Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect - Μέρος 2ο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Κάποια στιγμή είχα αναρτήσει νήμα με τον τίτλο "Respect" .Παρόλο που προσπάθησα να δώσω κατεύθυνση για τον σεβασμό στο BDSM ,αυτό εξελίχθηκε στην πλειοψηφία των απαντήσεων του αναφορικά με το σεβασμό γενικότερα..

    Η απορία όμως παραμένει .Τι ορίζετε ως σεβασμό στο BDSM(και μόνο)/U].Χαίρουν άλλοι του σεβασμούς μας εκτός από τους Σ/συντρόφους μας;Αν ναι ,ποιοι ,υπο ποιες προϋποθέσεις και γιατί;
     
  2. Felicia

    Felicia Regular Member

    Σεβασμός του υποτακτικού στον κυρίαρχο που ο ίδιος έχει επιλέξει.
    Σεβασμός του κυριάρχου στα όρια του υποτακτικού.
    Άλλα άτομα?
    Για ποιο λόγο?
    Υποθέτω ότι σε μια σχέση 24/7 ο σκλάβος οφείλει σεβασμό σε όποιον νομίζει ο αφέντης. Ωστόσο, κάτι τέτοιο προσωπικά δεν με αντιπροσωπεύει.
    Βλέπω ότι έκφραση σεβασμού μέσα στο φόρουμ είναι η χρήση κεφαλαίων όταν μέλος απευθύνεται σε κυρίαρχο. Αυτό πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω - και με συγχωρείτε γι' αυτό.
    Γενικά θεωρώ ότι ο σεβασμός εντός bdsm ή εκτός κερδίζεται.

    Ελπίζω να κατάλαβα καλά το ερώτημά σου.
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Θα συμφωνήσω με τη Felicia. Μέσα στη σχέση σεβασμός εκατέρωθεν. Έξω από τη σχέση γιατί; Τσινάω και εγώ άσχημα με τα υ και Κ και τα λοιπά πεζοκεφαλαία μεταξύ ανθρώπων που δεν τους συνδέει κάποια σχέση. Σίγουρα δεν το απαιτώ και, ναι, δυσανασχετώ όταν γίνομαι αποδέκτης του.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Δηλαδή εκτός σχέσης,ένας άνθρωπος που γνωρίζουμε δεν κερδίζει το σεβασμό μας;
     
  5. Felicia

    Felicia Regular Member

    Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Είτε τον κερδίζει είτε όχι. Μέσα στη σχέση είναι προϋπόθεση.
    Αλλά νομίζω ότι ρώτησες για
    Γιατί να τον αξίζει?
     
  6. Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Καλημέρα!  
    Εννοείς να εχει σχέση με το χώρο;
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Για τον ίδιο λόγο με άλλο τρόπο που θα σεβόμασταν έναν άλλο άνθρωπο ίσως;


    Ω ναι  
     
  8. Felicia

    Felicia Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Υπό αυτή την έννοια φυσικά. Με άλλο τρόπο όχι, δε βλέπω το λόγο.
    Άλλο ο σεβασμός προς οποιοδήποτε άλλο ον (άνθρωπο ή ζώο) κι άλλο ο σεβασμός στον κυρίαρχο ή τον υποτακτικό λόγω της ιδιότητάς του στο "χώρο".
     
  9. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Νομίζω όλοι ανεξαρτήτως status... Τουλάχιστον σε ένα πρώτο στάδιο. Στη συνέχεια πιστεύω πως ο σεβασμός κερδίζεται. Τώρα το γιατί... Λίγο η ηλικία (αστειεύομαι!) λίγο η εμπειρία...
     
  10. cider

    cider Kitchen master

    Τον γενικό σεβασμό μου τον έχουν όλοι. Τον βδσμ σεβασμό με τα υ και τα Κ δεν αναγνωρίζω εκτός σχέσης. Νομίζω ότι ήδη έχει γίνει σαφές από άλλα μηνύματά μου σε άλλα νήματα.
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Ο σεβασμός σαφώς κερδίζεται και δεν επιβάλλεται δια της αυθεντίας.Το θεώρησα δεδομένο,αλλά το διευκρινίζω πλέον.Ας ξεκινήσουμε από νέα βάση πλέον ..  
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Συμφωνώ με τον cider