Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Pervert Status

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος assassina, στις 12 Νοεμβρίου 2010.

  1. PERVERT(ΔΙΕΣΤΡΑΜΕΝΟΣ): Αυτός που "μολύνει" με διαστροφή,που παρασύρει ηθικά,που επηρεάζει την σωστή κρίση ή προκαλεί ψυχικά λάθη. Η λέξη χρονολογείται γύρω στο 1300-50 και προέρχεται από τη λέξη perverten. Η έννοια του status pervert-perv στους κύκλους του εξωτερικού, αν και υπάρχει δεν είναι ευρέως διαδεδομένη λόγο του ότι διαπραγματεύεται τη διαστροφή χωρίς κανόνες με άναρχη δομή.Σε αντίθεση με τα ελληνικά δεδομένα που συναντάται όλο και πιο συχνά. Βέβαια τις περισσότερες φορές η ερμηνεία της,στον ελλαδικό χώρο, δεν έχει ην ετυμολογική της σημασία αλλά την έννοια ότι εμπλέκομαι σε BDSΜ games χωρίς να ακολουθώ κανόνες, πρωτόκολλα κλπ και έχω συμμετοχή ή δείγματα ή κατευθύνσεις από όλα τα παραπάνω status.Άρα κοινά χαρακτηριστικά γνωρίσματα και προσαρμοστικότητα. Το status αυτό απευθύνεται σε όλα τα φύλα.

    πηγή: [ame=http://el.wikipedia.org/wiki/BDSM_Status]BDSM Status - Βικιπαίδεια[/ame]


    μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε αυτό το στάτους και δηλώνω πέρβ
    Τι είναι για μένα περβ;Το να έχω συμμετοχή σε όλα τα στάτους και να απολαμβάνω αυτό που έχει ο άλλος να μου δώσει με πάθος, είτε είναι πέρβ, είτε σάμπ, είτε Κυρίαρχος, είτε ζευγάρι. Δεν είμαι διεστραμμένη με την ανωτέρω έννοια, δεν ανήκω στην κατηγορία switch,γι αυτό και δηλώνω πέρβ.


    θα ήθελα να εκθέσετε τις απόψεις σας σχετικά με το τι σημαίνει για εσάς αυτό το στάτους και πως το αντιλαμβάνεστε ​
     
  2. gr_fun

    gr_fun Regular Member

    χμ, ενδιαφέρουσα άποψη
    κατά τη γνώμη μου, στην ζωή στο 99% των περιπτώσεων, για να μη πω στο 100%, δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο, παρά μόνο γκρι
    οπότε όσον αφορά στα status (ή statuses) είμαι σίγουρος ότι τίποτα πάλι δεν είναι απόλυτο, σίγουρα υπό αυτή την έννοια οι περισσότερες/οι ανήκουν στους pervs.
    Απλά μάλλον απαντες προσδιορίζονται σχετικά με το πόσο "γκρι" είναι (ανοιχτό, σκούρο κ.ο.κ   )
     
  3. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Pervert Status

    Για μένα δεν αποτελεί καν status στο χώρο του bdsm, διότι όλοι διεστραμμένοι είμαστε. Αυτό που όλοι κάνουμε όμως κατά την εγγραφή μας στο φόρουμ, είναι να συγκεκριμενοποιήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο αυτές τις διαστροφές. Ένας άντρας, για παράδειγμα, δηλώνει ότι η διαστροφή του είναι να κυριαρχεί πάνω σε θηλυκά, κι ανάλογα με το βαθμό και τη διάρκεια που το επιθυμεί αυτό, επιλέγει το status Top ή Dom.

    Όταν βλέπω κάποιον να δηλώνει perv εδώ μέσα πιο πολύ σκέφτομαι ότι πρόκειται για φετιχιστή, καθώς δεν υπάρχει αυτή η κατηγορία και κάτι πρέπει να δηλώσει.
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Pervert Status

    Δεν ξέρω την διαφορά ανάμεσα σε perv και switch, αλλά μου φαίνονται παρόμοια.Αλλά και πάλι δεν έχω... θέμα.Καθένας μας επιλέγει να "φορέσει" αναγκαστικά μιά ταμπέλα μπαίνοντας εδώ για να μπορεί κατά προσέγγιση πάντα,να δηλώσει τις επιθυμίες του.Τώρα όσον αφορά το perv, καλό και βολικό μου ακούγεται Assassina μου.... όποιον γουστάρεις,  όπως γουστάρεις....μμμμμμ.....πολλές επιλογές:mwink:....μιά χαρα status.Και μπράβο σου και ζήτω σου μωρό μου....   
     
  5. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Pervert Status

    <offtopic>
    Επειδή καλό είναι να αποδίδονται σωστά οι ΠΗΓΕΣ και τα εύσημα {όπου αρμόζουν} τον εν λόγω ορισμό έχει συνεισφέρει στη wikipedia ο Gorean Lord.

    Δεν ξέρω αν είναι παρακινδυνευμένη η ταύτιση, αλλά νομίζω πως είναι μέλος του φόρουμ (Ασημένιος Δράκος). Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει.
    </offtopic>

    Συμφωνώ με την alnair: σε ένα βαθμό, όσοι εγγράφονται εδώ ως μέλη, αυτό υπονοούν για τα ατομικά γούστα τους. Έστω, η μεγάλη πλειοψηφία. Κατ' επέκταση, αποτελεί έναν μάλλον εύστοχο αυτοπροσδιορισμό για όποιον δε θέλει να ασπαστεί έναν από τους υπόλοιπους.
     
  6. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Pervert Status

    Το εχω ξαναπει οτι εκλαμβανω το status μονο σαν προσδοκια του προσδιοριζομενου.
    Σαφως εχω γνωρισει και ατομα που ειναι στη πραξη ακριβως αυτο που δηλωνουν, αλλα οι περισσοτεροι/ες δεν μπορουν να το υπερασπιστουν.
    Προσωπικα προτιμω το perv γιατι νομιζω οτι με αντιπροσωπευει καλυτερα.
    Δεν μ'ενδιαφερει το D/s στη bdsm μορφη,απαιτει χρονο και σταθερη σχεση, και ποτε μεχρι τωρα δεν μου εκανε κλικ καποια για ν'ασχοληθω.
    Προτιμω painsluts, και πολυ με γοητευει η διαφθορα αθωων ''κορασιδων''.
    Η φραση ''το τυρι το ειδες,τι φακα δεν την ειδες;;;'' παιζει πολυ με τα Κυριαρχα status 
     
  7. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Pervert Status

    Switch: Πότε Dom, πότε sub. Πότε Master, πότε slave. Αναλόγως συντρόφου και διάθεσης...

    Το perv κι εγώ το συνδέω με τον φετιχιστή... ή με το "σε καμιά από τις υπόλοιπες κατηγορίες"...
     
  8. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

  9. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Προσωπικά και επειδή το "δηλώνω" και στο status μου, το θεωρώ μια light μορφή ενασχόλησης με το (BD)SM οποιασδήποτε μορφής ("από πάνω", "από κάτω" ή "πάνω και κάτω"), χωρίς να είναι αυτοσκοπός σε μια σχέση. Ή σε ακόμα πιο light - "0% λιπαρά" - έκδοση, απλώς το να του αρέσουν ή να φαντασιώνεται με ευχαρίστηση διάφορα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν ότι ανήκουν στο χώρο του (BD)SM.
     
  10. Απάντηση: Pervert Status

    με προβλημάτισαν τα ανωτέρω σας
    θετικά βέβαια , γι αυτό και άνοιξα το νήμα
    φετιχίστρια είμαι, light ενασχόληση δεν θεωρώ ότι με αντιπροσωπεύει όμως, σε όλες τις λοιπές κατηγορίες νιώθω ότι ανήκω...ανάλογα με το τι θα μου βγάλει ο άλλος

    προβληματικός ο όρος τελικά του πέρβ..

    Ο αγαπητός Dolmance άγγιξε πολλέ πτυχές αυτού που εγώ αντιλαμβάνομαι ως πέρβ και παραθέτω αυτά που είχε γράψει:

    2) Perv: όλα τα παραπάνω, ομού και συνδυαστικώς, με επιτρεπτές εξαιρέσεις προσωπικής επιλογής. Αποκλείεται, όμως, αυστηρότατα η μονογαμία, άρα και η επιλεκτική διαχρονική σχέση ορισμένων M/s δεσμών. Πάντα, polyamorous (πολυαγαπητικές) και εν δυνάμει πανσεξουαλικές δραστηριότητες δίχως το παραμικρό όριο, πλην των νομίμων τοιαύτων. Ο συνειδητός perv δεν είναι ποτέ "σκλάβος/α" και δεν διαθέτει "δούλες/ους", διότι είναι βέβαιον ότι την κρίσιμη στιγμή ο σκλαβοπρεπής perv θα λησμονήσει την ύπαρξη αφέντη/ρας και ο κυρίαρχος/η perv τη δούλη/ο. Θα τους εγκαταλείψει στη μπανιέρα, να παίζουν τα παπάκια τους, και θα την κοπανήσει, προς λαγνουργία, έστω και με τη μαμά ή το μπαμπά τους. Όπερ σημαίνει: ο perv, αν δεν είναι μυστηριακά ερωτοχτυπημένος (συμβαίνει και σε ευηπόληπτα πρόσωπα) δεν αναλαμβάνει ευθύνες, δεν καθυποτάσσει και δεν υπακούει. Αν με απρόκλητον επίθεση του Ερωτόπουλου βληθεί κατάκαρδα, τα κάνει απλώς μουνί καλλιγραφία - ίνα μη τι χείρον είπω.
    Δεν διαφοροποιείται από τον kinkster, ουσιωδώς. Απλώς είναι εγγύτερος στο λιμπερτινικό πρότυπο και, εν γένει, δεν έχει καμιά σταθερή, διακριτή ή απαράγραπτη bdsm εμμονή. Τελικώς, μάλλον πρόκειται περί συντομογραφίας και όχι περί ειδικής κατηγοριοποιήσεως.


    με την εξαίρεση ότι διαφωνώ με το 'Ο συνειδητός perv δεν είναι ποτέ "σκλάβος/α" και δεν διαθέτει "δούλες/ους"' , γιατί και σκλάβα θέλω να γίνω στον Αντρα που θα με επιλέξει και θα επιλέξω, αλλά και σκλάβο θα ήθελα να έχω(ταυτοχρόνως θα ήταν για μένα ο Παράδεισος) 
     
  11. Animator

    Animator Regular Member

    Τοσος κοπος για να βαλεις μια γαμημενη ταμπελα κατω απο το username και να βλεπουν οι αλλοι τι εισαι; Τι σημασια εχει; Περισσοτερα η λιγοτερα pm γνωριμιων κτλ;  
     
  12. Manipulator

    Manipulator Regular Member

     
    δεν εχουν καταλαβει πως τα περβάκια είναι κουλ?