Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Polyamory

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 12 Μαρτίου 2013.

  1. thanasis

    thanasis Contributor

    Η πολυερωτία δεν αποτελεί βδσμική πρακτική, άσχετα αν κουμπώνει υπέροχα με τα ασύμμετρα dynamics. Χωρίς να θυμάμαι πηγή, στο εξωτερικό οι περισσότεροι πολυερωτικοί είναι βανίλλα, άντε φετιχιστές.

    Οτι κάποιοι βαφτίζουν πολυερωτία τις κρυφοκουτσουκέλες τους (ή κατηγορούν τους πολυερωτικούς προβάλλοντας πάνω τους τις δικές τους ελλείψεις), δεν αφορά στην πολυερωτία ως πρακτική ή φιλοσοφία. Όσοι την ασκούν, γνωρίζουν τις δυσκολίες και την ευθύνη που προϋποτίθεται και οτι το ισοζύγιο ζόρι vs απόλαυση είναι δύσκολο.

    Δύναμαι να κατανοήσω οτι σε πολύ κόσμο είναι περίεργη/δύσκολη/αποκρουστική η πολυερωτικη προσέγγιση. Το νήμα απευθύνεται σε όσους θέλουν να μάθουν/προβληματιστούν και προσφέρεται για ενημέρωση και συζήτηση σχετικά, όχι για κρωξίματα και αφορισμούς.

    -------

    Εξαιρετικό πόστ, @brenda

    Είναι σύνηθες φαινόμενο και υπάρχει ήδη όρος για τέτοια σχήματα: V.

    Όλα τα σχήματα είναι εφικτά ανάμεσα σε συναινούντες ενήλικες. Ενδιαφέρον έχει ένα ποστ του Vincula (στο ***), όπου περιγράφει σε μερικές περιπτώσεις και χρήση σχεδιαγραμμάτων για την περιγραφή κάποιων περίπλοκων πολυερωτικών σχημάτων.

    Word.
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ελέγχεται αυτό όπως έχει δείξει η εμπειρία πολλών    

    Κατανοητό τώρα και ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις  

    Δεν βρίσκω κάτι λάθος στο "open plan" εγώ, απλά δεν κατάλαβα πριν σε τι αναφερόμασταν. Νομίζω ότι στις πολυερωτικές σχέσεις είναι αρκετά συχνό να αλληλεπιδρούν όλοι οι συμμετέχοντες μεταξύ τους.

    Ναι ναι, είχαμε αναφερθεί εκτενώς στο νήμα που λες.  

    Θεωρώ ότι δεν υπάρχει ένα δεδομένο σχήμα αλλά αυτό έχει να κάνει με την απόφαση των μελών που συμμετέχουν σε αυτό. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει καλό ή λιγότερο καλό ή λιγότερο και περισσότερο λειτουργικό σχήμα σε αυτές τις περιπτώσεις ΑΡΚΕΙ:

    Υπογραμμίζω την τελευταία πρόταση γιατί δυστυχέστατα είναι κάτι πάρα πολύ συχνό σαν φαινόμενο και νομίζω ότι είναι αυτό που προκαλεί τα αρνητικά σχόλια και την αρνητική γνώμη για τα πολυερωτικά σχήματα/μοντέλα σχετίζεσθαι.

    Πολυερωτικό δεν σημαίνει "κάνω ό,τι μου καυλώσει και δεν δίνω λόγο σε κανέναν γιατί έτσι γουστάρω εγώ". Αυτό είναι πολυμαλάκυνση.

    Συχνά, σε ένα (πραγματικό) πολυερωτικό σχήμα (ΒΔΣΜ ή μη) έχεις να συνυπολογίσεις τη γνώμη και τις προτιμήσεις και τα θέλω περισσότερων των 1-2 συντρόφων. Και αυτό μπορεί να αποβεί εξαιρετικά δύσκολη ισορροπία.

    Αλλά μιλάμε για πραγματικά συνειδητές επιλογές ΟΛΩΝ! Στην ελευθερία επιλογής σε αυτό το πυρηνικό θέμα δεν υπάρχει ασυμμετρία κατ' εμέ. Όλοι οφείλουν να επιλέγουν ελεύθερα και με γνώση και στο φως αυτό που θέλουν. Κάποιοι/ες επιλέγουν (-ουμε) να ακολουθούμε το θέλω κάποιου Άλλου γιατί μας αρέσει τελικά καλύτερα από το δικό μας. Αλλά αυτό το θέλω δεν μπορεί να είναι λάθρο και μπουρδουκλωμένο και ψεύτικο.

    Παραπάνω στο νήμα είχα καταθέσει τη δική μου εμπειρία πάνω σε ένα τέτοιο σχήμα καθώς και το γιατί δεν απέβη βιώσιμο παρ' ότι υπήρξε εξαιρετικά ποθητό και απολαυστικό για μένα μια μεγάλη περίοδο.

    Εν αναμονή και άλλων εμπειριών λοιπόν  
     
  3. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Ο @thanasis όπως πάντα έχει αναλύσει τόσο το θέμα (όπως κάθε θέμα) που το ξεχυλώνει όπως του έχω ξαναπεί   Όμως, το νήμα χρίζει απόλυτου τέτοιου ξεχειλώματος.

    Προσωπικά, βίωσα μια -ο Όποιος να την κάνει- poly σχέση. Ξεκίνησε από swinger κατάσταση, μεταπήδησε σε συναισθηματική και βαφτίστηκε poly, υπήρχε ένα άτομο "χαλαρό", 2 άτομα που ζήλευαν πάρα πολύ την 4άδα και αναμεταξύ τους κι ο 4ος που ήταν.....αχαρακτήριστος.
    Αυτό που διδάχθηκα είναι ότι είναι φύση αδύνατο να μετατραπεί μια "κανονική" σχέση χρόνων σε poly. Κι αν....ΑΝ λέγω, πάει προς τα κει, η δουλειά που πρέπει να γίνει πριν, κατά την διάρκεια και μετά, ανάμεσα στο "αρχικό" ζευγάρι (εφόσον συντρέχουν πρακτικοί και πραγματικοί λόγοι που θέλουν να παραμείνουν έτσι) είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!

    Πλέον αυτοχαρακτηρίζομαι ως ελευθεριακός, προσφέροντας αυτό που ζητάω. Το συναίσθημα, για μένα, ακόμα και σήμερα, παραμένει mono, για να μπορεί να είναι full. Το ημί, με κουράζει να το μοιράζω. Αυτό ισχύει τώρα, σε μια περίεργη περίοδο της ζωής μου.

    Δουλεύω κομμάτια μου πολλά, διάφορα και με ποικίλα αποτελέσματα. Το poly ακόμα είναι ένα δύσκολο πεδίο.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  5. thanasis

    thanasis Contributor

    Είναι αυτό που λέει ο ορισμός: το άτομο (όχι εσύ!) που σχετίζεται ερωτικά ο σύντροφός σου. Κοντινό, αλλά όχι συνώνυμο με το paramour.
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    Δεν θα με χαρακτήριζα πολυσυντροφική ή πολυερωτική.

    Ωστόσο , υπήρξε διάστημα 3 περίπου χρόνων που βίωσα πολυσυντροφική σχέση. Η εμπειρία που αποκόμισα είναι εξαιρετική. Με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα, 2 μηνών περίπου, μετά το πρώτο 6μηνο συμβίωσης του σχήματος, όπου και τα 2 υ "κλωτσούσαμε" (στον αέρα). Κοιτάζοντας πίσω αντιλαμβάνομαι πως ήταν απολύτως φυσιολογικό και αναμενόμενο. Απαραίτητο για να τοποθετηθούμε σε μια πραγματικότητα που ναι μεν είχαμε επιλέξει μα δεν είχαμε βιώσει πριν. Η θεωρία πάντα είναι ευκολότερη της πράξης.

    Νομίζω πως κι εδώ ισχύει ότι και στις υπόλοιπες σχέσεις : πολύ συζήτηση και αποκάλυψη των συναισθημάτων, ακόμα και των πιο "γελοίων" και, παράλληλα, πολύ σιωπή - εσωτερική συζήτηση.
     
  7. Θεωρητικά όλα μπορούν να λειτουργήσουν. Ο πολυερωτισμός εφαρμόστηκε στις κοινότητες του Φουριέ, στην κομμούνα των επιγόνων του Σαιν-Σιμόν, στα κοινόβια των παιδιών των λουλουδιών και στους πειραματισμούς των 70' ς , για να αναφερθώ στη σύγχρονη εποχή. Λειτούργησε εντός των γενικότερων πλαισίων ισότητας, μη ιδιοκτησίας, αδελφοσύνης και λοιπών καλών προθέσεων. Αποδείχτηκε όμως βραχύβιος.

    Ισως ένα πολυερωτικό σχήμα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα στο εξουσιακά δομημένο πλαίσιο μιάς ασύμμετρης σχέσης. Ομως, όσο περισσότεροι οι συμμετέχοντες, τόσο περισσότεροι οι εγωισμοί. Αρα, αυξάνονται οι πιθανότητες κάπου να στραβώσει το όλο σκηνικό, παρότι τα όρια και η κατανομή της εξουσίας είναι προσυμφωνημένα από όλους.
     
    Last edited: 5 Νοεμβρίου 2015
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    Γιατί;

    Θεωρείς πως το Κ μέλος ασκεί μια τρόπον τινά "διαιτησία";
     
  9. Θα χρησιμοποιούσα τον όρο "ηγεσία". Ο διαιτητής επιλύει διαφορές. Ο ηγέτης δε διστάζει να είναι ακόμα και μεροληπτικός, αν το κρίνει απαραίτητο για τη βιωσιμότητα του σχήματος.
     
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    Συμφωνώ.

    Θεωρώ πως αν επιχειρήσει να λειτουργήσει διαιτητικά, το σχήμα είναι καταδικασμένο.
     
  11. Ναι, αλλιώς θα μακροημερεύσει
     
  12. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Κρυβε λογια εσυ!