Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

sub or slave και φετιχ μπορουν να συνυπάρξουν?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Dome of Affection, στις 10 Ιανουαρίου 2006.

  1. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Μια μικρή παρέμβαση για να μην ξεφύγουμε απο το θεμα :

    θεωρώ δεδομένο οτι ο υποτακτικός σαφώς και λαμβάνει ευχαρίστηση απο τον Κυρίαρχο, ειτε ως μορφή reward οπως είπε η φιλη μου η carissa , ειτε ως φυσική συνέπεια του οτι βρισκεται σε μια σχέση κατ'επιλογήν του και βεβαίως αντλει ευχαριστηση. ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ και αλλο το φετιχ...

    και βεβαιως συμφωνώ little_slut [Pier] : Ασυμβίβαστο λοιπόν θεωρώ τον φετιχιστή με την υποταγή και όχι τον υποτακτικό με τα φετίχ !

    όμως οπως ειπε η γλυκια anasia : είναι πως δεν νόησα ποτέ να έχω φετίχ , ούτε ο εγκέφαλος μου ούτε το σώμα μου είχε ‘’δικά’’ του φετίχ .
    Τα φετίχ είναι ‘’ είδος επιθυμιών, απαιτήσεων , θέλω κλπ ’’
    .

    και επιτρέψτε μου να συμπληρώσω πως κατα την ταπεινή μου άποψη ο αληθινός Κυρίαρχος ..ειναι το ΦΕΤΙΧ του σκλάβου του και ακομη Εκεινος δημιουργεί τα επι μέρους φετίχ του...  

    ειμαι μια ρομαντική σκλάβα ...τι να κάνω??? σκοτώστε με (lol)
     
  2. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Με τη σειρά μου σε καλώς ορίζω κι εγώ MP'slave  

    Βρίσκω το θέμα σου πάρα πολύ καλό και πολύ καλά τοποθετημένο. Απάντησα ορμώμενος από τα ποστ της Astartys και της anasia για να βάλω μερικά πράγματα στη θέση τους και να μην βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα. Όσο για το ότι εισαι ρομαντική σκλάβα... Καλά κάνεις. Για το σκοτώστε με... Θα το συναντάς συχνά   αλλά εσύ παρέμεινε ως έχεις...
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Το γιατί συναντάμε φετιχισμό πιο συχνά σε άνδρες από γυναίκες δεν το έχω πολυψάξει... ίσως γιατί οι άνδρες αντιμετωπίζουν πιο άφοβα την ερωτική τους πλευρά ενώ οι γυναίκες αντιμετωπίζουν και ξεφορτώνονται τα ταμπού τους με περισσότερη δυσκολία.
    Ένας απο τους πραγματικούς σκλάβους (ανάμεσα σε άνδρες και γυναίκες) που έχω συναντήσει είναι και βαθιά φετιχιστής.
    Ορμώμενη από το συγκεκριμένο thread τον βρήκα σε τσάτ και είχαμε την παρακάνω κουβέντα που Σ/σας παραθέτω με την άδεια του.
    Τα συμπεράσματα δικά Σ/σας.

     
  4. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Αγαπητέ MasteR_PieR έτσι όπως αναφέρεσαι στην πρώτη σου παράγραφο βασικά δεν λες κάτι το αντίθετο από αυτό που αρκετοί είπαν , λες πως έχει διδαχθεί , που σημαίνει πως τα έμαθε από τον Κυρίαρχο , φυσικά και θα αρέσουν και θα τα απολαμβάνει , αφού αυτά της μετέδωσε και αυτά αρέσουν σε αυτόν, και φυσικά δεν τον κάνουν λιγότερο σκλάβο , όμως δεν είναι δικές του επιθυμίες , δικά του φετίχ , τα έμαθε και του αρέσουν επειδή αρέσουν στον Κυρίαρχο , και πιο κάτω λες πως ‘’ αν πάλι ένας σκλάβος δεν αποκτά φετίχ ή ευχαρίστηση από αυτά που ζει στην καθημερινότητα και πιστεύει ότι πρέπει να είναι απλά ένα αντικείμενο ηδονής για τον Αφέντη, ε κι αυτό ένα φετίχ είναι ‘’ , αυτό είναι λίγο περίεργο πιστεύω αν συμβαίνει , μια και ποιος ο λόγος να είναι με αυτόν τον Αφέντη αν δεν αντλεί ευχαρίστηση από τα δικά του ‘’θέλω’’ , αυτος δεν ειναι και ενας απο τους σκοπους ? , απλά και μόνο όπως λες να είναι ‘’αντικείμενο’’ ? Ναι , δεν λέω πως δεν συμβαίνει και αυτό , αλλά καθολικούς σκλάβους εγώ προσωπικά ποτέ δεν γνώρισα ! Η υποταγή πρωτίστως για μένα έχει να κάνει με αυτό που είπες, με την αποδοχή της διδασκαλίας σε όποιο επίπεδο σαν απόλαυση . Στην τελευταία παράγραφο απευθυνόμενος σε δεσποινίδες ( δεν ξέρω ποιες εννοείς , μια και σε αυτό το θέμα εδώ καμιά δεν έγραψε ότι κάποιος Αφέντης δεν θέλει να αντλεί ευχαρίστηση ο σκλάβος του ) , θα ήθελα να πω , πως η ευχαρίστηση η πρωταρχική μιας σκλάβας από την πείρα και εμπειρία μου είναι καταρχήν ότι έχει Αφέντη , ότι ανήκει σε αυτόν και τον ευχαριστεί , αυτό από μόνο του όταν συμβαίνει σημαίνει πως δεν είναι αντικείμενο .
    Το πιο σοφό όμως το έγραψε η MP'slave κατά την γνώμη μου και ίσως να είναι και το πιο σωστό ταυτόχρονα, ‘’ ο αληθινός Κυρίαρχος ... είναι το ΦΕΤΙΧ του σκλάβου ‘’ και οσα ακολουθουν αυτον θα ελεγα , πέρα από αυτό όμως για να τοποθετηθώ επί του θέματος , ο κάθε άνθρωπος , στο μυαλό του τα έχει τοτοθετημενα με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο όλα , το αν θα πρέπει η όχι να έχει η έχει ένας submissive η slave φετίχ ή όχι , έχει να κάνει με αυτή και μόνο την τοποθέτηση με τα νιώσματα του και με το πως αντιλαμβάνεται την δική του ζωή . Έτσι και αλλιώς σπάνια μπορούμε να συμφωνήσουμε από ότι έχω καταλάβει σε μια κοινή ας πούμε γραμμή εδώ οποτε και δεν μπορουμε να πουμε εσυ κανεις λαθος και εσυ εισαι σωστος .
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    ποια πραγματα να βαλεις σε ταξη MasteR_PieR ?

    εγω δεν διαφωνω πουθενα με το κειμενο σου , και εγω τα ιδια πιστευω !

    που εχουμε διαφορετικη αποψη ?

    τι εγραψα που ειναι αντιθετο με αυτα που εγραψες ?
     
  6. zustin_de

    zustin_de New Member

    RE: RE: sub or slave και φετιχ μπορουν να συνυπάρξουν?

    Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό ποy έγραψες carissa.

    Δεν μπορώ να εξηγήσω πως λειτουργεί και πως είναι δυνατόν να λειτουργήσει... το φετιχ σε έναν/μια υποτακτικό/ή αλλά συμφωνώ με το παραπάνω... πλήρως.

    Thanks για το ξεκαθάρισμα των σκέψεων....
     
  7. quentin

    quentin New Member

    Καλησπερα σας.

    Εγω πιστευω οτι αυτα τα δυο μπορουν να συνυπαρξουν.
    Οπως και οι subs-slaves ειναι οπως λεμε 'απο φυσης τους΄ ετσι,
    το ιδιο και ενα φετιχ μπορει να εκδηλωθει σε καποιο ατομο.

    Αλλα αυτο που σιγουρα διαφωνω ειναι το οτι ενας φετιχιστης
    μπορει να γινει πραγματικος σκλαβος.
    Θα χρησιμοποιει απλα αυτη τη σχεση για να ικανοποιησει το φετιχ του.
     
  8. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Προσπάθησα να συγκρατηθώ, αλλά δεν τα κατάφερα...  )

    Το αρχικό ερώτημα είναι καθαρά θεωρητικό, "τεχνικό" αν θέλετε, για να μην πω "μαθηματικό", και μπορεί να πάρει απάντηση μόνο σε αυτό το πλαίσιο. Είμαι λοιπόν "αναγκασμένος" <sic> να το αναδιατυπώσω:

    Με την θολή έννοια "σκλάβος/α σε M/s σχέση" εδώ μέσα εννοούμε ο καθένας διάφορα πράγματα. Η αρχική ερώτηση δηλώνει χωρίς να το λέει ότι slave σημαίνει ολική μετουσίωση της απόλαυσης στο Είναι του Κυριάρχου.

    Συνεπώς δεν μπορεί να υπάρχει περιθώριο καμμίας άλλης πηγής απόλαυσης, η μετουσίωση έχει γίνει πλήρως, τα φετίχ δεν έχουν θέση, ούτε καν να είναι πετυχημένος/η στη δουλειά του/ης δεν μπορεί να απολαμβάνει ένας / μία slave. Τυπικά ορθό, και αν έδινες συνολοθεωρία θα πέρναγες, MP'slave!

    Ορθό, αλλά όχι σωστό. Δεν ζούμε σε τέτοιο κόσμο, γλυκειά μου. Υπάρχουν περιθώρια "διαρροής" της απόλαυσης σε όλους μας. Αν είναι κεντρικό κομμάτι της αναζήτησής σου (ή οποιουδήποτε) μια τόσο γνήσια και α-νέροτη σχέση θα υποφέρετε πολύ. Χωρίς λόγο.

    Κατά τα λοιπά, πολύ κρίσιμη η παρατήρηση ότι ο φετιχιστής έχει ΗΔΗ αφέντη, το φετίχ του, τί σόι υποτακτικός να γίνει; Θέλει τόση "εκπαίδευση" όση και ένα βανίλα άτομο.

    Και στην απορία της carissa γιατί κυρίως οι άνδρες είναι φετιχιστές η απάντηση είναι διττή: α) οι άντρες κάνουν πληρέστερες μετουσιώσεις και β) οι άντρες έχουν μελετηθεί περισσότερο.

    Dream

    ΥΓ. Με τον όρο "μετουσίωση" εννοώ, με απλά λόγια, την μεταφορά της άντλησης απόλαυσης σε συγκεκριμένες πηγές, είτε πραγματικής / αισθητηριακής ηδονής, είτε συμβολισμού της.
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    RE: RE: sub or slave και φετιχ μπορουν να συνυπάρξουν?

    αγαπητέ Dream Master...

    ίσως θα έπρεπε να συγκρατηθείτε, όχι για κανέναν αλλο λόγο , αλλα γιατι απέχω κατα πολύ απο τη ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ σκέψη!!!! (λολ)
    Η σκέψη σας ειναι μαλλον επιρρεασμένη απο το αρθρα περι εθελούσιας κλειτοριδεκτομής και αφαιρεσης οργάνων.. για τη δημιουργία πιστών σκλάβων κλπ.

    Ομως εγω η 'φτωχή σκλάβα' μιλω για αισθήματα υποταγής και οχι για τις πλεον εξτρίμ καταστάσεις slavery οι οποιες δεν ειναι και της ιδιοσυγκρασίας μου . Αφήστε που σκλάβοι τέτοιοι οπως τους λέτε είναι λιγοστοί και βεβαίως διακατέχονται (κατα την αποψή μου πάντα ) απο ιδιαίτερη ψυχολογία που δεν εντάσσεται στην καθημερινότητά μας. Ολοι λενε.. οτι η λέξη slave χρησιμοποιείται στην υπερβολή της στο χώρο μας . Οι περισσότεροι ειναι υποτακτικοί και το ξερουμε ολοι καλά αυτο!!

    εγω δεν μίλησα για ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ στην απόλαυση του υποτακτικού - καθε άλλο!!!!
    Το θεμα - αν δεν το επαναδιατυπώσετε , αλλαζοντάς του τελείως το νόημα - είναι αν μπορεί ενας φετιχιστής να ειναι υποτακτικός real και αντίστροφα. Οι γνωμες των περισσοτέρων συνάδουν με τη δική μου και βεβαίως η συζήτηση ειναι ανοικτή ακομη.

    Οσο για το "κεντρικό κομμάτι της προσωπικής μου αναζήτησης" απέχει πολύ απο αυτο που περιγράφετε . Αν πάρω την συγκατάθεση του Κυρίου μου μπορεί να Σας το αναλύσω περαιτέρω. (αν και τα γραπτά μου στην κοινότητα νομίζω ότι ήδη δινουν το σαφές στίγμα μου )

    τα σέβη μου
     
  10. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Χμμ... θα κατέβω περίπτερο να πάρω καμμιά τσίχλα για τα δάχτυλα μου, γιατί καμμιά φορά καλύτερα να μασάνε, παρά να γράφουνε 

    Τότε νομίζω πως έχει απαντηθεί. Ενας φετιχιστής δεν μπορεί να είναι υποτακτικό άτομο, ένα υποτακτικό άτομο μπορεί να είναι φετιχιστής.

    Η ταπεινή συμβολή μου ας είναι η εξής:

    Το υποτακτικό άτομο που πλησιάζει να είναι slave, δηλ. όπως λες και εσύ έχει φετίχ τον Αφέντη του, δεν μπορεί να έχει άλλα φετίχ.
     
  11. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member


    Αν τα παραπάνω αποσπάσματα εκφράζουν τις ίδιες απόψεις με τη δική μου, τότε τι να πω ή εγώ δεν ξέρω τι γράφω ή έχω αδυναμία κατανόησης κειμένου.

    Καλημέρα Σ/σας.
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    MasteR_PieR

    Έχεις πρόβλημα κατανόησης του κειμένου ,
    και ο λόγος είναι ότι ‘’βλέπεις’’ και ‘’μένεις’’ και βγάζεις συμπεράσματα λανθασμένα ,
    μόνο από μια ΤΕΛΙΚΗ φράση , που όμως πίσω και μέσα της εμπεριέχονται χίλια δυο.

    Η ερώτηση της κοπέλας ήταν συγκεκριμένη
    και εγώ απάντησα με μια φράση και μόνο ,
    αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το κείμενο σου και την ανάλυση που κάνεις εσύ .
    Την ίδια θα μπορούσα να κάνω και εγώ ,
    αλλά για μένα δεν έχει νόημα σε αυτό το θέμα να εμβαθύνω .

    Για όλα αυτά λοιπόν που γράφεις εσύ ,
    εγώ ‘’ σαν slave αυτό που μπορώ να πω,
    είναι πως δεν νόησα ποτέ να έχω φετίχ ,
    ούτε ο εγκέφαλος μου ούτε το σώμα μου είχε ‘’δικά’’ του φετίχ .
    Τα φετίχ είναι ‘’ είδος επιθυμιών, απαιτήσεων , θέλω κλπ ’’ ,
    που κατά την γνώμη μου μια slave δεν έχει από την στιγμή που ζει σε σχέση με κάποιον Αφέντη και έχει παραδοθεί σε Αυτόν ‘’ ,

    γιατί ?
    όχι γιατί θεωρώ ‘’αντικείμενο’’ εμένα ,
    αλλά γιατί ‘’απολαμβάνω’’ τα Δικά του θέλω , επιθυμίες , απαιτήσεις !

    και όπως πολύ σωστά έγραψε και ο Κύριος DreamMaster ,
    αλλα και άλλοι Κύριοι και κυρίες ....
    ’’ Το υποτακτικό άτομο που πλησιάζει να είναι slave, έχει φετίχ τον Αφέντη του, δεν μπορεί να έχει άλλα φετίχ ‘’ .....