Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος doulosgr2004, στις 11 Μαϊου 2005.

  1. undead

    undead Regular Member

    Πολυ ενδιαφερον θεμα!

    Συμφωνα με την Wikipedia (συνοπτικα):

    Slave: A person who has surrendered their personal property and freedoms to another, who has become the property or chattel of their owner(s). This term is widely used, as it has a certain self-affirming weight.

    Submissive: One who enjoys having any of a variety of BDSM practices performed upon them by a Dominant; or one who holds a submissive position within a relationship based upon dominance and submission (Ds or D/s). This enjoyment can spring from a simple desire for submission or an enjoyment of the interplay of wills involved in such a scenario. A submissive is also referred to as a 'sub', where the dominant in a D/s relationship is the 'Dom.'

    Εγω παντως σαν submissive male συμφωνω απολυτα
     
  2. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Ο oscarvill γραφει post και για μια ακομη φορα αφιερωνει... Εξαιρετικο
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Ισως να γινεται κι ετσι oscarwil. Πραγματι αυτή ειναι η στρατηγική επιβίωσης των αδυνάτων...
    Αλλα ξαναρωταω "εκεινος ο δολιος ο Αφεντης? που υπαρχει? που παρεμβαινει? τι καθορίζει? σέρνεται?"

    Και ποιά ειναι η στρατηγική επιβίωσης των δυνατών? - να μαζεύουν αδυνάτους για να νιωθουν δυνατοι? Αυτή ειναι η δύναμη τους? Αν ειναι ετσι, μιλαμε για αναιμικά αγόρια.

    Δεν ειναι δυνατόν μια σκλαβα να προσεκλυστηκε από εναν Αφεντη ακριβώς γιατί δεν ειναι "υποτάξιμος"? Γιατί αυτός απλώς ετσι θελει να ζεί, δημιουργεί επιλογές στη ζωή του και επιλέγει .. ακόμα και την "μοναξιά".

    Αν ο Αφεντης δε μπορεί να μείνει μόνος του, δεν ειναι Αφέντης. Κι οταν λεω μονος του μην παει το μυαλο σας στον Καρυωτάκη ή στο "φυγε κι ασε με να απομεινω μονος μου ... αααχ αααχ".  .

    ΥΓ. Γι αυτό οδηγουσα Ντουκατι Desmo στη δεκατία του '70...
    Κι αν ισχύουν ολα αυτά oscar, καλό θα είναι να κανω ενα γερό sevice στη μηχανή που εχω τώρα.... 
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    νομιζω πως ειναι μια αλληλο-εξαρτημενη σχεση.. χωρις τον αδυναμο δεν υπαρχει ο δυνατος και χωρις τον δυνατο δεν εχει λογο υπαρξης ο αδυνατος..

    κατι σαν το κυλησε ο τεντζερης και βρηκε το καπακι του..
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Καλο συμπληρωματικο κειμενο στο προτεινομενο του Hegel και επηρεασμενο απο αυτο (αν και αρνητικα προδιατεθειμενο προς Ms σχεσεις πολυ χρησιμο) ειναι και το βιβλιο της Jessica Benjamin, Bonds of Love: Psychoanalysis, Feminism, and the Problem of Domination εκδοθεν το 1998 απο τις εκδοσεις Pantheon.
     
  6. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Ένα από τα βασικά ερωτήματα των σχέσεων αυτών...
    Όπως συχνά επισημαίνει ο MasterJp "Υποτάσσομαι και κατόπιν αγαπώ και όχι αγαπώ και υποτάσσομαι".

    Την θέση μου στο θέμα την έχω πει επανειλημμένως. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο για την "υποταγή" μου από τον έρωτα. Αγαπώ και υποτάσσομαι κάθε μέρα εκ νέου. Κάθε μέρα κερδίζομαι όπως και κερδίζω.


    Οι αποφάσεις έχουν παρθεί κάπου μέσα σε αυτά τα έρμα τα έντονα γραμματάκια...κάπου εκεί που ο Κύριος δεν εμφανίζεται απλώς αλλά αλληλεπιδρά με την γυναίκα και γίνεται ερωτεύσιμος, φαίνεται και είναι δυνατός, πνευματώδης, καβλωτικός, κολάσιμος...Ε αφού έχει όλα αυτά παίδες ποια τρελή παραμένει δυστυχισμένη γκρινιάρα; Ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του;

    Σήμερα άκουσα ένα ρεμπέτικο... Οι στίχοι ήταν κάπως έτσι: "H αγάπη δεν είναι δεδομένη. Η αγάπη γεννιέται και πεθαίνει κάθε μέρα όπως τα λουλούδια κάθε μέρα βγαίνουν καινούρια"

    Η χαλιναγώγηση είναι συνεχής. Η δήλωση υποταγής είναι καθημερινή. Αγώνας και απο τις δύο πλευρές. Αλίμονο σε αυτόν που εγκατέλειψε τον πόλεμο μετά την πρώτη νίκη!

    Αστάρτη
    ____________________________________

    "Κάθαρμα!" συνήθιζε αυτή να τον αποκαλεί.
     
  7. illusion

    illusion Regular Member

    Όταν ξεκίνησα τις προσωπικές μου αναζητήσεις σε αυτό το χώρο μια από τις πρώτες μου «έννοιες» (νόμιζα) ήταν να ορίσω αν είμαι slave ή submissive. Για να μπορέσω λοιπόν να το κάνω αυτό έπρεπε να έχω ξεκάθαρες απαντήσεις στο τι είναι slave και τι submissive. Νόμιζα ήταν σημαντικό να έχω μια ετικέτα. Μου έμοιαζε μάλιστα και κάτι σαν status symbol. Δε μπόρεσα λοιπόν να ξεχωρίσω αυτά τα δύο και δεν με ενδιαφέρει πια να το κάνω . Είδα ότι είναι τόσο πολύπλοκα και σύνθετα τα πράγματα όπως ακριβώς είναι και η ένταση αλλά και η διαφορετικότητα που υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο αλλά και σε κάθε σχέση. Όλα πιστεύω έχουν να κάνουν με την αποσαφήνιση των θέλω του καθένα αλλά και την ανοχή του καθένα προσωπικά. Πρέπει ο καθένας να είναι περήφανος γι αυτό που είναι, και είναι μοναδικός, να μην κρίνει τον καθένα με τα δικά του «μέτρα» αλλά και να τον δέχεται γι αυτό που είναι στην πραγματικότητα και όχι γι αυτό που «δηλώνει» ότι είναι.
    illusion
     
  8. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Τελικά οτι όρο και να χρησιμοποιήσει κανείς, η περιγραφή για το πως λειτουργεί είναι το πιο σίγουρο μου φαίνεται. κι ο άλλος ας του αποδώσει όποιον όρο θέλει.
     
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    Όλα πιστεύω έχουν να κάνουν με την αποσαφήνιση των θέλω του καθένα αλλά και την ανοχή του καθένα προσωπικά. Πρέπει ο καθένας να είναι περήφανος γι αυτό που είναι, και είναι μοναδικός, να μην κρίνει τον καθένα με τα δικά του «μέτρα» αλλά και να τον δέχεται γι αυτό που είναι στην πραγματικότητα και όχι γι αυτό που «δηλώνει» ότι είναι.

    Αγαπητή illusion, σοφόν το σαφές!
    Πολύ όμορφα και απλά το έθεσες και πάλι το ζητούμενο όπως σε όλα τα θέματα οδηγεί στην αυτογνωσία. Πού καιρός όμως για τέτοιες πολυτέλειες, αφού έχουμε αφεθεί στο ομοιόμορφο καλούπι του lifestyle να διαμορφώνει επιθυμίες και συνολικά τον τρόπο ζωής μας...
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Αν και το θέμα είναι slave vs sumbissive, εμέσως πλην σαφώς ενέπλεκε και τον ρόλο του Κυριάρχου, ο οποιος σε αρκετες περιπτωσεις εμφανίζεται ως επαίτης και να καμαρώνει σα γύφτικο σκερπάνι οταν η υποτακτική του αναφέρεται στον πληθυντικό.

    Οι παρεμβάσεις μου στο θέμα εγιναν για να καταδειξουν πως αν και "ενίοτε, ο Αφέντης είναι, στην πραγματικότητα, ο αδύναμος κρίκος στην αλυσίδα, επειδή επιζητεί απεγνωσμένα αναγνώριση " (σίγουρα αυτό ειναι αρκετά συχνό φιλε oscar), υπαρχουν και αφέντες εκει έξω που απλώς ζουν όπως τους αρέσει, επιλέγουν να σχετίζονται με ατομα με "μια ενδότερη ανάγκη υπακοής" γιατί ετσι εχουν επιλέξει και γιατί εχουν βαρεθεί να παιζουν παιχνιδια εξουσίας με ανόητες μικρές και λοιπά πληκτικά ή ανέραστα ή υστερικά μουνοφόρα (νεολογισμός by KyriosG) και γιατί έχουν τις υποτακτικές γυναίκες ψηλά στην εκτίμησή τους και οχι χαμηλά. Με αλλα λογια προτιμούν να κανουν παρεα και να σχετιζονται μαζί τους.

    Υπαρχουν αφεντες εκει εξω (κι εδω μέσα) που ... καθενας και η δικιά του ιστορία και προσέγγιση.

    Στο ερώτημα θα απαντουσα ως εξής. Είναι λογικό οτι οτι υπάρχει "μια ενδότερη ανάγκη υπακοής, ανεξάρτητη, εν πολλοίς, από το άτομο που υποδουλώνει" αλλά αυτή φέρνει το κυριαρχικό και το υποτακτικό άτομο πιο κοντά με αποτέλεσμα να δημιουργείται συχνά (οχι παντα) εξατομικευμένος έρωτας. Μια δούλα ή ένας δούλος "καίγονται" αφηρημένα από την ανάγκη της υποδούλωσης και αυτή "πραγματωνεται" μέσω της επιρροής ενός συγκεκριμένου ατόμου, στο οποίο προσφέρονται ψυχή τε και σώματι.

    Με αλλα λογια, ποτέ στη μακρά ιστορία μου δεν είδα άτομο χωρίς "ενδότερη ανάγκη υπακοής" να την αποκτά και κυρίως να την απολαμβάνει μέσω την επιρροής κάποιου. Εχω δει η επιρροή καποιου να "ξυπνά" την ενδότερη αναγκη υπακοής που πιστεύω πως προυπάρχει. Επισης εχω δεί ατομα χωρις αυτή την αναγκη, να παγιδευονται από την επιρροή καποιου, να εξαρτωνται οικονομικά, κοινωνικά και συναισθηματικά, να συμπεριφέρονται υποτακτικά, αλλά να ζούν μεσα στην ανασφαλεια και την απογοητευση.

    Απο κει και περα θεωρώ σημάδι δύναμης και οχι αδυναμίας την εμπλοκή του Κυριάρχου σε σχέσεις και δε θεωρώ εξ' ορισμού τις σκλάβες/υποτακτικές αδύναμα άτομα.

    Σε σχεση με τους ορισμούς σκλάβα/υποτακτική όντως ειναι σχηματικοί με την εννοια οτι κανενας πραγματικός άνθρωπος δε μπορεί να χωρεσει σε εναν ορισμό. Υπαρχουν όμως, εξ' αποτελέσματος, ορισμενες διαφορές που τις επισήμαναν πολλοι/ες φίλες/φίλοι και προσπαθησα να τις σκιαγραφήσω στο post #37#.

    Εγω παντως, τις εχω σε μεγαλη εκτιμηση όλες, υποτακτικές, σκλάβες, ακόμα και αυτές που δηλώνουν vanilla αλλα ειναι πραγματικά θηλυκά. Δεν ξεχνώ τις Κυρίαρχες αλλά αυτό ειναι άλλο λαμπρο κεφάλαιο.
     
  11. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Υποτακτική vs. σκλάβας.
    Ποιες οι διαφορές τους. Προσωπικά πιστεύω πως οι περισσότερες υποτακτικές είναι εν δυνάμει σκλάβες. Αυτό που τις διαφοροποιεί είναι η τύχη. Το πόσο τυχερές ήταν να βρουν αυτόν τον ένα ώστε να τον ακολουθήσουν.
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Δεν μπορω να συμφωνησω σε αυτο .
    Δεν νομιζω πως αυτο που τις διαφοροποιει ειναι η τυχη να βρουν αυτον τον Ενα .
    Ο χαρακτηρας και τα '' θελω '' ειναι αυτα που καθοριζουν πιο δρομο θα ακολουθησει.
    Τουλαχιστον αυτο εχω δει απο τους ανθρωπους που εχω γνωρισει .
    submissives , εχουν ζησει και σαν slave σαν προσπαθεια , με τον Κυριο τους που
    θεωρουν Μοναδικο και Ενα, αλλά γυρισανε στην πρωτη κατασταση ,
    γιατι δεν μπορουσαν να ζησουν σαν slaves .