Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Stealthing

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος El__Capitan, στις 16 Μαρτίου 2018.

  1. El__Capitan

    El__Capitan Star Alliance, oneworld & SkyTeam Platinum member

  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Δεν είναι νέο φαινόμενο. Το να μη μιλάς για κάτι δε σημαίνει πως δε θα 'ρθει ο καιρός που θα αποκαλυφθεί.
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται καν stealthing.
    Κάποιοι άνδρες έχουν το θράσος να απαιτούν την μη χρήση προφυλακτικού, παρότι είναι μη μονογαμικοί, παρότι δεν εξετάζονται για αφροδίσια μεταξύ των σχέσεών τους, παρότι κάποιοι από αυτούς δεν εξετάζονται γενικώς και φέρνουν ως επιχείρημα ότι είναι υγιείς, ή ότι βγαίνουν από σχέσεις και η κορωνίδα των επιχειρημάτων είναι ότι δεν έχουν καλή στύση με το προφυλακτικό.
    Στο μυαλό σου είναι φιλαράκι, στο μυαλό σου.
    Το πιο αστείο δεν είναι αυτό, είναι το ότι οι γυναίκες το δέχονται, παρόλο το γεγονός πως διατρέχουν άλλους κινδύνους οι γυναίκες από την μη χρήση προφυλακτικού από τους άνδρες.
    Εις τους παρεπιδημούντας εις την Ιερουσαλήμ δε, ο Κ ο πολλά βαρύς δεν διαπραγματεύεται τέτοια θέματα καν.
    Η σύστασή μου είναι να μην το δέχεται καμία γυναίκα αυτό, γιατί πραγματικά πολλές έχουν απλά άγνοια κινδύνου. Μία σύντομη συζήτηση με τον γυναικολόγο σας θα επιβεβαιώσει τα λεγόμενά μου.
    Αν δεν ξέρετε ο Κυριούλης σας με πόσες και με ποιες πηγαίνει, να του το ενσωματώσετε το σκουφάκι, no matter what, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το μουνάκι ή το κωλαράκι σας.
    Για τις πίπες και τους κινδύνους τους ας μιλήσουμε καλύτερα άλλη φορά.
    Θα παραπέμψω στα αυξημένα ποσοστά των ΣΜΝ στην Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες, συν το γεγονός πως έχει διπλασιαστεί ο αριθμός των κονδυλωμάτων, κυρίαρχη λοίμωξη στις γυναίκες, καθώς ορισμένα στελέχη του ιού των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV), ο οποίος έχει ενοχοποιηθεί και για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, αποτελούν την αιτία του συχνότερου ΣΜΝ!
    Μη χρήση προφυλακτικού συν το ξύρισμα των γεννητικών ισοδυναμούν με έναν ταχύτατο τρόπο να μολυνθούμε με ό,τι φέρει ο άλλος, ο οποίος βέβαια μπορεί να μην το γνωρίζει καν, αλλά αυτό μάς είναι αδιάφορο.
    Και να πω και ένα τελευταίο, η δική μου η γενιά, ό,τι ήταν να πάθει, χονδρικά το έπαθε, μιλάω για τους νεαρότερους και τις νεαρότερες, που έχουν μία ζωή μπροστά τους, μία ζωή καλώς εχόντων των πραγμάτων σεξουαλικά απελευθερωμένη, άρα με πιο πολλούς κινδύνους.
    Προστασία για απόλαυση χωρίς παρατράγουδα, ή σεξουαλική εγκράτεια.
    Επειδή το δεύτερο είναι χλωμούτσικο, επενδύστε στο πρώτο!
    Αν κάποιος τυπάκος λοιπόν, βγάλει το προφυλακτικό κατά την διάρκεια του σεξ παιδιά, αγόρια και κορίτσια, μη συναινετικά, ή εκβιαστικά, μέχρι μήνυση σηκώνει η υπόθεση και φυσικά θα επιβαρυνθεί και με όλα τα ιατρικά έξοδα των εξετάσεων και των συνεπειών τους.
     
  4. Christos_89

    Christos_89 New Member

    Σεξ χωρίς προφυλακτικό ενώ δεν είσαι μονογαμικος ούτε στην σκέψη. Το stealthing όπως προειπώθηκε δεν είναι κάτι καινούργιο αλλά είναι το λιγότερο ανήθικο όταν γίνεται. Είναι σαν να προδίδεις την εμπιστοσύνη του άλλου.
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @brenda δεν ιδρώνει το αυτί αυτών που πρέπει όσο και να τα λες αυτά,χαμένος κόπος πραγματικά.Πρόκειται για ανεγκέφαλη κατηγορία ανθρώπων.

    Θα κάνω μια "διόρθωση" στο εξαιρετικό πόστ σου.
    Το επιχείρημα που ανέφερες ότι λένε,δεν είναι επιχείρημα,είναι η εξήγησή τους...ο λόγος που δε θέλουν να βάζουν.Τα επιχειρήματα είναι πιο ηλίθια.
    Βάζουν τις πιθανότητες μπροστά,τύπου "ποιες οι πιθανότητες να πάθω έιτζ από κοπελίτσες της διπλανής πόρτας;από σχέσεις κλπ..." (λες και αυτή είναι η μόνη ασθένεια και το μόνο κακό) Δεν εξετάζονται ποτέ ούτε γνωρίζουν τα θέματα όσων μπλέκουν κι απλώς παίζουν με τις πιθανότητες ή μάλλον κάνουν υποθέσεις βασισμένες σε πολύ υποκειμενικά κριτήρια.
    Άλλο επιχείρημα είναι "άμα είναι να το πάθεις,θα το πάθεις".Μοιάζει πολύ με τα επιχειρήματα αρκετών καπνιστών που λένε "άμα είναι να πάθεις καρκίνο,θα πάθεις,το τσιγάρο δεν είναι η μόνη πηγή κακού". Και κάπως έτσι η υγεία γίνεται παιχνιδάκι τύχης.
    Κι εντάξει να σου αρέσει εσένα αλλά να απαιτείς απ' τον άλλον κάτι τέτοιο και να επιμένεις κιόλας; Να προσπαθείς να το δικαιολογείς και να το υποστηρίζεις θεωρώντας ότι χρησιμοποιείς τη λογική και τη γνώση; Κι όταν εξηγεί ο άλλος,γίνεται κι "υπερβολικός","φοβικός","υποχόνδριος" και "αδαής"...Ειδικά το τελευταίο ξαφνιάζει αλλά έχουν δημιουργήσει και δικούς τους κανόνες βασισμένους σε ημιμάθεια ή κι αμάθεια και τους σκορπάνε εδώ κι εκεί και όλο και πληθαίνει μετά ο αριθμός των επικίνδυνων και εξαπλώνεται σαν ένα είδος θρησκείας που μετά το λατρεύουν κι άλλοι χωρίς πολλά-πολλά.Τους βολεύει να παραμυθιάζονται;Είναι αρρωστημένη ανάγκη;Άπειρη μαλακία;Δεν έχω καταλήξει...Ξέρω μόνο ότι ό,τι και να πεις,το σάλιο σου χαλάς,δε μαθαίνουν.Και να νοσήσουν θα βρουν δικαιολογία,ποτέ δε θα παραδεχτούν ότι το συγκεκριμένο είναι εγκληματικό λάθος.
    Ωμή αλήθεια.
    Άμα συναντήσεις τέτοιο άτομο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τρέξεις μακριά κατευθείαν χωρίς δεύτερες κουβέντες.Έτσι κι αλλιώς η ηλιθιότητα κι η αμάθεια/ημιμάθεια σε τέτοια θέματα είναι απωθητική το λιγότερο.
     
  6. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    Ένα μεγάλο πρόβλημα στη χώρα μας είναι η έλλειψη σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης από μικρή ηλικία, τόσο στην οικογένεια όσο και στο σχολείο. Δυστυχώς ως χώρα δεν έχουμε απαλλαγεί πλήρως από τις παρωχημένες αντιλήψεις που θέλουν ό,τι σχετίζεται με το σεξ να είναι κακό, βρώμικο και να αποτελεί ταμπού. Η σωστή και έγκαιρη ενημέρωση περί ΣΜΝ, υγιεινής και αντισύλληψης, θα έλυνε πιστεύω πάρα πολλά προβλήματα.
     
  7. lexy

    lexy .ti.va.

    Το stealthing αφορά στην μη συναινετική αφαίρεση του προφυλακτικού κατά τη διάρκεια της συνουσίας. Είναι τελείως άλλο πράγμα από την άρνηση χρήσης προφυλακτικού.

    Σημειώνω, ότι το προφυλακτικό προφυλάσσει από τα ΣΜΝ μα δεν προστατεύει. Η χρήση του, δηλαδή, δεν διασφαλίζει την μη μετάδοση.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Σαφώς, ωστόσο η μη χρήση του πολλαπλασιάζει τον κίνδυνο μετάδοσης.
    Στην Ελλάδα ευδοκιμεί το half-stealthing, αφού... 
    Προφανώς έχουν κι άλλα να δουν τα ματάκια μας!
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Συμφωνώ στα όσα αναφέρεις για τα ΣΜΝ.

    Το προφυλακτικό όμως διασφαλίζει την αντισύλληψη. Εάν κάποιος μπει στο κόπο να αφαιρέσει κρυφά το προφυλακτικό δε νομίζω να πει μετά να πει την αλήθεια μ'εσα σε 24 ώρες έτσι ώστε να πάρει η γυναίκα το χάπι της επόμενης ημέρας.
    Έτσι αντί της λήψη ενός χαπιού μπορεί να έχει να αντιμετωπίσει διακοπή κύησης.

    Δεν ξέρω εάν υπάγεται βέβαια σε χωρικά ύδατα "σεξουαλική κακοποίησης" ακριβώς νομικά, ηθικά όμως είναι τουλάχιστον ασέβεια προς την παρτενέρ και -κατά την γνώμη μου- κατάπτυστος όποιος ξεπέσει σε τέτοιες μεθόδους.
     
  10. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Η μη χρήση προφυλακτικού είναι ένα, η εκσπερμάτιση μέσα επιτούτου και χωρίς να ρωτηθεί η κοπέλα ή ακόμη και να προειδοποιηθεί είναι άλλο. Υπάρχουν κοινές εξηγήσεις αλλά οι αιτίες είναι διαφορετικές ορισμένες φορές.
     
  11. lotus

    lotus Silence

    Να ήταν μόνο αυτά...
    Η μη γνώση ή συνειδητή άγνοια κάποιων πραγμάτων είναι και μέρος του χαρακτήρα.
    Το ότι εγώ μπορεί να είμαι υγιής δεν σημαίνει ότι δεν φέρω κάποιο νόσημα που μπορεί να αναπτυχθεί σε κάποιον πιο ασθενή οργανισμό.
    Με τι ηθική διακινδυνεύω την υγεία τρίτων ακόμη κι αν δεν με αφορά η δική μου?
    Με τι δικαίωμα να έρθει το άλλο άτομο στην ουσία με όλους τους υπόλοιπους ερωτικούς μου συντρόφους?
    Για να μην αναφέρω τη μίξη όλων των σκεπτομορφών που ανακατεύονται και "τρελαίνουν" την ομοιόσταση μας και αρχίζουμε να αντιδρούμε αλλοπρόσαλλα και δεν καταλαβαίνουμε το γιατί απ την ανταλλαγή των ενεργειών.
    Το προφυλακτικό και η μη χρήση του είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου
     
  12. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Μαλάκα μου, πρέπει να ξαναπάω σχολείο. Μόνο τους συνδέσμους και τα άρθρα κατάλαβα απ’ αυτήν την περίοδο.