Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect - Μέρος 2ο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Δεκεμβρίου 2008.

  1. msub4fem

    msub4fem New Member

    respect ειναι το παν σ εμια σεχση Αφεντρας και σκλαβου
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    respect ειναι το παν σε οτιδηποτε θελει να ονομαζεται ''σχεση'' ( ερωτικη, φιλικη, επαγγελματικη κτλ)
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Εντός σχέσης BDSM, ορίζω ως μη σεβασμό αυτό

    Θαύμασα τον Gordon Ramsey γιατί έβγαλε από τα υλικά του όλες τους τις ιδιότητες στην επιφάνεια, γιατί δεν γνώριζε απόσταση ή αναστολή από αυτά και γιατί ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος και ήταν φανερό ότι αγαπούσε αυτό που έκανε. Οι συνειρμοί προφανείς.

    Εντός σχέσης BDSM με νοιάζει πολύ και είναι υπέροχη η ερωτική ευγένεια. Την σχέση την κρατάει η αποδοχή του ενός στον άλλο. Σέβομαι τον Αφέντη για τη διαχείριση που κάνει στον σαδισμό του - είναι ο μόνος που μπορεί να την κάνει, είναι αποκλειστικά δικό του θέμα και ναι, είναι "μην αγγίζετε" ως ιερό για μένα. Όπως ιερές είναι για μένα οι προσωπικές του στιγμές και ο προσωπικός του χώρος. Επειδή έτσι το θελήσαμε.

    Όσον αφορά τον σεβασμό εκτός σχέσης και εντός χώρου, που ρωτούσε ο Incomplete_ πριν από οκτώ χρόνια και περισσότερο, συμπτωματικά τότε που η yaldah tovah, όπως γράφει στο προφίλ της στο ***, αποσύρθηκε από τα κοινά με τον Αφέντη της, θα έλεγα "Γιώργο, χάσαμε'. Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα πια.

    Για τον σεβασμό στις απόψεις ή την χρησιμότητα της έλλειψης αυτού, στο σχετικό νήμα, οσονούπω  
     
    Last edited: 19 Μαρτίου 2017
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Εντός bdsm σχέσης προφανώς και σέβομαι απεριόριστα τον Κ μου. Γενικά μου είναι αδύνατον να βρίσκομαι σε σχέση και δη τέτοια σχέση με κάποιον που δε σέβομαι.

    Κατά τα άλλα, εκτός bdsm σχέσης αλλά εντός bdsm, θα συνταχθω με την άποψη που λέει ότι ούτε τον χρωστάμε σε κανέναν, ούτε πρέπει, ούτε τίποτα. Εάν κ εφόσον κάποιος αξίζει/ κερδίσει κλπ τον σεβασμό θα τον έχει κ με το παραπάνω.

    Σημείωση: το ότι δεν σέβεσαι κάποιον a priori δεν σημαίνει ότι είσαι αγενης μαζί του, ότι τον γράφεις σταρχιδια σου ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρηθεί ότι συνδέεται με την πρόταση "δεν σέβομαι τον οποιο ναναι".
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Η δική μου αντιμετώπιση είναι κάτι σαν... τεκμήριο σεβασμού: χαίρουν όλοι του σεβασμού μου, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.   (Αυτό συμπεριλαμβάνει και τις βδσμικες σχέσεις μου   )
    Και η στάση μου αυτή δεν έχει να κάνει τόσο με προσωπικά ηθικά στάνταρ κλπ αλλά με το γεγονός ότι έτσι βλέπω εγώ έναν πιο όμορφο κόσμο γύρω μου, μου αρέσει ο σεβασμός, τον βρίσκω ευγενές συναίσθημα και κατάσταση κι έτσι προτιμώ να υπάρχει.
     
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αγαπημένη. Ενώ καταλαβαίνω ακριβώς τι λες θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο και να αναπτυξω μια σκεψη πάνω σε αυτή την πρόταση γτ μου έκανε εντύπωση. (Εάν βγω εκτός θέματος παρακαλώ διαγράψτε το.)

    Ποτέ δεν μου έβγαλε ο σεβασμός αυτή την ευγένεια που περιγράφεις.
    Πάντα θεωρούσα ότι η διαδικασία που οδηγεί κάποια στιγμή στο σεβασμό είναι πολύ σκληρή.
    Τι εννοώ. Έναν άνθρωπο που τον σεβόμαστε συνήθως τον σεβόμαστε για κάποιο λόγο. "Σέβομαι τη γνώμη σου γτ είσαι πάντα αντικειμενικος και δίκαιος " , " γτ έχεις γνώσεις " , "γτ είσαι καλός άνθρωπος ", "γτ νοιάζεσαι", "γτ ενδιαφέρεσαι", "γτ ασχολεισαι".

    Όλες οι παραπάνω προτάσεις έχουν κοστίσει κάτι σε αυτόν που είναι ο αποδέκτης του σεβασμού μας.
    Του έχουν κοστίσει χρόνο, ενέργεια, πειθαρχία και αυτοπειθαρχια. Μια εκ των απολαβων αυτής της επένδυσης που έχει κάνει ο άλλος για να κάνει τον εαυτό του καλύτερο, για να μπορεί να συμβουλεύει και γενικά για είναι ένα ορθολογικο κοινωνικό ον, είναι ότι δέχεται τον σεβασμό των γύρω του.

    Όποιος κ να είναι κ οποίοι κ να είναι οι γύρω του. Δεν είναι person specific.

    Όλα τα παραπάνω είναι λοιπόν ένας σκληρός δρόμος για τον άνθρωπο που τελικά καταλήγει να τον σέβονται.

    Έτσι πάντα θεωρούσα ότι το να σέβομαι κάποιον για τον οποίο δεν μπορώ να πω αυτό το "επειδη" ήταν κατά κάποιον τρόπο disservice σε εκείνους που περιγράφω παραπάνω.

    Σαν άνθρωπος δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να υπάρχει ένα κάτω όριο σεβασμού που το αξίζουν όλοι ανεξάρτητα.

    Μπορώ να σεβαστω κάποιον που πουλάει γυναικες; Μάλλον όχι.
    Μπορώ να σεβαστω κάποιον που καταπιεζει άλλους ανθρωπους; Πάλι όχι.

    Νομίζω είναι πολύ σημαντικό αυτός ο διαχωρισμός μεταξύ εκείνων γι τους οποίους μπορείς από χρησιμοποιήσεις αυτό το "επειδη" και για εκείνους που δεν μπορείς. (Γενικά όχι εσύ   )

    Και πάλι κλείνοντας να πω ότι δεν μιλάω για έλλειψη ευγένειας σε καμία περίπτωση αλλά ενώ η ευγένεια είναι κάτι που αφορά εμάς προσωπικά, ο σεβασμός σχετίζεται περισσότερο με τις πράξεις του αποδέκτη πάρα του πομπού.

    Ελπίζω να βγάζω νόημα  

    Καλημέρα!
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2017
  7. lexy

    lexy .ti.va.

    Νομίζω, @MauveDelastrange , πως η ευγένεια έχει να κάνει περισσότερο με τους κώδικες που κάποιος επιλέγει να επικοινωνεί γενικότερα στο όποιο περιβάλλον. Είναι αυτό και μόνο, δηλαδή, κώδικας.

    Ο σεβασμός δεν είναι μόνο εκτίμηση εσωτερικών χαρακτηριστικών, πορείας, στάσης ζωής κ.λπ.- σπανιότατα και μετρημένα εμπεριέχειι το δέος,- είναι και ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε προκειμένου να μην προσβάλλουμε την ύπαρξη αυτή καθε αυτή του ανθρώπου, την υπόστασή του.

    Δεν μπορείς να σεβαστείς, για παράδειγμα, την προσωπικότητα και την πορεία ζωής εκεινου που επιλέγει να πουλά ανθρώπους ωστόσο οφείλεις - νομίζω - να σεβαστείς την υπόστασή του ως άνθρωπο.
    Για παράδειγμα, αν αυτός ο άνθρωπος αιμορραγούσε δεν θα τον άφηνες να πεθάνει αβοήθητος μα θα φρόντιζες με όποιο μέσο να τον βοηθήσεις - και αυτο όχι από σεβασμό προς τον ίδιο ή λόγω φιλανθρωπίας μα από σεβασμό στη ζωή.
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες.

    Παρολαυτα νομίζω ότι ο λόγος που θα επέλεγα να τον βοηθήσω δεν θα είχε να κάνει με τον σεβασμό προς την ύπαρξη του αλλά με τον προσωπικό μου ηθικό κώδικα. Δεν θα μπορούσα να ζήσω με εμένα γνωρίζοντας ότι μπορούσα να βοηθήσω κάποιον και δεν το έκανα.

    Επίσης η φράση "από σεβασμό στη ζωη" έχει κάτι μέσα που με ενοχλεί. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη τι είναι αυτό να σου πω την αλήθεια...

    Γενικά και εντελώς ειλικρινά είμαι τεράστια φαν του τρίτου νόμου του νευτωνα. Κάθε πράξη έχει μια ίση και αντίθετη αντίδραση. Συνήθως.

    Αυτός ο σεβασμός προς τη ζωή έχει μέσα (σύμφωνα με το δικό μου το κεφάλι) κάτι τύπου θεικου δικαίου;
    Το ερωτηματικό γτ δεν είμαι σίγουρη.

    Δλδ οκ εγώ να σέβομαι πχ τη ζωή κάποιου επειδή είναι άνθρωπος αλλά πάλι ανεξάρτητα από τις πράξεις του;
    Και πάλι δεν είμαι σίγουρη.

    Νομίζω με δυσκολεύει αυτή η πρόταση γιατί κάνω κάποιους συνειρμους που έχουν να κάνουν με κοινωνικά και ιστορικά γεγονότα όπου αυτή ακριβώς η φράση έπαιξε πολύ ξεπλυματικο ρόλο. Και επειδή δεν μπορώ να το από συνδέσω από αυτή τη σκέψη και επειδή είναι σίγουρα εκτός θέματος θα το σταματήσω εδώ.

    Σε ευχαριστώ όμως πολύ ήταν πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπες.  
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    @MauveDelastrange

    είναι προφανές ότι είσαι τεχνοκράτισσα και άθεη (   ) εκτός αν είμαι εντελώς εκτός, οπότε το παίρνω πίσω και παραδέχομαι την λάθος εκτίμηση.
    Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και τι σε προβληματίζει. Συχνά ο "ανθρωπισμός" συγχέεται με τη "θρησκειολογία", είναι εξυπηρετικό, όπως και να το δεις.
    Εγώ κατάλαβα πάντως πως ο προσωπικός σου ηθικός κώδικας σέβεται την ανθρώπινη ζωή - σ'αρέσει, δεν σ'αρέσει  
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    αν και εχω ξαναπεί, ο σεβασμός προς τον άνθρωπο ως άνθρωπο για μενα είναι σχετικό και εχει να κάνει με αυτό που λεει η @MauveDelastrange .
    δλδ δεν σεβομαι ως άνθρωπο το φασιστα, τον παιδεραστη,κτλ....στο μυαλο μου δεν θα έπρεπε καν να συγκαταλέγεται στους ανθρώπους και ουτε καν στα ζωα (μην τα προσβάλλουμε αδίκως).

    δεν οφείλω σε κανέναν να σεβαστώ την υπόσταση του αλλου ως άνθρωπο. δεν θα σκοτώσω κάποιον από αυτούς που προανέφερα, αλλα για μένα θα είναι το πιο ευτελες αντικείμενο που υπάρχει.

    αποκτάμαι τον τίτλο άνθρωποι επειδή γεννιόμαστε με κάποια χαρακτηριστικά. τον τιμάμε και τον διατηρούμε τον τίτλο αυτό, με τις πράξεις μας.
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2017
  11. ellianna

    ellianna Regular Member

    Είναι αδύνατον να συνυπάρξει με έναν άνθρωπο και να μην υπάρχει το στοιχείο του σεβασμού στην σχέση.
    Στο bdsm ειδικοτερα,που μιλάμε για σχέση ασυμμετριας δεν νοείται σύνδεση χωρίς αυτόν.
    Πως θα μπορούσε το υ μέλος να αφεθεί στον Κ να το οδηγήσει εκεί που θέλει αν δεν τον σέβεται και παράλληλα να τον θαυμάζει στο μετρό του δυνατού?
    Ακόμα και ο πιο τρελός ερωτας-αγαπη-ο,τιδηποτε δεν θα μπορουσε να επιβιωσει χωρίς αυτόν γιατί οι στερεες σχέσεις θέλουν και γερά θεμέλια και ο σεβασμός είναι ακρογωνιαίος λίθος μιας σχέσης,όχι μόνο bdsm αλλα οποιασδήποτε σχέσης.
    Η μονη μου διαφωνία με μερικούς έγκειται στο φαινόμενο ορισμένων Κ όπου απαιτούν τον σεβασμό και τον θεωρούν δεδομένο,απλά κ μόνο λόγω στάτους. Sorry guys,αλλά δεν πάει ετσι το πράγμα.
    Τουλάχιστον για εμένα.
     
  12. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Αν και τα πάντα είναι θέμα προσωπικής οπτικής του καθενός,
    BDSM σχέση χωρίς σεβασμό δεν θα έλεγα ότι υφίσταται,
    για εμένα κάτι τέτοιο είναι απλά kinky sex.

    Αν και υπάρχει μια σύγχυση του το νοείται σεβασμός.
    πχ, ο πληθυντικός, αρχικά είναι ευγενείας, όχι σεβασμού,
    σιγά σιγά μετατρέπεται σε σεβασμό. Αυτό όμως, είναι
    διαφορετική κουβέντα.