Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ses-sex-ses-sex... -- μόνο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 6 Αυγούστου 2008.

  1. female

    female Contributor





    Το κομμάτι που κάνει μια σχέση (έστω...κατάσταση) Bdsm, perv ή vanilla να ξεχωρίζει από μια φιλική, είναι ασφαλώς το σεξουαλικό ή το περι-σεξουαλικό. Αναμφίβολα το bdsm έχει δυνατότητες για περισσότερο χρόνο να αφιερώνεται σ' αυτό το κομμάτι -- πχ. υποθέτω οτι κι ένα δέσιμο θέλει το χρόνο του, και πολλές άλλες "ιεροτελεστίες", tasks κλπ.



    Εκτός κι αν ο χρόνος για διάφορους λόγους είναι περιορισμένος ώστε τελικά να αφιερώνεται μόνο σε sex-ses-sex-ses, μετά, ή ενδιάμεσα, πως περνάτε το χρόνο σας μαζί;
    --- Έχετε κοινές δραστηριότητες ; Κάνετε πράγματα μαζί ;
    --- Πιστεύετε πως είναι χρήσιμο, απαραίτητο ή περιττό ;
    --- Τι σας φαίνεται συμβατό ή ασύμβατο με το στάτους σας κλπ. ;
    --- Μήπως οποιαδήποτε άλλη κοινή δραστηριότητα θα σας ξένιζε ;
    --- Θα βελτίωνε, ή έχει βελτιώσει, και τη σεξουαλική σας ζωή ή το αντίθετο ;
    --- Αν μπορούσατε, τι θα διαλέγατε να κάνετε μαζί ; Τι άλλο μοιράζεστε ή θα θέλατε να μοιράζεστε ; Τι θα σας διασκέδαζε, τι θα σας ένωνε, πως περνάτε ή πως θα θέλατε να περνάτε καλά μαζί και εκτός... dungeon και κρεβατοκάμαρας ;




    (Εκτός από την απαραίτητη πλάκα, θα χαιρόμουν και σοβαρές απαντήσεις και από τους τρομερούς χιουμορίστες μας.)



     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Ses-sex-ses-sex... -- μόνο;

    Στα γρήγορα.. εχω κ ενα καμπινγκ να ετοιμάσω..

    Το βδσμ δεν ειναι σεξ.. ακριβως το αντιθετο θα έλεγα..

    Κατα την δικη μου αντίληψη πάντα, (η οποια μπορει να είναι αντίθετη με άλλων) το βδσμ πρωταρχικώς ειναι η ανάγκη για κάτι περα απο το κοινο σεξ κ ειδικότερα την διεισδυση (μπες βγες οκ γαμήσαμε κ σήμερα)..

    Γι αυτο κ θεωρώ το D/S αναγκαίο πυρηνα από τον οποιο θα πήγασει το M/S, το οποίο ταυτιζω συνηθως με σεξουαλικες πρακτικές, (χορός πριν κ μέτα το μπες βγες ή κ χωρίς αυτό) έτσι όταν δεν είναι ωρα για σεξ μένει το d/s το οποίο ως ομπρέλα καλύπτει όλες τις λοιπές εκφάνσεις στην καθημερινότητα του ζευγαριού.

    Ότι κάνουν τα λοιπά βανιλα ζευγαρια κάνει κ ενα βδσμ ζευγαρι, με διαφορετικο όμως τρόπο κ κωδικες που οταν ειναι εκτός σπιτιου μπορουν μόνο οι ίδιοι να καταλαβαίνουν.

    Σε σεσιονς ξεπέτες, ισχύει ότι κ στους βανίλα υποθέτω.. "γεροί να ειμαστε κ ίσως ξαναβρεθούμε, πως είπαμε οτι σε λένε???".



    Μαρία
     
  3. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Ses-sex-ses-sex... -- μόνο;



    Χμμ... δεν υπέθεσα ποτέ πως τα bdsm ζευγάρια έπεσαν από κανένα άλλο πλανήτη. Όπως δεν ισχυρίστηκα πως το bdsm τελειώνει ή περιορίζεται στο σεξ ή στο σες...


    Εδώ που τα λέμε, ούτε τα βανίλλα ζευγάρια δεν ξέρω τι κάνουν, καλά-καλά... Μπορεί να λύνουν sudoku σε διπλανά καθίσματα, μπορεί να πηγαίνουν μαζί στο γήπεδο, βόλτες με τις μηχανές, ψάρεμα, μπορεί να βαριούνται ο ένας τον άλλον και να ψάχνουν ευκαιρίες να την κάνουν προς αντίθετη κατεύθυνση...


    Ρωτάω εσάς... ασχέτως στάτους ασφαλώς... Ακόμα κι αν δεν έχετε σχέση, τι πιστεύετε και τι θα θέλατε.




     
  4. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Just my two cents, που λένε....

    Το BDSM (ή όπως αλλιώς λέμε αυτόν τον διάολο) δεν είναι μόνο σεξ. Αλλά δεν πρέπει να είναι και κάτι που μπορεί να εμπεριέχει ο,τιδήποτε άλλο εκτός από σεξ.

    Στην Ελλάδα αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα σε σχέση με το εξωτερικό: Η έλλειψη εμπειριών στον συγκεκριμένο τομέα από μεγάλο μέρος των ενδιαφερομένων, σε συνδυασμό με την υπερπροσφορά υλικού μέσα από το Internet (η οποία όμως έχει ως πρωταρχικό σκοπό τη δημιουργία φαντασιώσεων και το περιαστασιακό ξεκάβλωμα), έχει ως αποτέλεσμα τη μυθοποίηση καταστάσεων, ή τη δημιουργία λάθος προτύπων σε σχέση με το τι συνιστά όλη αυτή η ιστορία.

    Θα συμφνήσω με την Mikra Psemata, στο ότι τα ζευγάρια που βασίζουν τη σχέση τους σε BDSM κριτήρια, διαφέρουν σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα μόνο στο ζήτημα της εξωστρέφειας. (Ή τουλάχιστον έτσι θα έπρπε να είναι, τουλάχιστον με τα δικά μου κριτήρια...). Από εκεί και πέρα όμως, θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψη μας το τι ψάχνει ο καθένας σε αυτή την ιστορία. Και εκεί το κριτήριο του καθενός είναι διαφορετικό.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα μπορούσες αν θες να εξηγήσεις τι εννοείς πιο πάνω?
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Δεν ξερω αν απαντω σωστα.
    Μια σχεση ειμαι μια σχεση.
    Και αυτο σημαινει μαζι σε ολα! Κοινες δραστηριοτητες, κοινη διασκεδαση, το να μοιραζεσαι χαρες και λυπες, το να λες στην αναποδια, "ελα βρε μαζι θα το ξεπερασουμε και αυτο".
    Προσωπικα δυσκολευομαι απελπιστικα, και μιλω για το σεξουαλικο μερος της σχεσης.
    Μονο ενας ηταν τοσο "διεστραμμενος" οσο εγω και αρα αντιπετωπιζω προβλημα αφου τα "γκυκαναλατα" σοροπια και "σε λατρευω μωρο μου" δεν με εκφραζουν.
    Πιστευω οτι πολλοι ανθρωποι παρεξηγουν τις εννοιες σχεση και οικογενεια.
    Οικογενεια δεν ειναι μονο το παντρευομαι και αραδιαζω κουτσουβελα.
    Και αυτο γιατι και ο ερωτικος σου συντροφος ειναι οικογενεια σου.
    Το οτι θα γυρισεις στο σπιτι και καποιος θα σε περιμενει, το οτι καποιος νοιαζεται για εσενα και φροντιζει να μοιραζεστε πραγματα, δεν εχει σημασια αν ειναι ομορφα ή ασχημα, το οτι υπαρχει στην ζωη σου ενα "στηριγμα" για να ακουμπησεις.
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    για να μην το κουραζουμε .. και επειδη ειναι η Female ο νηματοθετεις που ξερω οτι δεν με παιρνει για φιλοσοφικες αερολογιες .....
    συνοπτικα εχω να πω : ολα ειναι ιδια αν δεν τ' αγαπας ..... και ολα μενουν ιδια αμα δεν τα πας ....

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Υπάρχουν σχέσεις και σχέσεις, αλλά όταν μιλάμε για σημαντική και ουσιαστική σχέση, δυσκολεύομαι να πιστέψω πως αυτή μπορεί να αποτελείται μόνο από σέξ και αν συμβαίνει και αυτό εγώ δεν το έχω συναντήσει στην ζωή μου. Όχι πως δεν έχω κάνει καθαρά σεξουαλικές σχέσεις αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τις θεωρήσω ποτέ ιδιαίτερα σημαντικές.

    Το BDSM έχει έντονο ερωτικό στοιχείο όπως είπαν και τα υπόλοιπα μέλη, το M/s συγκεκριμένα που είναι και ο τομέας μου, έχει διάχυτο τον ερωτισμό ξεκινώντας από το πρωτόκολλο της σχέσης και φθάνοντας στο παιχνιδιάρικο γαργάλημα την ώρα που βλέπουμε τηλεόραση.
    Ειδικά όμως σε μια ερωτική σχέση συμβίωσης κάποιες ώρες απλά δεν γίνεται να κάνεις σέξ. Στην περίπτωση μου εκείνες τις ώρες συνήθως παίζει ο Παναθηναϊκός (γελάει).

    Υπάρχει χρόνος για διάφορα πράγματα, για ποικιλία εμπειριών, από sm έως κηπουρική. Τα κοινά πράγματα που μπορεί να κάνει ένα ζευγάρι είναι πολλά και το status δεν τα περιορίζει και ιδιαίτερα. Από το dog training ή να δούν μαζί τηλεόραση, να κάτσουν στο μπαλκόνι για έναν καφέ και να συζητήσουν για τα πάντα, να παίξουν computer games, να πάνε στον κινηματογράφο, να κάνουν μαζί μπάνιο, να παρακολουθήσουν συναυλίες, να πάνε στην θάλασσα, μεγάλες βόλτες περπατώντας κλπ.
    Όλα τα παραπάνω είναι δραστηριότητες που επιθυμεί και έχει επιτρέψει ο Κύριος μου να μοιράζομαι μαζί Του.

    Προσωπικά θεωρώ τις δραστηριότητες που μου επιτρέπει ιδιαίτερα σημαντικές γιατί κάνουν την σχέση ακόμα πιο πλούσια και ενδιαφέρουσα. Δημιουργούν έδαφος για περισσότερο ενδιαφέρον του ενός στον άλλον και επίσης σημαντικό (για όποιον είναι σε θέση να το καταλάβει το M/s σκεπτικό), κάθε επιτρεπόμενη κοινή δραστηριότητα, μου δίνει μια υπέροχη αίσθηση επιβράβευσης που χαροποιεί και Τ/τους δύο.
     
  9. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Ευχαρίστως, αγαπητή lara[E-p]  

    Αντιμετωπίζω το BDSM (ή σαδομαζοχισμό) πρωτίστως ως ερωτική / σεξουαλική διαδικασία. Την παραπάνω θεώρηση την έχω εκφράσει και σε άλλα νήματα στο συγκεκριμένο forum. Θα τολμούσα δε να πω, ότι λόγω έλλειψης εμπειριών, υποδομών και εν γένει οργάνωσης σε κάποια ζητήματα που αφορούν την εν λόγω σεξουαλική έκφραση στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό, μεγάλο μέρος του κόσμου που ενιδαφέρεται για αυτή την ιστορία, έχει παραμείνει σε ένα επίπεδο φαντασιώσεων και δεν έχει καταφέρει (ή και θελήσει) να εκπληρώσει τις όποιες φαντασιώσεις του, προκειμένου να δει αν αυτές τους αρέσουν ή δεν τους αρέσουν πραγματικά. Αυτό κάνει (κατ' εμέ τουλάχιστον) ακόμα μεγαλύτερη την ανάγκη του να ξεκινήσουμε από το Α σε κάποια πράγματα, όπου Α είναι το να δούμε αν η εκπλήρωση της όποιας σαδομαζοχιστικής φαντασίωσης (με όποιον τρόπο και αν γίνει αυτή) μας ικανοποιεί ή όχι.

    Το βασικό ερώτημα που για μένα πρέπει ο καθένας να θέσει στον εαυτό του είναι "Γιατί με ενδιαφέρει το BDSM, ή αυτό ακόμα το φόρουμ;". Υποθέτω ότι ο καθένας έχει βρει μια δικαιολογία, και με αυτή την δικαιολογία είναι απολύτως εντάξει με τον εαυτό του. Δεν μπορώ όμως να αγνοήσω φαινόμενα (που παρατηρούνται και στο συγκεκριμένο forum) τα οποία δίνουν μια ασεξουλική χροιά σε όλη αυτήν την υπόθεση, σε συνδυασμό με την έλλειψη εμπειριών που ανέφερα και παραπάνω. Τι εννοώ; Μιλάω για διάφορα ειρωνικά σχόλια και άλλα τέτοια νόστιμα, τα οποία έχουν υποστεί διάφοροι εδώ μέσα επειδή έκαναν το λάθος να γράφουν "Ψάχνω αφέντρα" (τι στην ευχή θα έψαχνε κάποιος σε ένα BDSM forum, δεν καταλαβαίνω, όπως επίσης δεν καταλαβα ποτέ γιατί δεν είχαν τέτοια αντιμετώπιση κοπέλες που είπαν ότι "Ψάχνω αφέντη" αλλά δεν μου πέφτει και λόγος....) ή επειδή έκαναν το "λάθος" (κατά την κρατούσα αντίληψη πάντα) να καταγράψουν κάποιες προσωπικές εμπειρίες οι οποίες δεν εμπίπτουν στα κριτήρια του τι είναι "αποδεκτό" σε αυτό το forum (Πήγες σε επαγγελματία; Φωτιά και τσεκούρι...), ή ακόμα και φανταστικές ιστορίες που αποσκοπούν στο ξεκάβλωμα της στιγμής. Σε καμία περίπτωση δεν θα αρνηθώ την εξέλιξη της σχέσης μετάξύ ενός ζευγαριού που εκφράζεται κατ' αρχήν μέσα από σαδομαζοχιστικές πρακτικές, και το οποίο υπερβαίνει τελικά το στάδιο αυτό και μπορεί να φτάσει στα επίπεδα ακόμα και του 24/7. Αν όμως όλη αυτή η ιστορία στο μυαλό κάποιων είναι απλώς ένα πρόσχημα, για να βρούμε κάποιο είδωλο ή κάποιον "πατερούλη" (ή μητερούλα, κατά περίπτωση) που θα μας ρίχνει και καμιά καρπαζιά που και που, έτσι για να νομίζουμε ότι κάνουμε και κάτι, πολύ δε περισσότερο να δημιουργούμε τάσεις με βάση αυτά τα πρότυπα περί "ορθοδοξίας του χώρου", τότε excuse me, αλλά αυτό δεν με αφορά. Αντίθετα προς όλους αυτούς /-ες έχω να αναφέρω δύο πράγματα:
    1. Τζάμπα ταλαιπωρείστε εδώ μέσα. Μπορείτε τα ίδια πράγματα να τα βρείτε πολύ πιο εύκολα "εκεί έξω".
    2. Οδηγείτε κόσμο σε λάθος συμπεράσματα. Το BDSM είναι "και αυτό" και "το άλλο" και "το τρίτο". Και στην τελική, αποκλεισμούς και περιορισμούς υφιστάμεθα καθημερινά "εκεί έξω". Δεν τους χρειζόμαστε και "εδώ μέσα".

    Ελπίζω να σε κάλυψα.
     
  10. female

    female Contributor




    Επιτέλους διαπιστώνω πως δεν μιλάω κινέζικα... Ή... "βανιλλιακά"... και μπορώ να γίνω κατανοητή στις ερωτήσεις μου ... από κάποιον! Ευχαριστώ φυσικά όλους, για τη συμμετοχή κι ελπίζω ακόμα σε περισσότερες γνώμες και γούστα !





    Κατανοώ την οργή σου, αν και δεν έχω ιδίαν γνώσιν, ασφαλώς. Απ' όσα έχω καταλάβει, από τα συμφραζόμενα, δεν νομίζω πως bdsm πρακτικές και εμπειρίες δεν έχουν κάνει και αποκτήσει πολλοί, ίσως η πλειοψηφία από τους συμμετέχοντες εδώ. (Φυσικά μπορεί κάλλιστα να σφάλλω, δεν ξέρω αν υπάρχει, πχ. ανάλογη δημοσκόπηση.) Ο καθένας στο επίπεδο που επιθυμεί. (Υποθέτω πως δεν ορίζεται ως bdsm μόνο το πλέον ακραίο.) Πολλοί και μεμονωμένες, ασφαλώς, και η πραγμάτωση των φαντασιώσεων δεν είναι πάντα πρακτικά εφικτή.



    Αντίθετα με την άποψή σου πως δεν υπάρχει ικανή πραγμάτωση bdsm ή sm πρακτικών και φαντασιώσεων, τείνω να πιστεύω πως δεν υπάρχουν παρά λίγες σχέσεις, κι αυτές αρκετά περιορισμένης διάρκειας. (Δες το "Διάρκεια D/s και M/s σχέσεων" στα Community Polls, όπου μόνο 6 από τους 39 συμμετέχοντες δήλωσαν την ύπαρξη σχέσης πάνω από 5 χρόνια.) Περί της ποιότητας και της μορφής της σχέσης, αν είναι δηλαδή "αυθεντικά" bdsm ή "πατερούλης"-"μανούλα", δύσκολα κάποιος τρίτος παρατηρητής μπορεί να αποφανθεί αληθινά.



    Δεν θα ισχυριστώ πως η συρρίκνωση των σχέσεων αφορά το χώρο μόνον. Κάθε άλλο. Είναι απείρως ευκολότερη, βολικότερη και πιο "in" λύση η "στιγμιαία" τζούρα - fix καύλας-ικανοποίησης (είτε με μέσον bdsm συνεδρίες είτε vanilla πρακτικές), από την πιο μακροπρόθεσμη επένδυση και ανάληψη ευθυνών μέσα σε σχέση {ή σχέσεις, για τους πολυγαμικούς...   }. Ίσως μάλιστα ακόμα δυσκολότερη στο bdsm πλαίσιο...




     
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    εγώ δεν ξέρω ,πάντα από άποψη εμπειριών στη ζωή είμαι ο μικρότερος στη σχέση ... οπότε τι να πω ,δεν κρέμομε πίσω από το φουστάνι της ,αλλά θα την ακούσω και το γουστάρω αυτό .
    δεν μπορώ να με φανταστώ σε 20 χρόνια .. ίσως με βοηθήσει ότι είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως ..!

    αυτά προσωπικά για εμένα ,μπορείτε να συνεχίσετε να γενικολογήτε  
     
  12. kiss_me

    kiss_me Regular Member

    μα όλα όσα αναφέρεις δεν είναι πραγματα που κανει ένα οποιοδηποτε ζευγαρι έχει σχέση?? γιατί τελικά τοσος διαχωρισμος στην bdsm σχέση?

    (αφήνοντας στην άκρη όσους παντρεμενους ψάχνονται εδω μέσα για μια "παράλληλη" ή "κρυφή" σχέση που βαφτίζοντάς την bdsm θεωρούν ότι την ελέγχουν, αρα δεν τους δημιουργεί προβλήματα ή πολύπλοκες καταστάσεις)


    για μένα, είναι εξίσου απαραίτητα -μην πω κ περισσοτερο - κ όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις. άλλωστε ακομα κ στην τελευταία "αποτυχημένη" bdsm σχέση που είχα, ο κυριότερος λόγος αποτυχίας της ήταν -απο πλευράς μου - το μη δέσιμο, η έλειψη κοινών δραστηριοτήτων...