Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 9 Ιουλίου 2009.

Tags:
  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πολύς λόγος γίνεται εδώ μέσα, αλλά και εκτός forum για τους open minded, τους ανοιχτόμυαλους, τους προοδευτικούς. Επίσης, βλέπω πολλές φορές να κατηγορούνται άλλοι ως συντηρητικοί. Τι είναι τέλος πάντων open minded; Αυτός που θέλει να τα δοκιμάζει όλα; Αυτός που του αρέσει ότι πιο ακραίο, ότι πιο "προχωρημένο"; Θεωρείτε τον εαυτό σας ως ανοιχτόμυαλο κι αν ναι, έρχεται αυτό σε κόντρα με τις αξίες σας;
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Θα διαφωνήσω με τους ορισμούς που δίνονται από τη νηματοθέτρια. Για μένα, το πόσο ανοιχτόμυαλος είναι κάποιος δε σχετίζεται με το τι διατίθεται ο ίδιος να δοκιμάσει, πόσο μάλλον με το τι του αρέσει, όσο με το κατά πόσο είναι σε θέση να αποδεχτεί τις επιλογές των άλλων, άσχετα αν του είναι αρεστές ή όχι. Για παράδειγμα, ένας ομοφοβικός κοπρολάγνος είναι σαφώς λιγότερο ανοιχτόμυαλος από κάποιον με απόλυτα συμβατική ερωτική ζωή που όμως αποδέχεται τις επιλογές άλλων.

    Όσον αφορά τον εαυτό μου, ναι, τον θεωρώ προοδευτικό, "ανοιχτόμυαλο" αν θέλετε. Όχι με την έννοια που δίνει η νηματοθέτρια (αν δε μου αρέσει κάτι, σιγά μη μπω στη βάσανο να το δοκιμάσω μόνο και μόνο για να μη θεωρηθώ συντηρητικός) αλλά με την έννοια της αποδοχής των άλλων. Και, φυσικά, αυτό δεν έρχεται σε καμία αντίθεση με το προσωπικό μου αξιακό σύστημα

    Υ.Γ. Καθώς η ώρα είναι περασμένη, περιορίζομαι μόνο σε ζητήματα ερωτικών επιλογών (μια και το νήμα μπήκε στο sex and relationships). Γενικότερα, το δίπολο προοδευτικός - συντηρητικός μπορεί να περιλαμβάνει τόσα πολλά που θα έπαιρνε πολλή ώρα για να συζητηθεί.
     
  3. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Δεν χρειαζεται κατ αναγκην να ειναι ''ανοιχτος στα παντα''  για να ειναι καποιος open minded..αρκει ν αποδεχεται τις ιδιαιτεροτητες,πραξεις,αποψεις, τριτων σαν δικαιωμα τους εφ'οσον δεν τον επηρεαζουν αμεσα..να μην κριτικαρει κακοπροαιρετα ακομη κ αν δεν του αρεσει αυτο που βλεπει..εγω,ετσι τουλαχιστον αντιλαμβανομαι τον ορο.
     
  4. cider

    cider Kitchen master

    Ντιρσέ, για μια ακόμα φορά με έβγαλες από τον κόπο να γράψω πάνω από μια αράδα.

    +1
     
  5. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Δεν διαφωνο με τα παραπανω.Απλα να προσθεσω οτι εχει καταντηση υποχρεωτικο στις μερες μας το open minded.Το να εκφραζεις σημερα αποψεις συντηριτικου τυπου σε κανει οπαδο του Καρατζαφερη,στην συνηδηση των αλλων.
     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Whipmarks, η συντήρηση δεν είναι απαραιτήτως κακό πράγμα. Μπορείς να είσαι συντηρητικός σε ό,τι αφορά τις πρακτικές που επιλέγεις για τον εαυτό σου, και ανοιχτόμυαλος σε ό,τι αφορά την αντιμετώπισή σου στις πρακτικές τρίτων. Κανείς δεν μπορεί να σε ψέξει που δεν γουστάρεις βδσμ, ή ό,τι άλλο -- το πρόβλημα αρχίζει όταν προσπαθείς να το απαγορεύσεις ή το μέμφεσαι κ.λπ., ιδίως μάλιστα όταν δεν σε αγγίζει με κανέναν ουσιαστικό τρόπο. Ήτοι δεν έχεις καμιά δουλειά να ασχολείσαι με το τι γίνεται πίσω απ' τις κλειστές πόρτες των άλλων.

    Σημείωση: το δεύτερο πρόσωπο στο παραπάνω νήμα είναι σχήμα έκφρασης και δεν σημαίνει ότι απευθύνομαι αποκλειστικά στον Whipmarks ή ότι αυτά που γράφω αφορούν αυτόν (προς Θεού!!!!). Μιλάω γενικά.
     
    Last edited: 10 Ιουλίου 2009
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Όπως το βλέπω, το θέμα δεν είναι οι κλειστές πόρτες των άλλων, αφού ως παιδιά της πόλης οι περισσότεροι, μάθαμε καλά να μη μας αφορούν, στο βαθμό που οι άλλοι δεν γίνονται ενοχλητικοί. Εκεί που συνήθως δυσκολεύει το πράγμα και γίνεται το έλα να δεις, είναι στις κλειστές πόρτες των δικών μας ανθρώπων, όταν οι επιλογές τους δεν συμφωνούν με τις δικές μας. Εκεί φαίνεται πόσο ανοιχτόμυαλοι (δεν) είμαστε, εκεί που πονάει και τσουρουφλίζει...


    Το open minded είναι μια καραμέλα στα στόματα ανθρώπων που επιθυμούν διακαώς να διακαιώσουν τις επιλογές τους. Η εποχή μας είναι η πλέον συντηρητική εποχή, ενδεδυμένη με το μανδύα της δήθεν ανεκτικότητας και ψευτοπροοδευτισμού.
     
  8. cider

    cider Kitchen master

    Σσσυμφωνώ απολύτωςςςς.
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μανταλενα ,μην ακους τον Ντυρσε και την Λαζουλι που θεωρητικολογουν ασυστολως.
    Ανοιχτομυαλοι παιδι μου ειμεθα μονο εμεις.( εμεις ως ατομα,ως ομαδα,ως κομμα,ως συλλογος δρασης κατα του κινδυνου εξαφανισης της σαρανταποδαρουσας.)
    Ολοι οι αλλοι ,οι απ'εξω ,ειναι συντηρητικοι,κακεντρεχεις και να τους βγει το ματι και οχι μονο το ονομα.
     
  10. puppetmaster

    puppetmaster Regular Member

    Συμφωνώ με την κυρία.
    Ταμπέλες, ταμπέλες...το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο.
    Τις τοποθετεί ποιός σε ποιόν;
    Κάποιος μπορεί να είναι ανοιχτόμυαλος για μένα και συντηρητικός για κάποιον άλλο.
    Στις σεξουαλικές πρακτικές μπορεί να είναι απλά ο βολικός τρόπος για να πεις "μου αρέσουν τα πάντα και θέλω διαρκώς να δοκιμάζω" ή το "δεν έχω κατασταλάξει στο τι μου αρέσει".
    Όσον αφορά δε στην ανεκτικότητα, που υποτίθεται οτι είναι ένα χαρακτηριστικό των ανοιχτόμυαλων ανθρώπων, είναι μια σχετική και πονεμένη έννοια. Μόλις κάτι ερεθίσει - έστω και κατ' ελάχιστο - τις συναισθηματικές και ψυχολογικές άμυνες των ανθρώπων (που σχετίζονται με τους φόβους και τις επιθυμίες τους) όλη η ανεκτικότητα γίνεται καπνός.
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Λες μεγάλες αλήθειες, πνευματικέ μου "μπαμπά" 
     
  12. llazouli

    llazouli Contributor


    Τέτοιες ''κατάρες'' δίνεις και ιδού τα αποτελέσματα,,,ο κόσμος γίνεται τ' απάνω κάτω  

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014