Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

So You Want to be an Owner: The Realities

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 3 Μαρτίου 2006.

  1. Δεν τα είδα ούτε από πλευράς υποτακτικού ούτε switch.Τα παρατήρησα ως άνθρωπος
    και απλά είπα τη σκέψη μου ότι μέσα στο πλαίσιο των bdsm σχέσεων θα έπρεπε να λαμβάνεται
    υπόψη και από τους Κυρίαρχους και από τους Υποτακτικούς ότι όλα έχουν ημερομηνία λήξης
    και δε θα έπρεπε να ζητούνται και να αποδέχονται πράγματα που ίσως παίξουν καθοριστικό ρόλο
    στη μετέπειτα ζωή του ανθρώπου που τα αποδέχεται.Το τι με αφορά και που μπορώ να εκφέρω τη
    γνώμη μου είναι δικό μου θέμα και δε θυμάμαι να σου απεύθυνα το λόγο προσωπικά
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @sexy para : Το άρθρο, όχι τυχαία, κάνει επίσης αναφορά στην ημερομηνία λήξης. Στο ίδιο πνεύμα.

    Το άρθρο βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη ενότητα, που δεν είναι η ενότητα συζητήσεων και απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο τύπο ανθρώπων με συγκεκριμένες προτιμήσεις, δεν νομίζω να ήρθε κάποιος από αυτούς να σας πει, εσάς προσωπικά, πως να ζείτε. Στη συγκεκριμένη ενότητα αρκεστείτε στο σχολιασμό όσων σας αφορούν, για όσα θέλετε να συζητήσετε ή να σχολιάσετε, ακόμη και όταν δεν σας αφορούν, η ενότητα των συζητήσεων, στο γενικό της τμήμα, είναι ανοιχτή.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Σε μια Ms σχέση, αποφασίζει το Κ. και φερει ευθυνη σε περιπτωση αποδεσμευσης για την επανένταξη του σ.
    Για να φτάσει να είναι μια σχέση όχι εν δυνάμει Ms, αλλά ήδη Ms, σημαίνει πως το σ. εμπιστευεται και υπακουει αυτόματα και υπαρχουν δομες στημενες, με τις οποιες μπορει να εκφρασει οτι έχει στο μυαλό του.
    Αποφασίζει όμως ο Αφέντης και έτσι το θέλουμε.
    Και δεν βλέπω τον λόγο να προσπαθήσω καν να ανήκω σε Κάποιον, αν δεν πιστεύω για όσο βρίσκομαι εκεί, πως είναι για πάντα. Και πως θα πεθάνω το ξέρω, αλλά κάθε μέρα ξυπνώ και λειτουργώ λες κι είμαι αθάνατη! Και για να μετατραπεί η σχεση από εν δυνάμει σε Ms χρειαζονται χρόνια και πολύς κόπος και μόχθος κι απ τις δυο πλευρες. Κανείς δεν μπαίνει μόνο για να έχει την εμπειρία. Είναι επιλογή ζωής.
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    σίγουρα λιγότερο καταστροφικό απ το να παράταγε τη δουλειά της για να κάνει οικογένεια και μετά να την παράταγε ο σύζυγος κι αυτή και τα παιδιά. αλλά αυτό το σενάριο το έχουμε συνηθίσει...

    ------------------------------------

    κρίμα που τέτοια μοντέλα είναι πλέον τόσο δύσκολα.
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αχμ, και τα δυο σενάρια είναι ακραία αλλά συμβαίνουν. Μισό για να καταλάβω, ποια η διαφορά στα δυο π.χ που αναφέρθηκαν αφού την ίδια κατάληξη έχουν, νταξ απο τη μια έχουμε ένα vanilla cpl και από την αλλη μια ασύμμετρη σχέση, υποτίθεται ο Κ ότι θα βοηθήσει να ορθοποδήσει μετά, οπότε δεν βλέπω κάτι καταστροφικό. Δεν υπάρχει σύγκριση νομίζω, είναι διαφορετικά μοντέλα σχέσεων και όλοι είναι υπεύθυνοι απο την αρχή εως το τελος.

    Βγάζει νόημα?  
     
  6. Striker

    Striker Regular Member

    Διαβαζω την εξελιξη της συζητησης στις τελευταιες αναρτησεις ενος πολυ ευστοχου θεματος που σοφα ξενικησε το 2006 ο φιλτατος JP και μια συντομη, 3λεπτη ισως, αναδρομη μεταβολων του κοινωνικοπολιτικου περιβαλλοντος σε αυτη την γωνια του πλανητη ερχεται στο μυαλο ως σκεψεις, μιας και το θεμα εκ'φυσεως αφορα την πραγματικοτητα (realities) της καθημερινοτητας των προσωπων. Σκεψεις περι των αναποφευκτων συνεπειων διαμορφωσης και εξελιξης των παραπανω που συζητουνται, στο περασμα του χρονου και στο χρονικο διαστημα απο την ημερομηνια που εγινε η πρωτη αναρτηση μεχρι σημερα!

    Μια καλησπερα στο Φορουμ απο εναν μαχητη - Κυριαρχο παλαιας Σχολης μου ισχυριζονται, δεν εχω βρει επιχειρημα να αντικρουσω αυτους τους ισχυρισμους - σε Ολους/ολους και σε Ολες/ολες εδω μεσα που με χαρα βλεπω να πραγματευεστε διαχρονικες αξιες και προβληματισμους επικαιρα αμφοτερα σε καθε δεκαετια που εχει περασει ή μελλει να ερθει.


    Striker
     
    Last edited: 17 Ιουλίου 2017
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κύριε μα τι ευχαριστη έκπληξη! Καλώς ξανα-ορίσατε  
     
  8. Striker

    Striker Regular Member

    <s> Σ'ευχαριστω για το ομορφο καλωσορισμα lara!
    Ευχαριστηση και απο την μερια μου να ξανασυναντω αγαπημενα προσωπα σε αυτον τον ιστοχωρο, απο τους ελαχιστους στο ελληνοφωνο WEB σκεφτομαι τωρα, που σημερα περιλαμβανει γνωση και απο το προγενεστερο IRC ακομα!

    B.E.S.T. bdsm website in (greek)town wenches <s>

    Striker
     
    Last edited: 28 Ιουλίου 2017
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    @blonde mermaid
    Μπορείς να διαβάσεις κι εδώ το αρχικό κείμενο και να προβληματιστείς πάνω σε "εξωτερικούς δείκτες ισχύος" και "σκλαβοκεντρισμού".
     
  10. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Σας ευχαριστώ πολύ αγαπημένη!
    Το εκτιμώ