Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος doulosgr2004, στις 11 Μαϊου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: submissive vs slave

    Μάλλον εκείνο που εννοεί pilote είναι πως από τη στιγμή που η σκλάβα παραδίδεται στον Αφέντη της από κει και πέρα δεν είναι εθελοντικά κάνει κάτι, αλλά είναι υποχρεωμένη να το κάνει, είτε το θέλει είτε όχι, είτε έχει επιθυμία τη συγκεκριμένη στιγμή είτε όχι, είτε είναι κουρασμένη είτε όχι κ.ο.κ.
    Σε αντίθεση η υποτακτική υποτάσσεται με όρους, έχει όρια τα οποία έχουν προκαθοριστεί και ότι γίνεται γίνεται και επειδή η ίδια τη συγκεκριμένη στιγμή το επιθυμεί.

    Δεν λέω πως δεν μπορεί να "υποχωρήσει" για χάρη του Dom, αλλά αυτό θα είναι υποχώρηση.
    η σκλάβα ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να ακολουθήσει τις εντολές.
     
  2. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    RE: submissive vs slave

    MasterJp lara[E-p] Θα συμφωνήσω μαζί σας με την ερμηνεία που δίνετε και ευχαριστώ για την επεξήγηση. Όμως θα παρατηρήσω κάτι
    Και οι δύο υποθέτετε....
    Άρα μπορεί να εννοεί αυτό που εσείς λέτε μπορεί και όχι....
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    RE: submissive vs slave

    pilote το thread 9 levels of submission ρίχνει φως στις διαφορές slave-sub
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: submissive vs slave

    pilote: Δεν έγραψα έγω το κείμενο και δεν μίλησα με αυτόν που το έγραψε, αν προτιμάς την έκφραση "αυτό που καταλαβαίνω εγώ" ή "αυτό που πιστεύω πως εννοεί" μπορείς να αντικαταστήσεις το "νομίζω" με αυτές.

    Αν προτιμάς την προσωπική μου γνώμη για τις διαφορές μεταξύ submissive και slave, συμπίπτει με αυτή που αναφέρεται στο κείμενο με τον τρόπο που το καταλαβαίνω εγώ και που εξήγησα πρίν.
     
  5. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    RE: submissive vs slave

    MasterJp: Δε είπα πουθενά ότι έγραψες εσύ το άρθρο. Ούτε καν το επενήχτηκα ????
    και σε ευχαριστώ που διευκρίνισες ότι η γνώμη σου συμπίπτει με αυτήν για την οποία συζητάμε. Επί της ουσίας δεν διαφωνώ μαζί σου για το ποιος χαρακτηρίζετε submissive και ποιος slave. Σε αυτό που διαφωνούμε είναι ότι εγώ πιστεύω ότι μία BDSM σχέση πρέπει να ξεκινάει ως D/s και κάτω από τις προϋποθέσεις που ανέφερα στο post μου μπορεί να ολοκληρωθεί και να γίνει M/s, ενώ από ότι κατάλαβα εσύ πιστεύεις ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αρχίζει εξαρχής ως M/s.
    Δεν ξέρω αν αυτές οι περιπτώσεις είναι λίγες ή πολλές, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι εγώ θέλω να γίνω μία από αυτές γιατί έτσι ακριβώς νιώθω. Και πιστεύω ότι θα το επιτύχω.
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: submissive vs slave

    pilote μια Ds σχέση εμένα προσωπικά δεν θα με κάλυπτε και δεν θα την επιθυμούσα ποτέ. Οι ανάγκες μου είναι άλλες. Δεν επιθυμώ να έχω επιλογή, έχω απαρνηθεί την επιλογή να μπορώ να ζητήσω release.
    Δεν είμαι εθελόντρια στη σχέση μας...είμαι ιδιοκτησία Του, είμαι σκλάβα Του.

    Δεν γίνονται όλες οι submissive slaves κατά την ταπεινή μου άποψη, και δεν χρειάζεται. Δεν είναι η σκλάβα καλύτερη απ την sub, ή αντίστροφα.
    Δεν είναι η σκλάβα το ανώτατο στάδιο της sub, είναι απλά διαφορετικές ψυχοσυνθέσεις, διαφορετικές ανάγκες.

    Ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να υποταχτώ όποτε επιθυμώ και με όρους. Δεν επιθυμώ να θέτω όρους και όρια, δεν επιθυμώ να επιλέγω πότε Ο Κύριος μου μπορεί να με χρησιμοποιήσει και πότε όχι.
    Οπότε για μένα, το να αρχίσω κάτι που ΔΕΝ έχω ανάγκη θα ήταν άσκοπο, έτσι δεν είναι?

    Τι σημαίνει για σένα προσωπικά σκλάβος θα ήθελες να μας πεις?
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: submissive vs slave

    pilote: σου το εύχομαι ειλικρινά και ολόψυχα, η γνώμη μου όπως είπα πρίν είναι πως ή το έχεις μέσα σου ή το φαντασιώνεσαι και θα δείς στην πορεία. Δεν έχει σημασία που θα σταματήσεις, σημασία νομίζω έχει ν' απολαύσεις κάθε στιγμή.

    Όσο για το "δεν έγραψα εγώ το άρθρο" χρησιμοποιήθηκε για να τονισθεί πως όταν διαβάζουμε κάτι που έχει γράψει τρίτος το εκλαμβάνουμε / ερμηνεύουμε πάντα επηρεαζόμενοι από τις δικές μας πεποιθήσεις (όπως έκανες και εσύ) εξ' ού και το "νομίζω" στο αρχικό post.

    Απο 'κει και πέρα αν και πιστεύω πως και αντικειμενικά αυτή είναι ή προσέγγιση του συγγραφέα, ο μόνος που μπορεί να το βεβαιώσει είναι ο ίδιος.
     
  8. τασος0

    τασος0 Regular Member

    RE: submissive vs slave

    το παραπανω post της λαρα με εκφραζει απολυτα..
    για αλλη μια φορα λαρα οι αποψεις μου ταυτιζονται με τις δικες μου
     
  9. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    RE: submissive vs slave

    Καταρχήν θέλω να Σας ευχαριστήσω και τους δύο για την υπομονή που δείχνετε μαζί μου. Καταλαβαίνω ότι μερικές φορές γίνομε κουραστικός. Απλά δεν έχω πολλές γνώσεις στο χώρο και πραγματικά εκτιμώ αφάνταστα την διάθεση Σας να μου εξηγήσετε κάποιες απορίες μου ( οι οποίες μερικές φορές μπορεί και να μην εκφράζονται και με τον ποιο σαφή και κομψό τρόπο, σίγουρα πάντος με την καλύτερη και ποιο ειλικρινή διάθεση εκ μέρους μου ) και θεωρώ τα δύο τελευταία post πραγματικά πάρα πολύ καλά. ( όχι ότι τα άλλα δεν ήταν ). Ευχαριστώ πολύ.
    Από μικρό παιδί κατάλαβα ότι κάτι μέσα μου ήταν διαφορετικό. Ένιωθα κάτι το οποίο δεν μπορούσα να το περιγράψω με λέξεις ( σε ποιον άλλωστε; ) αλλά μου έβγαινε με πράξεις που έκανα στον εαυτό μου. Μου άρεσε υπερβολικά να παίρνω διάφορα σχοινιά και ότι άλλο έβρισκα και να δένω τον εαυτό μου όσο ποιο δυνατά μπορούσα. Ένιωθα μία τεράστια ικανοποίηση. Με το πέρασμα των χρόνων ανακάλυψα ότι αυτό λεγόταν bondage και ότι ήταν τμήμα ενός χώρου που λεγόταν BDSM. Άρχισα να συνειδητοποιώ την υποτακτική μου φύση και άρχισα να νιώθω την ανάγκη να βρω κάποια Αφέντρα για να με κάνει σκλάβο της. Δυστυχώς όμως η επαρχιακή πόλη που μεγάλωσα δεν μου άφηνε πολλές επιλογές. Αργότερα σαν φοιτητής προσπάθησα μέσα από κάποιες σχέσεις που είχα με κάποιες κοπέλες να διερευνήσω την γνώμη που αυτές είχαν για το BDSM αλλά αυτό που εισέπραξα ήταν μία τελείως αρνητική και αποστροφική άποψη που έφτανε τα όρια της ανωμαλίας. Κατόπιν και μετακομίζοντας στην Αθήνα πίστεψα ότι θα μπορούσα να πραγματοποιήσω την ολοένα και αυξανόμενη επιθυμία μου να γνωρίσω μία Αφέντρα και να της δοθώ ολοκληρωτικά. Δυστυχώς όμως ούτε και αυτό έγινε. Κατόπιν αγοράζοντας τον υπολογιστή μου και μπαίνοντας στο internet πίστεψα ότι θα έβρισκα αυτό που αναζητούσα. Όμως κατά 99% αυτά που έβρισκα ήταν σκουπίδια που περιέγραφαν το BDSM σαν ένα κόσμο απόμακρο χωρίς συναίσθημα κάτι το οποίο μου έφερνε αποστροφή και δεν ήταν αυτό που ήθελα να βρω και να ζήσω. Κάποια στιγμή άρχισα να έχω ανταλλαγή @mail με δύο Αφέντρες και πίστεψα ότι πλησίαζα να βρω αυτό που ήθελα. Γρήγορα όμως ανακάλυψα ότι αυτό που τις ενδιέφερε περισσότερο ήταν πως θα καλύψουν τα έξοδα τους και την μανία τους για shopping. Και ξαφνικά μία ημέρα ανακαλύπτω αυτό το site. Στην αρχή νόμισα ότι επρόκειτο για ένα ακόμη site που θα έβαζα ένα profil και θα περίμενα την μία ευκαιρία μου στο δισεκατομμύριο να γνωρίσω μία Αφέντρα και σκέφτηκα να βάλω ένα περιγραφικό nick ( sub_m4mistress ) που να υποδηλώνει περίπου αυτό που έψαχνα. Αυτό όμως που ανακάλυψα ήταν μία ζωντανή κοινότητα ανθρώπων που έχουν μία υγιή άποψη για τον χώρο του BDSM, που ζουν βαθιά και πολύ συναισθηματικά αυτό που νιώθουν, που νοιάζονται και που θέλουν να βοηθήσουν αυτούς που δεν έχουν πολλές γνώσεις στον χώρο, μία κοινότητα ανθρώπων που ήθελα να βρω αλλά που δεν πίστευα ότι υπάρχει. Και ένα πρώτο μικρό αποτέλεσμα που είχε επάνω μου ήταν και η αλλαγή του nick μου με κάποιο που είναι περισσότερο εγώ ( pilote ). Και μέχρι εδώ πίστευα ότι << σκλάβος είναι κάποιος που έχει σαν σκοπό του την απόλυτη ικανοποίηση της Αφέντρας του >> ή κάτι παρόμοιο. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σοβαρά. Ίσως γιατί ποτέ δεν πίστεψα πραγματικά ότι θα βρω μία Αφέντρα. Και ξαφνικά η lara[E-p] γράφει δυο post ( post #9 και post #18 ) που έρχονται να μου δώσουν ένα χαστούκι και να μου φέρουν τα πάνω κάτω. Γράφει δυο post και λέει αυτά που ήθελα πάντα να πω και που οι αναστολές μου δεν με άφηναν. Γράφει δύο post και λέει αυτά που πάντα είχα μέσα μου και που ποτέ δεν τα έβγαλα έξω γιατί ήμουνα δειλός. Γράφει δύο post και λέει με τον ποιο φυσικό τρόπο ότι είναι ιδιοκτησία κάποιου, κάτι το οποίο πάντα με τρόμαζε γιατί μέχρι τώρα δεν το καταλάβαινα. Και με ρωτάει κάτι που δεν με είχε ρωτήσει ποτέ κανένας, κάτι το οποίο όπως είπα πριν δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. << Τι σημαίνει για σένα προσωπικά σκλάβος θα ήθελες να μας πεις? >> και μένω σαν χαζός να κοιτάζω την οθόνη του υπολογιστή και να περνάει όλη η ζωή μου από την σκέψη μου. Και συνειδητοποιώ ότι τόσο καιρό κυνηγούσα κάτι που στην ουσία δεν το είχα καταλάβει και που δεν ήξερα τι σήμαινε.

    Πρέπει να πω ότι ακόμα νιώθω αρκετά μπερδεμένος αλλά τα πράγματα έχουν αρχίσει να ξεκαθαρίζουν. Και θα σου απαντήσω lara[E-p] μιλώντας πολύ προσωπικά, μιλώντας για τον εαυτό μου.

    Για εμένα προσωπικά σκλάβος σημαίνει να μπορέσω να ξεπεράσω όλες τις αναστολές που έχω, όλες τις φοβίες που έχω, να απαρνηθώ όλες τις επιλογές που είχα μέχρι τώρα και να έχω μόνο μία. Την Αφέντρα μου. Να βρω το θάρρος να << φωνάξω >> σε όλους ότι όλη η ζωή μου είναι η Αφέντρα μου, ότι οι σκέψεις Της είναι σκέψεις μου, ότι οι επιθυμίες Της είναι επιθυμίες μου, ότι το εγώ έχει αντικατασταθεί από το Εκείνη.

    Αν θα το επιτύχω αυτό ειλικρινά δεν ξέρω. Πιστεύω ότι δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου. Αυτή την στιγμή νιώθω σαν ένα πλοίο χωρίς μηχανές που περιμένει κάποιον να το οδηγήσει μέσα στο λιμάνι. Νιώθω πλέον επιτακτική την ανάγκη να βρω μία Κυρία να με καθοδηγήσει για να γίνω αυτό που Αυτή θέλει.

    Δεν ξέρω αν αυτά που έγραψα ακούγονται παράξενα ή όχι, αν συμβαδίζουν με τους κανόνες του BDSM ή όχι, ξέρω όμως ότι είναι βγαλμένα από μέσα μου και ότι είναι αληθινά.

    Για όλα αυτά lara[E-p] θέλω να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ. Είναι περίεργο πως έρχονται καμιά φορά τα πράγματα. Πως ένας τελείως άγνωστος μπορεί να σε κάνει να πεις πράγματα που δεν έχεις πει ποτέ σε κανέναν. Πως μπορεί ένας άγνωστος να σου αλλάξει τον τρόπο που βλέπεις κάποια πράγματα.

    Θέλω να ζητήσω συγνώμη από Ο/ολους αν σας ζάλησα με την μικρή προσωπική μου ιστορία αλλά……

    …….είναι αστείο….ειρωνικό…….απίστευτο…….θαυμάσιο….
    ξεκίνησα να γράψω μία μικρή απάντηση για το τι σημαίνει σκλάβος για εμένα και μου βγήκαν όλα αυτά…..

    αχ βρε lara[E-p]......
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: submissive vs slave

    pilote: Βρισκο την αντίληψή σου για τον όρο σκλάβος, πλήρη υγιέστατη και καθόλου παράξενη στα πλαίσια του M/s. Με βαση παντα τα δικά μου κρητήρια το ψυχολογικό / πνευματικό υποβαθρο δείχνει να είναι αυτό που χρειάζεται, όσο για την μεθοδολογία που θα ακολουθηθεί για να φτάσεις εκεί που θέλεις, κατα την γνώμη μου δεν είναι δική σου δουλειά αλλά αυτής που θα σε αποκτήσει και θα σε εκπαιδεύσει.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί διαφώνησες με το αρχικό άρθρο την στιγμη που λές ότι και αυτό (με δικο σου τρόπο έκφρασης), έκτος αν θεωρήσω πως δίνεις στην λέξη "επιλογές" διαφορετικό νόημα απ' ότι εγώ. Νομίζω οτι η εξ αρχής αντιθεσή σου λόγω της χρήσης της λέξης volunteer σε εμπόδισε να δεις καθαρά το υπόλοιπο κείμενο.
     
    Last edited: 6 Οκτωβρίου 2011
  11. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: submissive vs slave

    pilote:
    Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον το post σου. Την διαδικασια που περιγραφεις την εχω δει να εξελισσεται real σε διαφορα ατομα, συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου property που αρχικα εβλεπε τον εαυτο του απλα ως foot fetishist με καποια υποτακτικα στοιχεια. Ειναι λοιπον υπεροχο να την βλεπω να γινεται και εδω και μαλιστα λογω πραγματων που εχουνε γραφει στο forum μας και μαλιστα απο μια slave που ειναι αρκετα σοβαρη.
    Το να ανακαλυψει κανεις που βρισκεται στο lifestyle πραγματικα δημιουργει μια αισθηση απελευθερωσης και, με μοναδικη εξαιρεση πιστευω του να γινει property Καποιας, ειναι η πιο σημαντικη εμπειρια. Το να ζησεις το lifestyle απαιτει πολυ κουραγιο (πιστευω οτι για αντρες υποτακτικους ειναι δυσκολοτερο), αλλα και πολλη τολμη. Οι ανακαλυψεις που εκανες για τον εαυτο σου αλλαζουν τον τροπο που βλεπεις τον κοσμο σου, τις κατευθυνσεις σου και τους στοχους σου. Τα γραφομενα εδω περα θα τα διαβαζεις διαφορετικα και θα σε επηρεαζουνε με καινουργιους τροπους. Σου ευχομαι καλως ορισες σε αυτον τον υπεροχο κοσμο του lifestyle.
     
  12. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    RE: submissive vs slave

    Έχεις δίκιο MasterJp. Κόλλησα στην λέξη volunteer την οποία την δεδομένη στιγμή δεν είχα την γνώση και την εμπειρία να την αποκωδικοποιήσω σωστά αλλά με την βοήθεια των post Σας μπόρεσα κατόπιν να κατανοήσω την σημασία της.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις Σας.

    Κυρία Phaedra

    Σας ευχαριστώ πολύ για τo καλωσόρισμα και για το post που γράψατε. Είναι ιδιαίτερη τιμή για εμένα μια και προέρχεται από ένα άτομο στο οποίο έχω ιδιαίτερη εκτίμηση για τον τρόπο που γράφει, ο οποίος είναι ιδιαίτερα συγκροτημένος, κατανοητός και πάντα τεκμηριωμένος, πράγμα που δείχνει ένα άτομο με βαθιά γνώση του χώρου και ένα άτομο το οποίο αν και μένει πολύ μακριά από την Ελλάδα δείχνει μεγάλο ζήλο να βοηθήσει τα άτομα με λιγότερες γνώσεις στον χώρο. Πραγματικά διαβάζω με μεγάλη προσοχή κάθε post που γράφετε και προσπαθώ να πάρω από αυτά όσα περισσότερα μπορώ. Παρακαλώ πολύ με την άδεια Σας επιτρέψτε μου να δηλώσω θαυμαστής Σας. Σας ευχαριστώ πολύ.