Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Moναξιά ή ελευθερία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 11 Ιανουαρίου 2015.

  1. η μοναξια δεν προερχεται τoσο απo την απουσια ανθρωπων τριγυρω μας..αλλα απο την αδυναμια να επικοινωνησουμε τα πραγματα που θεωρουμε σημαντικα..η να μην εκφραζουμε αποψεις που οι αλλοι θεωρουν απαραδεκτες!!
     
  2. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Εξαρτάται από την φάση της ζωής στην οποία βρίσκομαι. Άλλες φορές, βγαίνω από τον βούρκο μόνη μου. Το παλεύω με νύχια και με δόντια, αλλά συνήθως, έχω λόγο. Ο λόγος αυτός είναι συνήθως ένας στόχος τον οποίο θέλω να πετύχω.
    Και ο στόχος μου δίνει αφορμή να μην εγκλωβίζομαι στην μοναξιά.
    Άλλες φορές όμως, όταν το μυαλό είναι στάσιμο ή θολωμένο και οι σκέψεις απλά ανακυκλώνονται και δεν γεννιούνται νέες, θέλω να ακούσω τον αντίλογο, μια φωνή που να μου λέει "σύνελθε, λες βλακείες, ξεκόλλα". Ναι δεν είναι τόσο απλό, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μια "εξωτερική" δύναμη που σε παρακινεί.

    Όλα είναι όμως στο μυαλό και είναι στο χέρι μας να είμαστε δυνατοί και να στηριζόμαστε στα δυό μας πόδια. Γιατί καμιά φορά ακόμη και σε παρέα 50 ατόμων, πάλι μονοι νιώθουμε, πιο πολύ ίσως από άλλες φορές. Γιατί νιώθουμε ότι κανείς δεν μας καταλαβαίνει. Άρα, πρώτοι εμείς πρέπει να καταλάβουμε τον εαυτό μας... Στο χέρι μας είναι, είτε έχουμε βοήθεια είτε όχι, απλά πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στον στόχο...

    (αν πετάω βλακείες, είναι η έλλειψη ύπνου   )
     
  3. dom_factor

    dom_factor New Member

    Η μοναξια ειναι λεξη φορτισμενη αρνητικα απο default. Η μοναχικοτητα απο την αλλη ειναι επιλογη και για αυτο ειναι συνδεδεμενη με την ελευθερια.
     
  4. stratos83

    stratos83 Regular Member

  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ελευθερία : «παρά το ελεύθειν όπου ερά» - το να πηγαίνει κανείς όπου
    αγαπά. Κυριολεκτικά και μεταφορικά.
     
  6. MARKISIOS69

    MARKISIOS69 Regular Member

    Η μοναξιά δεν με αντιπροσώπευε ποτέ πιστεύω ότι είναι μια κατάσταση ανάγκης, γιατί δεν έχουμε βρει ακόμη το άλλο μας μισό η μια φάση που έχουμε βγει από μια σχέση που δεν πήγε καλά. Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να βρεις τον άνθρωπο που ταιριάζεις συναισθηματικά και σεξουαλικά, και στα δυο είναι σημαντικό να ερωτευτείς να αγαπήσεις και να έχεις ανταπόκριση αυτό είναι το τέλειο αλλά δυσεύρετο...
     
  7. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Όχι ελευθερία για μένα είναι να επιλέγεις και να κάνεις ότι γουστάρεις. Αν αυτό είναι να είσαι με κάποιον, τότε why not?
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Επειδή δεν μπορώ να εντιτάρω αυτό που έγραψα πριν από 3,5 χρόνια, μπορώ όμως να πω πως έχω αλλάξει άποψη, θα ξαναφέρω στην επικαιρότητα το ερώτημα, τοποθετούμενη ταυτόχρονα εκ νέου.
    Πάει κι ο φόβος της μοναξιάς λοιπόν, έμαθα να την μετουσιώνω με διαφορετικό τρόπο.
    Επίσης, συνειδητοποίησα πως όταν το διακύβευμα είναι η ελευθερία, τότε κανένα τίμημα δεν είναι αρκετό*.
    Ο συνδυασμός δύσκολος, ελεύθερος και συντροφικός, δύσκολα έως ακατόρθωτα, οπότε η απάντηση στο ερώτημα, αν το δούμε καθαρά διπολικά, είναι σαφώς μοναξιά, για όσο είναι αναπόσπαστο στοιχείο ή προϋπόθεση για την ελευθερία.
    Αν το ερώτημα ήταν αγάπη ή ελευθερία, τότε θα άλλαζα ενδεχομένως την απάντησή μου, τώρα πια.
    *Αν μιλάμε για τίμημα και όχι για επιλογή, συν την προϋπόθεση της τελευταίας πρότασης.
     
    Last edited: 8 Ιουλίου 2018
  9. lotus

    lotus Silence

    Δεν υπάρχει απόλυτη ελευθερία είναι ουτοπικό
    Αλλά η ελευθερία συνάδει με την μοναχικότητα όχι με το μοναξιά  
     
  10. SIMONA

    SIMONA New Member

    Υπάρχον πολύ χειρότερα πράγματα από το να είσαι μόνος, όπως συχνά παίρνει δεκαετίες για να το συνειδητοποίησεις και συχνά όταν το συνειδητοποίεις είναι πολύ αργά και δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το πολύ αργά. Charles Bukowski.