Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SSC vs. RACK: BDSM Models

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 19 Ιουλίου 2005.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για να μην κουράζω άσκοπα, γράφοντας πράγματα εκτός στενών BDSMικών "δεδομένων" και που πιθανότατα δεν θα ενδιέφεραν κανέναν/καμία.
    Εγώ απ' τα δύο ακρώνυμα κρατώ μόνο το sane και τo risk aware, θεωρώντας ότι η ασφάλεια και η συναίνεση είναι αυτονόητες.
    Tο sane εγώ το μεταφράζω τελείως ελεύθερα σαν σύνεση ( δηλαδή σαν συμπεριφορά ανθρώπου με σώας τας φρένας που θα μπορούσε να κάνει τον διαχωρισμό ανάμεσα στο καλό και στο κακό ).
    Και το risk aware σαν την ικανότητα αντίληψης/αξιολόγησης που θα είχε ο μέσος άνθρωπος αναφορικά με τ' όποιο ρίσκο/κίνδυνο βάσει των διδαχών της πείρας και της κοινής λογικής.
    Υπάρχει μια σωρεία απλών ανθρωπίνων δραστηριοτήτων, που δεν θ' απέκλειαν την παραμικρή πιθανότητα βλάβης.
    Π.χ. Κάποιος θα μπορούσε να γλιστρήσει μέχρι και στην μπανιέρα του και να σπάσει τα κόκαλα του.
    Το ζήτημα είναι, αν και κατά πόσο θα θέλαμε, να περιορίσουμε ή ν' αυξήσουμε τις πιθανότητες μιας οιασδήποτε ζημίας,
    αναφορικά με πρακτικές που θα περιείχαν εκ των πραγμάτων ένα υπαρκτό και σε μας ήδη γνωστό (δηλαδή προ της τέλεση τους) ποσοστό κινδύνου.
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει, ότι θα θέλαμε η όποια ζημία να πραγματοποιηθεί.
    Anyway, είναι θέμα "σπίρτων" και "εγκαύματος".
    Εγώ προτιμώ να είμαι πια αρκετά "ψείρας" και ας χάνω ένα μέρος της όποιας καύλας.
    Και όταν θέλω ατόφια αδρεναλίνη, να την αναζητώ σε δραστηριότητες "άνευ συμπαικτών" και που ο όποιος κίνδυνος θα ήταν μόνο δικός μου  
     
    Last edited: 2 Ιανουαρίου 2016
  2. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

    Νομίζω πως εδώ τό θέτει πολύ καλά (η υπογράμμιση δική μου):

    ό μεθερμηνευόμενον εστί,

    Παρ' ό,τι είμαι μεγάλος fan του SSC και τό προτιμώ, αυτό το κείμενο μού άρεσε διότι μοιράζει την πίττα στη μέση και κάνει και συγκρίσεις με τους "έξω" από την κοινότητά μας.
     
    Last edited: 3 Μαϊου 2017
  3. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Καλησπερα ,

    πολυ ενδιαφερουσα συζητηση, ειναι πολυ ενδιαφερον που υπαρχουν πρωτοκολλα ασφαλείας.

    θα ηταν χρησιμο αν υπηρχε ενα link, ωστε να τα μπορουμε να ενημερωθουμε για τα σχετικα πρωτοκολλα.

    Ψαχνοντας βρηκα ενα link που μου αρεσε και με εμαθε οντως μικρα χρησιμα μυστικα .

    http://www.bdsmwiki.info/Wax_Play
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το ζήτημα της ασφάλειας είναι αρκετά ακανθώδες και συχνά χρησιμοποιείται σαν ασπίδα ηθικολογισμού. Γίνεται μια αέναη προσπάθεια, ενίοτε με εμμονικό τρόπο, να εξοστρακιστεί η έννοια της επικινδυνότητας προκειμένου να καμφθούν οι ενοχές.
    Μονάχα οι νεκροί είναι ασφαλείς διότι έχουν πάψει να παίζουν με το θάνατο, είναι πλέον ακίνητοι.
    Όλοι οι ζώντες οργανισμοί είναι εν δυνάμει επισφαλείς.
    Το ζητούμενο είναι κατά πόσο είναι κάποιος συμφιλιωμένος με αυτό το γεγονός και κατά συνέπεια, αναμετριέται με την κόψη του ξυραφιού.

    Όλο το παραπάνω δε σημαίνει ότι πρέπει παρατόλμως κι επιπόλαια να λαμβάνουν χώρα οι ριψοκίνδυνες πρακτικές δίχως συνετή προετοιμασία κι ετοιμότητα κακοτοπιών αλλά καταδεικνύει το παρακάτω όπου είχα γράψει παλαιόθεν στο νήμα https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/edgeplay-Τι-πως-και-γιατι.5029/

     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Εγω θα σας κανω μια πιο "πρακτικη" ερωτηση και ας μην μεινουμε μονο στα "θεωρητικα".

    Ειναι ενας (ή μια), που ξερει απο σιμπαρια. Ειναι εκεινα τα γιαπωνεζικα χορτοσκοινα.
    Βρισκει μια και της λεει να σε δεσω, της λεει και ενα RACK (δεστε το στη θεωρια πιο πανω)
    και αυτη λεει "συναινω" και την δενει. Ενηληκες δεν ειναι ? Συναινουντες δεν ειναι ? ε, RACK μια χαρα !

    Οπως την εχει δεσει, την σηκωνει στον αερα, ξερετε πως γινονται αυτα, τα εχετε δει, με τη βοηθεια κρικου ανυψωσης ή ενος σχετικα χοντρου μπαμου.
    Το μπαμπου εχει δυο κορδονια απ το ταβανι, ο κρικος ενα, συνηθως "διπλο", δηλ. δυο φορες συο στρωσεις ισον τεσσερα χορτοσκοινα που αντεχουν 50-60 "κιλα" κανεις δεν ξερει ακριβως...

    Και κει λοιπον που ειναι ολα RACK και εχει συνεναισει η κοπελα, και ειναι δεμενη και αιωρειται στον αερα, τσουπ, φευγει η ντιζα απ το ταβανι.
    Θα μπορουσε να σπασει και το σχοινι, αλλα ακομα πιο ... κουλό, φευγει η ντιζα απ το ταβανι.
    Και φυσικα ισχυει ο νομος της βαρυτητας. Η κοπελα σκαει με το κεφαλι κατω...

    RACK ε ? Και τωρα τι γινεται ?

    .....


    Υ.Γ. Τις ντιζες, τα "μαστορια" τις υπολογιζουν για 80 "κιλα"...

    Υ.Γ. 2. Ορειβατες, αναρριχητες, φαραγγοκαταβατες και σπηλαιοκαταταβατες, "παιζουν" με 18-22 ΚΝ (δηλ. 1800-2200 "κιλα")
    αλλα αυτοι ολοι ειναι μαλακες... Προφανως κρεμανε γαϊδουρια, μουλαρια ή τζιπ απ αυτα... Αμα σου πει το μαστορι "αντεχει, κρεμαμε γλαστρες 80 "κιλα" απ αυτα, τοτε ολα "τζαμι"...
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Τώρα γίνεται ότι αν σου πετύχει το SSC τύφλα να έχει το BDSM.

    Τα πάντα έχουν ρίσκο, ακόμη και το πιο safe και sane. Το rack δεν έχει να κάνει με την βλακεία αυτού που δεν ξέρει τι βάρος σηκώνει η ντίζα στο ταβάνι, το rack έχει να κάνει με την καύλα του κάπως έως εντελώς υπερβολικού ρίσκου, το όποιο είναι κάπως παλιομοδήτικο και στερεοτυπικό (και ενδεχομένως σοβινιστικό και κρεατοφάγο) πλέον.

    Μπορεί παλιά το bdsm να εστίαζε κατα κόρον στις κοινές ανάγκες και τα θέλω και τις καύλες αυτών που το έπρατταν μεταξύ τους και εκεί μέσες άκρες να εξαντλούνταν το υποκειμενικό τους SSC αλλά τώρα πάνε αυτά. Τώρα όλα εκσυγχρονίστηκαν, τώρα το bdsm είναι εναλλακτικός ερωτισμός και αντισυστημική πολιτική και διαδήλωση και ως τέτοιος οφείλει να είναι πολιτικά ορθό.


    Σιμπάρι δεν είναι τα γιαπωνέζικα χορτόσχοινα.


    Το να πάρεις την πιο RACK κατηγορία χόμπι με τα χιλιάδες μοιραία ατυχήματα και να την θέσεις ως αντεπιχείρημα απέναντι στις RACK προεκτάσεις του bdsm από τις οποίες ανάθεμα με αν έχουμε ακούσει παρά ελάχιστα άσχημα περιστατικά αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι θέμα αστοχίας,Είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα βαθιάς τέχνης που δεν δύναμαι να αντιληφθώ.


    Αυτοί μπορεί να μην είναι, οι άλλοι που τους ψάχνουν με τις εβδομάδες όταν κάτι πάει στραβά σίγουρα είναι.


    Υγ1: Η υπογραφή σου θυμίζει τον λύκο που έχω στην καρδιά μου, τον λύκο που πάντα θα αγαπώ.
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    παρατηρηση Νο.1
    Αυτοι οι μαλακες που τους ψαχνουν για βδομαδες, ειναι του μαγαζιου. Δεν ειναι σαν την εφορευτικη επιτροπη, τσιμπανε αγγαρια οποιον και οποιαν βρουν.

    παρατηρηση Νο.2
    οταν και αν τους βρουν, υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο, δε βγαινουν μετα να το παιξουν εξυπνοι, γιατι οπως πολυ σωστα το ειπες, η καυλα υπαρχει και εναι κυριος οδηγος.
    Η καυλα να ανεβεις το Εβερεστ ειναι δεδομενη, οτι ο καιρος εχει γυρθσματα γνωστο, απλα καποιοι ηταν τυχεροι και γυρισε ο καιρος αργοτερα και απλα... προλαβαν. Ενω αλλοι, δεν προλαβαν. Ετσι, το ιδιο βισμα σε αλλους κρατησε, σε αλλους δεν κρατησε. Αν υπηρχε μεθοδος διασφαλισης ποιοτητας, δε θα γραφονταν κατεβατα.

    Παρατηρηση Νο. 3
    τα παντα ειναι ερμηνεια της οπτικης γωνιας του παρατηρητη. Οχι, δεν αναφερομαι στο χιλιοπατημενο τσιτατο του Χαϊσενμπεργκ -που ισχυει στον μικροκοσμο αλλα οχι στον ιντερνετικο υποκοσμο. Η αλλαγη της οπτικης γωνιας και ιδιαιτερα η εγκαταλειψη καποιων στερεοτυπων, λενε οτι κανει θαμματα.

    παρατηρηση Νο. 4
    τα Βdsm οι ορειβασιες ακομα κσι η οδηγηση μηχανης προυποθετουν καποια στοιχειωδη κοινη λογικη. το κακο δεν αργει να γινει. Ειναι αλυσιδωτη αντιδραση και αθροισμα μικρων και φαινομενικα ασημαντων γεγονωτων. Αν καποιος εχει ηδη καμμενες φλατζες και χανει λαδια, συν εκεινο, συν το αλλο, μπουμ...
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2019
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μα όχι δεν μιλάω για τους μαλάκες του μαγαζιού, αυτοί εν μέρη την καύλα τους πάλι θα κάνουν και πολύ καλά θα κάνουν. Μιλάω για τους άλλους τους μαλάκες που στέλνουν τα ελικόπτερα και τα πυροσβεστικά οχήματα και τους έμμισθους διασώστες. Θέλει ο άλλος να πάρει τα ρίσκα του γιατί έτσι καύλωσε και δικαιώματα του και μέρος του παιχνιδιού ξέρει ότι είναι και το να κοιτάει τα ραδίκια ανάποδα στην χαράδρα, γιατί να πάει ο μαλάκας ο κρατικός λειτουργός να του χαλάσει την καύλα ?


    Το παράδοξο είναι ότι και το θαύμα θέμα οπτικής είναι και από την οπτική γωνία επηρεάζεται. Και από το πρίσμα.


    Περίπου.


    Αυτό συνέβαινε όταν οι γλώσσες δεν είχαν ακόμη ρήματα, τότε που ήταν ούγκα μπούγκα. Όταν οι γλώσσες απέκτησαν ρήματα (και προπαντός απαρέμφατα) ο φίλαρχος έλεγε (από το ρήμα λέω) τους άλλους τι να κάνουν (από το ρήμα κάνω) και ανάλογα με το τι αυτοί έκαναν τους έλεγε τι είναι (από το ρήμα είμαι) πράγμα που έδωσε στον λέγειν περισσότερη ουσιστική αξία από τα πράττειν και είμαι. Λίγο πιο μπροστά στο σήμερα οι φίλαρχοι έχουν σταματήσει και από το να λένε, και ως είθισται, απλά ανοιγοκλείνουν το στόμα. Το λέγειν είναι δουλειά αλλωνών.

    Κανόνισε καμία συνάντηση να έρθω να τα πούμε βιζαβί.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2019
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Και που λες λοιπον @AuroraBorealis εγινε το RACK

    Και σκασανε δυο κατω. Η μια στη σκηνη κι η αλλη στο πρωτο τραπεζακι.

    και τωρα?
     
  10. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Το shibari, έτσι όπως το έχουν μετατρέψει σε kink βασίζεται καθαρά στην ασφάλεια ότι αυτός που κάνει ξέρει καλά τι κάνει. Όπως αντιλαμβάνομαι ότι το φιλοσοφούν αυτοί με το οποίο ασχολούνται, το μόνο RACK έχει να κάνει με το risk of exposure το οποίο είναι θέμα καύλας λογικά. Τα υπόλοιπα είναι εργατικά ατυχήματα όπως και σε οποιαδήποτε άλλη πτυχή του bdsm ή του sex.

    To "και τώρα?" μπορεί να είναι απλή διάσειση, μπορεί να είναι χειρότερο, μπορεί να τερματίσει με ένα "ουπς, μαλακία, συγνώμη", μπορεί το πέσει κράξιμο στο φετ, μπορεί το οτιδήποτε.

    Είναι παρόμοιο με το "και τώρα?" του ότι έσπασε το προφυλακτικό και κάποια έμεινε έγκυος.
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ειδες πιυ συννενοουμαστε....

    Κι αλλο ενα. Καποια εποχη, οταν η αλλη εμενε εγκυος, φωναζαν : Μαγισσα! Καψτε την!

    Off topic

    Το λεει ωραια στους Μοντυ Παϊθονς Ιποττες της Ελείινης Τραπεζης
    (knight) so why do you think she s a whitch
    (she is showing her belly)
    (paesant) she got me nacked​

    /off topic
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μπα το ακριβώς ανάποδο βλέπω