Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

status και ψυχολογικοι τυποι

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος aethereal, στις 26 Φεβρουαρίου 2015.

  1. aethereal

    aethereal Guest

    συμφωνα με τον jung,η εξελιξη του ανθρωπου συνισταται σε ενα προοδευτικο περασμα απο το παραλογο στο λογικο.
    ολα εκεινα τα υπαρχοντα που δεν εχουν προσαρμοστει στη ζωη του ανθρωπου εδρευουν στο υποσυνειδητο που ειναι κοινο σ ολο το ανθρωπινο ειδος και οριζεται ως συλλογικο υποσυνειδητο

    το συλλογικο υποσυνειδητο αντιπροσωπευει εκεινο το μερος της πρωτογονης ενεργειας που δεν εφτασε ακομη σε μια πληρη διαδικασια λογικοποιησης.υπαρχουν κατα το jung,στο υποσυνειδητο ιχνη απο αρχετυπικες εικονες κληροδοτημενες απο τη σειρα των προγονων και κοινες σε ολους τους ανθρωπους

    η δυναμη που σπρωχνει μπροστα αυτη τη διαδικασια ειναι η λιμπιντο,αρρηκτα συνδεδεμενη με τη ζωη του ατομου.
    οταν η λιμπιντο τεινει προς το εσωτερικο του ανθρωπου εχουμε τους εσωστρεφεις ψυχολογικους τυπους(φαντασια,σκεψη,αντανακλσαση στον εαυτο) και αντιθετως,οταν τεινει προς το εξωτερικο,τους εξωστρεφεις ψυχολογικους τυπους(πρακτικη δραση,αγωνας για επικυρωση του εαυτου)
    στους εσωστρεφεις τυπους συναντωνται ατομα με εντονη ψυχικη ζωη(ποιητες,καλλιτεχνες,φιλοσοφοι)ενω στους εξωστρεφεις ατομα ετοιμα να τρεξουν σε οποιαδηποτε περιπετεια(επιχειρηματιες,πολιτικοι)
    συμφωνα με το jung,οι εξωστρεφεις ψυχολογικοι τυποι σπανια βρισκονται στον παθολογικο χωρο εν αντιθεσει με τους εσωστρεφεις που εμφανιζονται παθολογικα ως σχιζοφρενεις,παρανοικοι,μελαγχολικοι,νευρωσικοι

    με αφορμη την εναρμονιση των σεξουαλικων προτιμησεων (status) με το ψυχολογικο τυπο του ατομου(εξωστρεφεις/εσωστρεφεις) εαν αυτο συμφωνειτε πως συμβαινει πλειοψηφικα,
    θεωρειτε πως ο δυναμισμος ενος κυριαρχικου στατους εναρμονισμενος με ενα εξωστρεφη ψυχολογικο τυπο σταθμιζει μια πιο ισορροπημενη ψυχικα προσωπικοτητα σε σχεση με την υποτακτικη ερωτικη εκφραση ενος αντιστοιχα εσωτερικου ψυχολογικου τυπου οπου η συχνη εκφραση του μαζοχισμου και η επιθυμια "θυσιας"/αυτοδιαθεσης στις επιθυμιες του κυριαρχου ερχεται σε μια υφερπουσα μετωπικη συγκρουση με το αρχεγονο ενστικτο της αυτοσυντηρησης?
     
  2. Dapom

    Dapom Contributor

    Δεν ξέρω κατα πόσο θα ίσχυε μια τέτοια θεωρία στα σημερινά δεδομένα ή να το θέσω διαφορετικά δεν ξέρω αν ο jung ζούσε ακόμα και συνέχιζε την έρευνα μεχρι σήμερα με πολυ μεγαλύτερο σύνολο δεδομένων θα κατέληγε ακριβώς στο ίδιο αποτέλεσμα.
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ωραίο θέμα, διαφωνώ σε σημεία με την απόδοση της θεωρίας του C.G.J. τα οποία με καλή διάθεση θα τα συζητήσουμε αργότερα. Πάντως με κεντρίζει αρκετά το ερώτημα που τίθεται και πιστεύω ότι θα δοθούν εύστοχες απαντήσεις στην συνέχεια.

    Στο σημείο αυτό θέλω να βάλω στην συζήτηση έναν προβληματισμό-ερώτημα.

    Κατά πόσο πρέπει να δεχτούμε ως ικανοποιητικά αποτελεσματική την καθολική απομάκρυνση του λίμπιντο από τον εξωτερικό κόσμο, με σκοπό να ερμηνεύσουμε από αυτή το τέλος του κόσμου; Δηλαδή κατά πόσον, στην περίπτωση αυτή, η σταθερά εδραιωμένη κυριαρχία του Εγώ ίσως δεν αρκεί για να διατηρήσει την ψυχοσυναισθηματική επαφή με τον εξωτερικό κόσμο. Θα πρέπει ίσως κανείς να αφήσει αυτό που ονομάζουμε κυριαρχία του Λίμπιντο να συμπίπτει με τα εν γένει ενδιαφέροντα ή αλλιώς να λάβει υπόψη του την πιθανότητα ότι η έντονη αναστάτωση στην κυριαρχία του Λίμπιντο μπορεί να επιφέρει μία αντίστοιχη αναστάτωση στην κυριαρχία του Εγώ.

    ** Είναι το λίμπιντο και όχι η λίμπιντο/ς
     
  4. Τέτοιου είδους αναλύσεις είναι δύσκολες, παρακινδυνευμένες και η από επιστημονικής άποψης χρησιμότητά τους περιορίζεται στους ειδικούς.
    Βέβαια, μπορεί να προσεγγιστεί και αυτό το θέμα -όπως πολλά άλλα- πρόχειρα και με διάθεση εξυπναδίστικης σοβαροφάνειας, οπότε...
     
  5. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Ας μην λαϊκίσουμε -και- τον Jung...
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πρωτίστως βάλε κάνα κόμμα, με έπιασε λαχάνιασμα  
    Είμαι εξωστρεφής τύπος αλλά παράλληλα πολύ εσωστρεφής, που οδεύω;
     
  7. Σε μετωπική  
     
  8. aethereal

    aethereal Guest


    κι εννοειται πως ειναι ρητορικο το ερωτημα στο τελος.....
    ακομη πιο ενδιαφερον θα ηταν ομως να τεθει σε ερωτημα η πηγη της ελξης των κυριαρχων προσωπικοτητων απο ατομα τα οποια εμφανιζουν αυτοακυρωτικη/αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα
    με στοιχεια μηδενικου εγωισμου "στα ζητουμενα"
    και η συνεχης ωθηση για την παραβαση των οποιων αρχικων οριων αυτοπροστασιας ψυχικης/σωματικης
    στο βωμο και μονο της σεξουαλικης διεγερσης...
    καθως οπως και ο jung το θετει
    η λιμπιντο,αποτελει αρχετυπικη εικονα και ωθηση στη δημιουργια καθε ανθρωπινου ψυχολογικου τυπου
     
    Last edited by a moderator: 2 Μαρτίου 2015
  9. Maze_

    Maze_ Maze

    Τα status πιστέυω ότι είναι πιο ξεκάθαρα στα άτομα που είναι αρκετό καίρο στον χώρο του bdsm.
    Βοηθάει στις κοινωνικές και διαπροσωπικές σχεσεις.
    Στα άτομα που τώρα ανακαλύπτουν τώρα το bdsm πόσο τα βοηθάει το status,μπορεί να μπερδέψει τους ίδιους αλλά και τους απέναντι,μπορεί να τα περιορίσει στις αναζητήσεις τους?
     
  10. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Εχεις δικιο οτι τα στατους ειναι πιο ξεκαθαρα σε οσους εχουν μια πορεια στον ''χώρο", εχουν πειραματιστει , εχουν βιωσει.και πλεον αυτο που δηλωνουν ειναι αυτο που στην συνειδηση τους ,τους αντιπροσωπευει. Οσον αφορα τα ατομα που τωρα ξεκινανε την πορεια τους, τα στατους συνηθως δειχνουν μια επιθυμια, μια ροπή, ενα θελω προς καποια κατευθυνση.Αν οσοι ειναι ''νεοι" μπερδευονται και αυτοπεριοριζονται μ αυτον τον τροπο, νομιζω οτι εξαρταται απο την ιδιοσυγκρασια του καθενα και ποσο ανοιχτο διατηρει το μυαλο και τις επιλογες του.
     
  11. Το θεμα ειναι το στατους να αντιπροσωπευει οντως την πραγματικοτητα.... Αυτο δε συμβαινει παντα.
     
  12. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Αυτο θα ηταν το ιδανικο, αλλα οταν δεν συμβαινει δεν γινεται παντα απο δόλο. Πολλες φορες γινεται απο αγνοια, απο εντονη επιθυμια να ζησει καποιος πραγματα και για αρκετους αλλους λογους που δεν μου ερχονται τωρα ...