Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master/slave vs Dominant/submissive

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Striker, στις 26 Οκτωβρίου 2005.

  1. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Λοιπον η αναγγη μου να απαντησω και να υπερασπιστω τη θεση μου ειναι οντως μεγαλη. Δεν ξερω για σενα μπορω να μιλησω μονο για τον εαυτο μου και για ανθρωπους που γνωριζω και εχω συζητησει μαζι τους. Λεγοντας πως ειναι θεμα σεχουαλικης ταυτοτητας αν θελεις η καλητερη λεξη ειναι κλιση την οποια εχο ξανααναφερει εννοω τα εξης~
    αρχιζοντας να ψαχνω και να καταλαβαινω τα θελω μου εκανα στον εαυτο μου πολλες πολλες ερωτησεις ισως η πιο σιμαντικη απο ολες ηταν η ερωτηση γιατι να μπορω να νιωσω απολητα ευτιχισμενη και ολοκληρωμενη μεσα σε μια σχεση Κυριαρχιας/υποταγης γιατι τα δικα μου θελω να ειναι τα δικα του θελω γιατι νιωθω αυτην την απολυτη ελευθερια κυριαρχομενη απο Εκεινον. Γιατι δεν μπορω να νιωσω ολοκληροτικα ευτυχισμενη και πανω απο ολα ολοκληρωμενη μεσα σε μια "κανονικη" "κοινονικα αποδεκτη" η οπως αλλιως θελεις ονομασε την σχεση. Γιατι τα δικα μου θελω ειναι τοσο διαφορετικα απο των περισσοτερων αλλων. Ψαχνοντας βρηκα πιστευω γιατι. Και για αυτο ειμαι εδω, οπως και εσυ πιστευω. Ψαχνοντας μεσα μου ειδα πως απο τοτε που με θυμαμαι πως αντιδρω με τους συντροφους μου οποιοι και αν ηταν αυτοι ειχα αυτην την σταση. Εκρυβα για πολυ καιρο τα θελω μου ακομα και απο τον ιδιο μου τον εαυτο πιστευοντας πως δεν ειναι "σωστα" εκεινο τον καιρο δεν ημουν αληθεια ευτιχισμενη. Την προταση την ειπα γιατι ειπωθηκε πως η σκλαβα ειναι σκλαβα απο τη φυση της ενω η υποτακτικη απο επιλογη της. Απλα ειπα πως η σεχουαλικη κλιση ειναι φυσικη στηριζοντας το στην απλη σκεψη πως ουτε εγω ουτε εσυ και νομιζω κανενας αλλος "εξαναγγαζεται" να κανει κατι. Το κανει επειδη το θελει και βρισκει χαρα, ευτυχια και ολοκληρωση μεσα απο αυτο.(οτι και αν ειναι αυτο)Φυσικα και ειναι επιλογη του καθενος να ακολουθησει η οχι την κλιση του. Αν με αυτο ομως ειναι και ολοκληρομενος ειναι ενα αλλο ζητημα.
    Τα περισσοτερα απο αυτα που λεω μπορεις να τα βρεις http://www.lustschmerz.de/LS/Der__Kristall.179.0.html εδω.
    http://www.domantik.de/ και εδω και σε αρκετες αλλες σελιδες. Αυτα που σου δινω ειναι στα γερμανικα μιας και σε ελληνικες σελιδες δεν υπαρχουν ουσιαστικα πολλα επι του θεματος. Σου τα παραθετω για να καταλαβεις πως δεν ειμαι η μονη που υποστηριζω αυτη την γνωμη. Οσο για κοινωνικες και ιατρικες μελετες λυπαμαι αλλα δεν τις διαβαζω. Δεν ξερω για σενα εγω δεν αρεσκομαι να αποκαλουμαι σεχουαλικα διεστραμενη . Ειδικα σε ελληνικες ιατρικες σελιδες για το θεμα που ειναι αληθεια 20 χρονια πισω.
     
  2. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Ο Dominant δεν νιώθει την ίδια "έλξη" προς την πλήρη κατάληψη της υποτακτική Του με Έναν Master. Είναι (εκ φύσεως ; ) επιλεκτικός στις πτυχές της προσωπικότητας της υπό, με τις οποίες θα ασχοληθεί ως Εκπαιδευτής. Το "ποιά είναι αυτά τα στοιχεία" και "γιατί αυτά" εξαρτάται από την αισθητική του Ιδίου. Στον αντίποδα, ο Master ικανοποιείται ασκώντας πλήρη έλεγχο και αυτό επιθυμεί. Το να το αναλύσω περεταίρω είναι, θεωρώ, αδόκιμο, καθώς θα ξεκινήσει ένας φαύλος κύκλος ανάλυσης υποπεριπτώσεων...
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Elvira ανοίγεις πολλά θέματα και όπως πάντα ενδιαφέροντα.

    Αυτό που σου είπε η anasia και έχει δίκηο, είναι ότι το θέμα της αναζήτησης ταυτότητας δεν ειναι για αυτό το νήμα, έχουμε π.χ. το Αναζήτηση ταυτοτήτων γι αυτή τη δουλειά. Αλλά και επί της ουσίας, ο τρόπος που σκέφτεται και αντιδρά κάνει την σκλάβα, ο τρόπος της ζωής της, έτσι νομίζω τουλάχιστον.

    Αν ανοίξεις βιβλία και σελιδογραφία ιντερνετ το θέμα του πώς ξεχωρίζει η σκλάβα από την υποτακτική είναι πολύ μεγάλο και κανείς περίπου δεν συμφωνεί με κανέναν. Υπάρχουν πολύ αυστηροί ορισμοί και διαχωρισμοί, που θεωρούν πχ την σκλάβα μόνο ως το άτομο αυτό που θα υποταχτεί πλήρως, άμεσα και στον Οποιονδήποτε, αδιακρίτως φύλου και προτιμήσεων και δεν θα παραδεχτεί να έχει οποιανδήποτε άλλη υποχρέωση παρά μόνο να υπηρετεί τον Αφέντη. Υπάρχουν και ορισμοί που περιγράφουν μίαν ελαφρώς συναισθηματική bottom, εξαρτάται ποιός τα γράφει, δεν υπάρχει BDSM ακαδημία να ξεδιαλέγει!

    Είναι από τα λίγα θέματα που προσπαθώ να κρατώ το στόμα μου κλειστό εδώ μέσα   και αυτό που θα ήθελα να θέσω ως ερώτηση σ αυτό το νήμα, αν είναι να πω κάτι ουσίας, είναι πώς στην πράξη ξεχωρίζει η σκλάβα από την υποτακτική;

    Δε νομίζω να είναι εύκολο και νομίζω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να καταλαβει κανείς τί ειναι σκλάβα στην πραγματικότητα όχι στην οθόνη και να το νιώσει και όχι τόσο απτό πάντα ακόμα και γι αυτές που το ζούνε. Εδώ μία σκλάβα που ζει με τον Αφέντη και Ιδιοκτήτη της από τα 18 ως σήμερα που είναι 43, με 24/7 καθημερινές σκηνές, πρωτόκολλα, υπηρεσίες, πλήρη υπακοή και τα πάντα, πέρασε μία προσωπική κρίση που δεν πίστευε η ίδια ότι είναι σκλάβα, δεν ήθελε πιά να ζει ως σκλάβα και φοβόταν να το πει στον Αφέντη της γιατί έτρεμε την τιμωρία Του.

    Προσωπικά έχω ένα πρόβλημα με το θέμα στην θεωρία, γιατί δεν είμαι ούτε υποτακτική ούτε σκλάβα αλλά μαθητευόμενη σκλάβα και μπορώ να σου πω ότι ούτε κατά διάνοια δεν έχω τις ελευθερίες των υποτακτικών και ας είμαι στο ίδιο περίπου επίπεδο power exchange. Οπότε, αφού είμαι σε εξέλιξη, δεν με πολυαφορούν οι διαχωρισμοί.

    Όσο γι αυτό που λες στην Ελλάδα είμαστε πίσω ως προς το πώς αποδεχόμαστε το BDSM και άλλοι είναι πιό μπροστά, κράτα κάτι. Το μεγαλύτερο μπλοκάρισμα σ αυτό το θέμα από Γερμανό το έχω βιώσει, ένα το κρατούμενο και δεύτερο, μόνο στην Αμερική δεν είναι πλέον ψυχική νόσος ο σαδομαζοχισμός. Το λήμμα F65 του WHO στα ψυχικά νοσήματα το κατατάσει, και αυτό ισχύει σε όλη την Ευρώπη.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Elvira

    Δεν βλέπω σε τι έπρεπε να υπερασπιστείς τι !
    Δεν έχουμε καν γμτ να χωρίσουμε το Ροκφελερ   ,
    αλλά αναφέρθηκες σε κάτι που με το θέμα το αρχικό δεν έχει σχέση ,
    σε αυτό το νήμα , μιλώ , σε άλλο μπορεί να έχει .
    Από εκεί και πέρα και στην τελευταία σου παράγραφο τώρα ,
    ακυρώνεις βασικά έρευνες κοινωνιολογικές και ιατρικές χρόνων ,
    αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω κάτι .
    Δικαίωμα σου είναι , και σεβαστό ,
    όμως δεν υπάρχει απόδειξη γι αυτό που έγραψες πιο πάνω .

    Αν τώρα η ‘’κλίση’’ κάποιου η σεξουαλική ,
    είναι έτσι , η αλλιώς ,
    και αυτό αν το καταλάβει ποτέ πρέπει και να το λειτουργήσει ,
    θα με βρεις απολύτως σύμφωνη ,
    και είναι αξιέπαινο και για σένα που κατάλαβες τον εαυτό σου και ζεις με αυτό .

    Η διαφορά μας σε αυτά που γράφεις είναι
    πως ταυτίζεις την σκλάβα και την υποτακτική με την σεξουαλική ταυτότητα ,
    ( έτσι φαίνετε τουλάχιστον από αυτά που γράφεις ) ,
    ενώ εγώ θεωρώ πως δεν είναι η βάση .
    Η βάση είναι στο μυαλό , και στο τρόπο ζωής ,
    που φυσικά μέσα σε αυτά εμπεριέχετε και το σεξουαλικό κομμάτι ,
    αλλά από μόνο του δεν έχει να σταθεί στο bdsm ,
    εκτός αν μιλήσουμε μετά και πάμε σε άλλα πράγματα ,
    γι αυτό και σου έγραψα πριν ,
    πως το αρχικό ποστ λέει … για στάση ζωής , υποτακτικές – σκλάβες και διαφορές .
    Δηλαδή ολοκληρωμένα , όχι μεμονωμένα .

    Ελπίζω να έγινα κατανοητή .

    Υ.Γ
    Σε ευχαριστώ για τα links , θα φρεσκάρω και τα γερμανικά μου !
     
     
  5. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Αχ γλυκειά Elvira, πουθενά δεν είπα οτι ο ένας ασχολείται με την ψυχή και ο άλλος με το σώμα, μάλλον μπέρδεψες κάποια πράγματα... Προσωπική μου άποψη είναι οτι και ο Κυρίαρχος, και ο Αφέντης ασχολούνται και πρέπει να ασχολούνται και με τα δύο, απλά αλλάζει ο βαθμός ενασχόλησης του κάθε τύπου, καθώς και οι δύο δίνουν κατευθυντήριες γραμμές και ελέγχουν, επεμβαίνοντας όπου χρειαστεί. Χαρακτηριστικές διαφορές είναι ο τρόπος με τον οποίο χειρίζονται κάποια πράγματα στη ζωή τόσο τη δική τους, όσο και της σχέσης τους, το πόσο καλά ξέρουν τον εαυτό τους, το πόσο καλά τον ελέγχουν τον εαυτό τους, και πάει λέγοντας...

    Δεν πιστεύω οτι είναι ένα μόνο πράγμα αυτό που κάνει τη διαφορά, γι'αυτό και αναφέρω διάφορα πράγματα που θα μπορούσαν να αποτελέσουν διαφορά μεταξύ Dom και Master. Από κει και πέρα, είναι στο χέρι του καθενός αν θα αναλάβει τις ευθύνες που βαραίνουν τον τίτλο που θα διαλέξει, και είναι στο χέρι του και μόνο αν θα τον τιμήσει αυτόν τον τίτλο που διάλεξε, ή θα καταφέρει να εξευτελίσει τον εαυτό του. Εγώ π.χ. είμαι αρκετά πιο ελαστικός απ'τους περισσότερους Masters, για να μην πω Doms, για τον απλούστατο λόγο οτι μ'αρέσει να χτίζω τη σχέση μου ως vanilla και στο τέλος, αφού επέλθει το πέρας της εκπαίδευσης της εκάστοτε κοπέλας μου, να την κάνω M/s, πες το βίτσιο, αλλά αυτό μ'αρέσει. Το γιατί εφαρμόζω αυτό; Γιατί όπως είπε ένας φίλος, αν το πάω απευθείας στο M/s τότε έχω χτίσει πάνω σε ασταθείς βάσεις, και με μια φουρτούνα μπορεί να πέσει όλη η σχέση, ενώ αν πάω κομμάτι-κομμάτι, τότε μπορώ απλά να ξαναχτίσω το συγκεκριμένο κομμάτι.

    Όσον αφορά το τι εννοώ εγώ ως σκλάβα, αυτό είναι μια άλλη ιστορία, γιατί για μένα το να δηλώσει κάποια σκλάβα, είναι ύψιστη τιμή και θεωρώ οτι πρέπει τουλάχιστον να έχει τα κότσια να στηρίξει αυτά που λέει στην πραγματικότητα. Είναι αυτό που λένε οι άγγλοι φίλοι μας: wannabe. Η ερμηνεία, δικιά σας φυσικά. Προσωπικά βλέπω τη σκλάβα ως ένα ακατέργαστο διαμάντι, γεμμάτο σκόνη, και τον Αφέντη, ως τον διαμαντοποιό που έχει ως δουλειά να κάνει αυτό το διαμάντι να λάμψει με τη μεγαλύτερή του δύναμη.

    Όσον αφορά το τι αναμένω εγώ από μια σκλάβα, καλύτερα αυτό να το ξέρω εγώ και η όποια έχει αυτήν την ερώτηση μπορεί να με ρωτήσει σε πριβέ και να της απαντήσω εκεί, καθώς προτιμώ τις προτιμήσεις μου αυτές να μην τις συζητώ δημόσια.
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν μπορώ να δεχτώ πως σκλάβα κάνει κάποια ο τρόπος ζωής της.

    Σκλάβα είναι για μένα αυτό που είσαι, είτε το εξασκείς, είτε όχι, είναι ψυχοσύνθεση που ουδεμία σχέση δεν έχει με το αν ζει με Αφέντη, αν γονατίζει 24 ώρες την μέρα, αν μαστιγώνεται κ.ο.κ.
    Σκλάβα για μένα δεν είναι καν θέμα επιλογής όπως εννοούμε την επιλογή στην καθημερινή μας ζωή.
    Σκλάβα για μένα δεν είναι καν κάτι που απαραίτητα με ενθουσιάζει που είμαι, όπως μπορεί να μην με ενθουσιάζει το αν είμαι ομοφυλόφιλη.

    Αλλά είμαι.

    Έχω αφαιρέσει το σεξουαλική ταυτότητα και κρατάω το ταυτότητα.

    Δεν νομίζω πως η σκλαβιά μου αφορά τη σεξουαλικότητα μου, άσχετα με το ότι εκφράζεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο κι εκεί.

    Ένας υποτακτικός, μπορεί να επιλέξει να ακολουθήσει τη φύση του, μπορεί και όχι.
    Μια σκλάβα δεν έχει επιλογή.
    Τρομάζει αρκετά η συνειδητοποίηση αυτού του γεγονότος, τουλάχιστο εμένα με πανικόβαλε.

    Όταν έφτασα σε κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο εκπαίδευσης, συνέβη κάτι το οποίο έκανε σε μένα φανερό το πώς αντιδρά και υποτάσσεται το είναι μου, ακόμη και σε πράγματα που το συνειδητό και η λογική μου λένε όχι.
    Με τρομοκράτησε ναι. Και περνάω κρίσεις, όπως περνάει η οποιαδήποτε σκλάβα κρίσεις, αλλά αυτό δεν θεωρώ πως μειώνει ή αλλοιώνει σε τίποτα την φύση της, όπως ανάλογα Ένας Master που περάνει περιόδους αμφιβολίας ή επανεξέτασης κάποιων πραγμάτων δεν παύει να Είναι.


    Συμφωνώ, προσθέτοντας πως τα όρια, η ελαστικότητα τους και το που μπορούν να φτάσουν δεν εξαρτώνται ούτε από τις επιθυμίες ούτε από το τι πιστεύει η ίδια η σκλάβα πως μπορούν να είναι, αλλά από Εκείνον.
    Κι αφού Τον εμπιστεύτηκε να την Αναλάβει και να Του ανήκει, είναι ναι υποχρεωμένη να ακολουθεί τις δικές Του επιθυμίες για το πώς, πότε και με ποιους τρόπους και αν θα δουλευτούν αυτά τα όρια.
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Master/slave vs Dominant/submissive


    Επειδή εγώ έγραψα για ‘’τρόπο ζωής ‘’ ,
    εννοώ ακριβώς αυτά που γράφεις πιο κάτω ,
    για να καταλαβαινόμαστε …
     
  8. zabani2002

    zabani2002 Regular Member

    Ελβίρα, συμφωνω και επαυξανω. Το θεμα ειναι πρωτιστως σεξουαλικο,το forum ειναι σεξουαλικο, τα avatar εχουν σεξουαλικα υπονουμενα, το BDSM αφορα καθαρα SEX. Αν το forum ασχολειτο με την ψυχολογια υποτακτικων ανθρωπων στην καθε τους εκδήλωση τοτε δεν θα ημασταν στο BDSM ομμθνιτυ.
    Σχετικα με καποιο σχολιο σχετικα με το τι κανουν ολοι οι υποθετικοι εδω μεσα, ειμαι και εγω υποθετικος (μη εχοντας ασκησει την πολυ εντονη και μακροχρονη επιθυμια μου για αυτο που νομιζω οτι σεξουαλικα μου ταιριαζει, εμενα) γιατι δεν εχω βρει ταιρι και ψαχνω. Νομιζω λοιπον οτι ολοι εχουμε θεση εδω μεσα γιατι απο την αναζητηση μπορουμε να βρουμε αυτο το οποιο ψαχνουμε. Τι ειναι αυτο? Οτι θελει ο καθενας. Καλο ψαξιμο σε Ο/ολους και Ο/ολες.
     
  9. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Απο το 2005 το ερωτημα παραμενει Αλυτο Νομιζω    
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

  11. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Το υποστηρίζω απλά