Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Party και dress code

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 14 Νοεμβρίου 2006.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αναρωτιόμουν...

    Πόση σχέση έχει η πραγματική Κυριαρχία-υποταγή με την προσπάθεια επιβολής κάποιου συγκεκριμένου τρόπου ντυσίματος σε συναντήσεις ατόμων του χώρου.

    Αναρωτιόμουν...

    Γιατί πρέπει να υποταχθεί ο Κάθε Κυρίαρχος στις απαιτήσεις του οποιουδήποτε όσον αφορά το ντύσιμο Του ή αυτό της σκλάβας Του?

    Αναρωτιόμουν...

    Ποιανού ανάγκη είναι στην τελική να επιδείξει τα λάτεξ μπουστάκια, ή τις 20εκ. μπότες και ποιανού φαντασίωση να απολαύσει ένα τέτοιο θέαμα, αν όχι των γυναικών κυρίαρχων και των ανδρών υποτακτικών?
    Γιατί δεν έχω γνωρίσει σκλάβα που να έχει φαντασίωση να δει όπως και δήποτε Τον Κύριο της με ένα δερμάτινο παντελόνι και ένα αμάνικο φανελάκι και με ένα δερμάτινο κασκέτο?

    Αναρωτιόμουν...

    Τι γίνεται με Κάποιους που δεν γουστάρουν ή δεν μπορούν να φορέσουν το δερμάτινο παντελόνι και το δερμάτινο κασκέτο (δεν θα αναφερθώ καν στην αισθητική μου άποψη επί του θέματος)?
    Αυτοί δηλαδή αποκλείονται?
    Δεν είναι αρκετά Master κάποιος επειδή δεν έχει το απαραίτητο Look που προσπαθούν να του ορίσουν κάποιοι "μοδάτοι"?

    Αναρωτιόμουν...

    Γιατί γίνεται η προσπάθεια διάβρωσης του χώρου, με την εμπορευματοποίηση και την δημιουργία καλουπιών για εκείνα τα άτομα που υποτίθεται κατάφεραν να ξεπεράσουν ότι καλούπια προσπάθησε να τους επιβάλει η κοινωνία?

    Αναρωτιόμουν...

    Μήπως είμαι παράλογη?
     
  2. latexduck

    latexduck Contributor

    όχι Λάρα μου πολύ σωστά τα λές... Απλα το ντύσιμο βοηθάει στην όλη σκηνή που γίνεται...
     
  3. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Ποιά παραλογή βρε Jim Jailor, απλά είναι η εμπορευματοποίηση και ο συχνός συσχετισμός του BDSM με τους Leather stylers και τους φετιχιστές.
     
  4. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member


    Καλή μου lara[E-p], κατ' αρχάς, ως εκφραστής μιας πιο φετιχιστικής άποψης και φράξιας του BDSM (και το έχω αποδείξει άλλωστε), θα ξεκινήσω να σου θυμίζω πως το dress code δεν είναι κάτι το οποίο προέρχεται από κάποια "προσπάθεια εμπορευματοποίησης του χώρου", αλλά κατευθείαν από το Old Guard. Το dress code, τα μαύρα ρούχα, το γεγονός πως η Leather Pride, η σημαία του BDSM, δεν εμφανίζει π.χ. μαστίγια αλλά δύο υλικά, το denim και το δέρμα, μας λέει πολλά για την σημασία των υλικών και των ντυσιμάτων, ακόμα και στην πλέον παραδοσιακή και "καθαρή" φράξια του BDSM.

    Δεν πρέπει να ξεχνάμε, κατ' αρχάς, πως το dress code, είναι παραδοσιακά αυτό που μας ξεχωρίζει από το vanilla κοινό. Αυτό έχει ξεκινήσει μαζί με την Old Guard και όχι από καποια βιομηχανία υφασμάτων. Αυτή η έκφραση υπήρξε εξ' αρχής, υιοθετήθηκε δε από όλες τις κοινότητες BDSM παγκοσμίως, και για αυτό και εξελίχθηκε παγκοσμίως εκεί που έχει φτάσει σήμερα.

    Το αν θα ντυθεί κάποιος ή όχι, στα μαύρα ή φετιχιστικά, ή αν θα είναι γυμνός, αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής. Μπορείς και μπορώ να κάνουμε και να εκφραστούμε όπως επιθυμούμε, και αυτό είναι η μαγεία της ελευθερίας επιλογής και το ωραίο της υπόθεσης.

    Όσο για αυτή την αντίσταση στην "εμπορευματοποίηση", όπως αναφέρεις, του BDSM, η θέση μου είναι ξεκάθαρη: Το ότι θα αλλάξουν τα πράγματα, θα αλλάξουν είτε το θέλουμε, είτε όχι. Νέες μόδες στα ντυσίματα δημιουργούνται, είτε το θέλουμε, είτε όχι. Αποδεκτά BDSM ντυσίματα, υπάρχουν, είτε το θέλουμε είτε όχι. Το ότι Κ/κάποιοι είναι και φετιχιστές, πέρα από το status τους, υπάρχουν. Γιατί πρέπει να βρίσκουμε κάτι άσχημο σε αυτό;

    Τώρα, συγχώρεσε με, ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, αλλά θα πρέπει να πω πως τα περί "διάβρωσης του χώρου" <ΑΛΛΑΓΗ> θεωρώ πως είναι άτοπα.

    Ποιος είναι αλήθεια αυτός ο "αγνός" χώρος ο οποίος θα διαβρωθεί από το επερχόμενο τσουνάμι της "εμπορευματοποίησης" του; Το τι κάνουμε στην κρεβατοκάμαρά μας, ή με τις παρέες μας; Ή το τι λέμε στο forum αυτό ή στο irc; Μηπως στην παρούσα φάση, υπάρχει και κάτι άλλο, πέρα από αυτό και δεν το ξέρω;

    Πως δηλαδή θα επηρεάσει την υφιστάμενη κατάσταση, η οποία έχει να προσφέρει πολύ λίγα στην ευρεία μερίδα των ανθρώπων που ασπάζονται τον χώρο; Που προσεγγίζουν τον χώρο μέσα από την μοναξιά και τις ανικανοποιήτες ανάγκες, χωρίς διεξόδους; Και γιατί κάποιος θα πρέπει να αισθάνεται απειλή για τα πράγματα που εξελίσσονται επιτέλους και αποκτούν ορμή και υφή;

    Αν η αντίρρηση σου έγκειται στο ότι σε Κ/κάποιους μας αρέσει ένα στυλ ζωής, βάση του οποίου ζούμε το BDSM και το D/s εκτός της κρεβατοκάμαρας, και το μοιραζόμαστε με Ά/άλλους, αυτό είναι θέμα προσωπικής μας επιλογής. Μας αρέσει να πηγαίνουμε σε δικά μας club, στα οποία μπορούμε να εκφραστούμε βάση πρωτοκόλλου, το οποίο περιλαμβάνει και αποδεχτό τρόπο ντυσίματος (π.χ. μαύρα ρούχα ή δέρμα και latex - ή ακόμα και γυμνοί) και που μπορούμε να ζήσουμε αυτό που θέλουμε με φίλους και ομοϊδεάτες. Αυτό δεν έχει να κάνει με κάποια "εμπορευματοποίηση", αλλά με μια βαθύτατη ανάγκη που έχουμε μέσα Μ/μας. Το ότι δημιουργούνται ή θα δημιουργηθούν ομάδες μερακλήδων που κάποια στιγμή θα προσπαθήσουν να ικανοποιούν τις ανάγκες ανθρώπων σαν την αφεντομουτσουνάρα μου, διοργανώνοντας π.χ. κάποιο πάρτυ, ή μικρές εταιρίες που θα μου πουλάνε προϊόντα και υπηρεσίες, όπως η διοργάνωση events, ή 5 διαφορετικά είδη flogger και 8 gags, αυτό δεν έχει να κάνει με καμιά κακιά "εμπορευματοποίηση", αλλά με τις ίδιες μας τις ανάγκες, με τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία μας και με το ίδιο το marketing, το οποίο "δεν δημιουργεί ανάγκες, αλλά ικανοποιεί υπάρχουσες" (Μας το λέει ο μεγάλος γκουρού του Marketing, Philip Kotler αυτό...).

    Ο χώρος στην Ελλάδα είναι ακόμα σε εμβριακό στάδιο. Αυτό που έχουμε είναι μια κατάσταση καταπίεσης των αναγκών Μ/μας, ένα αίσθημα απέραντης ντροπής για αυτό που είμαστε και μια κατάλυση των ενστίκτων Μ/μας, για να μην βιώσουμε τον όποιο εξευτελισμό από την υπόλοιπη κοινωνία. Αυτή η κατάσταση όμως, δεν αρκεί και δεν αποτελεί κάποια "καθαρή" φάση του BDSM, την οποία θα θυμόμαστε με νοσταλγία... Είναι μια φάση, που όταν ξεπεραστεί, όταν το να δηλώνεις στην προσωπική σου ζωή σκλάβος ή Κυρίαρχος θα είναι πια κοινότυπο, εγώ θα λέω πως υπήρχε μια εποχή που το να εκφράζεις τον εαυτό σου και τον ερωτισμό σου ήταν απαγορευμένο και πως η μοναξιά ήταν ο κανόνας...
     
    Last edited: 15 Νοεμβρίου 2006
  5. savra

    savra Guest

    Ξέχωρα με το ντύσιμο του καθενός, άξιο αναφοράς είναι και η προσοχή σε άτομα που ενδεχομένως (πιστεύω πως είναι πέρα για πέρα σπάνιο φαινόμενο, αρνητικό όμως  ) που ίσως ενδιαφέρονται να παίξουν βρώμικα παιχνίδια.
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Party και dress code

    Εγώ,
    δεν ξέρω αν θα στεναχωρήσω κάποιους ,
    αλλά είμαι της παλιάς σχολής ,
    όταν οι σκλάβες το μόνο που φορούσαν ήταν το κολάρο τους ,
    άντε και κάτι άλλο ελαφρύ, αλλά πάντα προσβασιμες όταν είναι με τον Κύριο τους ,
    και οι παρέες ήταν/ειναι στα σπίτια με όλους τους τύπους και τα πρωτόκολλα ,
    και όταν βγαίναμε/ουμε έξω είτε για φαγητό είτε για ποτό είτε για οτιδήποτε ,
    η σκλάβα φορούσε/ει τα ρουχαλάκια της
    ( προσβασιμη μεν εφοσον αυτο θελει ο Κυριος της παντα ) ,
    αλλά όχι κάτι διαφορετικό ,
    ( μια μένα μιλώ πάντα και τον κύκλο μου ,
    γιατί για άλλους τέτοια ντυσίματα μπορεί να είναι η καθημερινότητα τους
    και το δικό μου να τους φαίνεται … το περιεργο ) .
    Ότι δηλαδή κάνει ο περισσότερος κόσμος , άσχετα αν ζει το bdsm η όχι .
    Δεν θεώρησα ποτέ , πως το να είμαι σκλάβα
    προϋποθέτει να είμαι διαφορετική από την πλειοψηφία και να πρέπει να το δείχνω
    η να το επιδεικνύω .
    Μιλώ φυσικά για τις συνθήκες που ζούμε ,
    και όχι τι θα έκανα αν ζούσα σε μια κοινόβια φάρμα κάπου στα βουνά .
    Αν αυτός πάντως είναι ο ‘’τρόπος ζωής’’ του bdsm ,
    όχι ,
    εγώ δεν έχω καμία σχέση με όλο αυτό , συγνώμη ,
    ούτε και αντιλαμβάνομαι αυτά τα event ,
    ούτε εδώ αλλά ούτε και έξω που τα έχω δει πολλές φορές .
    Δεν αντιλαμβάνομαι για την ακρίβεια που αποσκοπούν στην ουσία του bdsm ,
    στην καθημερινότητα μιας σχέσης Μ/ς ,
    και στην Κυριαρχία και υποταγή όπως λέει και η λαρα ,
    και γενικά ποιος ο σκοπός τους .

    Δεν θέλω να πιστέψω καν πως ο σκοπός μπορει να είναι η επίδειξη , το κερδος ναι πιο πιθανο μου κανει !

    Αλλά γούστα είναι αυτά , και όπως λέει ο Phoenixxx ,
    αλλά και άλλοι που θα υπάρχουν σίγουρα ,
    καταλαβαίνουν την ύπαρξη τους , τους αρέσουν ,
    έτσι και θα υπάρχει και η άλλη μερίδα που δεν τους λέει κάτι όλο αυτό ,
    που ανήκω εγώ .
     
  7. latexduck

    latexduck Contributor

    Τα event πραγματοποιούνται καθαρά για ψυχαγωγία και ίσως για να πάρουμε και καμοιά ιδέα   όσο για όλα τα υπόλοιπα είναι ωραίο να μιλάς με κόσμο που έχεις τις ίδιες προτιμήσεις, και να βλέπεις ο κόσμος που έχεις στις φαντασιώσεις σου να παίρνει ζωή.

    πιστεύω ολα αυτά πάνε μαζί  
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Party και dress code



    Καμία αντίρρηση , γι αυτούς που αντιλαμβάνονται έτσι τα πράγματα και πως ‘’ οι ιδέες ‘’ παίρνονται με αυτό το τρόπο για την καθημερινότητα .

    Εγώ δεν είμαι αντίθετη με όλα αυτά , σε όσους αρέσουν καλά κάνουν και αρέσουν , εγώ δεν τα …. Καταλαβαίνω, προσωπικό είναι .
     
  9. latexduck

    latexduck Contributor

  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Τώρα δηλαδή, αν κάποιοι από μας κανονίζαμε να βρεθούμε κάπου, κι εγώ εμφανιζόμουν κάπως έτσι View attachment 1433 , θα πέρναγα ντε και καλά για master ή για dom, ή θα φαινόταν πιθανότερο, πως μάλλον πηγαίνοντας προς το "Blue Oyster Club" του "Police Academy", είδα φως και μπήκα;
    View attachment 1434

     D     )
     
  12. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Στιβάνια και τσόχινα.
    Εναλλακτικά hand stitched, δίκουμπο.