Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Politically correct: Μήπως το έχουμε παρακάνει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 24 Αυγούστου 2016.

  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    @gaby , θεώρησα οτι οδηγάει επειδή πηγαίνει την γυναίκα του στο νοσοκομείο για να γεννήσει. Για το σούσι, θα συμφώνησω και μένα μου έκανε εντύπωση.
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Σωστά καταλάβατε τί είπα, είναι σεξιστικό και προσβλητικό απέναντι κ α ι στα αγόρια κ α ι στα κορίτσια, που αργότερα θα γίνουν άντρες και γυναίκες.

    Για τα αγόρια, είναι νομίζω προφανές, έτσι που τα σκιαγραφεί.

    Να πω για τα κορίτσια. Δεν χωράει το φόρουμ να γράψω όλους τους λόγους. Για παράδειγμα: απο πού προκύπτει ότι τα κορίτσια είναι τα αδύναμα πλάσματα που θα γυρίσουν στον μπαμπάκα τους να ζητήσουν βοήθεια επειδή κάποιος στο σχολείο τις είπε "πουτάνες" και δεν θα του αντιγυρίσουν "άντε βρε μικροτσούτσουνε μαλακοπίτουρα, που θα με πεις και πουτάνα.."; Από που προκύπτει ότι τα κορίτσια δεν μπορούν απο τη φύση τους να είναι αυτά προσβλητικά, επιθετικά και υποτιμητικά απέναντι στα αγόρια; Ή και στα άλλα κορίτσια; Από που είναι τόσο αδύναμο ένα κορίτσι που δεν μπορεί να αντιπαρέλθει τη λ ε κ τ ι κ ή βία των αγοριων (ίσως και τη σωματική, τουλάχιστον μέχρι κάποια ηλικία) στο σχολείο; Πόθεν προέκυψε ότι τα κορίτσια δεν κάνουν σεξ χωρίς συναίσθημα, ενώ τα αγόρια κάνουν; Κλπ. κλπ. κλπ. μην τα γράψω όλα.

    Το κορίτσι του βίντεο παρουσιάζεται ως μια καρικατούρα κακομοιριάς και παρθενομυξίασης - πιθανότατα παραπέμπει σε ένα παιδί (οποιουδήποτε φύλου) που προέρχεται από ένα αδύναμο σπίτι και αποθεώνει το "νιανιά", δλδ. το πιο γελοίο σεξιστικό στερεότυπο της δυτικής κοινωνίας για τα κορίτσια που επικαλούνται το μπαμπά ως φρουρό της παρθενίας τους, τον ίδιο μπαμπά φαντάζομαι που απέτυχε να τις δυναμώσει για τον πραγματικό κόσμο. Δεν θα εκπλαγώ αν η ίδια οργάνωση γυρίζει και επιτιμητικά σποτάκια για τα αλλόθρησκα κορίτσια που είναι ολημερίς υπό την προστασία του μπαμπά μέχρι το γάμο...

    Φαντάζεστε ένα βίντεο με ένα 15χρονο ελληνόπουλο αγόρι να λέει "μαμά, σώσε με από αυτές που μεγαλώνουν με την νοοτροπία να με τυλίξουν να τις παντρευτώ και μετά να τις ταίζω μια ζωή, να χοντραίνουν και να μου ρίχνουν και παντόφλα"; Ε, το ίδιο πράγμα ένιωσα βλέποντας αυτό το βίντεο...

    Αλήθεια, γιατί η επίκληση στο "μπαμπά"; Μόνο ο "μπαμπάς" διδάσκει στο γιο πρότυπα σεξουαλικοτητας και βλέμμα προς τις γυναίκες; Δεν έχουν μάνα αυτοί οι γιοί που παρουσιάζουν την μεμπτή συμπεριφορά; Αθώες οι μάνες για τη συμπεριφορά ενός τέτοιου γιου; Πόσα πια πατριαρχικά στερεότυπα σε ένα "χειραφετιτικό " βιντεάκι;

    Το να πιστεύει κανείς ότι ένας "μπαμπάς" που μαθαίνει στο γιο του ότι όλα τα κορίτσια είναι πουτάνες και η μάνα του επίσης, αλλά γκαστρώθηκε και τον τύλιξε, θα ανατριχιάσει με αυτό το βίντεο ή ο γιος θα συνέλθει αν του επισημανθεί να μη λέει όλα τα κορίτσια πουτάνες, κι ας το σκέφτεται απο μεσα του, δεν είναι απλώς αστείο, είναι κωμικοτραγικό.

    Τα γεγονότα τα οποία υπαινίσσεται το βίντεο μπορεί να είναι υπαρκτά, σε κάποιο βαθμό και σίγουρα όχι με αυτόν τον προδιαγεγραμμένο δρόμο που υποβάλει, αλλά δεν είναι αυτός ο τρόπος ανάδειξης ή αντιμετώπισής τους.
     
  3. ειναι λιγο του ματς..... η σχεση πατερα και κορης χτυζεται απο βρεφος οχι απο τα 14 αν το παιδι εχει γερες βασεις δεν θα συμβει τιποτα απ ολα αυτα θα εχει μια ομορφη και διμιουργηκη ζωη και θα μαθει απο μονο του να αποφευγει της κακοτοπιες........
     
  4. λαθος παντα υπηρχε παντα κοροηδευαμε τον χοντρο /η της ταξης και πολες φορες εκλεγε αλλα στα χρονια μου παντα μετα θα τον παρηγορουσαμε και θα τον βαζαμε τερματοφυλακα στην μπαλα.....
     
  5. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    @elfcat , ευχαριστώ για την εξήγηση της οπτικής σας. Όμολογω ότι δεν έκανα καμία από αυτές τις σκέψεις παρακολουθώντας το βίντεο.
     
  6. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Παντως τετοιες σκεψεις δεν τις εκανε μονο η @elfcat

    Ερχονται και αυτες οι σκεψεις, μαζι με αλλες διαφορετικες οπως πχ. οι δικες σσς αγαπητη.

    Ολες θεμιτες που κατι αποτυπωνουν και αναδεικνυουν.
     
    Last edited: 11 Σεπτεμβρίου 2016
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Θα έλεγα ότι από το όλο περιεχόμενο του βιντεακίου, το να κόψει το σούσι στην έγκυο γυναίκα του είναι το πιο λογικό από όλα κατά τη γνώμη μου.
    Το παιδί στην κοιλιά της είναι τόσο "δικό" της, όσο και "δικό" του.
     
  8. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    προς όλους μιας και είναι αφορμή το βίντεο της @jasmin sg βγείτε λίγο έξω από το καβούκι σας να δείτε τι συμβαίνει στη μαθητική κοινότητα της χώρας...

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα των ημερών τα προσφυγόπουλα σε σχολεία του Ωραιοκάστρου. Συγνώμη που θα σας το χαλάσω αλλά στο βίντεο αντικατοπτρίζεται μεγάλος αριθμός ατόμων.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μερικά σκόρπια...
    1.Η πολιτική ορθότητα ως όρος ξεκίνησε από την "δεοντολογία" στην διαφήμιση (διάβαζε: μη πέσουν οι πωλήσεις), η πολιτική έτσι όπως έχει διαμορφωθεί τα τελευταία 40 χρόνια δεν παράγει, αντιγράφει/μιμείται ό,τι της λένε...

    2. Ο αστικός θρύλλος της θεωρίας των δυο άκρων.
    Δεν υπάρχει πουθενά, έστω ως δόγμα, πουθενά στον κόσμο, ενίοτε συναντάται ως επισήμανση ταυτίσεων απόψεων σε φαινομενικά αντικρουόμενες απόψεις. Εφεύρημα των 70's, made in Greece από ηλίθιους για ηλίθιους...
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πρόσφατα γνώρισα μια οικογένεια, όπου η μαμά όχι μόνο δεν τα προστάτευε αλλά προκαλούσε επίτηδες δύσκολες καταστάσεις για να μάθουν να τις αντεχουν και αντιμετωπιζουν.
    Μου ελεγε ο γιος της πως όταν ήταν μικροί και πήγαιναν να παρουν καφε στο Σταρμπαξ, εκείνη προσποιείτο πως πάσχει από Tourrete Syndrome.
    Τα παιδιά όμως έμαθαν και είδα να αντιμετωπίζουν προσπάθειες γελοιοποίησής τους ή ταπείνωσής τους με ηρεμία και λογική.

    Δεν ξέρω, προσωπικά πιστεύω πως αν είχα μια τέτοια μαμά, θα γλύτωνα χρόνια ανάλυσης. χαχααχαχα
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ πάντως θυμάμαι τον μόνιμο διάλογο που είχα με την μητέρα μου από παιδί, όταν, ούσα προστατευτική, μου έλεγε ''εγώ το κάνω για το καλό σου, για να σε προστατεύσω'' κι εγώ απαντούσα από την ηλικία των πέντε ''άσε με να πάθω για να μάθω'' (κάπου το είχα ακούσει το σκασμένο), το οποίο και επανάμβανα σε κάθε τέτοια περίσταση, μέχρι την ενηλικίωσή μου.
    'Οταν με κυνηγούσαν συμμορίες αγοριών στην πέμπτη και την έκτη δημοτικού για να μου βάλουν χέρι στον κώλο ή στο στήθος, ανακάλυψα ότι είμαι καλή στις μεσαίες αποστάσεις και ασχολήθηκα με τον αθλητισμό. Έκοψα τα μαλλιά μου κοντά για να μην έχω αδύναμα σημεία και έμαθα να παλεύω με τ΄αγόρια, χωρίς να μιλήσω σε δάσκαλους ή στους γονείς μου για ότι συνέβαινε στο σχολείο. Πίστευα ότι μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνη μου, με την βοήθεια ίσως δύο-τριών συμμαθητών. (Μετά παρενέβη αυτόκλητα ο πατέρας-ασφαλίτης της κολλητής μου και σταμάτησαν όλες οι επιθέσεις, δεν ξέρω αν χαίρομαι ή όχι γι΄αυτό, καθώς δεν ξέρω πως θα ήταν τα πράγματα αν δεν είχε παρέμβει).
    Προς τιμήν της λοιπόν η μαμά, αν και δεν είχε κάποια ιδιαίτερη μόρφωση, με παρότρυνε να δυναμώσω, οι κούκλες εναλλάσσονταν με τις φαγάνες και τα κουζινικά με τα επιτραπέζια, πάντα ήθελε για μένα να είμαι δυνατή και ανεξάρτητη, οπότε, παρόλα της τα σφάλματα, σα να έκανε και καλή δουλίτσα στα σημεία. Ο μπαμπάκας μου ποτέ δεν με ξεχώρισε από τ΄αγόρια σε δικαιώματα και υποχρεώσεις, ποτέ δεν είχε την απαίτηση να μεταμορφωθώ σε πριγκίπισσα, κι όταν παράτησα την ρυθμική για το γήπεδο και το ποδόσφαιρο δεν είχαμε δράματα και αρνήσεις. Με άφηναν να επιλέγω ελεύθερα και ανεπηρέαστη, ώσπου να βρω τι μου αρέσει να κάνω.
    Κι όλα αυτά σε μία εποχή που στα σπίτια που μπαινοβγαίναμε σαν παιδιά, τα πρότυπα γονέων-παιδιών και συμπεριφορών ήταν άλλα, ήταν λες και ταξιδεύαμε σε παράλληλα σύμπαντα.
    Παρόλ΄αυτά μάς δόθηκαν τα εφόδια να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα και τις δυσκολίες με ελεγχόμενη έκθεση σ΄αυτά.
    Σήμερα, 40 χρόνια μετά, δεν το βλέπω το σενάριο αυτό να παίζει στον μέσο όρο της ελληνικής οικογένειας.
    Δεν προχωρήσαμε ανάλογα με τα χρόνια που πέρασαν, δεν εξελιχθήκαμε ανάλογα με την εποχή και ειλικρινά, δεν είμαι κοινωνιολόγος, αλλά πιστεύω ότι η ελληνική οικογένεια έχει χάσει την μπαλίτσα στο θέμα των παιδιών και της ευθύνης της ανατροφής και της ''ενδυνάμωσης''.
    Πολλές πληροφορίες, λίγη ενσωμάτωση, πολλές δυσλειτουργίες, λάθος προτεραιότητες, υπερπροστατευτικότητα και παράταση όχι της παιδικότητας, παρά της ανωριμότητας, αποφυγή-αναβολή ή μετάθεση ανάληψης ευθύνης, τι ολέθριο πράγμα!
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    Οφτοπικ:μα ο ρόλος της μαμάς δεν είναι αυτός @lara[E-p]  
    Ούτε το να συνοδεύεις άτομο με πρόβλημα υγείας εμφανές είναι κάτι που μας γελοιοποιεί ή ταπεινώνει.