Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

slavery και ευτυχία!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος undertraining, στις 12 Νοεμβρίου 2009.

  1. undertraining

    undertraining Regular Member

    Αγαπητές σκλάβες και σκλαβοι αυτό είναι το νήμα σας!!!

    Απελευθερώστε τις σκέψεις σας!!!

    Το παρόν νήμα έχει το εξείς αξίωμα: ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ

    το αξίωμα επιδέχεται κριτικής από αυτούς που δεν το πιστεύουν.... Εαν λοιπόν πιστέυετε ότι slavery και ευτυχία δεν συνάδουν θα χαρώ πολύ να ακούσω τα επιχειρήματά σας!

    Ετσι λοιπόν και σε μία ταπεινή προσπάθεια να αναλήσουμε την ψυχοσύνθεση ενός slave ας πούμε καθαρά τι μας προκαλλεί ευτυχίσμένα συναισθήματα και τι όχι.

    Και για να βοηθήσω λίγο με δύο ερωτήματα:

    1. Ευτυχισμένοι slaves: Τι σας έκανε να είστε ευτυχισμένοι-ες?
    2. Δυστυχισμένοι slaves: Tι πήγε στραβά και αυτό που θέλετ τόσο πολύ στη ζωή σας τελικά δεν το ευχαριστιέστε?

    Μιλήστε από ψυχής!!! Και μη διστάσετe να παραθέσετε ιστορίες ευτυχίας και δυστυχίας!!
     
  2. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Εμένα το μόνο συναίσθημα που μπορεί να με κάνει ευτυχισμένο πλέον στη ζωή μου είναι η αμοιβαία αγάπη μέσα σε σχέση υποταγής χωρίς εκμετάλευση. Απλά και ξεκάθαρα τα πράγματα. Και δύσκολα. Πολύ δύσκολα.
     
  3. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    ξερεις τι κακο ειναι να βλεπεις ενα κοριτσακι μαλαμα και το ματι σου να ειναι καρφωμενο στη μαλαμο απλα και μονο γιατι ντυνετε και συμπερηφερετε διαφορετικα....Η τι αδιαφορα σε αφηνουν τα καλοκαιρια και παρακαλας να ερφει ο βαρυς χειμωνας ωστε να δεις ενα δερματινο της προκοπης.Αστα να πανε....
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Ενδυματολογικό δηλαδή είναι πάντα το πρόβλημα ;
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: slavery και ευτυχία!

    Ειμαι ενας δυστυχισμενος σκλαβος.
    Εχω κανει τα παντα για την Αφεντρα μου.
    Την στηριζω.
    Την ενθαρρυνω.
    Την αποθεωνω.
    Και εισιτηριο διαρκειας πηρα.

    Κι'αυτη η αχαριστη 14 χρονια τωρα ,ενα πρωταθλημα δεν μου χαριζει.
    Μη μου μιλατε λοιπον για ευτυχισμενη σκλαβια!
    Δεν υπαρχει!

    Μπου-χου-χου! 
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Αυτό, πάνω κάτω, το έχεις ξαναπεί. Θα ήθελες να το εξηγήσεις περαιτέρω; Γιατί, κατ' εμέ, εκμετάλευση σε μια σχέση υπάρχει, έστω κι αν είναι έμμεση ή/και σε υποσυνείδητο επίπεδο.
     
  7. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Αν η εκμετάλευση υπάρχει για σένα σε κάθε σχέση, τότε πάμε χαμένοι όλοι. Νομίζω δεν εννοείς αυτό. Η εκμετάλευση είναι συνειδητή επιλογή, για παράδειγμα "κυρίες" πoυ υποδύονται τις bdsmers με αποκλειστικό σκοπό τον πλουτισμό ή αυτοί που το παίζουν Masters σε ανίδεα κοριτσάκια που ψάχνονται για σοβαρή σχέση, και το μόνο που θέλουν είναι να τα πηδήξουν. Αυτά είναι όχι μόνο εκμετάλλευση, αλλά και απατεωνιές. Εκτός αν εννοείς υποσυνείδητη εκμετάλλευση να ζητάς από τον άλλον να σου κάνει tasks όλη μέρα ή να τον ελέγχεις ολοκληρωτικά. Αυτό δεν είναι εκμετάλευση, είναι μέσα στο bdsm. 'Αλλο η υπηρεσία και η υποταγή, άλλο εκμετάλευση. Το να παριστάνεις την Κυρία όμως για να σου φτιάξει ο σκλάβος σου το σπίτι ή να σου στήσει κανένα μαγαζί υποκρινόμενη ότι τον αγαπάς, είναι συνειδητή εκμετάλευση.
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    Eννοείται πως αναφερόμουν στη δεύτερη περίπτωση. Έπρεπε να βάλω το εκμετάλευση μέσα σε εισαγωγικά ίσως. Είχα κατά νου γενικά την "εκμετάλευση"/χρήση (όχι με την κακή έννοια) του ενός από τον άλλο (αμφίδρομα) για την ικανοποίησή τους.
    Όσον αφορά την πρώτη (και τελευταία) περίπτωση που αναφέρεις, υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί ή/και να προληφθεί. Οι υποκριτικές αυτές συμπεριφορές, συνήθως, δεν κρατάνε πολύ, ειδικά αν οι όρκοι "αγάπης" δεν επιφέρουν σχετικά σύντομα τα επιθυμητά (υλικά) αποτελέσματα. Το μόνο που χρειάζεται λοιπόν είναι λίγη αυτοσυγκράτηση μέχρι να σιγουρευτείς για τα συναισθήματα του άλλου. Εκτός πια κι αν πέσεις σε επαγγελματία απατεώνα, οπότε καλό θα ήταν εξ' αρχής να διευκρινίζεις ότι δεν μπλέκεις τα οικονομικά με τις ερωτικές σου σχέσεις. Προσωπικά, πιστεύω ότι γενικά οικονομικά και σχέσεις (ακόμη και φιλικές) δεν πρέπει να μπλέκονται, γιατί στο τέλος μόνο προβλήματα δημιουργούνται. Άλλο να βοηθήσεις κάποιον σε ώρα πραγματικής ανάγκης κι άλλο να τον κάνεις άρχοντα από ζητιάνο.
     
  9. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Επειδή μιλάω πάντα για d/S κι αυτό μόνο με ενδιαφέρει, προσωπικά πιστεύω ότι ο οικονομικός έλεγχος ή διαχείρηση των οικονομικών του σκλάβου από την Mistress του είναι μέρος του συνολικού ελέγχου του, κάτι πολύ λογικό αν διατηρούν σοβαρή και προχωρημένη σχέση, για μένα κάτι που δεν το θεωρω όριό μου. Αυτό που δεν θεωρώ τίμιο είναι όταν μπαίνει κανείς στη σχέση με αποκλειστικό σκοπό τον πλουτισμό. Είναι διαφορετικό να διαχειρίζεσαι και να ελέγχεις την περιουσία ή τα τρέχοντα έσοδα του σκλάβου σου από το να κάνεις κατάχρηση της εμπιστοσύνης που σου δείχνει και να θες να τα αρπάξεις και να εξαφανιστείς. Στον έλεγχο-διαχείριση μπορεί να είναι η Κυρία που αποφασίζει τα περί των οικονομικών όπως ένας διαχειριστής. Να του απαγορεύεις να ξοδεύει ποσά για συγκεκριμένα πράγματα που εσύ θεωρείς άσκοπα ένα παράδειγμα, αυτό είναι μέρος του οικονομικού ελέγχου. Σε σοβαρή d/S όπως την αντιλαμβάνομαι, θεωρώ αδύνατο να μην εμπλακεί και το οικονομικό ζήτημα. Αυτό το παιχνίδι που δεν θα έπαιζα ποτέ όμως είναι το moneyslavery, να στέλνω εξ αποστάσεως ποσά σε κάποια τάχα Mistress και να φτιάχνομαι μ'αυτό. Αυτό το θεωρώ τελείως ξένο με την ιδιοσυγκρασία μου. Θεωρώ ότι το moneyslavery είναι τελείως διαφορετικό από τον οικονομικό έλεγχο στο TPE. Παραδίδεις τα ηνία της διαχείρισης στην Κυρία σου μετά από πολύ καιρό και αν έχετε προχωρημένη συναισθηματική σχέση. Αυτό είναι μέρος του ελέγχου. Το moneyslavery όμως όπως το κατανοώ είναι κάτι διαφορετικό απ'αυτό που εννοώ, περισσσότερο φετίχ παρά κάτι που έχει σχέση με έλεγχο και d/S.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: slavery και ευτυχία!

    Aυτο το οικονομικο TPE σε συνδυασμο με την συναισθηματικη εμπλοκη θελει λιγη προσοχη...

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014