Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

O oros ''vanilla''

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος proudslave, στις 26 Μαϊου 2005.

Tags:
  1. paroinia

    paroinia Regular Member

    Σίγουρα. Το θέμα είναι να σου δοθεί το κατάλληλο ερέθισμα για κάτι. Είτε αυτό βρίσκεται κρυμμένο μέσα σου, είτε σου έχει δοθεί από τον εξωτερικό κόσμο και εσύ το εκμεταλλευτείς αναλόγως.
     
  2. Kevin

    Kevin Guest

    το θεμα ειναι οτι για να το εκμεταλλευτεις και κτλ, πρεπει να εχεις ενα συντροφο αν οχι τουλαχιστον με κατανοηση, να θελει να προχωρησει λιγο ποιο κατω. στην τελικη η φαντασια και η περιεργια ειναι απο τα καλυτερα προσοντα που δια8ετει ο ανθρωπος. ας τα χρησημοποιει!
     
  3. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Σίγουρα vanilla=no BDSM ,αλλά έχει να κάνει ειδικότερα και με άποψη και στάση ζωής των ανθρώπων.
     
  4. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Vanilla στην καθομιλουμενη ειναι μια λεξη που περιγραφει κατι που ειναι πολυ συνηθες, σχεδον βαρετο οπως πχ το παγωτο βανιλλια σε σχεση με ενα σωρο αλλες ενδιαφερουσες γευσεις.
     
  5. Guest05

    Guest05 Guest

    RE: RE: O oros ''vanilla''

    Σοσιαλιστικός ρεαλισμός στο Χώρο του D/s
    Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που έχει τέτοια αντίληψη του χώρου .
    Με χαρά βλέπω ότι είναι και άλλοι .
    Να βρούμε λοιπόν τον Σολόχοφ του BDSM χωρίς όμως τυπολογία ( Vanilla ), και να ορίσουμε τα ευσεβή μοντέλα της BDSM (σοβιετικής ) πραγματικότητας.
     
  6. inlx

    inlx Regular Member

    Φοβάμαι ότι δεν κατάλαβα απολύτως τι θέλει να πει με τα κάπως περίπλοκα λεκτικά και φραστικά σχήματα ο oscarwil. Νομίζω το απλό νόημα του όρου "βανίλα" έγινε απόλυτα ξεκάθαρο και δεν έχει καμία σχέση με τις προεκτάσεις που πάει να του δώσει ο oscarwil. Μπορεί αυτές να είναι οι απόψεις σου, αγαπητέ φίλε, και σαν τέτοιες είναι σεβαστές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δώσουμε άλλη έννοια σε έναν γνωστό και αρκετά χρησιμοποιούμενο όρο.

    Κατά τα λοιπά, εγώ ανήκω στους ανθρώπους που το σεξ δεν μου λέει τίποτε αν δεν υπάρχει και συναίσθημα. Παρ΄ όλ΄ αυτά δεν θεωρώ τις προτιμήσεις μου βανίλα. Ή μήπως θα μου πείτε πάλι ότι με ξέρετε καλύτερα από τον ίδιο μου τον εαυτό;
     
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Όμως, αν μας έλκει η ακριβολογία, vanilla είναι το γαμίσι υπό την προϋπόθεση του "αισθήματος".
    Σύμφωνοι, βλέποντας όμως σήμερα τα βανίλια ζευγάρια, μάλλον δεν πρόκειται για αίσθημα, περισσότερο σε παραμύθι φέρνει που ίσως αρχικά τους ενώνει, στη συνέχεια όμως μετατρέπεται σε θηλειά για τη σχέση τους και ή μενουν μαζί συμβατικά ή παίρνει ο καθένας το δρόμο του.

    Από την άποψη αυτή ακόμη και μια bdsm ερωτική συναλλαγή μπορεί να είναι τόσο ζαχαρωτή όσο και οποιαδήποτε "φυσιολογική".
    Εδώ χτύπησες κέντρο! Η αλήθεια είναι πως διαβάζοντας πολλές τοποθετήσεις εδώ σχετικά με την απίστευτη λατρεία για τους αφέντες/τρες, συνειρμικά μου έρχεται στο νου ο ρομαντικός, ιπποτικός εξειδανικευμένεος έρωτας παλαιότερων εποχών...αυτό πια κι αν είναι βανίλια!
     
  8. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: O oros ''vanilla''

    Βανίλια ο έρωτας του Ρωτόκριτου με την Αρετούσα; Βανίλια ο έρωτας του Ρωμαίου για την Ιουλιέττα; ¨

    Όλοι μας αυτή την πίστη και την αφοσίωση ψαχνούμε στην σχέση μας. Κάποιοι χαρακτηρίζονται υποτακτικοί και χαρίζουν τον εαυτό τους απλόχερα και κάποιοι βάζουν κολάρο στον σύντροφο τους γιατί νιώθουν την ανάγκη να τους ανήκει ένας ανθρώπος. Όποιος όμως και να είναι ο δρόμος μας όλοι μας αναζητούμε το ΑΠΟΛΥΤΟ, ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ.
    Αστάρτη
     
  9. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Δεν είναι "οικονομικό" να προσπαθήσουμε να ορίσουμε το vanilla σεξ γιατί μπορεί να έχει πάρα πολλές παραμέτρους και θα υποπέσουμε στο ατόπημα να προβάλλουμε στον ορισμό που θα δώσουμε αυτές που μας καίνε.

    Συνηγορώ υπέρ της απλής διάκρισης, vanilla = NO BDSM.

    Για να μην είναι κυκλικός ο ορισμός (BDSM = no vanilla) φαντάζομαι ότι τρώμε τα εεε... "δεύτερα" νιάτα μας σε φόρουμ σαν αυτό