Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Safewording - Εμπειριες.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolce, στις 24 Απριλίου 2007.

Tags:
  1. Dolce

    Dolce Regular Member

    Με αφορμη μια ομορφη στιγμη κατι μηνες πριν που μου θυμησε ο συντροφος μου σημερα... να ρωτησω για τις δικες σας εμπειριες.

    Στο (συντομο σχετικα) ταξιδι μου στο BDSM δεν ειχα δωσει ποτε ως πριν κατι μηνες safeword. Για να χρησιμοποιησω ως παραδειγμα το γνωστο στους περισσοτερους συστημα "φαναρι", εχω φωναξει αρκετες φορες κιτρινο, αλλα δεν ειχα φωναξει ποτε κοκκινο. Ισως αυτο να εχει να κανει και με το γεγονος οτι εχω παιξει με μετρημενους ανθρωπους στη ζωη μου, κι αυτοι με ηξεραν για καιρο και ειχαν συναισθηση των οριων μου.

    Αλλα πριν δυο περιπου μηνες του ειπα πως θα ηθελα να μαθω πού τελικα ειναι τα ορια μου. Ηθελα να με φτασει στο να χρησιμοποιησω το safeword. Κι επειδη πολυ του αρεσε η προταση, περασαμε εμεις καλα κι αυτοι καλυτερα κι εμαθα κι εγω στην πραξη αυτα που υπεθετα, οτι τελικα σε καμια περιπτωση δεν κραταω ρεκορ μαζοχισμου, οτι τουλαχιστον τον τιτλο painslut δεν θα μπω ποτε στον πειρασμο να τον διεκδικησω, κι οτι απλως αυτος αυτοσυγκρατειται οταν παιζουμε.   Αυτονοητα πραγματα δηλαδη.  

    Δεν ηθελε να ειμαι δεμενη, και απο ενα σημειο και μετα το να ξαναπαιρνω σταση και να μαζευω τα χερια μου ηταν μια ασκηση θελησης. Αλλα αποδειχτηκε σωστη επιλογη, γιατι του εδωσε τη δυνατοτητα να αφησει τον εαυτο του πιο ελευθερο. Ηταν απιστευτα δυνατη και υπεροχα ερωτικη εμπειρια το να βλεπω τα σαδιστικα του ενστικτα να παιρνουν το πανω χερι, να τον βλεπω να αφηνει για λιγο παραμερα τον αυστηρο αυτοελεγχο. Και για μενα ηταν μεγαλο μαθημα το να δω στην πραξη πως τελικα ο φοβος του πονου ειναι οντως πολυ πιο ισχυρος απο τον ιδιο τον πονο. Νομιζω πως οταν τελικα χρησιμοποιησα το safeword ηταν περισσοτερο γιατι φοβηθηκα τον πονο του επομενου χτυπηματος, παρα γιατι δεν αντεχα αλλο. Αλλα βεβαια αυτο δεν θα το ξερω... πριν την επομενη φορα.  

    Αυτη ηταν η "πρωτη μου φορα".   Ενα αγριο, αλλα υπεροχο ελεγχομενο πειραμα, πολυ SM, λιγο D/s και μια αναμνηση που παντα θα με κανει να χαμογελαω.  

    Οι δικες σας εμπειριες; Πως ηταν για σας η πρωτη φορα που ειτε ειπατε ειτε ακουσατε το safeword, θετικη ή αρνητικη;

    Και κατι ακομα... Υποθετω -χωρις στοιχεια- οτι οι περισσοτεροι αποφευγουν να φτασουν σε "αυτο το σημειο". Το safeword ειναι κατι που πολλοι φαινεται να θελουν απεγνωσμενα να αποφυγουν. Αν εξαιρεσουμε τις ιδιαιτεροτητες μιας σχεσης Master/Mistress και slave, γιατι πιστευεται πως δαιμονοποιειται τοσο η χρηση αυτης της ασφαλειστικης δικλειδας;

    ---------
    Υ.Γ. Σημερα δεν εχω υπομονη να ψαξω ολα τα παλια threads... Αν υπαρχει κατι καπου που ειναι σχετικο, παραπομπες ευπροσδεκτες.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <looks @ Fanshaw, winks & laughs> Νομίζω πως σου αξίζει ο τίτλος "Βιβλιοθηκάριος"
     
  3. Dolce

    Dolce Regular Member

    Fanshaw σ'ευχαριστω.   Μολις το ανοιξα θυμηθηκα οτι το ειχα διαβασει, οπως γινεται παντα.  

    Ειναι ενδιαφερον thread. Ομως εκει γινεται θεωρητικη κυριως συζητηση για το αν πρεπει ή οχι να χρησιμοποιειται και για το ποτε ειναι απαραιτητο. Κι εμενα με ενδιεφερε κυριως να ακουσω εμπειριες ανθρωπων που το εχουν χρησιμοποιησει ή που τους εχει τυχει να το χρησιμοποιησει ο υποτακτικος του. Οσον αφορα τη συζητηση περι της τυχον "δαιμονοποιησης" του, εχω την απορια αν ισχυει και εκτος περιβαλλοντος Μ/s (οπου διαφορετικες οι συνθηκες, τα δεδομενα και οι στοχοι).
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Safewording - Εμπειριες.

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?p=102127#post102127
     
  5. Dolce

    Dolce Regular Member

    Σ'ευχαριστω soft crystal.   Το εχω δει κι αυτο το νημα, εχει αλλο θεμα αλλα καποια ενδιαφεροντα σχολια σχετικα με safewords, επι του θεωρητικου. Επιβεβαιωνει σε ενα βαθμο την υποψια μου, πρεσβευεται δηλαδη κι εκει απο καποιους η αποψη οτι ειναι μαλλον "κακο" το να "φτανουμε σε αυτο το σημειο". Προφανως μεχρι ενος σημειο ισχυει αυτο, αλλα μεχρι ενος σημειου.

    Αλλα ας μην το θεωρητικοποιησουμε παλι τελειως. Ας μιλησουμε για αυτα που εχουμε ζησει, κι ας συζητησουμε με βαση αυτα. Οι πραγματικες real life εμπειριες, που ειναι; Δε γινεται σε μια κοινοτητα BDSM να μην του εχει τυχει κανενος να χρησιμοποιησει safeword! Ουτε καν σε scene?! Απορω!

    Και μην παρετε τωρα αφορμη καποιοι να σχολιασετε το ποσο λιγοι εδω μεσα ζουν το BDSM πραγματικα, προτιμω να πεθανει αδοξο θανατο το νημα, παρα να θεωρητικολογησουμε ΚΑΙ εδω.   Εβαλα επιτηδες τον τιτλο "εμπειριες".  
     
  6. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    "σου πα θα πεθανω αν σκοτωθείς, κι όμως έχω ζήσει."

    μερικές φορές οι BDSM εμπειριές σου, σου δίνουν μερικές ιδέες για να τις μεταφέρεις και σε αλλες καταστάσεις. Ετσι λοιπον μετά την επιτυχημενη χρηση της λεξης κλειδι στο BDSM, είπα καποτε να τη χρησιμοποιησω και στην υπολοιπη σχεση...

    "θέλω να πω πως είμαι βλάκας και παραλίγο να σε χάσω. Κράτα αυτό το μήνυμα για να μου το δείξεις όταν θα ξανακάνω μαλακίες"

    αυτό ήταν το SMS κλειδί , ή μαλλον το SMS βγείτε από τη φυλακή. και ήθελα να πιστέψω πως θα δουλέψει. Οτι θα το χρησιμοποιούσα όταν
    ένιωθα πως τα πράγματα έχουν ξεφύγει για να σταματήσει το παιχνίδι.

    μάντεψτε, δεν δούλεψε
     
  7. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Απάντηση: Safewording - Εμπειριες.

    Μια δυο φορές στην πολύ αρχή που χρησιμοποίησα safeword ήταν καθαρά από φόβο παρά από πόνο. Δεν ξέρω αν μπορώ να διεκδικήσω τον όρο pain slut   αλλά όσο κι αν έχω πονέσει σκέφτομαι πως μάλλον αντέχω λίγο παραπάνω. Δεν θεωρώ όμως σε καμία περίπτωση περιττό το safeword μια και κανένας Κυρίαρχος δεν είναι Θεος (ούτε κι Ο δικός μου, όσο κι αν δυσκολεύομαι να το παραδεχτώ). Άλλωστε δεν είναι μόνο ο πόνος λόγος χρήσης του. Δυστυχώς πολλά μπορούν να πάνε στραβά.
     
  8. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Ήταν η τρίτη φορά που Δοκίμασε τα όρια μου στον σταυρό...

    Άντεχα, πίεζα τον εαυτό μου να αποροφήσει τα χτυπήματά Της.
    Το έκανα για Εκείνη. Έσπαγα τα όρια μου κατά πολύ! Ήταν απίστευτο, αλλά το έκανα!

    Λάτρευα την χροιά της φωνής Της... Με κρατούσε συγκεντρωμένο.
    Ήταν σε έκσταση. Είχαμε γίνει ένα, θύμα και θύτης. Τα κορμιά μας κινούνταν στον ίδιο ηδονικό ρυθμό. Δράση και αντίδραση... Το ένα να ακολουθεί το άλλο. Χτύπημα και κραυγή...

    Τα χτυπήματά από το flogger Της ακολουθούσαν το ένα το άλλο. Άντεχα πολύ ακόμα. Το ήξερα... Άντεχα... Μπορούσα κι άλλο.... Κι άλλο...

    Εκείνη παρασσυρμένη από το παιχνίδι, μου έδινε όλο ένα και πιο δυνατά χτυπήματα. Αισθανόμουν τον ενθουσιασμό Της. Τον ένιωθα μέσα από τις μαλακές δερμάτινες λωρίδες που χάραζαν το κορμί μου... Οι φωνές μου γεμίζουν τον χώρο του μαρτυρίου μου και γίνονταν ένα με τα γέλια Της. Μια εκστατική μελωδία απλονόταν παντού.

    Σταματάει. Ακούω τις γόβες Της πάνω στο σκληρό πάτωμα. Πηγαίνει δίπλα μου και αλλάζει το μαστίγιο Της. Παίρνει το δίμετρο καμιτσίκι στα γαντοφορεμένα Της χέρια. Δεν λέει τίποτα... Νιώθω την μυρωδιά από τα μαλλιά Της...

    Περιμένω...

    Η έκσταση με κατακλύζει ξαφνικά, με το πρώτο Της χτύπημα. Παροξυσμός... Το κορμί μου αντιδρά έντονα, βίαια σε κάθε άγγιγμα της άκρης από το καμιτσίκι Της, που με μαεστρία Εκείνη προσγειώνει με ακρίβεια πάνω στην πλάτη μου. Ίσα-ίσα που με ακουμπάει, κι όμως, αισθάνομαι σαν να με χτυπάει ρεύμα. Χτυπιέμαι ανεξέλεγχτα στα δεσμά μου. Δεν μπορώ όμως να ξεφύγω... Είμαι αβοήθητος...

    Παράλληλα, όμως, ήταν σαν να μην ήμουν εγώ. Εγώ είχα αναχωρήσει, έβλεπα αποστασιοποιημένος την σκηνή και απολάμβανα την πρωτοφανή ηδονή του κορμιού μου. Αλλά ήταν σαν να συνέβαινε σε κάποιον άλλο.

    "Λατρεύω τα σχέδια που σου κάνω στην πλάτη. Είναι πανέμορφα!" λέει χαρούμενη και, εν μέσω των κραυγών έκστασης που έβγαιναν ανεξέλεγχτα από το στόμα μου. Γελάει εκστατικά... Το καμιτσίκι συνέχιζε να κροταλίζει, σχίζοντας τον αέρα. Η πλάτη μου δέχεται ακόμα ένα χτύπημα. Έχω χάσει τον λογαριασμό. Η σάρκα μου φλέγεται.

    "Αντέχεις;!" φωνάζει. Κάτι ανάμεσα σε ερώτηση και διαταγή.

    "Αντέχω Κυρία!" φωνάζω ενώ το κορμί μου τραντάζεται από ένα ακόμα χτύπημα. "Αντέχω!"

    "Μπράβο!" απαντάει ικανοποιημένη. "Τώρα μέτρα!" με διατάζει.

    "1! Κυρία!"... "2! Κυρία!"... "3!..."

    Ένας κρυστάλλινος πόνος κατακλύζει την ύπαρξη μου. Γίνομαι ένα με αυτόν. Όλα είναι ξεκάθαρα. Δεν υπάρχει τίποτε άλλο από τον πόνο. Χάνομαι μέσα του...

    ..."9! Κυρία!", "10! Κυρία!"...

    10 δυνατά χτυπήματα... Δεν άντεχα άλλο. Η έκσταση ήταν αφόρητη. Η ηδονή άλλαζε, γινόταν αφόρητος πόνος και ο πόνος αφόρητη ηδονή. Το ένα ακολουθούσε το άλλο. Το κορμί μου μπερδευμένο δεν ήξερε πως να βιώσει αυτό που του συνέβαινε. Το μυαλό μου είχε φύγει μακριά, σε έναν κόσμο έκστασης. Το ένα χτύπημα ακολουθούσε το άλλο και το μυαλό μου ήταν σαν να είχε αρπάξει φωτιά.

    .."14! Κυρία!"....

    ..."Έλεος, Κυρία" ψελίζω αδύναμα... "Έλεος"...

    Νόμιζα πως δεν θα με άκουγε, έτσι αδύναμα που το είπα. Πως θα συνέχιζε το τρελό μαρτύριο μου. Σταμάτησε όμως... Με πλησίασε, άρχισε να χαϊδεύει την πλάτη μου που έκαιγε. Τα γάντια της ήταν δροσερά πάνω στο δέρμα μου...

    "Είναι πανέμορφη" μου λέει ενθουσιασμένη, καθώς τα δάχτυλά Της περιδιαβαίνουν τα μονοπάτια που άφησε πάνω στην πλάτη μου. "Τα σχέδια είναι φανταστικά!" μου λέει με περιφάνεια και με αγκαλιάζει τρυφερά. Το κεφάλι μου αναπαύεται πάνω στον ώμο Της. Με ανταμοίβει με την μυρωδιά Της.

    Δεν με λύνει αμέσως... Μου ρίχνει πρώτα κρύο νερό στην φλωγισμένη μου πλάτη και την τρίβει πολύ απαλά. Ανακούφιση... Μου απελευθερώνει τα χέρια πρώτα και μετά τα πόδια. Με παίρνει αμέσως αγκαλιά και μου ψυθυρίζει γλυκόλογα. Την ικανοποίησα, μου λέει. Ήμουν καλός σκλάβος. Άντεξα πολύ... Δεν φοβήθηκα...

    Ευτυχισμένος, παραδίδομαι απόλυτα στα χέρια του όμορφου δυνάστη μου...
    "Ευχαριστώ Κυρία..." ψυθυρίζω και κουρνιάζω στην αγκαλιά Της.

    Χαμογελάει...
     
  9. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Safewording - Εμπειριες.

    Δεν εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω με καποιον παρτενερ μιας και δεν εκανα ποτε κατι αρκετα επωδυνο(καλος ο πονος αλλα μονο ως συνοδευτικο της ταπεινωσης).

    Εχω ακουσει για τα στανταρ safewords αλλα ενα αγαπημενο που ειχα διαβασει καπου ειναι: "Αν δε σταματησεις αυτο που κανεις ΤΩΡΑ,οταν λυθω,θα σου κοψω τα αρχιδια/βυζια και θα στα χωσω στο κωλο"!!!!
    (αν αποτυχουν ολα τα αλλα,αυτο πιστευω θα τη κανει τη δουλεια του  )
     
  10. gaby

    gaby Guest

    μακροσκελές κάπως;
     
  11. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Re: Safewording - Εμπειριες.

      ναι,ναι...και αντε να εχεις το κουραγιο να το πεις τη στιγμη που εισαι στα ορια σου...
     
  12. SirK39

    SirK39 New Member

    Αν και δεν την έχει χρησιμοποιήσει ποτέ σκλάβα μου , παρόλα αυτά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει σε μεμονωμένες συνεδρίες ειδικά .
    Αν υπάρχει σχέση σοβαρή Μ/ς τα πράγματα είναι διαφορετικά . Μαθαίνεις την σκλάβα σου σιγά σιγά και εκείνη εσένα , οπότε είναι λιγότερο χρησιμοποιήσιμη εως καθόλου .