμα, η Mistress δεν κάνει έρωτα με τον sub/slave όπως γραφεις σ' αλλο ποστ? Μηπως αυτό συμβαίνει σε περιπτώσεις καθαρόαιμου Σαδομαζοχισμού πράγμα που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι απλώς μια γωνίτσα του bdsm? Και ποιός παρακαλώ έβγαλε αυτό το θέσφατο? Η Aνωτάτη Δογματική Σύνοδος του BDSM?
    Αστεία πράγματα και με χάλασαν πρωι-πρωί.
     
  7. Striker

    Striker Regular Member

    RE: RE: RE: Master/slave vs Dominant/submissive

    Με την ευκαιρια που μου εδωσε αυτο το urt.
    Ας μεταφερω εδω και το πρωτοτυπο κειμενο που δανειστικα προκειμενου να διατυπωσω στην συνεχεια την αποψη περι slave σε προηγουμενο post.



    "He is Master, and i am slave

    He is Owner, and i am owned

    He commands and i obey

    He is to be pleased and i am to please

    Why is this?

    Because He is Master, and i am slave"



    John Norman
    Explorers of Gor pages 178-179




    Ας συνεχισουμε...



    Striker
     
  8. Astarty

    Astarty Contributor

    Αυτό που κάποτε μου είπε ένας Master ότι είναι η διαφορά του από έναν Dom ισχύει;
    Ο Master ασχολείται με την ψυχή ενώ ο Dom με το σώμα.

    Αστάρτη
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    split τέτοια συμπεριφορά δεν είναι και δεν θα γίνει ποτέ ανεκτή.
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    split πες μας εσύ τι γνωρίζεις λοιπόν πάνω στο θέμα χωρίς να γίνεσαι προσβλητική. κανείς εδώ δεν είναι ειδήμονας και όλοι ανταλλάσουμε απόψεις. χρησιμοποίησε τα πτυχία σου και διδάξε τα μέλη όλα όσα εσύ ξέρεις μπας και προσφέρεις και εσύ κάτι θετικό, γιατί το μόνο που κάνεις μέχρι τώρα είναι να ειρωνέυεσαι τα άλλα μέλη που στην ουσία δεν έχουν τα δικά σου BDSM πτυχία...
     
  11. gaby

    gaby Guest

    'Εστω και με μία χρονική υστέρηση θα ήθελα να καλωσωρίσω στο φόρουμ τον Κύριο Striker.

    Και να ομολογήσω ότι η μάλλον επεισοδιακή υποδοχή που έγινε στο πολύ
    ενδιαφέρον αυτό thread μου προκάλεσε αμηχανία.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος με τις διαφορές μεταξύ D/s και M/s ή Dom/Master ή υποτακτικής και σκλάβας. Υποθέτω έχουν να κάνουν με το βαθμό του power exchange στη σχέση, που είναι διατεθειμένος να αποδεχτεί ο/η top, που δύναται να εκχωρήσει ο/η bottom.

    Με έχει απασχολήσει όμως και μου τράβηξε το ενδιαφέρον όταν την είδα στο thread για το γονάτισμα, η παρακάτω αποστροφή:

    Από την καθαρά προσωπική μου οπτική, αισθάνομαι ότι ο πυρήνας της υποτακτικότητάς μου είναι φυσικός. Η έλξη που αισθάνομαι προς το D/s και M/s πιστεύω ότι είχε καθαρά εσωτερικό αρχικό κίνητρο.

    Πέρα όμως από τη φυσική ροπή προς την υποταγή, παίζουν ρόλο για την εξέλιξη σε υποτακτική ή σκλάβα, η αφύπνιση, και η καλλιέργεια του φυσικού ενστίκτου με την εκπαίδευση και την αυτο-εκπαίδευση.

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί μία sub να εστιάσει την ψυχή της στην ικανοποιήση του Άλλου, χωρίς να αισθάνεται ότι ελέγχεται ολοκληρωτικά από Εκείνον.

    Θεωρώ πολύ πιθανό, για να επανέλθω στην πρόταση του Κυρίου Striker, ότι η υποτακτική μπορεί να κινείται είτε από τη φύση είτε από επιλογή της ενώ η σκλάβα δύσκολο να μην είναι κατ αρχήν από τη φύση της σκλάβα.

    Αλλά, δεν παίρνω όρκο ότι το ερώτημα φύση/επιλογή συσχετίζεται απόλυτα με τα θέματα D/s - M/s, Dom/Master, sub/slave. Ιδίως για τις sub/slaves, αισθάνομαι ότι είναι και θέμα συνθηκών και εκπαίδευσης.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αν δεν υπήρχε κάτι που να ωθεί προς την συγκεκριμένη επιλογή θα το επέλεγε;

    Πιστεύω πως η επιλογή ενός submissive είναι το αν θα ακολουθήσει ή όχι την φύση του και σε ποιόν βαθμό.

    Όσον αφορά στις διαφορές, όπου αναφέρεται το θέμα thread, εκεί που ουσιαστικά κατ' εμέ βρίσκεται η διαφορά είναι στην χρήση και το νόημα του ρήματος "ανήκω" και όσον αφορά στην Κυρίαρχη και όσον αφορά στην υποτακτική πλευρά.

    Ανήκω με την αρχαία ελληνική έννοια του ρήματος "κτ(ά)ω / κτώμαι" και όχι απλώς αυτήν του "συμπεριλαμβάνω / συμπεριλαμβάνομαι"

    (αντίστοιχα στα αγγλικά η διαφορά ανάμεσα στα I am owned και Ι belong)