Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Money slavery

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος xalakat, στις 8 Ιουλίου 2005.

Tags:
  1. xalakat

    xalakat Regular Member

    Για όσους δεν ξέρουν τι είναι αυτό, είναι να δίνεις χρήματα στην Αφέντρα σου (ή αφέντη, δεν ξέρω αν συμβαίνει) για να της εκφράσεις την υποταγή σου σ' εκείνη.
    Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την παρακάτω σχετική εμπειρία μου:
    Την γνώρισα σε site γνωριμιών και της είπα πως θα μου άρεσε να πηγαίναμε για ψώνια μαζί για να της κουβαλάω τις τσάντες και να πληρώνω ότι διαλέγει. Ενθουσιάστηκε με την ιδέα και μου είπε πως αυτό θα την έκανε να νιώσει βασίλισσα.
    Έτσι κι έγινε, πήγαμε μαζί για ψώνια όπου διάλεξε διάφορα πράγματα κι εγώ είμουν απίκο μήπως με χρειαστεί κάτι.
    Την επόμενη φορά μου είπε να συναντηθούμε για να ξαναπάμε για ψώνια, αλλά όταν συναντηθήκαμε μου είπε πως δεν προλάβαινε και μου ζήτησε να της δώσω τα 120 ευρώ που είχα φέρει μαζί μου και να φύγω. Έτσι κι έκανα. Αισθάνθηκα περίεργα από αυτό. Από τη μία λίγο κορόιδο, από την άλλη μου την έσπασε που με κορόιδεψε, αλλά τελικά υπερίσχυσε ο θαυμασμός μου για Εκείνην που με χρησιμοποίησε μ' αυτόν τον τρόπο.
    Την επόμενη φορά βγήκαμε για καφέ όπου της έδωσα άλλα 100 ευρώ. Εκεί μου είπε πως είχε ανάγκη από περισσότερα χρήματα και πως ήθελε να βγάλω μια πιστωτική κάρτα από την οποία θα της έδινα 2000 ευρώ (!) και μετά εγώ θα πλήρωνα σιγά σιγά τις δόσεις. Με εξιτάρησε τρομερά η ιδέα να κάνω κάτι τέτοιο για αυτήν αλλά δεν ήξερα αν θα ξεπερνούσα τη φωνή της λογικής μου. Για να με βοηθήσει να το κάνω της ζήτησα να της φιλήσω τις μπότες και να με χαστουκίσει. Δέχτηκε και το έκανα στο πίσω μέρος του μαγαζιού. Μου έδωσε και ένα πολύ δυνατό χαστούκι, λέγοντάς μου με αυστηρό ύφος ότι πρέπει να βγάλω αύριο κι όλας τα χαρτιά για την κάρτα μου.
    Τελικά επικράτησε η φωνή της λογικής και δεν το έκανα. Συνέχισα όμως να συναντιέμαι μαζί της και να της δίνω μικρότερα ποσά. Αυτό συνεχίζεται μέχρι και σήμερα...
    Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις σκέψεις σας για την ιστορία μου (απόλυτα αληθινή εννοείται).
     
  2. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    xalakat,
    eho kapoies erotiseis gia sena: mono to financial slavery se endiaferei? den se eksitarei tipota allo apo play i apo lifestyle? ti se endiaferei toso poli sto financial slavery? pos kathorizeis to posa hrimata tha ksodepseis? akoloutheis oti sou leei i en logo ginaika i eheis esi ena poso sto mialo sou? ti apaiteis pro keimenou na sinehizeis na pareheis afta ta hrimata?

    I apopsi mou epi ton legomenwn sou einai i eksis: Otan kapoios ipiretei mia Kiria tote einai stin diathesi tis ta panta...apo to soma, mehri ton hrono tou, oi ikanotites tou ke fisika ke ta hrimata tou. Tipota den eksaireitai. Omos epeidi to oikonomiko thema toso efkola parapempei se katastaseis ekmetalefsis einai para poli diskolo na sizitithei anoihta ke episis prokalei poli aghos stous male subs.
    Sto epipedo tou an einai ekmetalefsi i ohi i sigkekrimeni empeiria sou pou periegrapses i apantisi oti etsi fainetai na einai: fisika tha ithela ke alles plirofories alla apo afta pou paratheteis dimiourgeitai i aisthisi oti afti i ginaika epikoinonei mazi sou gia aftous tous logous ke mono ke oti i epafi sas einai periorismeni se afta ta themata ke mono...fisika to oti afti tha ekane kapoia pragmata (px. na tis filiseis tis mpotes) oste na parei kapoia hrimata mallon se allou tipou sheseis parapempei.
    Apo tin alli omos, nomizo (ke afto afora idiaitera se oikonomika themata ke kirios otan o ipotaktikos einai antras) oti to oikonomiko einai enas efkolos tropos gia topping from the bottom...an dil esi pairneis kapoies skines me to na "dineis" "financial service" tote mallon esi eleghis tin katastasi ke ohi ekeini. To simantiko einai i diadikasia ke ohi to periehomeno tis epikoinonias.
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Πολύ κακό αυτό που κάνεις xalakat. Και εκτός απο αυτό δίνεις και εμπνεύσεις για να το κάνουν και άλλες σε άλλους αυτό. Tέτοια posts σαν αυτό διαβάζονται από δήθεν 'Αφέντρες" και τους δίνουν "εμπνευση" για να εκμεταλεύονται καταστάσεις. Ο όρος money slave είναι μια εφέυρεση κάποιων δήθεν Dommes και απλά σημαίνει πλήρωνε κοροίδο (ποτέ δεν θα το δεις αυτό από female subs προς male Doms. Τελευταία φορά που θα αφήσω ένα τέτοιο post που αναφέρεται σε χρηματόδοτηση είτε είναι money slave όπως το λες είτε έχει να κάνει με "επαγγελματίες".Εμας εδώ μας ενδιαφέρει να έιμαστε μια σώστη κοινότητα και όχι να δίνουμε την δυνατότητα χρηματοδότησης η/και ιδέες για να κάθε είδους εκμετάλευση σε κακόβουλα άτομα που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να εκμεταλεύονται κάποιες αδυναμίες των υποτακτικών
     
  4. proudslave

    proudslave Guest

    Kάντε μια ''βόλτα'' στα προφίλ ''σκλάβων'' στην Yahoo και θα δείτε πάρα πολλές ''αφέντρες'' που ζητάνε money slaves απροκάλυπτα. Το θράσος τους μάλιστα είναι τέτοιο που χρησιμοποιούν για τον εαυτό τους τον τίτλο GODDESS, θεά. Χα !! Θεές ??....κοριτσάκια 19-20 χρονών ανίδεες με το bdsm, κυρίως μικρούλες που ζουν στο εξωτερικό, ευτυχώς δεν έχω δει καμμία δικιά μας. Και μάλιστα οι περισσότερες είναι cyber, την βρίσκουν να τα παίρνουν online, και οι άλλοι οι βλάκες να τα δίνουν online. Είναι το πρώτο βήμα για πραγματική οικονομική σκλαβιά αργότερα στην κανονική ζωή. Το money slavery είναι η εύκολη λύση. 'Οταν δεν έχεις να δώσεις τίποτα άλλο δίνεις το πορτοφόλι σου και ουσιαστικά χρησιμοποιείς εσύ την αφέντρα σου, για να ζεις την φαντασίωσή σου, και φταίνε οι σκλάβοι και όχι αυτές οι ψευτοαφέντρες. 'Αλλο να δίνεις κάποια χρήματα για να περνάτε καλά όταν είστε μαζί, κι άλλο να σε εκμεταλλεύεται οικονομικά. Μια τέτοια αφέντρα δεν είναι καθόλου αυτόνομη και ανεξάρτητη, ούτε δυνατή, και ουσιαστικά εκείνη είναι που εξαρτάται από τον σκλάβο (από τα χρήματά του) και όχι ο σκλάβος από εκείνη (από την προσωπικότητά της).
     
  5. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Μα δεν είναι Αφέντρα καν. απλά ψάχνει κορόιδιο
     
  6. proudslave

    proudslave Guest

    RE: RE: Money slavery

    Σωστά, επιδημία money slaves. Κάντε μια έρευνα να δείτε τι γίνεται. Kαι απ'ότι ξέρω αυτό το ''φρούτο'' είναι εισαγόμενο, όχι δικό μας. Το ''online money slaves'' εννοώ κυρίως. Αυτό το λέω για να μην νομίζουμε ότι οι άλλοι έξω είναι καλύτεροι από εμάς σε όλα.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Κωνσταντίνε: Διαφωνώ στην απαγόρευση τέτοιου είδους posts, συμφωνώ κάθετα σε ότι αφορά την διαφήμιση των υπηρεσιών, όμως κατά την γνώμη μου το post του xalakat δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

    Ναί, ίσως κάποιοι "dom/mes" πάρουν ιδέες από παρόμοια post, κάποιοι subs όμως θα πάρουν γνώσεις. Ο μόνος τρόπος να καταπολεμηθούν περιπτώσεις εκμετάλευσης (δεν λέω πως η περίπτωση του xalakat είναι καθαρά περίπτωση εκμετάλευσης, έχεις όμως μέχρι στιγμής πολλά απο τα στοιχεία που θα την κατέτασαν εκεί, όπως είπε η Phaedra) είναι η γνώση. Πάντα υπάρχει φυσικά η φωνή της λογικής (όπως αναφέρει και ο ίδιος ο xalakat) αλλά ταυτόχρονα, ιδιαίτερα ένα άπειρο sub που προσπαθεί να ενταχθεί στο lifestyle και να το ζήσει, έχει ανάγκη να ξέρει πως λειτουργεί αυτό και, είναι πιστεύω υποχρέωση της κοινότητας να βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα.

    Αν μετά την "επιμόρφωση" κάποιος συνεχίζει να εμπλέκεται σε καταστάσεις εκμετάλευσης, είναι απλά άξιος της τύχης του.
     
  8. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Κάποιοι θα πάρουν γνώσεις και κάποιες θα πάρουν ιδέες και κίνητρα. Επίτηδες το άφησα και δεν το έσβησα ακριβώς για να δούνε όλοι τι παίζεται σχετικά με το "money slaves" και όλα τα σχετικά, και πως πρέπει να υπάρχει προσοχή διότι μπορεί κάποιοι/ες να έχουν σκοπό την εκμετάλευση και την αφέμαξη κάποιων ανθρώπων με αδυναμίες. Κάτι που σύμφωνα με τις ηθικές μου αρχές δεν μπορώ να το επιτρέψω
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ούτε και συμφωνα με τις δικές μου Κωνσταντίνε, κάνοντας όμως γνωστή την περίπτωση της εκμετάλευσης εμποδίζεις την επαναληψή της.

    Όπως είπα πρίν, αν κάποιος το γνωρίζει και επιμένει, είναι άξιος της τύχης του και δεν θεωρώ πως φταίει γι' αυτό αυτός που γνωστοποίησε την εκμετάλευση.
     
  10. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Epikrotw tin stasi tou Konstantinou oson afora sto na prospathei panta na min epitrepsei na ekmavlisthei afto to site. Einai i sovarotita tou se afto to egheirima pou kanei to greekbdsmcommunity toso epitihimeno!

    Sto sigkekrimeno thema omos simfwnw me ton MasterJp: i gnwsh ke enhmerwsh girw apo afto tha voithisei kathe sub na einai etoimos na antimetwpisei o idios (i ke i idia) to thema apo monos tou o,ti idees ke na epairne mia "Afentra"...i antallagi apopsewn tha voithisei ke ohi to antitheto.
    Oso gia to an dinontai kapoies idees, tha po kati pou oi FemDommes to gnorizoune idi poli kala...den hreiazetai kan na paei kapoia online: "slaves" pou protinoune "financial slavery" iparhoune pantou ke sinantwntai sihna ke arketa noris stin zoi mias Mistress...afto pou grafei o xalakat isos apla dinei enan oro pou itane agnostos (an ke einai pio evrews gnwsto os financial slavery).
     
  11. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο μα θέλω να συμπληρώσω πως,όταν ο sub αποφασίσει να υποταχθεί και να παραδοθει σε κάποια Mistress,εννοείται πως το κάνει επειδή την εμπιστεύεται και της παραχωρεί όλο του το είναι.Γιατί να φοβηθεί να της εμπιστευτεί και το πορτοφόλι του?Για να μην παρεξηγηθώ,αυτό είναι must σε σχέση σταθερή- μέσα οποία Mistress και sub έχουν απόλυτη εμπιστοσύνη ο ένας στον 'αλλον - και όχι ανάμεσα σε άτομα που θεωρούν το D/s παιχνιδάκι για να περάσει η ώρα τους. Το D/s είναι στάση ζωής.
     
  12. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Ας κάνουμε focus στις πραγματικές D/s σχέσεις βρε παιδιά.Σε σχέσεις όπου υπάρχει αμοιβαία αγάπη και εμπιστοσύνη.Εκεί τα δίνει όλα ο ένας στον άλλον.Απατεώνες υπάρχουν και στις vanilla σχέσεις.Δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε.