Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Safeword...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 21 Ιουνίου 2005.

Tags:
?

Πόσο συχνά είναι απαραίτητη είναι η χρήση safeword?

  1. Πάντα!

    18 vote(s)
    58,1%
  2. Στα «παιγνίδια αντίστασης» ή εξερεύνησης ορίων πόνου.

    4 vote(s)
    12,9%
  3. Όταν γίνονται ανάμεσα σε άτομα που μόλις γνωρίστηκαν.

    7 vote(s)
    22,6%
  4. Ποτέ.

    2 vote(s)
    6,5%
  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @thief με εβαλες σε μηχανή του χρόνου. Αυτό το νήμα τό είχα ανοίξει πριν 13 χρόνια, ούσα σκλάβα μόνο 2 χρόνια, συνεπώς φρέσκια. Με είχε τσαντίσει θυμάμαι τότε το "βαθια νυχτωμενοι" και καποια άλλα που διαγράφησαν, γιατί το πήρα προσωπικά, μια και η ίδια δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ safeword.

    13 χρόνια μετά δεν έχω ποτέ στην ζωή μου χρησιμοποιήσει safeword, όχι από μαγκιά προς Θεού, απλά δεν είμαι σε θέση να το αξιοποιήσω σε δυνατό σεσσιον και σε ελαφρύ δεν μου χρειάζεται επειδή ακόμα διατηρώ ικανότητα λόγου.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @tithon:

    Αυτή η μαυρισμένη από μένα αναφορά, αφορά το δικό μου θέμα με το safeword.
    Θυμήθηκα μια 1η συνεδρία με έναν εξαιρετικό Τοπ πριν χρόνια, ο οποίος όταν με ρώτησε ενώ με είχε πονέσει λίγο, ποιο θα ειναι το safeword μας, αλλά είδε μέσα στα μάτια μου πως και να βάζαμε κάτι, δεν ήταν και βέβαιο πως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω.

    Γιατί όταν αρχίζει ο πόνος, το σώμα μου γεμίζει τόσες ενδορφίνες. αδρεναλίνη κ.τ.λ. "χάνομαι", όπως χανόμουν και προ bdsm όταν έκανα απλά σεξ. Όταν ξυπνά το ζώο της διέγερσης μέσα μου, κλείνει ο διακόπτης της σκέψης και γι αυτό και είναι ένας καλός διακόπτης για ξεκούραση.

    Οπότε ο Τοπ τότε γέλασε και λέει θα το βρούμε τότε καθ' οδόν. Καθ' οδόν λοιπόν, ανακάλυψε ότι ενώ έλεγα το "ευχαριστω Κύριε" ενώ μετρούσα κτυπήματα (αναρωτηθήκατε γιατί μετράμε και ευχαριστούμε φωνακτα , όταν ο πόνος έγινε δυνατότερος αυθόρμητα έγιναν 2 τα ευχαριστώ Κύριε. Κι όταν τα ευχαριστώ γίνονταν πολλά και δεν ειχα δύναμη για το Κύριε, το εκλάμβανε ότι πλησιάζω εγώ σε όριο και προσάρμοζε ανάλογα την πορεία του. Όταν το ευχαριστώ έγινε ψυθυρος, το σέσσιον τελείωσε και άρχισε το aftercare. Είχα ένα χαμόγελο μέχρι τ αυτιά, το μόνο που θυμάμαι! χαχαχα

    Σήμερα λέω, βάζε safeword, άσχετα αν θα το χρησιμοποιήσεις ή όχι, αλλά να μην επαναπαυόμαστε σ αυτό, ούτε ως Τοπ ούτε ως μπότομ.
     
    Last edited: 24 Ιουνίου 2018
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Μια απο τις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ που χω ακουσει ποτέ μου, ηταν σε ενα play party σε ενα παιχνιδι με spanking, οπου ... καποια ψυχη ισχυριστηκε στα σοβαρα, οτι "χρησιμο" και "σωστο" (οι παρενθεσεις δικες μου) ειναι, να φωναζει το υ ενα νουμερο απο το 1 μεχρι το 10, ποσο... ποναει. Χμ. Οκ, ξεκιναμε, φλαπ, ΤΕΣΣΕΡΑΑΑΑ, φλαπ, ΟΚΤΩΩΩ, φλαπ, ΕΝΝΙΑΑΑΑΑΑ, φλαπ, ΠΕΝΤΕΕΕΕΕ. Εγω ξενερωσα μονο που το γραφω.
    Δηλ, ας πουμε, οτι της εχω περασει τη ζωνη μου στο λαιμο, και να μου λεει μετα καθε ανασα... ΤΕΣΣΣΕΡΑΑΑΑ, ΟΚΤΩΩΩΩΩ... Νταξ.

    Λοιπον παλληκαρια και παλληκαρισσες της ΒουδουΣουΜοΧωρας.
    Υπαρχουν ΔΥΟ ειδων safewords. Το ΣΤΟΠ και το ΣΤΑΣΟΥ. Τεραστια διαφορα τα δυο τους και καλο ειναι να το ξερουν ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ που εμπλεκονται σε παιχνιδια BDSM.
    To ΣΤΑΣΟΥ λοιπον, ειναι εξαιρετικα χρησιμο, ειτε είναι η ζωνη περασμενη στο λαιμο ή κοπαναει τα κωλομερια. Για να ξερουμε ποτε φτασαμε στα ορια. Και αυτο ακριβως θελουμε. Και οι δυο.
    Με το ΣΤΟΠ σταματαει καθε παιχνιδι.

    Πες το ΚΙΤΡΙΝΟ και ΚΟΚΚΙΝΟ αντιστοιχα, ή οτι στον πουτσο εχετε συμφωνησει.
    Θα το ξαναπω και θα το λεω συνεχεια. Ενα ψοφιο "μηηηη, δδεεεε θελωωωωω" δεν ειναι Safeword. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
    Ειναι ημιμαθεια και ξενερωμα στο BDSM να θεωρησεις κατι τετοιο σαν "αρση συνεναισης". Και πολυ χειροτερο, να αρχισεις μετα να λες τις τριχες τριχιες. Καραμπινατο φαουλ υποτακτικης.
     
    Last edited: 31 Ιανουαρίου 2019
  3. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Προσωπικά δεν θεωρώ απαραίτητη τη λέξη ασφαλείας. Είναι καλό να υπάρχει, μα πιο καλό είναι να φτάνει η/ο υ στο όριο να την πει και τελικά να μην τη χρησιμοποιεί ποτέ.

    Αυτό πρακτικά σημαίνει η/ο Κ ξέρει να "ζυγίζει" τις πράξεις και τα όρια του/της υ. Πόσο αντέχει όχι γενικά αλλά τη δεδομένη στιγμή. Ότι αφουγκράζεται τις ανάσες του/της και κρατάει το παιχνίδι σε ένα οριακά τεντωμένο σχοινί.

    Το οποίο, αν κόψει και μάλιστα κατ'επανάληψη (είτε με είτε χωρίς λέξη ασφαλείας), θα είναι οδυνηρό πρωτίστως για το ίδιο το Κ μέλος.
     
  4. Raed

    Raed Dazed

    Το safeword, όχι δεν είναι απαραίτητο. Σημαίνει δεν αντέχω να υποφέρω άλλο για την Κ μου ή φοβήθηκα. Η εμπειρία σταματά εδώ.
    Είναι όμως απαραίτητη η επικοινωνία μεταξύ υ και Κ. Όταν το υ φτάσει να "γίνει Ένα" με το Κ τότε το Κ θα ξέρει μέχρι που μπορεί να το τραβήξει και πότε να σταματήσει.