Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Politically correct: Μήπως το έχουμε παρακάνει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 24 Αυγούστου 2016.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    λεξυ ευχαριστω για την αποψη σου. δεν θα καταστρεψω το νημα υποστηριζοντας μια συμπεριφορα που ούτε δική μου είναι΄, ούτε κάτι που έκανα στα παιδιά μου.
    Και το αν το να συνοδεύει ένα 10χρονο κάποιον που τρέμει και βρίζει και τραβά την προσοχή, μπορεί να προκαλέσει τέτοια συναισθήματα να μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη.

    Η άποψη σου είναι απλά πολιτικά ορθή. Οπότε καθόλου οφφτοπικ  
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Για να μη τα πολυλογούμε...
    Η έκφραση "πολιτική ορθότητα" είναι εξ αντικειμένου άνευ περιεχομένου.
    Πώς σταδιάλα να οριστεί η έννοια "πολιτική" πα να πεί το ελευθέρως διακινείν και συλλογίζεσθαι με το ορθή, πα να πει κάτι που σε μια δεδομένη διαδικασία συνιστά την βέλτιστη αντιμετώπιση ή εφαρμογή..?
    Ας καταλάβουμε λοιπόν πως ως έννοια δεν έχει να κάνει ούτε με ορθότητα ούτε με πολιτική, αλλά αποσκοπεί στην υπονόμευση της δυνατότητας του εργαλείου που λέγεται γλώσσα να ανανεώνεται και να επαναπροσδιορίζεται συνεχώς, προς την όποια κατεύθυνση, από τα άτομα που συνσιστούν την "πόλη"...
    Και του χρόνου!

    Ουφ συγχίστηκα..!
    Α μα πχια..!
     
  3. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    είναι γεμάτη η κοινωνία με στερεότυπα... μην την γεμίζετε κι άλλα...

    υ.γ. παρεπιπτόντως ας πήγαινε τα παιδιά να συμμετάσχουν εθελονικά σε ομάδες αμεα/αυτισμών/διαφόρων συνδρόμων να τους έδειχνε τον κόσμο. Δεν χρειάζεται να γεμίζουν με υποκρισία.
     
  4. gaby

    gaby Guest

  5. Iagos

    Iagos Contributor

  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Για το πρώτο σκίτσο απλά για την ιστορία την φράση αυτή την είχε πει ο Βολταίρος
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Γνωστό αυτό...

    Όταν βέβαια την είπε την φράση, αυτό το βλήμα με το μουστάκι δεν ζούσε.
    Αν ζούσε πιθανών ο Βολταίρος να είχε αναθεώρησει.

    Εκτός και αν ήταν και ο Βολταίρος της άποψης πως τα λόγια και τις σκέψεις ενός παράφρωνα στον οποίο οφείλεται ο αφανισμός ογδόντα εκατομμυρίων ανθρώπων μέσα σε πέντε χρόνια είναι δικαίωμα να τα αναπαράγεις.

    Απ όσο γνωρίζω τον Βολταίρο, και τον γνωρίζω νομίζω καλά, δεν μου έχει φανεί για τέτοιος άνθρωπος...
     
    Last edited: 31 Ιουλίου 2017
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ο Βολταίρος δεν είπε ποτέ τη συγκεκριμένη ή παραπλήσια φράση.
    Πέραν τούτου, είναι κάτι τελείως διαφορετικό η υπεράσπιση του δικαιώματος στην ελευθερία του λόγου και η σύνταξη με τις απόψεις / αντιλήψεις που αυτή η ελευθερία επιτρέπει να εκφραστούν. Το φίμωμα ήταν πάντα πιο εύκολο από το κτίσιμο ελεύθερης σκέψης. Δεν είναι τυχαίο που θέλει και αρετή και τόλμη.
     
  9. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Νομίζω, αγαπητέ, πως τα ακριβή του λόγια -απευθυνόμενος στην σκλάβα του- ήταν: "Διαφωνώ με αυτό που λες και θα σου κάνω τον κώλο μαύρο εάν εξακολουθήσεις να το λες!!"
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  11.  

    Aυτο θα πει πολιτικη ορθοτητα.