Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master/slave vs Dominant/submissive

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Striker, στις 26 Οκτωβρίου 2005.

  1. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    ε ρε φτυάρι που έχει πέσει...    
    Νομίζω είναι το αρχαιότερο που έχεις ξεθάψει  

    ...αλλά σ' έσκισε η @lara         
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Έχω επιλέξει το status Domme εδώ και χρόνια διότι με εκφράζει ως ολότητα ενώ το Mistress αφορά κατάσταση. Με εκφράζει, εν συνόλω, να δηλώνω Κυριαρχική και όχι Κυρίαρχη.
    Δεν τίθεται ζήτημα κατώτερου και ανώτερου είδους σχέσης αλλά ποιότητας σε μια σχέση και τούτο δεν το καθορίζει το είδος αλλά τα μέλη που την απαρτίζουν.
     
  3. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    οσο και να προσπαθησω οσο και αν ηθελα [λεμε τωρα] ποτε δεν θα μπορουσα να διαφωνησω με αυτη την τοποθετηση
     
  4. AlexanderV

    AlexanderV Contributor


    Όπου η λέξη Κυριαρχική υποδηλώνει δυναμική ροή, ενώ το Κυρίαρχη μία παγιωμένη κατάσταση ή είναι κάποιος άλλος ο λόγος που τα διαφοροποιείς εννοιολογικά/διακρίνεις μεταξύ τους?
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ήμουν ξεκάθαρη.
     
  6. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Αγαπητή @Dark_Explorer,

    Εξ ορισμού δεν μπορούμε να είμαστε ξεκάθαροι όταν οι μεταφραστικές επιλογές (και ενδεχομένως και οι αντίστοιχες εννοιοδοτήσεις) για μία λέξη είναι πλείονες της μίας.
    Η bdsm επιλογή σου και το status σου δεν ήταν στο επίκεντρο της ερώτησής μου. Η διαφοροποίηση μεταξύ Κυρίαρχης και Κυριαρχικής με προϊδέασε θετικά για μία πιθανή φιλοσοφική-υπαρξιακή ανταλλαγή απόψεων.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ναι, κατάλαβα ότι προς τα εκεί το πήγαινες αλλά αποφεύγω τις φιλοσοφικές συζητήσεις. Προτιμώ την μεστή ακριβολογία (γι'αυτό και η εσκεμμένη διαφοροποίηση των δύο εννοιών).
    Εμμένω ότι στην ερώτηση που μου έκανες έχει ήδη δοθεί απάντηση εκ της αρχικής μου τοποθετήσεως και όπως έχω ξαναπεί, το κολοκυθοπαίγνιο δεν είναι της αρεσκείας μου.