Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mind Hacking - Brainwashing

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Lady in Corslet, στις 17 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    http://motherboard.vice.com/read/me...s-in-peoples-minds-julia-shaw-memory-illusion
    Με αφορμή αυτό το άρθρο (και όχι μόνο), σκέφτομαι τις εφαρμογές που έχει στο bdsm κάτι τέτοιο.
    Πόσο ευκολο/δύσκολο είναι να χακάρεις το μυαλό ενός υ?
    Το έχετε κάνει?
    Το έχετε υποστεί?
    Αποτελέσματα?
     
  2. gazza

    gazza Regular Member

    Χμμμ ειναι εφικτο να χακαρεις το μυαλο γενικα καποιου;
     
  3. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Από όσο λέει η επιστήμη ναι...
     
  4. Δυστυχως ειναι πιο ευκολο απο οσο θα επρεπε να ειναι
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Άνοιξα τον σύνδεσμο και ομολογώ, ότι με το που είδα τις φώτο, δεν προχώρησα στο διάβασμα ούτε μιας γραμμής.
    Εκ πεποιθήσεως βγάζω καντήλες, όταν διαβάζω/ακούω ατάκες περί "Cosmopolitan", αλλά το συγκεκριμένο είναι - για μένα - ένα ζήτημα τόσο σοβαρό, που δεν θα γινόταν να καλυφτεί απ' ένα οποιοδήποτε άρθρο blog/περιοδικού/κουτουλού.

    Ένιγουέϊ,

    Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να χακάρεις το μυαλό κάποιου/ας ( το αν θα ήταν υ ή σ ή Κ ή Α ή οποιοδήποτε άλλο status, μάλλον είναι δευτερεύον ) ?
    Εξαρτάται απ' τις γνώσεις και τα μέσα που θα είχε κάποιος/α, τουλάχιστον για να το προσπαθήσει. Μάλλον δεν φτάνουν δυο τρεις εντολές, μια μερίδα "mind fuck" και 5 οκκάδες κλωτσοπατινάδας ή στέρησης οργασμού.

    Αν το έχω κάνει? Ναι, όταν την δεκαετία του 1950 ήμουν μέλος μιας κρυφής επιστημονικής ομάδας, που πειραματιζόταν με άνθρωπες διαφορετικών ηλικιακών/κοινωνικών/μορφωτικών/οικονομικών υποστρωμάτων, χρησιμοποιώντας τεχνικές αισθητηριακής απομόνωσης ( π.χ. κλειστά και σκοτεινά water tanks ), χορήγηση μεσκαλίνης και άλλων ψυχοτρόπων, παραμονή σε ακραίες κλιματολογικές συνθήκες, βομβαρδισμό εικόνων/μουσικών εναυσμάτων ( κάτι σαν τον Alex στο Κουρδιστό πορτοκάλι αυτό το τελευταίο ) και πολλές άλλες που έχω δεσμευθεί, να μην αποκαλύψω ποτέ.

    Εννοείται ότι κάνω χιούμορ κι εύχομαι να μην παρεξηγηθώ. Παραμένω πολύ σκεπτικός αναφορικά με την πιθανότητα "διάρρηξης/αναπρογραμματισμού" ενός μέσου ενηλίκου εγκεφάλου κι αυτό ανεξαρτήτως status.

    Πάντως και όσο ν' ακούγεται "κακό", χρειάζεται ένα μυαλό, για να χακαριστεί ( αν πάντα θα μπορούσε, στ' αλήθεια να χακαριστεί ).
    Και δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν έχουμε όλοι/ες ένα - εγώ θα ήμουν τρανό παράδειγμα ηλιθίου, που φαντάζει τουλάχιστον ελάχιστα έξυπνος -.

    Αν το έχω υποστεί? Αν ποτέ μου έτυχε, σίγουρα δεν κατάλαβα το παραμικρό. Άρα, σε κείνη την περίπτωση θα ήταν πολύ πετυχημένο.
    Ίσως και όσα έγραψα τώρα, να ήταν αποτέλεσμα μιας τέλειας πλύσης εγκεφάλου.
    Ποτέ δεν ξέρεις...  
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2016
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Mυαλά από "μυαλά" διαφέρουν...
    Τα περισσότερα μυαλά είναι συμπεριφορικά αυτοχακαρισμένα γιατί κουράζονται να είναι μυαλά.
    Κάτι λίγα περισσεύουν ευτυχώς...
    Εξηγήσεις, λεπτομέρειες δεν δίδονται για συγγνωστούς λόγους.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Το άρθρο αναφέρεται σε πλαστές αναμνήσεις που "φυτεύονται" ελεγχόμενα και σκόπιμα, δεν το έχω υποστεί από άλλον άνθρωπο στο πλαίσιο της εκπαίδευσης ή της χρήσης μου στο M/s ή οπουδήποτε αλλού. Θα έλεγα ότι ξεμακραίνει πολύ από το SSC και περισσότερο από το μεσαίο S, αν με ρωτήσετε, αυταπόδεικτο έχω την εντύπωση αλλά αν χρειαστεί συζήτηση εδώ είμαι  

    Προτείνω την τήρηση ημερολογίου ως φάρμακο για την μνήμη, γιατί, όπως λέει και ο @cadpmpc, υπάρχει το "αυτοχακάρισμα" ιδίως, λέω εγώ, για τις ενοχλητικές αλήθειες. Από αυτές συνάντησα αρκετές στην διαδρομή μου στο M/s.
     
  8. Μια μερα προσφατα, συναντησα μια πρωην μου, δυο δεκαετιες πισω. Ειχε γινει διπλασια σε ηλικια και πολλαπλασια σε ογκο. Μου εδειξε τον συντροφο της. Κεινη την ωρα καταλαβα, τι παιχνιδια μπορει να κανει το μυαλο, οταν ερχεται το ραφι και ακουγεται το καμπανακι.
     
  9. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Το άρθρο ήταν η αφορμη. Στην χρήση αντίστοιχων τεχνικών αναφέρομαι στο νήμα αλλά με κάλυψες  
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2016
  10. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Λολ δεν ηταν τυπου cosmo-manual. Αν το είχες διαβάσει θα το είχες δει.  
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Α, σόρρυ   Τότε, αν θέλεις, προσδιόρισε τί εννοείς με "αντίστοιχες τεχνικές"  
     
  12. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Το mind hacking ευρυτερα εννοω. Απλά στο άρθρο αναφέρει ότι με συγκεκριμένη τεχνική φυτεύονται μνήμες.