Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mature loving

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Ιουνίου 2007.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Mature loving ή γεροντοφιλία

    Οι γεροντόφιλοι-ες μπορούν να χωριστούν κατ εμέ σε δύο είδη.Σε:

    -Αυτούς-ες που συνάπτουν σχέσεις μόνο με αρκετά ώριμα άτομα

    -Αυτούς-ες που συνάπτουν σχέσεις με άτομα της ηλικίας τους ή άντε και κάπως μεγαλύτερα,αλλά έχουν μια -κρυφή συνήθως- έντονη ερωτική δραστηριότητα με γεροντότερους-ες.Εδώ κολλάει και το φετιχιστικό κομμάτι.

    Για ποιο λόγο υπάρχει αυτού του είδους η συμπεριφορά ,πως ωθείτε εκεί κάποιο άτομο και πως καταντάει ορισμένες φορές η γεροντοφιλία να συνδέεται με το φετιχισμό;
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    ..τι εννοεις γοροντοφιλοι/ες?απο ποια ηλικια και πανω θεωρειται γεροντοφιλια μια τετοια σχεση?
     
  3. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Ο λαός λέει: "...Η γριά η κότα έχει το ζουμί...."  
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Mature loving

    Δε μπορώ να δώσω στάνταρς σε αυτό Maley.Κάποιοι/ες στα 60 τους είναι απίστευτα γοητευτικοί /ες και κάποιοι/ες στα 45 έχουν γεράσει πρόωρα.Το θέμα δεν είναι τόσο η ηλικία αλλά και η εμφάνιση του /της ώριμου/ης.Δε δίνω δεδομένα γιατί μπορεί να έχουμε παρεξηγήσεις..Πάντως στάνταρ από 50 και πάνω...

    Ναι ,αλλά η μικρή έχει το ψαχνό  
     
  5. Maley

    Maley Contributor

    ..νομιζω η σιγουρια και η ωριμότητα σε αυτες τις ηλικιες συν (ενδεχομενως) καποια κολληματα σε γονεικα προτυπα..
    στη πρωτη περιπτωση (σιγουρια, ωριμοτητα) αν κρινω απο διαφορες συζητησεις με γυναικες 20-30 something οι αντιστοιχοι αντρες της ηλικιας αυτοι ειναι απογοητευτικοι..και κυριως στο ζητουμενο..το σεξ..ετσι μου λενε, εμμεσως βεβαια οι πιο πολλες..
     
  6. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Mature loving

    Τι να το κάνεις το ψαχνό αν δεν μπορεί να φαγωθεί; Λίγα ξύγγια πάντα κάνουν μια προβατίνα πιο νόστιμη  

    Ναι συμφωνώ. Οι γυναίκες 20-30 στην εποχή μας έχουν καταντήσει να είναι απογοητευτικές  . Πολλές έχουν ανάγει τη θηλυκότητα είτε σε προστυχιά είτε σε μαγκιά. Να έχεις μια κοπέλα σαν τα κρύα τα νερά δίπλα σου και να είναι "λιμενεργάτης" δεν λέει. Άσε και έχει καεί η γούνα μας από τέτοιας ηλικίας γυναίκες που δεν ξέρουν τι θέλουν.
     
  7. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Δεν γνωρίζω αυτό το είδος...
    Μπορώ να σου πω όμως ποιες γυναίκες κάνουν σχέση με μεγαλύτερους άντρες, πολλές φορές στην ηλικία του πατέρα τους ή και μεγαλύτερους.
    Είναι γυναίκες που μικρές δεν ένιωσαν την πατρική φροντίδα, την στοργή από τον πατέρα τους, και ψάχνουν να την βρούν στην αγκαλιά ενός άντρα στην ηλικία του.
     
  8. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Γυναίκες ηλικίας 50+ μπορούν να είναι εξαιρετικές και εξόχως δημιουργικές.
     
  9. σήμερα έγινα 28 αισθάνομαι πολύ νεός για αυτό το νήμα
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    oh well
    είμαι 24ετών , τα 2/3 των σχέσεων που έχω συνάψει ήταν με άτομα άνω των 10 ετών μεγαλύτερών μου και ποτέ ίδιας ηλικίας ή μικρότερης... ναι αρέσκομε σε ώριμες γυναίκες ,όχι λόγο κάποιου φετιχισμού αλλά λόγω ότι της ηλικίας μου κοπέλες δεν με κατανοούν και ούτε και εγώ μπορώ να τις εμπιστευτώ λόγω έλλειψης ωριμότητας.. και πλέον με το καιρό ναι θα προτιμήσω μία που έχει πιό σκληρά χέρια παρά μία χαριτωμενιά...

    βέβαια έχω γνωρίσει 40άρες που δείχνουν γατάκια μπροστά σε 18χρονες... anyway αυτά από κάποιον μου τραβολογιέτε πίσω από μεγαλύτερες γνωρίζοντας πως τέτοιες σχέσεις δεν έχουν μέλλον ... μάλλον είμαι swinger τελικά..  
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    εγώ πάλι που έκλεισα τα 40 τις προάλλες νιώθω να είμαι στο σωστό μέρος  
     
  12. Striker

    Striker Regular Member

    Με την μεταφραση αυτη εχουν μπερδευτει ολοι. Ας ειμαστε προσεκτικοι οταν μεταφραζουμε ξενους ορους. Απο ποτε το mature μεταφραζεται γεροντας?  
    Εκτος και αν αναφερεσαι σε κατι αλλο.  

    Οποτε αγαπητε Incomplete, θαλεγα να δωσεις μια διευκρινηση σε τι αναφερεται το νημα και ειτε να διορθωθει ο τιτλος, ειτε η μεταφραση.

    Η τριτη ηλικια (γεροντες...oldster) ξεκινα στα 65 για τους αντρες και στα 55 για τις γυναικες. Σε κατι τετοιο αναφερεσαι? Σχεσεις με ενθρωπους τριτης ηλικιας ή αλλιως γεροντες/γεροντισσες?

    Το ωριμος (mature) εδω εχει να κανει με διαφορα ηλικιας μεταξυ των εμπλεκομενων και χαρακτηριζει τον εναν ή μια εξ'αυτων. Και στατιστικα ειναι πολυ συνηθισμενο στις D/s σχεσεις ακομα και ως απλα φυσικη βιολογικη αναγκη. Σε αυτο αναφερεσαι?

    Διαφωτισε το θεμα για να προχωρησει.