Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Subspace ή διάσχιση?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Amoreisa, στις 6 Μαρτίου 2018.

  1. Amoreisa

    Amoreisa Regular Member

    Δεν μπλεκω τις δυο καταστάσεις.
    Βλέπω κάποια κοινα και κάποιες διαφορές.
    Αναμεσα σε μια κατάσταση που είχα ζήσει στο μακρινο παρελθον και σε μία που αφορά στο κοντινότερο.
    Και αναρωτιέμαι...
    Από την άλλη δεν μίλησα για αναβιωση καμίας τραυματικής εμπειρίας.
    Υπάρχει η πιθανότητα έχοντας κάποιο ερέθισμα που ίσως να μην γίνεται καν αντιληπτό, ένας άνθρωπος που ειχε σαν αμυνα του τη διάσχιση στο παρελθόν, να αντιδρα τελειως συνειρμικά με τον ιδιο τρόπο, έλλειψη προφανούς λόγου.
    Η διάσχιση είναι μία φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού.
    Τουλάχιστον έτσι μου τα είχε πει ο ειδικός που είχα μιλήσει στο παρελθόν.
    Αδυνατω να φανταστώ πώς θα μπορουσε κάποιος να μεταπηδήσει από τη μια κατάσταση στην άλλη. Δεν μου έχει συμβεί και δεν μπορώ να ξέρω, απλά δεν το βλέπω εφικτό.
     
  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Δεν είμαι ειδικός στις κρίσεις πανικού, ξέρω μόνο τα περιστατικά που έχω συναντήσει από:
    α) μια φιλενάδα που φεύγοντας από καφετέρια το έπαθε μέσα στον ηλεκτρικό χωρίς να είναι αγοραφοβική και χωρίς να έχει μεσολαβήσει οτιδήποτε περίεργο ή στρεσσογόνο.
    β) από συνάδελφο που που δουλεύουμε μαζί και το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια.

    Απ' αυτό που είδα ως εξωτερικός παρατηρητής κι εκείνο που μου λέγανε πως βίωναν, συμπέρανα πως αυτό που περιγράφετε εδώ:
    έμοιαζε πάρα πολύ αν όχι ταυτιζόταν.

    Δεν ήθελα πάντως να σας προσβάλω.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Γνωρίζω να βάζω Hansaplast σε πληγή, μη σας πω, καλύτερα και από καρδιοχειρουργό, χα..!

    Αν ζητήσω να σας κάνω εγχείριση ανοιχτής καρδιάς..:
    α. Αρνηθείτε με κάθε μέσο
    β. Πάρτε το 166, το 100, ότι σας έρθει τεσπά, 'φχαρ'στώ εκ των προτέρων..!
     
  4. Amoreisa

    Amoreisa Regular Member

    Δεν προσβαλομαι...
    Να καταλάβω πως έκανες τη σύνδεση ήθελα.  
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @-Volt- η αδερφή μου βίωνε κρίσεις πανικού στο παρελθόν και μου τις έχει περιγράψει αρκετά διαφορετικά,μου έχει πει κατά λέξη ότι ένιωθε κάτι μεταξύ εμφράγματος και "τρέλας".Ένα ξεκάθαρα δυσάρεστο συναίσθημα που το φοβότανε κιόλας.
    Μπορούσε να μιλήσει και να αντιδράσει αλλά αυτή η άσχημη αίσθηση που είχε εκείνη τη στιγμή την έσπρωχνε να απομονωθεί άμεσα απ' όπου και μ' όποιους κι αν βρισκόταν.
    Ένας γνωστός μου είχε αναφέρει ότι είχε πάει στο νοσοκομείο θεωρώντας ότι πέθαινε αλλά τελικά πάθαινε κρίση πανικού.
    Γίνεται αρκετά αντιληπτό επομένως ότι δε πρέπει να βασιζόμαστε σε βιώματα άλλων και να τα συγκρίνουμε μετά με βιώματα άλλων κι ειδικά με βιώματα άλλου είδους....

    Στα ιατρικά θέματα πολλά για πολλούς ανίδεους (σαν εμάς καλή ώρα) έχουν ομοιότητες ή μοιάζουν να έχουν αλλά είναι τελείως διαφορετικά και τα συγχέουμε λόγω άγνοιας....
    Θα ξεχάσω που μια φίλη μου ανησυχούσε μήπως έχει όγκο στο κεφάλι γιατί διάβασε στο διαδίκτυο ότι ο πονοκέφαλος μπορεί να κρύβει τέτοια πάθηση; 

    Καλύτερα λοιπόν,να μη συγκρίνουμε συμπτώματα και να μη τα παραλληλίζουμε με παθήσεις γιατί απλώς είναι λάθος...Δε μας κάνει καλό.Και δυστυχώς πολλοί πέφτουνε στη παγίδα με το συγκεκριμένο θέμα.Αντισταθείτε!Δεν είναι πρόβλημα.

    @Amoreisa για σένα τα τελευταία 
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2018
  6. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    Oι κρίσεις πανικού πολλές φορές έχουν να κάνουν με τον καταπιεσμένο θυμό και με τον φόβο του θανάτου, με συχνά συμπτώματα τον κρύο ιδρώτα και την δυσκολία στην αναπνοή.
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2018
  7. lexy

    lexy .ti.va.

    @Amoreisa υπομονή.
    Η επιστημονική ομάδα είναι σε φάση brain storming, δύσκολη η περίπτωσή σου. Δια του αποκλεισμού, θα έχεις διάγνωση μετά από 5- 6 σελίδες - κακό timing, παίζουν γερά και οι "λοξοδρομήσεις" βλέπεις.
     
  8. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Δε σύγκρινα συμπτώματα για να κάνω διάγνωση. Ρώτησα αν το έχει εξετάσει επειδή μου έμοιασε. Ούτε αποτελώ επίσημο ή ανεπίσημο ιατρό ή διαγνώστη. Ρώτησα και προσπάθησα να προσφέρω μια εναλλακτική που ίσως να μην έχει εξεταστεί.

    Ας με συγχωρήσει όποιος ενοχλήθηκε.
     
  9. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Μη μου αγχώνεσαι,δεν έγραψα με σκοπό να στη πώ,ούτε ενοχλήθηκα 
     
  10. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    Εμένα εννοείς; Δεν θα "παίξω άλλο". Tελείωσα.
     
  11. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Μη μυγιάζεσαι, εν προκειμένω μάλλον εννοεί εμένα δυστυχώς.
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Mη συνωθείσθε... Για ολους εχει... Στη σειρα...