Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Polyamory

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 12 Μαρτίου 2013.

  1. de7

    de7 s

    @Μαντλίν, αυτό που αισθάνομαι είναι χαρά όταν Το Συγκεκριμένο Κ Άτομο (που Ορίζει και αυτό το πλαίσιο) Είναι Ευτυχισμένο και Περνά καλά μέσα σε μια ερωτική σχέση (με ό,τι διαβάθμιση μπορεί να σημαίνει αυτό) με άλλο/α άτομο/α.
     
  2. BitterSweat

    BitterSweat Premium Member

    Αν και προσπαθησα να διαβάσω το μεγαλύτερο μέρος του νήματος, ούσα απούσα απο το φορουμ για αρκετα χρονια, δεν εχω καταφέρει να κατανοήσω το εξής.
    Σε μια κατάσταση πολυγαμική, όπου μπορεί το ένα ή όλα τα μέλη να ανήκουν επίσης σε ένα πολυγαμικό στάτους, πέρα από το ότι γνωρίζουν όλοι την ύπαρξη άλλων ατόμων στη ζωή αυτών που εμπλέκονται και το αποδεχονται, πως διαχειρίζονται τα ορια και το μέχρι τι πρέπει να ειπωθεί και σε ποιον?
    πχ. γνωρίζω ότι αυτός που βγαίνω είναι πολυγαμικός και βγαίνει με 2 ακόμα άτομα ή έχει σχέση.
    Είναι λογικό να μοιράζεται λεπτομέρειες για την μεταξύ τους σχέση μαζί μου?
    Προσωπικά αποφευγω να μοιράζομαι τρεχουσες πληροφοριες τυχον σχεσεων μου για να μην κανουν τον αλλον να νιωσει αβολα, συν του οτι προσπαθω πλεον να επικεντρωνομαι στη στιγμη και το ατομο που εχω απεναντι μου.
    Οταν ομως καποιος κανει αναφορα σε αλλους τωρινους συντροφους, μηπως υπαρχει και μια ναρκισσιστικη, υποβοσκουσα εσανς, του στυλ "θαυμάστε με"?
    Δεν κανω το ερωτημα προσπαθωντας να καλυψω καποιο αισθημα ζηλιας, απλως θα ηθελα ειλικρινα να μαθω αν υπαρχουν συγκεκριμενα ορια στο polyamory ή αν αυτα προσαρμοζονται στην εκαστοτε κατασταση.
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Από την προσωπικότητα μου εμπειρία και όσα γνωρίζω από άλλες αντίστοιχες σχέσεις, δεν θεωρώ ότι υπάρχει ένας γενικός κανόνας, όπως δεν υπάρχει και ένας γενικός κανόνας στις μονογαμικές σχέσεις.
    Σε κάθε περίπτωση αν μιλάμε για σχέση Κ/υ το τι θα λέγεται, πώς, ποια αλληλεπίδραση θα έχουν τα μέλη, εξαρτάται από τον Κ. Και δυστυχώς ή ευτυχώς όταν οι σχέσεις αυτές πάνε στα βράχια, φταίει ο καπετάν...
     
  4. Dapom

    Dapom Contributor

    Το ερώτημά σας είναι πολύ γενικό για να έχει μία συγκεκριμένη απάντηση.

    Αν για παράδειγμα ολα τα άτομα γνωρίζονται μεταξύ τους και γνωρίζουν και την σχέση, μπορεί το να "μοιράζονται λεπτομέρειες" να είναι θετικό για την σχέση (πολυγαμική ή πολυερωτική) γιατί όπως σε όλες τις σχέσεις έτσι και σε αυτές πρέπει να υπάρχει διαφάνεια, και ίσως αυτές οι "λεπτομέρειες" να προσφέρουν σε αυτό.

    Αν απο την άλλη κανένα άτομο δεν γνωρίζει το άλλο παρά μόνο οτι ένα απο τα άτομα έχει σχέση με όλα τα άλλα, τότε μπορεί το να "μοιράζονται λεπτομέρειες" να είναι αρνητικό και να χαρακτηρισθεί απλά "κουτσομπολιό".

    Αυτά είναι δύο τυχαία παραδείγματα, υπάρχουν και άπειρα άλλα με άλλο συνδιασμό στο αποτέλεσμα.

    Σημείωση: Κατα την προσωπική μου άποψη, πολυγαμική/πολυερωτική σχέση νοείται μόνο οταν όλα τα μέλη της σχέσης γνωρίζουν το ένα το άλλο και γνωρίζουν οτι βρίσκονται στην ίδια σχέση. Σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση δεν είναι πολυγαμική/πολυερωτική σχέση.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν είναι ούτε λογικό, ούτε παράλογο. De gustibus

    Ditto

    Ούτε το παραπάνω επιδέχεται μοναδική απάντηση, θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό γιατί αυτός που το κάνει θέλει να μοιραστεί και άλλα πράγματα με τους συντρόφους του και τους αναφέρει πράγματα που ο ίδιος κρίνει πως τον αφορούν και τα όρια αυτού που λέμε κουτσομπολιό γίνονται δυσδιάκριτα.

    Σε κάθε περίπτωση, εφόσον αναφερόμαστε σε σχέσεις Κ/υ ισχύει αυτό που έγραψε παραπάνω η @margarita_nikolayevna, ο κατέχων τα γένια έχει και τα χτένια.
     
  6. Keiko Mika

    Keiko Mika 愛する人たちに裏切られた Premium Member

    Θεωρώ ότι μερικοί δεν αναγνωρίζουν ούτε αυτό, δηλαδή δεν θεωρούν ανάγκη όλα τα άτομα τα όποια εμπλέκονται να το γνωρίζουν σε αυτές τις περιπτώσεις βέβαια δεν λέγεται polyamory κέρατο λέγεται.
    Όσο για το τι γίνεται share σε μια πραγματικά poly σχέση: ναι η πολύ λεπτομέρεια είναι υπερβολική λεπτομέρεια αλλά κάποια πληροφορία πρέπει να δίνετε για λόγους ασφάλειας.
    The devil is in the details....
     
    Last edited: 7 Νοεμβρίου 2023
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Βρήκα αυτό το κομμάτι του νηματοθέτη.. νομίζω κολλάει στην συζήτηση και είναι απολαυστικό.Πιστεύω ότι θα σας αρέσει:
     
  8. Keiko Mika

    Keiko Mika 愛する人たちに裏切られた Premium Member

    Ορισμός
    H πολυσυντροφικότητα είναι η πρακτική ή η επιθυμία για στενές σχέσεις με περισσότερα από ένα άτομα, με τη γνώση όλων των εταίρων.
    Αυτό ήταν που σχολίασα Όχι την δυναμική των σχέσεων εφόσον ολα τα μέλη έχουν γνώση από την αρχή.
    Αλλά ευχαριστώ για την επισήμανση.
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Τα άτομα που το γνωρίζουν δεν είναι απαραίτητο να σχετίζονται ερωτικά μεταξύ τους για να οριστεί ως πολυσυντροφικότητα ή γίνεται και μονομερώς;
     
  10. Keiko Mika

    Keiko Mika 愛する人たちに裏切られた Premium Member

    Αυτό εξαρτάται από τα άτομα τα οποία την αποτελούν.
    Κάποιος asexual μπορεί να το κάνει για την τρυφερότητα/συντροφικότητα ίσως κάποιο μέλος είναι bi ίσως όλοι είναι straight.
     
    Last edited: 7 Νοεμβρίου 2023
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ας πούμε, εγώ που έχω παραπάνω από ένα υ και γνωρίζονται μεταξύ τους αλλά δεν τα βάζω να σχετίζονται ερωτικά, έχω πολυσυντροφικό σχήμα;
     
  12. rea..

    rea.. Contributor

    Παρακαλώ. Η επισήμανση είχε σκοπό να υπογραμμίσει με έναν τρόπο τα λεγόμενα σας. (Αλλά έτσι όπως το "πέταξα" και εγώ είναι λογικό να μην είναι ευδιάκριτο)

    Δεν έχω και πολύ πείρα στο πολυερωτικό κομmάτι και όσο μου πέφτει λόγος δεν με αφορά. Αλλά διαβάζοντας κάποιες θέσεις συνειδητοποιημένων πολυερωτικών ανθρώπων, βλέπω ότι οι προοπτικές και οι βάσεις του πολυερωτισμού είναι μακρυα από κρυφοπαρανομάκια και κερατάκια κτλ