Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Reminiscences of a Sinner : "Sparky"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Gloriana Majestica, στις 22 Ιουλίου 2017.

  1. folha

    folha deja vu

    @brenda, brendaαααααα!
    κοίτα τι γίνεται εδώ ενώ εσύ λιάζεσαι!!!
     
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Koίτα, εμένα μου αρκεί που συγκεντρώθηκε στον στόχο το ταλαντούχο party animal @Gloriana Majestica και παρήγαγε ένα νέο λογοτεχνικό πόνημα. Δεν θα το κρίνω, δεν είναι η δουλειά μου αυτή, θα πω απλά, ότι μου άρεσε αρκούντως, περισσότερες παρατηρήσεις θα είχα μόνο κατ΄ιδίαν. Συγκινητικό το γεγονός ότι αφιέρωσε την ιστορία στον @bus , πολύ μού άρεσε!
    Δεν λιάζομαι πλέον. Οι διακοπές μου είχαν σχέση με αυτοσυγκέντρωση και εστίαση σε κάποιον συγκεκριμένο στόχο, ο οποίος επετεύχθη και στέφθηκε η προσπάθειά μου με απόλυτη επιτυχία.
    Κατά τα λοιπά, απολαμβάνω να σάς διαβάζω, όλους, αλλά κυρίως την λογοτέχνιδα της παρέας... 
     
  3. Gloriana Majestica

    Gloriana Majestica Notorious

    Προβοκατόρικα πράγματα. Μη δείτε να μου γυαλίσει άντρας, αμέσως συνασπίζεστε όλες, να με θέσετε εκτός συναγωνισμού, με όσο πιο ύπουλα μέσα διαθέτετε. Ε, λοιπόν, δεν πρόκειται να παραιτηθώ τόσο εύκολα όσο νομίζετε, όλες.

    Σίγουρα δεν πρόκειται περί λογοτεχνικού πονήματος. Eίναι sketch, υπό την έννοια ότι ναι μεν έχει ορισμένη δομή, κάποια φόρμα αν θες, αλλά δεν –επαναλαμβάνω, δεν- είναι τέχνη, σε καμία περίπτωση. Είναι σκέτος λόγος, γραπτός αφηγηματικός λόγος, έστω, αλλά τίποτε περισσότερο. Τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούμε τον όρο «λογοτεχνία» καθ’ υπερβολή, ακόμη και άκριτα. Λογοτέχνες όμως, δηλαδή πραγματικοί καλλιτέχνες του γραπτού λόγου, υπάρχουν ελάχιστοι. Στατιστικά, η αναλογία τους στο γενικό πληθυσμό πρέπει να είναι τόση, όση αυτή των πραγματικών ζωγράφων (παίζει να είναι και λιγότεροι/ες). Γι’ αυτό και όταν αναφέρομαι στις εδώ δημοσιεύσεις μου, χρησιμοποιώ πάντα τον όρο «ιστοριούλες», που νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

    Στην ποίηση τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα και γι’ αυτό βλέπουμε κάτι απίθανους/ες να μοστράρονται ως ποιητές και –το πιο περίεργο ;- να έχουν και ορισμένο κοινό, ε ; Αυτό συμβαίνει, όχι επειδή η ποίηση είναι ευκολότερος τρόπος έκφρασης από τον πεζό (δεν είναι, καθόλου), αλλά επειδή η ποίηση, σαν τέχνη, «σηκώνει» πιο πολλή παπαριά ή, για να το θέσω αλλιώς, στα πλαίσια της ποίησης η παπαριά περνάει πιο εύκολα απαρατήρητη. Στην Ελλάδα, το να πλασαριστείς ως ποιητής είναι κυρίως θέμα δημοσίων σχέσεων και αρκετού προσωπικού «τρεξίματος», προώθησης της (ο Θεός να την κάνει) δουλειάς σου. Το να βρεθεί εκδοτικός οίκος να σε εκδώσει –στην Ελλάδα πάντα- είναι το λιγότερο δύσκολο όλων.

    Αλλά μιας και το ‘φερε η κουβέντα, στην οξαποδώ ζωή μου και εντός του τρέχοντος καλοκαιριού, ξεκινάω –έτσι λέω και μάλλον θα το κάνω αυτή τη φορά- κάτι «μεγαλύτερο», σε σχέση με το γράψιμο. Το «μεγαλύτερο» εντός εισαγωγικών, υπό την έννοια ότι θ’ απαιτήσει αρκετό χρόνο και συστηματική ιστορική έρευνα, φιλοδοξώντας να πάρει, κάποια στιγμή, τη μορφή βιβλίου. Ποσοτικά σίγουρα μεγαλύτερο, τώρα ποιοτικά, αυτό θα το κρίνουν άλλοι, όταν έρθει η στιγμή. Το πώς και τι και πότε, δεν το ξέρω ούτε η ίδια, βλέποντας και κάνοντας.

    Βλέπω τώρα κι αυτό το ποστ του @underherfeet, υπό τον τίτλο “Θελει να Την γαμησω..”, που κάνει θραύση. Το δικό μου λιτό σχόλιο είναι, ασφαλώς Άντερ, μα θέλουν συζήτηση αυτά τα πράγματα ;  
     
  4. folha

    folha deja vu

    Τσς... τσς... Μα πού πήγε ο νους σου; ο μόνος λόγος που δημιουργώ ίντριγκες κι αντιπαραθέσεις, είναι για να έχεις υλικό για τις ιστοριούλες σου. Για σένα δουλεύω βρε  
     
  5. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Lets pray for the Sinner

     
  6. Gloriana Majestica

    Gloriana Majestica Notorious

    Ο γλυκούλης μου ο Μποναμάσσα, μπράβο παλιόπαιδο @thief, πολύ χάρηκα και σας συγχαίρω για το γούστο σας (τουλάχιστον το μουσικό, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω/δεν απαντώ). Τον είχα δει από κοντά, στο Αμβούργο, μέσα του ’15, εάν δεν απατώμαι. Χαρακτηριστική περίπτωση ανθρώπου που γεννήθηκε με ταλέντο, αλλά δεν σταμάτησε ποτέ, ούτε μια μέρα να το καλλιεργεί. Είναι ασχημούλης βέβαια (γιατί νομίζεις δεν το βγάζει το γυαλί   και Γκάρυ Μουρ μπορεί να μη γίνει, αλλά τη θέση του στη διεθνή μπλουζ σκηνή την έχει κατακτήσει επάξια.


    Kαι αφού και η Κυρία της ιστοριούλας παρήγγειλε “Crossroads”, να και μια εκτέλεση με Μποναμάσσα και Ζακ Γουάϊλντ (σα να λέμε ο κολλεγιόπαις και ο λεχρίτης, όπου λεχρίτης βέβαια ένας εξίσου ταλαντούχος τύπος, με παρόμοιες μουσικές καταβολές, αλλά ολίγον βαρεμένο το παιδί, ε ; ). Δεν πειράζει, αγαπάμε ΚΑΙ Γουάϊλντ.




    Τερματίζοντας το "Crossroads"....
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2017
  7. milgeo69

    milgeo69 Regular Member

    Κομματάρα!
     
  8. Gloriana Majestica

    Gloriana Majestica Notorious

    The competitive newspaper reporters covering the Kemmler execution jumped on the abnormalities as each newspaper source tried to outdo each other with sensational headlines and reports.
    A reporter who witnessed it also said it was "an awful spectacle, far worse than hanging."
    Westinghouse later commented: "They would have done better using an axe."


    -Την παλιά, καλή, δοκιμασμένη λαιμητόμο δεν την σκέφτηκε κανείς ;
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor