Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Safeword...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 21 Ιουνίου 2005.

Tags:
?

Πόσο συχνά είναι απαραίτητη είναι η χρήση safeword?

  1. Πάντα!

    18 vote(s)
    58,1%
  2. Στα «παιγνίδια αντίστασης» ή εξερεύνησης ορίων πόνου.

    4 vote(s)
    12,9%
  3. Όταν γίνονται ανάμεσα σε άτομα που μόλις γνωρίστηκαν.

    7 vote(s)
    22,6%
  4. Ποτέ.

    2 vote(s)
    6,5%
  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Έτυχε να αναφερθεί σε 1-2 ποστ, το safeword και αναρωτιόμουν ποια είναι η άποψη σας γι' αυτό.

    η λάρα Του
     
  2. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Πιστεύω πως είναι απαραίτητη ανά πάσα στιγμή, μια και τη θεωρώ τον μόνο τρόπο που έχει ο υποτακτικός για να δηλώσει ότι κάτι δεν πάει καλά και το παιχνίδι έχει φτάσει σε κάποιο όριο είτε επικινδυνότητας είτε δυσαρέσκειας.
     
  3. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Σίγουρα όταν γίνονται ανάμεσα σε άτομα που μόλις γνωρίστηκαν. Από κει και πέρα όσο περνάει ο καιρός μπορεί σιγά σιγά να χρειάζεται όλο και λιγότερο, αλλά δεν νομίζω ότι θα ήταν καλό να θεωρήσουν δεδομένο ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ ξανά. απλώς μπορεί με το πέρασμα του χρόνου να αποκτήσουν ένα είδος επικοινωνίας για την ασφάλεια τους, πολύ διαφορετικό από αυτό που είχαν στην αρχή.

    Με άλλα λόγια
    Το πόσο συχνά θα χρειάζεται εξαρτάται από το πόσο διάστημα ασχολούνται. Οσο πιο καινούριοι συχνότερα κι όσο θα παλιώνουν αραιότερα
     
  4. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    είχα δει σε ενα ξενο bdsm καναλι το εξής topic :
    "what do you mean your safeword is MORE ???"
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Tin proti fora pou epaiksa me ton ipakouo hrisimopoiise to safeword tou. Simera gelame otan thimomaste ekeini tin imera. Ke einai ksekatharo ke stous dio mas, opos itane ke tin stigmi pou eipe tin leksi perimenontas na stamatiso afto pou ekana, oti to safeword to hrisimopoiise apo fovo ke ohi epeidi eihe kseperastei kapoio orio i epeidi kati egine epikindino. Ke ef oson afto itane safes, den ifistato i idea pia na ehei safeword. Ke ektote den ehei.
    Nomizo oti einai anapanteho kapoios newbie ipotaktikos i akoma kapoios ipotaktikos se mia kainourgia shesi na hrisimopoiisei to safeword tou gia logous pou den ehoune na kanoune me to na prostatefsei ton eafto tou apo kati pou den paratirise i Kiria tou...pio sinithes sta arhika stadia einai o ipotaktikos na thelei na "dokimasei" ke na epivevaiwsei oti to safeword tha ginei sevasto ke oti pragmati iparhei enas tropos na stamatisei ana pasa stigmi to session (ke me afton ton tropo endehomenws na to elegksei.) Afto to thewrw fisiko ke taftohrona, se vathos hronou ke se mia pio makrohronia shesi aparadekto. O,ti lew omos proerhetai apo tin optiki gonia tou lifestyle ke ohi tou casual play ke prepei na diavazetai mono se afto to plaisio.
    Otan protoepaiksa tote me ton ipakouo imouna akoma poli arharia. Ke koitontas piso ligo kairo argotera diapistosa oti to safeword to hreiazomouna toso ego oso eniothe oti to hreiazotane ke o ipakouos. To hreiazomouna giati hreiazomouna na moirasto tin efthini tou ti tha tou ekana ke giati den ithela na afethei na me afisei na tou kano oti thelo giati ki ego i idia fovomouna: min ton pligoso sinaisthimatika, min ton travmatiso somatika. Ke etsi loipon ton metetrepsa se ekeini tin proti mas skini se sinergo-top me morfi bottom.
    Sto simeio pou vriskomai aftin tin stigmi ta safewords einai perita. Prot ap ola giati ksero toso kala ton ipakouo pou den hreiazomai mia leksi-kodiko gia na katalavo oti kati ipervainei tis dinameis tou: ksero to soma tou, tis ekfraseis tou, pote ke poso idronei, poia einai i thermokrasia se diaforetika simeia tou somatos tou, ti ihous vgazei ke ti simainoune, ke ena soro alles leptomeries. Episis, to evros ton pithanwn epidrasewn pou mporei na ehei to paihnidi pano tou pou tha me ekane na stamatiso einai pragmatika poli periorismeno mias pou to paihnidi pou kano mazi tou den ehei skopo na ton efharistisei i na ton erethisei alla na me efharistisei emena. Sinepos to an ponaei "ipervolika" mou einai apo efharisto ke endiaferon mehri adiaforo. To thema afto fisika prokalei ena kainourgio thread, to erotima ton limits ton tops ke tou pos kathorizontai afta, ena poli endiaferon thema mias pou i kirios emfasi dinetai sta limits ton bottoms.

    Ehontas pei afta pou eho pei, thelo na toniso oti aftes mou oi apopseis den aforoun genika sta safewords. Ehoune na kanoune me to pos ehoune ekselixthei oi dikes mou skepseis shetika me to ti thesi ehoune ke mi ta safewords stin diki mou zoi. Se kammia periptosi den tha sinistousa se kapoion ipotaktiko i se kapoion kiriarhiko na paiksei me safeword i horis afto: oi apofaseis aftes pairnontai se atomiko epipedo lamvanontas ip opsin pollous paragontes ke den genikevontai kata tin apopsi mou. Akougetai (ke akoustike se afto to thread) i apopsi oti ta safewords prepei na hrisimopoiountai sta arhika stadia mias SM shesis mia pou ta dio atoma den gnorizoune to ena to allo: gnorizo pollous tops (simperilamvanomenou tou eaftou mou) pou den tha dehontousan oria sto ti tha ekanan ston bottom tous pera apo afta gia ta opoia apofasizoune oi idioi ke epivaloune oi idioi ston eafto tous. Opos episis gnorizo atoma pou den dehontai safewords giati den ehoune aisthisi tou metrou ke pou mporei na einai somatika kai sinaisthimatika epikindina.
     
  6. Ektoras

    Ektoras Guest

    Πιστεύω ότι το safeword πρέπει να υφίσταται πάντα και πρέπει να γίνεται απόλυτα σεβαστό από τον Κυρίαρχο. Με την πάροδο του χρόνου βέβαια ο Κυρίαρχος γνωρίζει όλο και καλύτερα τον υποτακτικό αλλά αυτο δεν σημάινει οτι σε καποιες περιπτώσεις δεν μπορεί να ξεφύγει πανω σε στιγμές έντασης και πάθους.
     
  7. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    RE: RE: Safeword...

    Τι γίνεται σε περίπτωση που ξεφεύγει και ο υποτακτικός; Εμένα μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές να εξιτάρομαι τόσο πολύ που να μην αντιλαμβάνομαι τον πόνο ή την επικινδυνότητα του παιχνιδιού και να καταφέρω να πω το safeword ένα δευτερόλεπτο πριν νιώσω το τέλος. Ευτυχώς που όσες φορές μου έτυχε τελικά πρόλαβα ή ο Αφέντης μου κατάλαβε επειδή με ξέρει καλά ότι για να μην αντιδράω κάτι δεν πάει καλά και σταμάτησε. Θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη του safeword ακόμα και στις μακροχρόνιες σχέσεις, άσχετα αν δεν δημιουργηθεί ποτέ ουσιαστική ανάγκη να χρησιμοποιηθεί. Μην ξεχνάμε ότι η κάθε στιγμή δεν είναι ίδια και μπορεί να χρειαστεί ο υποτακτικός να υπερασπιστεί τον εαυτό του για οποιονδήποτε λόγο. Βέβαια από προσωπική εμπειρία θεωρώ πως μπορεί να μην δουλέψει σωστά κάποια στιγμή, γι αυτό και ο Κυρίαρχος πρέπει να έχει την προσοχή του συνέχεια στραμμένη στην ασφάλεια του παιχνιδιού για να μην θρηνήσουμε θύματα.
     
  8. PD

    PD Regular Member

    RE: RE: RE: Safeword...

    Αυτο ειναι το σωστο. Ειναι απαραίτητη η υπαρξη. Μην ξεχναμε οτι σε ενα τετοιο παιχνιδι, και απο πραγματικούς λάτρεις του BDSM, δεν γινεται "καταχρηση" της safeword αλλα μονο χρήση για ασφαλεια.
     
  9. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Οποιος υποστηριζει οτι η χρηση του Safeword μεσα σε ενα BDSM session, ειναι περιττη (ή και υπερβολική), τοτε καλυτερα να μεινετε μακρια απο τετοιο ατομο, γιατι απλα ειτε ειναι βαθια νυχτωμενο ή ακομα χειροτερα και επικινδυνο ! Η χρηση του safeword κρινεται ακρως απαραιτητη (ειτε με φωνητικο, ειτε με νοηματικο κωδικα) τοσο σε αρχαριους, οσο και σε πεπειραμενους στον χωρο του BDSM ! Ενα ελαχιστο παραδειγμα που μπορω να αναφερω απο προσωπικη μου εμπειρια, είναι το εξης: Προσφατα σ' ενα session που επαιζα με την Αφεντρα μου, με ειχε δεσει σφιχτα χειροποδαρα ανασκελα πανω στο κρεβατι με δερματινες χειροπεδες με ανοιχτα χερια και ποδια, με ειχε φιμωσει και μου ειχε δεσει και τα ματια και με αφησε ετσι ως τιμωρια ! Εως τα πρωτα 20 λεπτα, ημουν μεσα στην τρελη χαρα και ευτυχια, ετσι ομορφα δεμενος και ακινητος πανω στο κρεβατι ! Τελειως ξαφνικα και χωρις κατι να εχει προηγηθει, αρχισα να νιωθω οτι μου τελειωνει το οξυγονο, ενιωθα εντελως αβολα και με επιασε κριση πανικου !!! Ναι, κριση πανικου, που το δεσιμο το εχω στα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια και αντεχω πολλες ωρες δεμενος και ομως εκεινη τη στιγμη δεν αντεχα λεπτο παραπανω! Φυσικα αρχισα να μουγκριζω σαν μοσχαρι (λογω του φιμωτρου) για να με προσεξει η Αφεντρα μου που εβλεπε DVD σε αλλο δωματιο και να της κανω με τα δαχτυλα του χεριου μου το συνθηματικο μας! Οποτε φυσικα το session ελαβε αμεσως τελος, γιατι απλα η Αφεντρα μου ξερει, οτι για να κανω χρηση τετοιο πραμα (το safeword δηλαδη), συνετρεχε σοβαρος λογος και δεν αντεχα αλλο! Δεν το ρισκαρε με τιποτα και να νομιζει οτι ειναι και καλα κανενα καπριτσιο μου και τιποτα ναζια μου σαν σκλαβος. Οποτε η χρηση safeword = S.O.S. και πρεπει να εφαρμοζεται με απολυτη προσοχη και σεβασμο και απο τις 2 πλευρες  
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Βασικός κανόνας: Ποτέ δεν αφήνουμε δεμένο sub μόνο του χωρίς να έχουμε οπτική επαφή.
     
  11. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Ο ατζαμής προσέχει ο πεπειραμένος ξεθαρρεύει επικίνδυνα
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ξερετε τι με παραξενεύει?

    Το πόσο εύκολα βάζετε ταμπέλες αν κάποιος δεν συμμερίζεται τις απόψεις σας, βρίζοντας τους ουσιαστικά!

    Ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει safeword. Δεν χρειάστηκε ποτέ, μια και από την πρώτη μας συνάντηση, εκεί που μου πέρασε η ιδέα πως αποκλείεται να αντέξω άλλο ένα κτύπημα, δεν ξέρω πως, αλλά το Ένιωσε και Σταμάτησε.
    Και μέσα σ' αυτά τα δύο χρόνια, ακόμη και σε edge play το Νιώθει. Δεν χρειάζεται ούτε να πω κάτι, αφού Καταλαβαίνει από την έκφραση, τις κινήσεις, τον τρόπο που αντιδρά το σώμα μου κι εγώ δεν ξέρω από τι άλλο, ακριβώς πότε σε ποια κατάσταση βρίσκομαι.

    Το να έχω στους ώμους μου το βάρος, την ευθύνη του play ουσιαστικά, με απομακρύνει από το ρόλο μου, δεν θα μου επιτρέπει να χαλαρώσω και σίγουρα ούτε να απολαύσω το όλο σκηνικό.
    Πέραν τούτου, στις περιπτώσεις που βυθίζομαι σε sub-space όχι απλά δεν έχω συναίσθηση του τι είναι επικίνδυνο και τι όχι, αλλά δεν είμαι σε θέση να αρθρώσω ούτε την πιο απλή λέξη, ούτε μια κίνηση. Και να με σκότωνε εκείνη τη στιγμή δεν θα μπορούσα να αντιδράσω! Αν δεν Τον Εμπιστευόμουν πως μπορεί να με φροντίσει, ποτέ δεν θα μπορούσα να αφεθώ.

    Η δική μου άποψη, είναι πως το safe-word είναι απαραίτητο ανάμεσα σε Sm/kinky ζευγάρια, ή μεμονωμένα sessions, ή στο πληρωτέο domination.

    Ανάμεσα σε ζευγάρια M/s το βρίσκω αχρείαστο. Όταν έχω παραδώσει την ίδια μου την ύπαρξη σ’ Αυτόν , το έκανα έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη πως γνωρίζει καλύτερα από μένα τι είναι καλό και τι όχι για μένα και αυτό συμπεριλαμβάνει κάθε πτυχή της σχέσης.

    Αυτή είναι απλά η προσωπική μου άποψη, σίγουρα ο καθένας κάνει ότι τον εκφράζει, αλλά δεν δέχομαι την προσβλητικότατη άποψη του bdsm lover, πως είναι βαθιά νυχτωμένοι και επικίνδυνοι όσοι δεν συμφωνούν με την δική του άποψη σχετικά με το θέμα.

    Οι πολύ λίγοι lifestylers που είχα την τύχη να γνωρίσω, με εμπειρίες 15-20-25 χρονών στο χώρο, είχαν επίσης διαφορετική άποψη σχετικά με το «πάντα» στο safeword και σίγουρα ούτε νυχτωμένοι είναι, ούτε επικίνδυνοι.


    η λάρα Του