Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

orgasm denial και chastity device

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος MsAliki, στις 15 Ιουλίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αναρωτιέμαι πόσο σκλάβος είναι κάποιος όταν η υποτακτικότητα του καθορίζεται από το πουλί του?

    Αν και άντρες σκλαβους έχω γνωρίσει μονάδες, έχω δει πως τους υποκινεί η ίδια εσωτερική ανάγκη για προσφορά και υποταγή που υποκινεί και μένα και σίγουρα δεν τους "φεύγει" με το που έχουν οργασμό!!! Αντίθετα έχοντας πάρει το δώρο αυτό απο Την Κυρία τους, μεγαλώνει η επιθυμία τους να την ευχαριστήσουν γι΄αυτό.

    Αντίθετα αυτό που περιγράφει η GreekMistress το έχω συναντήσει σε φετιχιστές και κινκυ (που ίσως και να δηλώνουν σκλάβοι), που κάνουν και λένε οτιδήποτε φτάνει να γίνει αυτό που επιθυμούν, κι αφότου γίνει, συμπεριφέρονται αδιάφορα, μέχρι να ξαναθέλουν. Πάνω τους η στέρηση θα δούλευε κάνοντας τους "υποτακτικούς" μέχρι να πάρουν αυτό που επιθυμούν και πτου κι απ την αρχη. Δεν είναι όμως αυθεντική υποταγή...

    Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη...
     
  2. inlx

    inlx Regular Member

    Αυτά τα οποία μας γράφει η GreekMistress αντικατοπτρίζουν σε μεγάλο βαθμό της απόψης της Elise Sutton (της οποίας το σάιτ έχω δώσει σαν λινκ εδώ: https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=276

    Αυτό βέβαια το λέω απλώς πληροφοριακά, ασφαλώς και δεν είναι κακό η GreekMistress να συμφωνεί με τις απόψεις της Sutton και να της επαναλαμβάνει στα Ελληνικά. Με τον τρόπο αυτό εκτός των άλλων βοηθά και όσους δεν ξέρουν καλά αγγλικά να τις γνωρίσουν.

    Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να δέχεται κανείς τις απόψεις της Sutton που, πάντως, απολαμβάνει μεγάλου κύρους στους κύκλους όσων ενδιαφέρονται για μία σταθερή σχέση (γάμο ή μακροχρόνια σχέση) με FEMDOM χαρακτηριστικά, χωρίς φυσικά να είναι και το μαντείο των Δελφών.

    Στην συζήτηση αν αυτά που λέει η Sutton είναι ή δεν είναι BDSM δεν θέλω να μπω γιατί κατά τη γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, κανένας δεν μπορεί να επιβάλει στον άλλον ο,τιδήποτε και δεν αξίζει να ασχολούμαστε και πολύ με "ταμπέλες".

    Προσωπικά, σαν άντρας που έχω submissive αισθήματα για τη γυναίκα μου χωρίς να ζούμε σε μία (ανοιχτά) FEMDOM σχέση συμφωνώ με την παρατήρηση ότι τα αισθήματα αυτά είναι πιο έντονα (και άρα ο "έλεγχος" μου πιο εύκολος) αν έχω μεγάλο διάστημα να έρθω σε οργασμό (π.χ. 15 μέρες). Με αυτή την έννοια λοιπόν σε μένα το "κόλπο" θα δούλευε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δούλευε και σε όλους.

    Η άποψη της GreekMistress ότι ο άντρας μπορεί, όταν είναι σε chastity να ικανοποιεί την γυναίκα του με τη γλώσσα ή το χέρι απηχεί και πάλι παρόμοια άποψη της Sutton που έχει κατηγορηθεί από όσους της κάνουν κριτική ότι, σχεδόν, πάσχει από μία "φοβία διείσδυσης" και προτιμά έτσι το στοματικό σεξ από την διείσδυση. Πράγματι, η Sutton φτάνει να γράφει κάπου ότι το κύριο σεξουαλικό όργανο του άντρα είναι η γλώσσα του. Γούστα είναι αυτά και δεν θέλω να τα κριτικάρω, η δική μου εμπειρία με την δική μου γυναίκα είναι ότι το στοματικό δεν αρκεί για να την ικανοποιήσει και φυσικά πώς μπορείς να στερήσεις από μία γυναίκα αυτό που της αρέσει σε μία FEMDOM σχέση? Αλλά και δεν χρειάζεται να της το στερήσεις μια και ως μία άλλη λύση προτείνεται (και από τη Sutton) διείσδυση μεν αλλά σε στάσεις (π.χ. γυναίκα από πάνω) ενώ προσφέρουν μέγιστη ικανοποίηση και οργασμό στην γυναίκα δεν επιτρέπουν στον άντρα εύκολα να φτάσει σε οργασμό... Με παράλληλη "εκπαίδευση" του άντρα να μην φτάνει σε οργασμό.

    Κάπως σχετικό είναι και αυτό το thread που είχα ξεκινήσει:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=473
    ίσως κάποιοι να θέλετε να πείτε κι εκεί τη γνώμη σας.

    Άλλωστε, σε πολλές περιπτώσεις forced chastity δηλαδή χρήσης ζώνης αγνότητας η ιδέα είναι ότι αυτή αφαιρείται κατά την διάρκεια του σεξ για να τοποθετηθεί αμέσως μετά, ενίοτε χωρίς να έχει έρθει σε οργασμό ο άντρας οπότε υιοθετούνται άλλα "μέτρα" για να υποχωρήσει η στύση του και να μπει το πέος στη ζώνη, όπως παγάκια ή κρύο ντουζ.

    Όπως είπαμε, γούστα είναι αυτά. Αν, όπως λένε και στ΄ Αγγλικά, δεν πατάει τα κουμπιά σας, δεν υποχρεούστε να το δοκιμάσετε...

    Η ιδέα ότι ο οργασμός του άντρα δεν πρέπει να είναι ευχάριστος επίσης βρίσκεται και στο σάιτ της Sutton η οποία μάλιστα παραθέτει κάπου και ολόκληρη λίστα με τρόπους κατά τους οποίους ο άντρας μπορεί να έρθει σε οργασμό με "ταπεινωτικό" τρόπο.

    Πάντως ούτε η Sutton είναι τόσο ακραία όσο ακούγεται. Ενώ συχνά επαναλαμβάνει ότι sex is for the woman's pleasure κάπου αναφέρει ότι δεν θα πρέπει να παραμελείται εντελώς και η ευχαρίστηση του άντρα ούτε επιδοκιμάζει πρακτικές ή σχέσεις που ξεφεύγουν από την έννοια μιας συναινετικής μη-παραδοσιακής σχέσης και περνούν στην σφαίρα της κακοποίησης. Και φυσικά, όλα αυτά δουλεύουν μόνο για τους άντρες που τα αποδέχονται. Η αντίληψη της Sutton είναι ότι, θεωρητικά, σε όλους τους άντρες θα άρεσαν αλλά πρακτικά δεν έχει καμία συνέπεια αυτό το οποίο λέει, σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζει να επιβάλει κανείς "με το ζόρι" μια τέτοια σχέση στο σύντροφο του και θεωρεί ότι υπάρχουν αρκετοί "υποτακτικοί" άντρες εκεί έξω που παρακαλούν για μια τέτοια σχέση για να στεναχωριέται κανείς για τους (πολλούς ή λίγους) που δεν θα την αποδεχόταν. Αν σκεφτούμε πόσο πετυχημένα είναι τα διάφορα FEMDOM σάιτ στο ίντερνετ, μάλλον δεν έχει άδικο.

    Με την ευκαιρία να καλοσορίσω την GreekMistress και τις απόψεις της και να την παρακαλέσω, αν θα ήθελε, να μας πει λίγα περισσότερα για τον εαυτό της και για το αν και πώς "ζει" αυτά τα οποία αναφέρει. Χωρίς φυσικά οποιαδήποτε πίεση γιατί η προσωπική ζωή του καθενός είναι απόλυτα σεβαστή κι ούτε θα έπρεπε κανείς να αποκαλύπτει εδώ περισσότερα απ΄ όσα θέλει, απλά επειδή για μένα είναι ευχάριστο και ελπιδοφόρο να βλέπει κανείς στην Ελλάδα μία γυναίκα με τέτοιες αντιλήψεις. Διευκρινίζω για την αποφυγή κάθε παρεξήγησης ότι σε καμία περίπτωση δεν "ψάχνω" προσωπικά Mistress, ούτε την GreekMistress (που άλλωστε, σύμφωνα με το προφίλ της δεν ψάχνει και η ίδια άντρα) ούτε καμία άλλη.
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Δεν νομίζω πως γενικά το αντρικό φύλο στην μεγάλη του πλειοψηφία (άσχετα με στάτους) μπορεί να θεωρεί κάτι τέτοιο "ελπιδοφόρο". Αν η Sutton και οποιαδήποτε άλλη Sutton πιστεύει πως το απόλυτο σεξουαλικό όργανο είναι η γλώσσα τότε δεν χρειάζεται να ασχολείται με άντρες αλλά καλό θα ήταν να ασχολείται μόνο με γυναίκες.
     
  4. inlx

    inlx Regular Member

    Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τα βίτσια του, αγαπητέ Κωνσταντίνε... το ελπιδοφόρο έχει σχέση με τις προτιμήσεις της GreekMistress για το FEMDOM και το θάρρος της να τα συζητάει ανοιχτά και χωρίς προκαταλήψεις, έστω σε ένα ανώνυμο φόρουμ... Όχι με τυχόν προτίμηση της στο στοματικό σεξ (ΑΝ έχει) Από κει και πέρα εγώ δεν είπα ποτέ ότι εκπροσωπώ όλο το ανδρικό φύλλο ή έστω την πλειοψηφία του... τις δικές μου τις ιδέες/προτιμήσεις/φαντασιώσεις και δε συμμαζεύεται λέω, και δεν θέλω να τις επιβάλω σε κανέναν... ελπίζω να μην σας ενοχλώ ....
     
  5. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Μα γι αυτό υπάρχει το site. για να εκφράζουμε τις απόψεις μας η να τις αναθεωρούμε όταν αλλάζουμε γνώμη. Δεν δέχομαι τις απόψεις τις Sutton και δεν συμφωνώ με την GreekMistress πως το orgasm denial πρέπει να χρησιμοποιείται για να μην γίνεται ο σκλάβος τεμπέλης και δεν μπορεί να προσφέρει τις μεγαλύτηρη ευχαρίστηση στην Κυρία του. Δέχομαι όμως την χρησιμοποίηση του σαν ένα μέσο εκδήλωσης της Κυριαρχίας της γυναίκας στην συγκεκριμένη σχέση
     
  6. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Αντρας του οποιου η υποταγη εξαρταται απο τους οργασμους του ειναι υποτακτικος αδιακριτα σε οποιανδηποτε μπορει να τους του παρεχει. Γιατι, στην περιπτωση αυτη, για παροχη προκειται, σε ανταλλαγμα για μια υποτακτικου τυπου παρουσιαση, με αμφισβητησιμη κατα την αποψη μου ουσια.
     
  7. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Διακρίνω στο forum μία τάση κριτικής απέναντι σε όλους και σε όλα.Νομίζω πως σκοπός της επικοινωνίας μας είναι η ανταλλαγή απόψεων και η απόκτηση γνώσης μέσα από της εμπειρίες του καθενός μας.Προτείνω και παρακαλώ να λείψει η κριτική των posts από άτομα που δε συμφωνούν και να γράφουν μόνο την προσωπική τους άποψη.
    Ευχαριστώ τον inlx και υπόσχομαι πως όταν έχω χρόνο θα γράψω γι'αυτά που μου ζήτησε.
     
  8. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Dear GreekMistress δεν ύπαρχει κριτική. Ο καθένας λέει τις απόψεις του και διαφωνίες θα υπάρχουν πάντα. Όπως είδες κάποιες απόψεις που εκφράστηκαν μπορεί να διαφώνησαν με την δική σου αλλά για διαφορετικούς λόγους. πχ εγώ διαφώνησα για άλλον λόγο η lara[E-p] για άλλον λόγο και η Pheadra για τον δικό της λόγο. therefore no critisism exists.
     
  9. inlx

    inlx Regular Member

    Θα διαφωνήσω, Κωνσταντίνε. Καταρχήν δεν είναι κακό να υπάρχει κριτική δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση αν δεν έχουμε και διαφωνίες και με αυτή την έννοια η κριτική δεν είναι κακή και άρα ίσως να είχε άδικο η GreekMistress έτσι όπως το διατύπωσε. Αν κατάλαβα καλά τι εννοεί όμως (χωρίς να θέλω να προσποιηθώ ότι διαβάζω το μυαλό της) αυτό που ενοχλεί λιγάκι,και την ίδια και εμένα, είναι "αφορισματικού" τύπου αναφορές που μέσα σε δύο γραμμές απορρίπτουν κάτι χωρίς μεγάλη συζήτηση ή το αποπέμπουν από το (υποτίθεται) "γνήσιο" BDSM λες και αυτό είναι κάτι τόσο στενά οριοθετημένο ή είναι γραμμένο πουθενά ανεξίτηλα τι είναι ο "πραγματικός" σκλάβος ή αφέντης.

    Νομίζω ότι τουλάχιστιον μία δική σου απάντηση ήταν σε αυτό τον τόνο (αυτή όπου αναφέρεις "Αν η Sutton και οποιαδήποτε άλλη Sutton πιστεύει πως το απόλυτο σεξουαλικό όργανο είναι η γλώσσα τότε δεν χρειάζεται να ασχολείται με άντρες αλλά καλό θα ήταν να ασχολείται μόνο με γυναίκες") και μάλιστα, με όλο το σεβασμό που σου οφείλω ως άνθρωπο που δημιούργησε αυτό τον χώρο και με κόπο τον διατηρεί, η ταύτιση αυτή της προτίμησης στο στοματικό σεξ με, σώνει και καλά, λεσβιακές τάσεις, είναι κάπως "φτηνή".

    Το ίδιο αφορισματική βρήκα και την απάντηση της Phaedra εκτός αν δεν κατάλαβα καλά κάτι αλλά ακριβώς γι΄ αυτό είναι καλύτερα να επεκτεινόμαστε λιγάκι και να αποφεύγουμε τους αφορισμούς.

    Τέλος, το BDSM αφορά γούστα για τα οποία σε τελική ανάλυση δεν υπάρχει και μεγάλο περιθώριο κριτικής. Αν σε κάποιον και τον-την σύντροφο του αρέσει κάτι, εμάς δεν μας πέφτει λόγος να το κριτικάρουμε αλλά απλά να προσπαθήσουμε να το κατανοήσουμε, αναλύοντας ίσως τι είναι αυτό ακριβώς πού τους αρέσει, τους πιθανούς κινδύνους, τυχόν εγγενείς αντιφάσεις σ΄ αυτά που λένε κλπ. Όπως είπα και παραπάνω για μένα δεν έχει νόημα να συζητήσω αν είναι "γνήσιο" BDSM ή όχι, πλην της ακραίας περίπτωσης κάτι προφανώς άσχετου. Εκεί εύλογα μπορεί να πει κανείς "Ωραία μεγάλε, καλά κάνετε και περνάτε έτσι όπως σας αρέσει, αλλά αυτό δεν μας αφορά εμάς εδώ που άλλα γούστα έχουμε και θέλουμε να συζητήσουμε".

    Αυτά όπως είπα, με όλο το σεβασμό.
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    inlx δεν συμφωνώ με την άποψη τις Sutton που με λίγα λόγια λέει ότι ο άντρας πρέπει να έχει το πέος του για "decor" . Ούτε θεωρώ αυτήν την άποψη "ελπιδοφόρα" όπως είπες, αλλά αποκαρδιωτική. Και δεν είναι αφορισματική αναφορά αλλά πραγματικότητα (στο συντριπτικό ποσοστό του συνόλου και των αντρών και των γυναικών) ούτε φτηνή λεσβιακή τάση όπως είπες. Επίσης δεν συμφωνώ και με την θέση της GreekMistress ως προς το ότι το sex θα πρέπει να είναι ΜΟΝΟ για την ευχαρίστηση της Κυρίας ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ. Το ότι εγώ δεν συμφωνώ είναι δικό μου θέμα και έτσι τοποθετήθηκα. Το ότι εσύ συμφωνείς είναι πάλι δικό σου θέμα. Δεν είπα ότι πρέπει να αλλάξεις γνώμη και να πιστεύεις αυτά που θεωρώ εγώ σωστά - ούτε εσύ ούτε η GreekMistress ούτε κανένας άλλος.
     
  11. inlx

    inlx Regular Member

    Κωνσταντίνε, να ποια ακριβώς είναι τα θέματα:
    1) Ότι παραβλέπεις εντελώς την ουσία αυτού που έγραψα για να επανέλεθεις στην αμφιλεγόμενη προτίμηση της Sutton για το στοματικό σεξ
    2) Ότι μου αποδίδεις ανακριβώς την άποψη ότι αυτό το θεωρώ "ελπιδοφόρο" όταν εξήγησα ήδη παραπάνω τι ακριβώς θεωρώ ελπιδοφόρο
    3) Ότι αναφέρεσαι σε "φτηνή λεσβιακή τάση" όταν εγώ είπα κάτι εντελώς διαφορετικό: Το να λες, αν προτιμάς το στοματικό σεξ από την διείσδυση με το πέος καλύτερα να ξεχάσεις τους άντρες και να αρχίσεις να ασχολείσαι με γυναίκες (δηλαδή, να πας να γίνεις λεσβία) είναι πολύ "φτηνό" σαν επιχείρημα. Οι ομοφυλοφιλικές ή ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις του καθενός δεν καθορίζονται από ποιες σεξουαλικές πρακτικές προτιμάει, αλλά από το φύλλο των ατόμων με τα οποία θέλει να έχει σεξουαλικές σχέσεις, Ο,ΤΙ κι αν κάνει με αυτά (ακόμη και ΜΟΝΟ στοματικό σεξ)
    4) Ότι αναφέρεσαι πολύ εύκολα στις απόψεις του "συντριπτικού ποσοστού αντρών και γυναικών" για το οποίο όμως, όλοι εμείς που συζητάμε εδώ, είμαστε ανώμαλοι.

    Φυσικά,δεν είναι ποτέ ότι προσπάθησες να μου αλλάξεις γνώμη. Είναι όμως εξίσου λάθος να προσπαθείς να μου αποδώσεις γνώμες που δεν έχω.
     
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    1) Μα η ουσία σε αυτά που έγραψες είναι ότι
    και σε αυτό είχα πει νωρίτερα την άποψή μου εδώ ότι δεν συμφωνώ. Άχετα με αυτό που ήταν η ουσία του ποστ σου έχω και πρόβλημα με τις απόψεις της Sutton οι οποίες είναι ακραίες και δεν συμφωνώ. Ότι είναι ακράιο είναι και επυκίνδυνο
    2) Είπες ότι θεωρείς ελπιδοφόρο να βλέπεις στην Ελλάδα να υπάρχουν γυναίκες με αντιλήψεις σαν αυτές που έχει η Sutton
    Είναι λοιπόν ξακάθαρο τι θεωρείς ελπιδοφόρο.εγώ αυτό δεν το θεωρώ ελπιδοφόρο. Άρα σωστά το αποδίδω απλά δεν συμφωνόυμε
    3) Φτηνό (κατά την γνώμη μου) είναι το επιχείρημα της Sutton πως ο άντρας πρέπει να χρησιμοποιεί το πουλί του για decor. Σύμφωνα με αυτό η ουσία πάνω σε αυτό που είπα είναι. Απ την στιγμή που το απόλυτο σεξουαλικό όργανο για την Sutton είναι η γλώσσα τι παραπάνω ευχαριστίση μπορεί να δώσει ένας άντρας από μια γυναίκα (Στον ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ και μόνο παράγοντα) . Τίποτα (πάντα κατά την Sutton). Γιατί πλεόν το "απόλυτο" σεξουαλικό οργάνο - η γλώσσα (λολ) το έχουν και οι 2. Αρα ταύτισα την ρόλο του άντρα σχεδόν ίδιο ακριβώς με τον ρόλο της γυναίκας. Άρα ότι μπορεί να κάνει ένας άντρας με την γλώσσα του μπορεί να κάνει και μια γυναίκα άρα με το σκεπτικό αυτό (της Sutton) η γυναίκα θα μπόρουσε κάλιστα να αντικαταστήσει τον ρόλο του άντρα (σύμφωνα με την Sutton πάντα) . ίσως να μην το κατανόησες σωστά
    4) Μιλάω για το συντριπτικό ποσοστό των ατόμων που ασχολούνται με BDSM σε όποια μορφή και να είναι . Είτε male fem slaves Top bottoms DomDommes Masters κτλ. η πλειοψηφία αυτών δεν θεωρεί ότι η Sutton έχει δίκιο (είπες ότι έχει ακραίες απόψεις). Εδώ θέλω να πω πως είπα ότι συμφωνώ με το orgasm denial σαν τιμωρία (επειδή πλέον έχουμε ξεφύγει από το νοήμα του thread και έχουμε φτάσει να συζητάμε για τις απόψεις τις Sutton) Επίσης είπες και εσύ ότι όντως η Sutton έχει ακραίες απόψεις άρα ποιό το πρόβλημα ? Όπως είδες δεν σου απέδωσα τίποτα λάθος