Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

sessions-συνεδριες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος wifes-sub-maid, στις 17 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. wifes-sub-maid

    wifes-sub-maid Regular Member

    Παρακαλω τα μελοι να γραψουν οτι γνωριζουν περι (sessions)συνεδριες.Τι ειναι?Εαν ειναι απαραιτητο σε μια d/s σχεση?τι ειδους συνεδριες γινοντε?Και ποιος ο σκοπος?
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    ΣΥΝΕΔΡΙΑ

    (SEANCE - SESSION) ​
    Η συναινετική σαδιστική ερωτική πράξη έχει επικρατήσει να ονομάζεται συνεδρία (seance ή session).
    Η πορεία της επαφίεται αποκλειστικά στην Κυρίαρχο, η οποία ρυθμίζει όλες τις λεπτομέρειες που την αφορούν λαμβάνοντας υπόψη τις γενικές επιθυμίες του υποτακτικού.
    Ο υποτακτικός δεν έχει κανένα δικαίωμα να εμπλέκεται στη διεξαγωγή της και κάθε προσπάθειά του, ακούσια ή εκούσια, να εμπλακεί μ' αυτήν πρέπει να τιμωρείται παραδειγματικά.
    Η συνεδρία μπορεί να λάβει διάφορες μορφές και να διαθέτει κλιμακούμενη ένταση, ξεκινώντας από τη στοιχειώδη μορφή του παιγνιδιού ρόλων και φτάνοντας σε ακραίες μορφές, όπου υποκαθίσταται η σεξουαλική ηδονή από την ηδονή της καθυπόταξης.

    Υπό το πρίσμα αυτό, υπάρχουν διάφορες μέθοδοι κατηγοριοποίησης των συνεδριών.
    Eδω θα αναλύσω την πλέον σημαντική κατά τη γνώμη μου κατηγοριοποίηση συνεδριών που έχει να κάνει με την ένταση και την αυστηρότητα της τιμωρίας που χρησιμοποιείται σ' αυτές.
    Η κατηγοριοποίηση αυτή είναι σημαντική γιατί είναι η μόνη που λαμβάνει υπόψη τις γενικές επιθυμίες του υποτακτικού, ο οποίος πρέπει να φροντίσει να οριοθετήσει τη συνεδρία πριν τη διεξαγωγή της σε συνεννόηση με την Κυρίαρχο.
    Σε κάθε περίπτωση βέβαια, εφόσον η συνεδρία οριοθετηθεί, η Κυρίαρχος παραμένει αποκλειστική ρυθμιστής της διεξαγωγής της.
    Η κατηγοριοποίηση αυτή είναι σημαντική και για έναν ακόμα λόγο.
    Η συμμετοχή του υποτακτικού στη διαμόρφωση της συνεδρίας που υπονοεί προάγει και αναδεικνύει το συναινετικό χαρακτήρα του Ερωτικού Σαδισμού και καθιστά σαφές ότι η συνεδρία είναι παιγνίδι για δύο. Έτσι, υπογραμμίζει την έννοια της συναίνεσης που είναι και η ειδοποιός διαφορά μεταξύ κλασσικού και Ερωτικού Σαδισμού, παρέχοντας εμμέσως ηθική νομιμότητα στον Ερωτικό Σαδισμό.

    Σε γενικές γραμμές, κατά σειρά αύξουσας αυστηρότητας οι συνεδρίες χωρίζονται σε βασικές, τυπικές και ακραίες.
    Τα χαρακτηριστικά κάθε τύπου συνεδρίας αναλύονται ξεχωριστά στη συνέχεια.

    ΒΑΣΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ​


    Το χαρακτηριστικό που οριοθετεί τη βασική συνεδρία είναι ότι κατ' αυτήν δεν υπάρχει πραγματικός πόνος.
    Η τιμωρία είναι τις περισσότερες φορές λεκτική και ορισμένες φορές μπορεί να χρησιμοποιούνται και κάποιες στοιχειώδεις σωματικές τιμωρίες όπως ελαφρά χαστούκια, τραβήγματα μαλλιών και χτυπήματα με γυμνή παλάμη ή ελαφρά σύνεργα στα οπίσθια.
    Η βασική συνεδρία είναι πολύ διαδεδομένη και πρέπει να θεωρείται σαν ένα παιγνίδι ρόλων. Δεν είναι καθόλου σπάνιο να συναντήσετε απλά ζευγάρια και κοινά ανδρόγυνα (vanilla) που να παίζουν περιστασιακά το παιγνίδι αυτό κατά τη σεξουαλική πράξη.
    Βέβαια, στην περίπτωση σχέσεως Κυρίαρχης - υποτακτικού το παιγνίδι είναι πιο προχωρημένο και ρεαλιστικό και περιλαμβάνει συνήθως υποβάθμιση και δέσιμο (οι όροι θα αναλυθούν αργότερα).

    Πολλοί υποστηρίζουν ότι συνεδρία όπου δεν υπάρχει πραγματικός πόνος δεν είναι ουσιαστική συνεδρία.
    Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον το δίπολο Κυρίαρχης - υποτακτικού είναι παρόν και οι συμμετέχοντες έχουν σαφή επίγνωση της παρουσίας του το παιγνίδι ρόλων είναι τυπικά και ουσιαστικά συνεδρία, παρά την απουσία πόνου.
    Στο σημείο αυτό πρέπει να σας πληροφορήσω ότι η λεκτική τιμωρία μπορεί να είναι πολύ χειρότερη από τη σωματική γιατί στοχεύει στην προσωπικότητα του υποτακτικού.
    Έτσι, ακόμα και η βασική συνεδρία είναι δυνατόν να έχει αρκετή ένταση και να ικανοποιήσει τους συμμετέχοντες.

    Η βασική συνεδρία συνιστάται σε άπειρους και ανθρώπους προχωρημένης ηλικίας. Για συνειδητοποιημένους και υγιείς Κυρίαρχους και υποτακτικούς η βασική συνεδρία είναι το προοίμιο για πιο προχωρημένες συνεδρίες και βοηθά στην ανάπτυξη οικειότητας μεταξύ Κυρίαρχου και υποτακτικού.
    Προσωπικά, πάντα ξεκινάω τις σχέσεις μου με βασικές συνεδρίες. Η πρακτική αυτή μου επιτρέπει να γνωρίσω καλύτερα το υποτακτικό μου και να αποφύγω τις κακοτοπιές.

    ΤΥΠΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ​


    Η τυπική συνεδρία είναι πιο προχωρημένη από τη βασική και οριοθετείται από τη ύπαρξη πραγματικού πόνου κατά τη διεξαγωγή της.
    Οι τιμωρίες πλέον είναι περισσότερο οδυνηρές, χωρίς βέβαια να αποκλείονται οι λεκτικές.
    Από πρακτικής απόψεως δεν υπάρχει όριο στο πόσο οδυνηρές πρέπει να είναι οι τιμωρίες, πάντως ο πόνος είναι υπαρκτός και ουσιαστικός.

    Κατά την τυπική συνεδρία χρησιμοποιούνται συνήθως ειδικά σύνεργα, όπως κολάρα, βούρδουλες, μαστίγια, κλομπ, strap on κλπ.
    Τα σύνεργα μπορεί να αγοραστούν από ειδικά καταστήματα (sex shops) ή να κατασκευαστούν από τους ίδιους τους συμμετέχοντες.
    Η επιλογή των σύνεργων πρέπει να αντικατοπτρίζει την ένταση της συνεδρίας και να γίνεται από τον Κυρίαρχο.

    Η τυπική συνεδρία είναι η πλέον κατάλληλη για συνειδητοποιημένους και υγιείς Κυρίαρχους και υποτακτικούς και παρέχει τις προϋποθέσεις για πραγματική υποταγή του υποτακτικού.
    Επίσης, δίνει την ευκαιρία στους Κυρίαρχους να αναπτύξουν πλήρη πρωτοβουλία και να χρησιμοποιήσουν όλη την εμπειρία τους.
    Το εύρος των τιμωριών είναι πολύ μεγάλο και έτσι μπορεί να προσφέρει ποικιλία και δυνατότητες επιλογής.

    Το κεντρικό ζήτημα που υπεισέρχεται κατά την τυπική συνεδρία είναι το ζήτημα της ασφάλειας.
    Δεν είναι σπάνιο το πάθος να οδηγήσει την Κυρίαρχο ή τον υποτακτικό σε απώλεια του αυτοελέγχου του, με αποτέλεσμα η συνεδρία να καταστεί έκρυθμη και ως εκ τούτου λίαν επικίνδυνη.
    Είναι λοιπόν σημαντικό να λαμβάνονται οι απαιτούμενες ασφαλιστικές δικλείδες και η Κυρίαρχος να είναι αρκετά έμπειρη ώστε να μπορεί να ελέγξει πλήρως την κατάσταση.
    Σας συμβουλεύω να σχεδιάζετε συνεδρίες κλιμακούμενης έντασης.
    Μη ξεκινάτε με δύσκολα, αλλά με στοιχειώδη θέματα, τα οποία από συνεδρία σε συνεδρία μπορεί να γίνονται όλο και πιο προχωρημένα.
    Επίσης, να ξέρετε τα όριά σας. Αν τα υπερβείτε η χαρά της συνεδρίας μπορεί να αντιστραφεί...
    Επαναλαμβάνω, ο Ερωτικός Σαδισμός απαιτεί σύνεση και δε συγχωρεί την επιπολαιότητα.
    Να είστε πάντα σε εγρήγορση και σίγουροι για τις επιθυμίες σας.

    ΑΚΡΑΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ​


    Η ακραία συνεδρία χαρακτηρίζεται από την απουσία σεξουαλικής επαφής μεταξύ Κυρίαρχου και υποτακτικού.
    Κατά τη βασική και την τυπική συνεδρία τις περισσότερες φορές (αν όχι πάντοτε) υπάρχει σεξουαλική επαφή και η τιμωρία ενισχύει την ηδονή της σαρκικής συνάφειας.
    Στην ακραία συνεδρία η τιμωρία υποκαθιστά τη σεξουαλική επαφή και η ηδονή προέρχεται από αυτή καθαυτή την επιβολή ή την αποδοχή της τιμωρίας.

    Η συνεδρία με απουσία σαρκικής επαφής χαρακτηρίζεται ακραία όχι τόσο εξαιτίας της αλλά έντασής της (η οποία μπορεί να είναι από αμυδρή έως και ιδιαίτερα ισχυρή), αλλά κυρίως επειδή ακροβατεί στα όρια της παθογένειας, καθώς είναι κοινώς αποδεκτό ότι άτομα που συνειδητά καταφέρνουν να υποκαταστήσουν την ηδονή της σαρκική συνάφειας με την ηδονή της επιβολής ή αποδοχής τιμωρίας είναι συνήθως πιο ευάλωτα σε απώλεια ελέγχου.

    Σε κάθε περίπτωση είναι αυτονόητο ότι στην ακραία συνεδρία η ασφάλεια είναι κεφαλαιώδους σημασίας.
    Ο/Η Κυρίαρχος επωμίζεται σημαντικές ευθύνες και πρέπει να διαθέτει μεγάλη εμπειρία και αυτοσυγκράτηση.

    Όταν απουσιάζει η σαρκική συνάφεια, η ηδονή προέρχεται αποκλειστικά από την επιβολή ή την αποδοχή της τιμωρίας, άρα η συνεδρία είναι ουσιαστικά ακραία.

    Προσωπικά δεν αρέσκομαι στις ακραίες συνεδρίες.
    Θα το συζητούσα στην περίπτωση κάποιου άπειρου υποτακτικού άντρα, ο οποίος απλώς θέλει να εξερευνήσει τον ερωτικό σαδισμό χωρίς να προβεί σε σαρκική συνάφεια, αλλά γενικώς οι ακραίες συνεδρίες δεν είναι του χαρακτήρα μου.

    Είμαι συνειδητοποιημένη οπαδός του Ερωτικού Σαδισμού και θεωρώ ασέβεια προς τις αρχές του κάθε μορφή ακραίας συνεδρίας.

    Υ.Γ. Το θεμα εχει συζητηθει ξανα αλλα και για αλλη μια φορα δεν βλαπτει.
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2006
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η Εμπειρία του Session.

    Θα επαναφέρω πάλι το θέμα περί SESSION και αυτό επειδή νομίζω, ότι δεν του δώσαμε την πρέπουσα σημασία.
    Μια σκηνή (session) ανήκει στην κουλτούρα του BDSM.
    Θα ήθελα λοιπόν να συζητήσουμε την άποψη σας για αυτά.
    Sessions απολαμβάνουν χιλιάδες άτομα στην γη. Session με φίλους, sessions με αγνώστους, sessions με τους συντρόφους Τ/τους κλπ

    Πως θα σας φαινόταν αν σας προσκαλούσαν φίλοι (γνωστοί) η και άγνωστοι, να λάβετε μέρος σε μια συνέδρια.
    Θα συμμετείχατε?
    Αν ναι κάτω από πιες συνθήκες και γιατί?
    Τι συναισθήματα θα νοιώθατε?
    Είναι για Σ/σας ερεθιστικό και πως το εισπράττετε?
    Είναι μια πρόκληση?

    Για κάποιους από εδω (που γνωρίζω  ) και που έχουν την ευχέρεια να απολαμβάνουν την μαγεία των sessionς ας καταθέσουν τις εμπειρίες τους.
    Νομίζω ότι έχουν πολλά να πουν!!!!!!
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Η Εμπειρία του Session.

    Princess "you make me koufi" ...  
    Ξαναδιάβασε τι έγραψες και διόρθωσε το.  
           
     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Η Εμπειρία του Session.

    Χωρίς να το έχεις κάνει, έχεις να καταθέσεις εμπειρίες;;; Πως γίνεται αυτό;;;
     
  6. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Εδώ είναι που κολλάει η φράση "η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά"  
     
  7. savra

    savra Guest

    Άβυσος η ζωή πολλών ανθρώπων αξιότιμε Master Spiler
    Αλλά αυτό (σε εκλιπαρώ μην το πάρεις ως μομφή) ισχύει για τον καθένα μας σε κάποια ζητήματα. Είναι αυτό το απρόβλεπτο στοιχείο μέσα μας που αναδείεται που και που για να προβληματίσει τους άλλους και τους ίδιους τους εαυτούς μας.
     
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου φιλοι Μ/μου.
    Ενα εκφραστικο λαθος εκανε η Princess.
    Δεν θα της παρουμε το κεφαλι.
    Ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη που θα ειναι νηφαλια θα το καταλαβει.

    Παντως παρατηρω οτι ολοι σπευσαμε να διορθωσουμε την Princess.
    Κανενας δεν εγραψε τιποτε για το θεμα.
    Δεν εχετε να πειτε τιποτε?
    Αθωοι δηλωνετε Ο/ολοι-ες?
     
  9. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Προσωπικά Princess δεν έχω περίοδο, άρα μπαίνω μια χαρά, κάποιες άλλες όμως χτες είχαν απ'όσο έμαθα  

    Εύα μου προσωπικά αν έχω εμπειρία από πολυπληθείς συνεδρίες, αλλά προτιμώ να μην σχολιάσω καθώς δεν πιστεύω οτι μου πρόσφεραν κάτι extra που να αξίζει να αναφερθεί... Απλά χρειάζεται προσοχή απ'τη μεριά της υποτακτικής και του Κυρίαρχου, όταν ο άλλος δεν ξέρει τα όρια του άλλου, αυτό είναι το μόνο πράγμα που πρέπει να προσεχθεί, καθώς και να γνωρίζει ο άλλος Κυρίαρχος, το safeword.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εχεις η οχι εμπειρια?
    Τι σημαινει " προσωπικά αν έχω εμπειρία από πολυπληθείς συνεδρίες"?

    Αλλα σε γενικες γραμμες Master_Spiler M/μας φωτισες !!  
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Γιατί έχω την αίσθηση ότι είμαι σε παρθεναγωγείο?
    Που είσαστε παντογνώστες, πολυπράγμονες και έμπειροι toy forum?
     
  12. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Ούπς, απ'την πείνα μου έφαγα το και...   Ναι, Εύα μου, έχω εμπειρία από πολυπληθείς συνεδρίες.