Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Pet Training

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Lady in Corslet, στις 7 Δεκεμβρίου 2009.

  1. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Τι Μ/μαθατε και τι Δ/διδαξατε μεσα απο την διαδικασια μιας τετοιας εκπαιδευσης?Τι Ν/νιωσατε βιωνοντας κατι τετοιο για Ε/εσας και για τον Σ/συντροφο Σ/σας?
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Έμαθα ότι είναι πολύ πιο εύκολο για μία (εκπαιδευόμενη) σκλάβα να νιώσει ότι είναι pet, να αποκτήσει τις ιδιότητες ενός pet, και να μάθει να εκτιμάει και να απολαμβάνει την ιδιότητα του pet, από ότι για έναν Αφέντη να επωμισθεί με σοβαρότητα την ευθύνη της φροντίδας του pet που ο ίδιος δημιούργησε.
     
  3. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Pet Training

    Δώρα τι είδους pet;Ένιωσες άσχημα στο τέλος;Που ενώ εσύ προσπάθησες εκείνος δεν ήταν αντάξιος;
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Pet Training

    Το ποστ μου είναι μία απλή διαπίστωση, εντελώς αποστασιοποιημένη. Απάντησα στην ερώτηση του νήματος σχετικά με το τί έμαθα. Τα υπόλοιπα περί αντάξιου και περί άσχημων συναισθημάτων και περί "προσπαθειών" δεν αποτελούν δικές μου ιδέες. Εάν η συζήτηση πρόκειται να τύχει μίας προσέγγισης τύπου Cosmopolitan, δεν επιθυμώ να λάβω μέρος.

    Το πιο συνηθισμένο pet στον χώρο μας είναι η σκύλα. Σε αυτό αναφέρομαι.
     
  5. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Απάντηση: Re: Pet Training

    Ευχαριστω Δωρα για την απαντηση..και κατα αυτη την διαδικασια δλδ μια εκολαπτομενη σκλαβα παιρνει τα βασικα συστατικα για το επομενο σταδιο/βημα?

    ---------- Post added at 21:24 ---------- Previous post was at 21:22 ----------

    Νομιζω πως η Δωρα αν ηθελε να πει κατι σχετικα με αυτο που την ρωτας θα το ειχε ηδη πει πριν προλαβεις να ρωτησεις...
     
  6. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Pet Training

    Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε φέρω σε δύσκολη θέση.Εάν το έκανα ζητώ συγνώμη.Προφανώς κατάλαβα λάθος.Απλά για μένα είχε ενδιαφέρον το πως ο slave μπαίνει στη διαδικασία να δεχτεί μία τέτοια αλλαγή και στο τέλος αντιλαμβάνεται ότι ο Master αδυνατεί να διαχειριστεί αυτό που εκείνος ζήτησε.

    Lady in corslet συγνώμη κιόλας αλλά εάν έχεις τελειώσει νομική μου είναι αδιάφορο για να το παίξεις δικηγόρος της Δώρας.;Aσε που ο τελευταίος που χρειάζεται δικηγόρο εδώ μέσα είναι η Δώρα...
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Pet Training

    Δεν νομίζω ότι το pet training είναι μία στάνταρ διαδικασία στην εκπαίδευση σκλάβας. Εξαρτάται πιστεύω από τον Κυρίαρχο, την υποτακτική ή επίδοξη σκλάβα, και τους στόχους που θέτει ο Κ για το συγκεκριμένο υλικό το οποίο επεξεργάζεται. Από διάφορες περιπτώσεις που έπεσαν στην αντίληψή μου κατά καιρούς - εκτός από την δική μου - κάποιοι Κ ενδιαφέρονται για "ζωάκια", προς σεξουαλική χρήση κυρίως, κάποιοι άλλοι όχι.

    Προσωπικά πιστεύω ότι η αφοσίωση και η προσήλωση μίας σκλάβας δεν είναι απαραίτητο να ακονιστούν μέσα από αναλογίες αυτού του είδους, αν και ο παραλληλισμός λειτουργεί αρκετά ικανοποιητικά, με την έννοια του ξεκάθαρου visualisation, ενός είδους "ύπνωσης" που επέρχεται μέσα από την συνεχή επανάληψη του όρου "σκύλα", επαναλαμβανόμενες κινήσεις του είδους "στα τέσσερα", "φάε από το μπωλάκι σου", χρήση κολάρου, ούρηση στα τέσσερα, δέσιμο κ.α. Δεν θέλει πολύ για κάποια να φανταστεί ότι η σχέση έχει πάρει τη μορφή μιας πιστής σκυλίτσας και ενός Αφέντη (όταν το έδαφος είναι ήδη πρόσφορο εννοώ). Σαφώς μιλάμε για ασύμμετρες σχέσεις και επομένως αυτοί οι ρόλοι εναρμονίζονται πολύ καλά με το ασύμμετρο μοντέλο, καλύτερα ενδεχομένως από τους ρόλους Δάσκαλος - μαθήτρια, Θεός - πιστή, στρατηγός - στρατιωτάκι. Το σκυλάκι με τον Αφέντη είναι ένα πολύ γνωστό σχήμα σε όλους μας, χωρίς ασάφειες, με ξεκάθαρες σεξουαλικές και σωματικές πτυχές, με μία πολύ εμφανή ασυμμετρία ισχύος, η οποία έχει συν τοις άλλοις επιθυμητά χαρακτηριστικά που ανταποκρίνονται στις ανάγκες μιας σκλάβας, δηλαδή την στοργή, την φροντίδα, την προστασία, το χάδι κλπ. από την πλευρά του Κ.

    Με αυτή την έννοια, ναι, ίσως να είναι για κάποιες εκκολαπτόμενες σκλάβες ένας πιο εύκολος τρόπος να εισέλθουν στην πραγματικότητα μίας ασύμμετρης σχέσης. Και ίσως ένα τέτοιο training να βρίσκει - αν ταιριάζει στα γούστα των μετεχόντων της σχέσης - κάποιες χρήσεις και σε πιο προχωρημένες φάσεις, αφού ξεπεραστεί η ανάγκη του, ως ένα εκ των πολλών παιχνιδιών στο ρεπερτόριό μας.
     
  8. thanasis

    thanasis Contributor

  9. kathavra

    kathavra Sado M's pet

    I agree that pet training has everything to do with love and affection, which at the end of the day is what we all need, isn't it?
    Moreover, the level of each human being as well as the level of each culture as a whole is judged by the way they treat animals, nature, children, the elderly, people with disabilities etc.
    It thus follows that the willingness to degrade oneself to pet status carries extra responsibilities for the caring Master.
     
  10. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Το οτι το μετρο , κοντρα στο ρολο του, καμια φορα οφειλει να το βαζει το Κ. Γιατι.... γουφ γουφ  , παραπονιουνται οι γειτονες για ταχα μου σκυλια στο μπαλκονι
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η έννοια του ανθρώπινου κατοικιδίου στις σχέσεις μου είναι ένας παραλληλισμός της προστασίας, θαλπωρής και φροντίδας που εισπράττει ένα κατοικίδιο όταν είναι υπάκουο στο Αφεντικό του. Εκπέμπει δηλαδή μια ζεστασιά σαν συμβολισμός.
    Όχι δηλαδή με την role play έννοια, τύπου βάλε μία σφήνα-ουρά στον κώλο, γάβγισε, φόρα ανάλογη ενδυμασία κλπ
     
  12. Θεωρείς ότι μπαίνοντας περισσότερο σε ένα τέτοιο role play με όλη την ενδυμασία ρούχα μάσκα σφήνα με ουρά κτλ φεύγει αυτή η ζεστασιά και γίνεται πιο απρόσωπο το όλο σκηνικό?! Και επειδή προφανώς δεν είναι προσωπικό αυτό που ρωτάω αλλα θέλω την άποψη σου ως κ ,πιστευεις ότι υπάρχουν κ που απλά τους εξιταρει το όλο σκηνικό (άρα δεν τον νοιαζει ουσιαστικά ποιος είναι πίσω από την μάσκα, ρούχα κτλ αρκεί να έχει έναν άνθρωπο pet [γι αυτό κι επιλέγει τόσο "βαριά και πλήρης ενδυμασία για το υ του"]) παρά το υ και η πίστη που δείχνει υιοθετώντας τον ρόλο αυτό?
    Ελπίζω να μην σε μπερδεψα έτσι όπως το έθεσα γιατί είναι και πέντε το πρωί και δεν λειτουργεί καλά ο εγκέφαλος απ την αυπνια και τα χαπια..