Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect - Μέρος 2ο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Δεκεμβρίου 2008.

  1. skia

    skia Contributor

    Σεβασμό απέναντι σε κάποιον θα μπορώ να αποκτήσω όταν έχω πεισθεί ότι είναι άτομο άξιο εμπιστοσύνης και ότι δεν θα με βλάψει, πληγώσει, θίξει, προδώσει με τον οποιοδήποτε τρόπο. Η λέξη περικλείει πολλές έννοιες.
    Στο χώρο του bdsm πώς βιώνω τον σεβασμό?
    Θα έλεγα ότι όταν έχω απέναντί μου άτομα είτε κυριαρχικά είτε υποτακτικά που έχουν συναίσθησή του χώρου και μπορούν να υπερασπιστούν αυτό που πρεσβεύουν , μου βγάζουν το συναίσθημα της εκτίμησης. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσω πρωτόκολλο ή πληθυντικό ευγενείας.
    Σεβασμό όμως θα μου βγάλει το άτομο που θα μου προκαλέσει εκτίμηση, το θαυμασμό για τον τρόπο σκέψης του , αντιμετώπισης μου ,συμπεριφοράς, παράλληλα με ένα αίσθημα φόβου. Όχι φόβου με την έννοια ότι θα μου κάνει κακό. Με την έννοια ότι θα με νοιάξει τόσο πολύ η γνώμη του που δε θα ήθελα να προκαλέσω τη δυσφορία του. Μπορώ να πω ότι εκτιμώ αρκετούς από το χώρο του bdsm μεν , σέβομαι πολύ λιγότερους δε.
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Είναι "κοντινές" οι έννοιες, αλλά ναι καταλαβαίνω τί εννοείς.

    Ο ορισμός του σεβασμού που βρήκα στο λεξικό (για να βοηθήσει ίσως και για τις απαντήσεις των άλλων μελών στο θέμα που έθεσε ο Incomplete_) είναι ο εξής:

    σεβασμός ο [sevazmós] O17 : 1. συναίσθημα βαθιάς εκτίμησης και θαυμασμού για κπ. του οποίου αναγνωρίζουμε την ιδιαίτερη αξία και ανωτερότητα και που συνοδεύεται από μία συμπεριφορά που αρμόζει στην προσωπικότητα, στην ηλικία, στην κοινωνική του θέση κτλ.: Aισθάνομαι / νιώθω / εμπνέω σεβασμό. Έλλειψη σεβασμού. Mιλώ με σεβασμό στους δασκάλους / στους γονείς / στους ηλικιωμένους. Tρέφω βαθύ σεβασμό προς τον… Παρ΄ όλο το σεβασμό που σας έχω. 2. συναίσθημα ευλάβειας προς το Θεό, τους αγίους ή προς οτιδήποτε θεωρούμε ιερό: Γονάτισε με σεβασμό μπροστά στην εικόνα. O ~ προς τους νεκρούς. 3. η εκτίμηση, η υπόληψη που τρέφω για κτ. (θεσμούς, αρχές, πνευματικές αξίες κτλ.) το οποίο θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό, καθώς και η στάση μου απέναντί του, η οποία χαρακτηρίζεται από την προσπάθεια να μην το θίξω, να μην το αλλοιώσω ή να μην το παραβώ με κανέναν τρόπο: O ~ προς την αλήθεια / προς τους νόμους. O ~ στις δημοκρατικές ελευθερίες. Στη συζήτηση πρυτάνευσε ένα πνεύμα απόλυτου σεβασμού για τον άνθρωπο. Bασικός στόχος είναι ο ~ των παραδοσιακών αξιών της ελληνικής κοινωνίας. [λόγ. < ελνστ. σεβασμός]

    Βάσει αυτού λοιπόν ενισχύεται (για μένα) ακόμη περισσότερο ο διαχωρισμός μεταξύ απλής αναγνώρισης και σεβασμού.
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Σέβομαι τον καθένα που στηρίζει έμπρακτα, αυτό που ειλικρινά (λέει πως) θέλει να ζήσει. Νησάφι πια...
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Νησάφι ως προς τι;
     
  5. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor


    +++++ 
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ενδιαφέρον, σ ευχαριστώ Εμμα.
    Δηλαδή ο σεβασμός είναι η βαθειά εκτίμηση.
    Ενώ εγώ χρησιμοποιούσα το σέβομαι ως αναγνωρίση και το εκτίμηση ως σεβασμό βάση του πιο πάνω ορισμού.

    Τώρα το είδα αυτό - σ ευχαριστώ zouzou  

    Στάτους κάποιου για μένα δεν είναι ο ερωτισμός του.
    Η ένδειξη σεβασμού, αναγνώρισης, εκτίμησης προς όλα όσα Κάποιος εκπροσωπεύει - στην παρούσα το πόσο Καλός Κυρίαρχος είναι δεν έχει να κάνει άμεσα τουλάχιστο με τον ερωτισμό.
    Και δεν αναφέρομαι σε πρωτόκολλα συμπεριφοράς, τα οποία βλέπω πολύ χαλαρά και υποκειμενικά.

    Αναφέρομαι στο σεβασμό με τον οποίο συναναστρέφομαι Εκείνους που αναγνωρίζω ΚΑΙ εκτιμώ βαθύτατα ως Κυρίαρχικές παρουσίες στον χώρο- είτε απευθύνομαι στον πληθυντικό είτε στον ενικό, είτε με βρίσκουν σύμφωνη οι απόψεις τους είτε όχι.
    Ποτέ π.χ. δεν θα έλεγα σε Κάποιον απ΄ αυτούς " έλα ρε μαλάκα ", τσόγλανε κ.ο.κ. όχι πως θα το έλεγα γενικά δεν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις, αλλά σ' αυτό το ύφος και σ αυτό το στυλ.

    Σε υποτακτικές παρουσίες που αναγνωρίζω και εκτιμώ θα μπορούσα να το κάνω, γιατί νιώθω ίση (όχι απλά ισότιμη όπως νιώθω γενικότερα), γιατί μπορούμε να είμαστε πέρα από φίλοι και φιλαράκια.
    Ποτέ π.χ. δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιες εκφράσεις αναφορικά με αγαπητούς Κυρίαρχους που έχω διαβάσει και ακούσει γνωστές μου υπο/σκλάβες να χρησιμοποιούν όχι μόνο προς τους ξένους Κ. αλλά ακόμα και για τους δικούς τους. Για μένα αυτό θα εξέφραζε έλλειψη σεβασμού.
     
    Last edited: 13 Δεκεμβρίου 2008
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    lara[E-p] εσύ προσωπικά πως "θωρακίζεσαι";
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Ανέπτυξε λίγο τι εννοείς σε παρακαλώ  
    Πως θωρακίζομαι από ποιους?
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Έχεις δίκιο.Η ερώτηση μου στηρίζεται σε μια άποψη που έχω διαμορφώσει και από προσωπικές συνομιλίες ..
    Ή θα την επαναδιατυπώσω κάποια στιγμή ή ελπίζω να σε ρωτήσω και από κοντά..  
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Αναφορικά με το bdsm, αν και η εξωτερική συμπεριφορά μου έναντι κυριάρχων και υποτακτικών είναι μάλλον η ίδια, μέσα μου οι διεργασίες είναι άλλες και ως ένα βαθμό καθορίζονται από το status του άλλου ακόμη και όταν δεν έχω ερωτικές βλέψεις. (Αυτό ισχύει, όχι με το "καλημέρα σας" οπότε νιώθω ίδια για όλους αλλά αργότερα.)
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Είχα γράψει στο respect (1) τι σημαίνει σεβασμός για μένα, ότι σημαίνει να είμαι διατεθειμένη να δω κάτι από την πλευρά του άλλου.

    Στο πλαίσιο αυτό, σέβομαι κατ αρχήν το BDSM, τη δομή του, τη λογική του, τους γενικούς του κανόνες, τις τεχνικές του στο κάτω κάτω, για να το απολαμβάνω περισσότερο και με λιγότερους κινδύνους.

    Στο χώρο σέβομαι όσους σέβονται και αυτοί το BDSM και όσους γνωρίζουν κάτι καλύτερα από μένα και (προσπαθώ να) τους συμπεριφέρομαι ανάλογα.

    Λέγοντας "ανάλογα", δεν εννοώ ότι ντε και καλά θα χρησιμοποιήσω πληθυντικό και άλλα πρωτόκολλα, αν αυτά δεν είναι αρεστά, εννοώ ότι είμαι ευχαρίστως διατεθειμένη και αποζητώ να ξανακοιτάξω την άποψη και να προσαρμοστώ στα συμπεριφορικά δεδομένα αυτών τους οποίους σέβομαι.

    Πολύ σωστή τοποθέτηση από εξωτερική οπτική, η female κατ εμέ είναι από τα vanilla μέλη που έχουν σεβασμό για το BDSM, παρατηρημένα, τι κάνω λοιπόν, της τη σπάω μ έναν ξερολίστικο πληθυντικό και αν διαμαρτυρηθεί να της πω "α, έτσι είναι τα πρωτόκολλα και τσιμουδιά εσείς;" ή την αφήνω στον "ασέβαστο" ενικό;  

    Μία λεπτομέρεια, ο σεβασμός υποτακτικού απέναντι σε άλλον Κυρίαρχο ή Κυρίαρχη, όχι ο καρτουνίστικος αλλά ο ουσιαστικός και διακριτικός, ασφαλώς δε δείχνει τετελεσμένη υποταγή, καλά θα ήταν να ήταν έτσι εύκολο, μπορεί όμως να δείχνει δύνητική υποταγή. Η αλήθεια είναι ότι σε Κυρίαρχο άτομο που δε σέβομαι, ούτε με σφαίρες δεν θα μπορούσα να υποταχθώ. Εντάξει, με σφαίρες κάτι θα κοίταζα να κάνω και αν ήθελε καρτουνίστικο, τότε καρτουνίστικο, να μην τα παραλέω ...  

    [τα άτομα υποκύπτουν στους δυνατούς αλλά σέβονται μονάχα τους δίκαιους]

    Όσο για το σεβασμό Κυρίαρχων απέναντι σε υποτακτικά άτομα που ανήκουν σε άλλο ή είναι ελεύθερα, θα έλεγα ότι το αντίθετο του σεβασμού είναι η βαναυσότητα και θα ήθελα να μην υπάρχει βαναυσότητα, ως εκεί όμως. Αλλιώς, ομολογώ ότι δεν θα ήθελα να δω ή να ζήσω τη BDSM εκδοχή του συνδρόμου μαντόνας - πόρνης.

    Για το σεβασμό υποτακτικής προς τον Κύριο ή την Κυρία της, για τα κατ εμέ σημαινόμενά του, επιφυλάσσομαι σε αναμονή του respect (3)  
     
    Last edited by a moderator: 14 Δεκεμβρίου 2008
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μου τράβηξε το ενδιαφέρον η φράση που μαύρισα και την επεξεργάστηκα λίγο.

    Αναλογίστηκα λίγο Τους μερικούς Κυρίαρχους με τους οποίους νιώθω όντως όσα έγραψα πιο πάνω και είναι Όλοι τους Αφέντες που θα μπορούσα δυνητικά να υποταχθώ, επαναλαμβάνω άσχετα με το αν μιλώ στον ενικό ή πληθυντικό. Και αφού μπορώ να υποταχθώ έστω και δυνητικά σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι απίθανος ο ερωτισμός μια και ερωτεύομαι και διεγείρομαι μόνο με Αυτούς που δυνητικά μπορούν να Κυριαρχήσουν πάνω μου, άσχετα αν δεν εκφράζεται άμεσα ή/και δεν είναι στην επιφάνεια, είναι πιθανό κάτω από κάποιες συνθήκες να γεννηθεί.

    Σ ευχαριστώ tender lilly  

    Inco από Τέτοιους Κυρίαρχους που περιγράφω ποτέ δεν νιώθω την ανάγκη να θωρακιστώ, είναι αρκετό να είμαι ο εαυτός μου και ειλικρινής μαζί Τους και είναι Ικανοί να κατανοούν που είμαι και σε τι κατάσταση.
    Το ίδιο ισχύει προς τους υποτακτικές/σκλάβες που εμπιστεύομαι. Έχοντας πάντα υπόψη πως γενικά τις γυναίκες τις εμπιστεύομαι λιγότερο γνωρίζοντας την γενικότερη φύση τους.

    Από όσους/οσες υπάρχει ανάγκη να θωρακιστώ, θωρακίζομαι με θυμό - δυστυχώς η αδιαφορία που είναι το εναλλακτικό του θυμού που βρήκα- δεν μοιάζει ακόμα να δουλεύει σε όλες τις περιπτώσεις και είναι κακό για τον απλό λόγο πως ο θυμός χωρίς διέξοδο είναι αυτοκαταστροφικός και στην τελική κάνει κακό μόνο σε μένα. Γενικά θα ήθελα να βρω εκείνη τη συνταγή να μην μπορούν να με πληγώνουν άτομα και καταστάσεις που δεν σημαίνουν και δεν έχουν την παραμικρή βαρύτητα στην ζωή μου και τις επιλογές μου και των οποίων η αποδοχή είναι αδιάφορη ουσιαστικά. Αυτό θέλει ακόμα δουλειά, επειδή λόγω ψυχοσύνθεσης η απόρριψη πονάει και εκλαμβάνεται πάντα σχεδόν προσωπικά. Δικό μου πρόβλημα και μόνο η ίδια μπορώ να δώσω λύση σ αυτό.