Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

mind fuck....πως ομως;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος daniela100, στις 17 Φεβρουαρίου 2016.

  1. Με βάση αυτό τον ορισμό (στον οποίο στηριζόμενος ανέπτυξα τις απόψεις μου στο νήμα):
    mindfuck ‎(plural mindfucks)
    (slang,vulgar) Something that intentionally destabilizes, confuses or manipulates the mind of another person.

    δε βρίσκω να υπάρχει κάποια ηθική, απλά εκλογίκευση. Ακόμα και ένας παιδεραστής εκλογικεύει, γιατί έχει ανάγκη να δικαιολογήσει την πράξη του στον ίδιο του τον εαυτό. Αν αυτή την εκλογίκευση την βαφτίζουμε ηθική, πάω πάσο...
     
  2. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Σε αυτο το πλαισιο εγκρινω κι επαυξάνω.
    Αμήν.
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εντέλει ποιος γ@μ@ει ποιον;! :- )
     
  4. @brenda , με κίνδυνο να γίνω κουραστικός, επαναλαμβάνω πως αυτό που περιγράφεις ως "γαμήσι" μυαλού, εγώ το χαρακτηρίζω γοητεία μυαλού. Προσδίδω στο mind fuck αρνητικά μόνο κίνητρα, σύμφωνα με τον ορισμό που παρέθεσα πιο πάνω. Αν μου επιτρέπεις να επαναδιατυπώσω το σχόλιό σου με την προαναφερθείσα αντικατάσταση της επίμαχης λέξης, θα συμφωνήσω 100% μαζί σου.

    Υ.Γ. Συνηθίζω να λέω ευθαρσώς και δημόσια τη γνώμη μου για οποιονδήποτε, όταν το θελήσω. Αν θεωρείς τη δήλωση εκτίμησής μου προς το πνεύμα σου περιφερόμενο δημόσια κομπλιμέντο με σκοπό την κολακεία, λίγο με αφορά.
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Όποιος εκμεταλλεύεται την όποια θέση εξουσίας και ανωτερότητας τυχόν έχει, για να υποχρεώσει τον άλλον, να συμμετάσχει, χωρίς την δυνατότητα ουσιαστικής συναίνεσης, αυτός έχει το ηθικό θέμα κατ΄εμέ. Ο εμφανώς πιο δυνατός που αρέσκεται να επικυρώνει την εγκεφαλική του ρώμη σε ανήμπορα ή χαωδώς υποδεέστερα αυτού σε εγκεφαλικό επίπεδο πλάσματα, δεν εξαιρείται του κανόνα. Φυσικά και μπορεί να το κάνει, γιατί έτσι γουστάρει, αντίσταση μηδέν.
    Ας κάτσει όμως, με το πολύ του το μυαλό, ν΄αναρωτηθεί γιατί διαλέγει τέτοιου επιπέδου ''συμπαίκτες'' και -με την προϋπόθεση ότι δεν έχει διαγνώσιμη ψυχική νόσο- χαμογελάσει στο τέλος του συλλογισμού, εγώ θα κάτσω να φάω ξύλο απ΄όλους σας, μηδενός εξαιρουμένου. (το τερπνόν μετά του ωφελίμου, αλλά δεν το βλέπω). 
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Έγραφα όταν το πόσταρες, αλλά δεν αλλάζει κάτι, ισχύει ότι είπα παραπάνω.
    Καλά κάνεις και λες ευθαρσώς την γνώμη σου, μαγκιά σου, το ίδιο έκανα κι εγώ, αν δεν σε πειράζει. Ελευθερία του λόγου έχουμε, ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Αν το υποστηρίζει κιόλας, τόσο το καλύτερο.
    Δεν επαναδιατυπώνω τίποτα. Εγκεφαλογαμήσι, mind fuck, η γοητεία είναι another priest's holy book.
    Κάνω κι εγώ εκφραστικά λάθη, αλλά στο εν λόγω, είμαι κάθετη. Πολύ καλά ξέρω τι λέω και τι εννοώ και δεν αλλάζω ούτε λέξη, το edit προηγουμένως το έκανα για τα λάθος tag. Σε κάθε περίπτωση, χαίρομαι να τα διευκρινίζουμε συζητώντας, αν και δε νομίζω ότι έχω αφήσει και πολλά περιθώρια για παρερμηνείες στα προηγούμενα γραμμένα μου.
    Με εκτίμηση
    Brenda
     
  7. Όποιος έχει καύλες, όποιον του κάτσει.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Αν δεν εμπεριέχει χιούμορ η παραπάνω δήλωση (βάλε και κανένα φατσάκι) , ο ορισμός της σαβουρογαμίας δηλαδή... 
     
  9.                      
     
  10. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Λατρευω που το thread εχει αγγιξει ακαδημαϊκο επιπεδο γαμητοτητας, ωστοσο θα προτιμησω να τοποθετηθω σε πιο πληβειακη βαση.

    Ολο το "μπρος-πισω" στο οποιο αναφερεται το αρθρο απο τα p.fs πιο πανω (που ναι, κολυμπανε στην μπουρδα ομως ορισμενες φορες δινουν καλα δειγματα) δεν ειναι ετυμολογικο m.f και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι Κ/υ συνθηκη. Τεινει πιο πολυ σε vanilla κατασταση μεταξυ εραστων που τους αρεσει να "παιζουν" και αντλουν ερεθισμο μεσα απο αυτο.

    Ειναι κακο; Δεν νομιζω. Ακομα και μεσα σε ολη αυτη την "καταιγιδα" απο σχολια του στυλ "ω, αυτο δεν ειναι BDSM, χανονται τα statuses etc. etc." μπορω να διακρινω το οφελος για τους εμπλεκομενους. Αν τα κινητρα ειναι σαφη και τα αποτελεσματα αυτα που θελουν, δεν πεφτει λογος σε κανεναν και δεν τους στερειται κανενας βαθμος kink. Το προβλημα για μενα βρισκεται αλλου: Πρεπει να παραμενει παιχνιδι και ναι, να ειναι μεταξυ οσο γινεται ισοδυναμων χαρακτηρων. Αν μεσα απο αυτο το 1 for 1 ενα απο τα δυο μελη απλα κανει χαβαλε φθηροντας το αλλο σιγουρα η κατασταση δεν εχει πλακα, τουλαχιστον οχι και για τους δυο. Στο δευτερο σκελος δεν χρειαζεται να αναφερθω καν - χωρις ηθικο πυρηνα δεν μιλαμε πλεον για mind fuck μα για... mind rape οπου ο ενας αλονιζει κι ο αλλος συρρικνωνεται και χειραγωγειται.

    Ειναι λοιπον θεμα ισορροπιων. Ευχαριστο pastime, αγωγος ηδονισμου ή απλο mind game, αν δεν τηρειται μια βαση αμοιβαιοτητας ειναι απλα καταχρηση εξουσιας - εξουσιας που πηγαζει απο την χαροσματικοτητα και τον χαρακτηρα του ισχυροτερου.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Βρε πουλάκια για λύστε μου μια απορία ,αν συμφωνείτε όλοι οτι το μάϊντ φακ είναι κάτι που εκ προθέσεως αποσταθεροποιεί, προκαλεί σύγχυση και χειραγωγεί το τσερβέλο του άλλου, ποίος είναι ο ηθικός πυρήνας που λέει κι ο Dracon στον οποίο βασίζεται;
     
  12. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    "Βασιζεται" ειναι λιγο βαρια λεξη. Αν και τα δυο μελη "παιζουν" με ιση διαθεση και κοινα ζητουμενα ειναι απλα κατι διεγερτικο που απολαμβανουν και τα δυο. Αν ο ενας παιζει με τον αλλο μπορει να γινει παθογονο.

    Εκει, αγαπητε, εγκειται η ηθικη! (/plays with moustache)