Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Strapon

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 16 Ιουλίου 2005.

  1. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Ο άνθρωπος και όσα αυτός πράττει με την δική του θέληση δεν είναι πανάκεια των πάντων. Επειδή εμένα μου αρέσει να πηδάω καμήλες (λέμε τώρα..) δε σημαίνει οτι είναι κ το σωστό. Κάποια πράγματα εξελίσσονται και κάποια όχι, ή οχι με τόσο γρήγορους ρυθμούς. Ας μην τα τραβάμε με το ζόρι προς την "εξέλιξη" για να μας βολεύουν εμάς καλύτερα...
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Έτσι είναι!
    Οι όροι "ανδρισμός" και "θηλυκότητα" είναι σχετικοί και όχι απόλυτοι. Καθένας τους ορίζει όπως τον βολεύει γι'αυτό και καλό θα ήταν να μην υπήρχαν καν και ο καθένας να συμπεριφερόταν όπως ήθελε πραγματικά και όχι με κοινωνικές νόρμες των φύλων και απαρχαιωμένα στερεότυπα. Δεν μοιάζουν όλοι οι άνδρες μεταξύ τους, ούτε και οι γυναίκες αντίστοιχα γι'αυτό καλό θα ήταν ν'αποφεύγονται οι γενικεύσεις!
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Ξέρεις τι είναι έλλειψη ανδρισμού woohoo;
    Να βρίζεις του συμπολίτες σου εκ του ασφαλούς* (internet, κυβερνητικές φυλλάδες κλπ), για να σωθούν τα λεφτουδάκια σου στην τράπεζα.

    Μην καταντήσουμε έτσι. Δεν πρέπει.





    *όχι εσύ
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Αυτό είναι έλλειψη εντιμότητας που φυσικά δεν ταυτίζεται με τον ανδρισμό ή όπως λένε "ανδρική τιμή". Η "τιμή/τιμιότητα" είναι μία και καλό θα ήταν να την έχουν και τα δύο φύλα αλλά δυστυχώς εκλείπει από πολλούς/ες...
     
  5. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Πολυ ωραια. Τοτε σταματα να κανεις αποτριχωση στα σημεια που προνεφερα και αποπρειρασου να ψαρεψεις κοπλιμεντα για την εμφανιση σου. Αμα το πετυχεις, παραδεχομαι οτι εχω αδικο.

    Οτι δηλαδη η αποτριχωση δεν ειναι θεσμοθετιμενο ως θυληκο αλλα φυσικο στοιχειο της γυναικας.

    Αληθεια τα ξυραφακια venus σε τι δεντρα φυτρωναν ωστε να κανουν αποτριχωση και στην παλαιολιθικη εποχη?

    Καποτε επισης οι γιατροι ελεγαν πως αμα εχεις γριππη πρεπει να κολλησεις βδελλες στο σωμα σου. Και τους πιστευαν ολοι.
     
  6. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Καλα, το λες εσυ αυτο ο χρυσαυγιτης. Που ως κομμα εχετε αφορησει τους παντες και τα παντα.
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2013
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Strapon


    Κι έντιμο δεν είναι και ο ανδρισμός κυρίως λείπει.
    Ο ανδρισμός εκτός από τα φυσικά χαρακτηριστικά του ατόμου χαρακτηρίζεται και από τις πράξεις. Τις γενναίες, τις τίμιες, τις ειλικρινείς κλπ.




    Είναι τελείως άσχετο το θέμα με τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός.
    Μην τα βλέπεις φανατισμένα, γιατί στο τέλος θα μπερδευτείς  
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Μπααα... η γενναιότητα, η ειλικρίνεια καθώς και η τιμιότητα δεν είναι μονοπώλειο των ανδρών. Είναι θέμα ανθρώπου και χαρακτήρα φυσικά!
     
  9. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Γενικά δυσκολεύομαι πολύ να σε κατανοήσω στις συσχετίσεις που κάνεις και να δώσω μια ικανοποιητική (για εμένα) απάντηση. Θα προσπαθήσω όμως..
    Εγώ έχω αποδεχτεί τους όρους ανδρισμός και θηλυκότητα με το γενικότερο νόημα που τους δίδεται. Έχω πιο σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ από αυτά.. Οπότε ακριβώς επειδή υποστηρίζω οτι οι τρίχες σίγουρα δεν τονίζουν την θηλυκότητα, επιλέγω συνειδητά να αποτριχώνομαι. Ωστόσο, πιστεύω οτι οι τρίχες ούτε ανδρισμό προσδίδουν.. οπότε βλέπεις οτι πέρα από τα στερεότυπα, οι απόψεις δημιουργούνται και από προσωπικές σκέψεις.
    Τώρα το παράδειγμα με τους γιατρούς και τις βδέλλες.. δεν ξέρω που κολλάει..τους πίστευαν γιατί οι γνώσεις ήταν περιορισμένες, υπήρχε αμορφωσιά και τυφλή εμπιστοσύνη σε οποιονδήποτε έφερνε στο φως επαναστατικά γιατροσόφια..
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Strapon


    Δεν είναι, όχι.
    Αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους ο ορισμός του ανδρισμού (σε ό,τι αφορά τα κοινωνικά χαρακτηριστικά) αυτές τις έννοιες περιέχει. Πιστεύω δεν τα ακούς πρώτη φορά  
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Ναι, σε ότι αφορά τα στερεότυπα, θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά προτιμώ ν'απέχω συνειδητά απ'αυτά και από απαρχαιωμένες εννοιολογίες οπότε μπορεί να μην τα ακούω για πρώτη φορά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κάτι που το αποδέχομαι!
     
  12. Kristen

    Kristen Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Εξελιξη για μενα ειναι η κατανοηση της ανθρωπινης υποστασης σε βαθος και επιτελους η αποδοχη του διαφορετικου "αλλου" .. και ναι, καποιοι εχουν μεινει εντελως υποαναπτυκτοι και δεσμιοι των κοινωνικων προκαταληψεων..