Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Sugar-Daddying

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος centcool, στις 2 Δεκεμβρίου 2017.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Τα ξεκάθαρα πράγματα καμιά φορά χτυπάνε στην ψευτοηθική μας.

    Βρίσκω πολύ πιο τίμιο αυτό που γίνεται σε αυτή τη περίπτωση όπως βρίσκω τίμια και την προσφορά άμεσης ανταλλαγής σεξ-χρημα από αλλες καταστάσεις που συμπεριλαμβάνουν παραμύθα και ψευτοαισθήματα.

    Το ότι κάτι δεν είναι προσωπική επιλογή μου δεν αποτελεί κριτήριο στο να αναγνωρίσω την καθαρότητα του πράγματος.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Με την παρατήρηση πως δεν υπάρχει ψευτοηθική...
    Είναι η ηθική του εκφραστή της...
    Που προφανώς είναι και κλασομπανιέρας και υποκριτής...
    Για λόγους που κατανοούμε μεν, δεν ασχολιόμαστε μαζί τους δε...
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    To θέμα α λα Γκρεκ... (δεκαετίες '50 και '60)...

       
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

  5. nkbsk

    nkbsk cosmic wanderer

    Πανω στο συγκεκριμενο θεμα, ισως να πρεπει να σημειωθει οτι πιθανον να υπαρχει και μια ακομα παραμετρος, τουλαχιστον σε καποιες περιπτωσεις σχεσεων "sugar daddy - sugar baby". Και εννοω την παραμετρο της καυλας.

    Δηλαδη: Υπαρχει περιπτωση καποιοι sugar daddies να τη βρισκουν και να καυλωνουν να πληρωνουν με ολο το κινκ και την εξουσια του "με τον παρα μου γαμω και την μικρα μου" ενω απο την αλλη καποια sugar babies να τη βρισκουν και να καυλωνουν να πληρωνονται με ολο το κινκ που τους δημιουργει το να λειτουργουν ως εξαρτημενα σεξουαλικα αντικειμενα και εναλλακτικα πουτανακια...

    Σε αυτες τις περιπτωσεις η οικονομικη συνδιαλαγη μπορει να ειναι μονο η επιφαση για την ειδικη αυτη μορφη καυλας, πραγμα το οποιο σημαινει οτι ακομα και αν κερδιζε το λοττο και δεν ειχε αναγκη τα χρηματα ενα sugar baby δε θα σταματουσε να εχει τη συναισθηματικη ερωτικη αναγκη να το πληρωσουν για να καυλωσει...

    Ακομα περισσοτερο, η γενικοτερη υποψια μου τωρα τελευταια, η οποια εχει να κανει με καθε βασικο τομεα της ζωης μας (επαγγελματικο, οικογενειακο, σχεσεις) ειναι οτι οσο σημαντικο και αν φαινεται, ειδικα στην εποχη μας, το οικονομικο, υπαρχει περιπτωση να ειναι μονο η κορυφη του παγοβουνου με το μεγαλυτερο κομματι του παγοβουνου (αυτο που βρισκεται κατω απο την επιφανεια της θαλασσας, το υποσυνειδητο κομματι δηλαδη) να ειναι οι συναισθηματικες μας αναγκες...
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ό,τι λέει κάτι σε κάποιους καλό είναι...
    Ό,τι λέει κάτι σε έναν ή μια δεν...
    Απλό...
     
  7. Janine

    Janine Regular Member

    Ένα ιδιότυπο whoring με κυριαρχικό το sugar daddy και υποτακτικό το sugar baby? Υπό αυτή την έννοια θα μπορούσε, αλλά δεν παρουσιάζεται νομίζω έτσι στις περισσότερες περιπτώσεις. Αυτό που περιγράφετε πάντως ταιριάζει στη λογική κάποιων πρακτικών εξευτελισμού και αντικειμενοποίησης. Κάπου έχει και κάποιο νήμα σχετικό νομίζω.
     
  8. nkbsk

    nkbsk cosmic wanderer

    Η έμφαση της θέσης μου δεν είναι στο ''whoring'' αλλά στο συναισθηματικό κομάτι της σχέσης, γι'αυτό και είπα οτι και το λόττο να κερδίσει το sugar baby δεν θα σταματήσει να αναζητάει έναν sugar daddy γιατί της/του καλύπτει συναισθηματικές ανάγκες πρώτιστα, με το οικονομικό να είναι απλά το επιφαινόμενο και η επίφαση της καύλας.

    Όπως πολύ χαρακτηριστικά περιγράφει και ο ίδιος ο όρος sugar baby, στο sugar baby σε κάποιες περιπτώσεις τουλάχιστον, αρέσει να κάνει ''διακοπές'' στη εποχή που ηταν baby και σε μια κατάσταση σχεδόν παραδείσιας ουτοπίας όπου οι όποιες συναισθηματικές και υλικές ανάγκες προσφέρονται από το daddy (ή και τη mammy γιατί προφανώς υπάρχει και η sugar mammy ως κινκ).

    Ο ''μπαμπάς'' ή η ''μαμά'' λοιπόν συμβολίζουν την (πρώτιστα συναισθηματική) ασφάλεια του χαμένου παράδεισου της παιδικότητας μας, όπου όλα, συναισθηματα αλλά και υλικά αγαθά είναι άμεσα διαθέσιμα, πριν το ''προπατορικό αμάρτημα'' της ανάπτυξης της αυτοσυνείδησης με το ηλικιακό μεγάλωμα και την επακόλουθη έξωση μας στο σκληρό πραγματικό κόσμο όπου πρέπει να αγωνιστούμε για να ''κερδίσουμε'' και τα προς το ζην αλλά και (κυρίως) το συναίσθημα...
     
  9. Janine

    Janine Regular Member

    Νομίζω και πάλι, ότι αυτό που περιγράφετε εδώ ταιριάζει πιο πολύ στο Daddy Dom/little ή Mammy Domme/little (άνδρας ή γυναίκα υ δεν έχει σημασία). Εκεί δηλαδή υπάρχει ιδίως η ανάγκη συναισθηματικής κάλυψης και η φαντασιακή επιστροφή σε νεαρότερη ηλικία. Δεν ξέρω αν τίθεται και σε ποιο σημείο ζήτημα υλικών αγαθών. Υποθέτω ότι μπορεί να τίθεται.

    Την προηγούμενη περίπτωση την εξέλαβα πιο πολύ ως ένα μέσο αντικειμενοποίησης όπου η πληρωμή εντείνει την αίσθηση του αντικειμένου και αυξάνει τον ερεθισμό των δύο. Γι' αυτό το συνέκρινα με το whoring, που είναι ένα ένα αμφιλεγόμενο κινκ για άλλους λόγους βέβαια.

    Θα μπορούσε ίσως να υπάρχει και κάποια μίξη όλων αυτών;

    Όλα τα παραπάνω με μια επιφύλαξη, γιατί δεν γνωρίζω πολλά ούτε για το ένα θέμα ούτε για το άλλο.
     
  10. nkbsk

    nkbsk cosmic wanderer

    Συμφωνώ, και εγώ με επιφύλαξη και σαν υποθέσεις αναφέρω τις θέσεις μου, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική έτσι και αλλιώς και αυτό που έχει ο καθένας μας στην ψυχή του και το πως αυτό μπορεί να εκφράζεται στο ερωτικό του τοπίο είναι μοναδικό και ανθίσταται στην όποιες αναλυτικές μας κατηγοριοποιήσεις.

    Η μόνη μου παρατήρηση είναι οτι δεν είμαι σίγουρος οτι τα κλασικά στο bdsm σχήματα ''Υποτακτική/ος'' και ''κυριαρχική/ος'' (επίτηδες βάζω το Υ με κεφαλαίο και το κ με μικρό...) έχουν εφαρμογή σε όλο το φάσμα των ερωτικών σχέσεων. Συγκεκριμένα δεν είμαι σίγουρος οτι έχουν εφαρμογή στο sugar daddy/mammy και sugar baby επειδή το ''μωρό'' ως σύμβολο μπορεί να θεωρηθεί ''κυριαρχικό'', κάτι σαν μικρός πρίγκιπας ή μικρή πριγκίπισσα αφού όλοι το υπηρετούν με κάποιο τρόπο...

    Και πάλι, ad referendum που λέμε και στα χωριά μας!
     
  11. nymphette

    nymphette Guest

    Sugar Daddy/sugar baby: επί χρήμασι κάλυψη σεξουαλικών αναγκών με κάποιο επίχρισμα αμερικάνικης τρεντυ τσαχπινιάς, ώστε να πάρει το όλο εγχείρημα και λίγο πιο cute χρώμα.

    Στην περίπτωση που η ζαχαρόσχεση βασίζεται στην αλληλοικανοποίηση κάποιου money slavery/whoring φετίχ, τα ενήλικα μέλη έχουν επιλέξει αμφότερα και πιθανότατα θα τους ήταν αδιάφορη ή και ενοχλητική η όποια τάση για πολιτικά ορθή και κοινωνικά ηθική "καθοδήγηση".
    Κάποια σύμπτωση να συγχέεται το DD/lg με τις ζαχαροσχέσεις, ενδεχομένως συμβαίνει επειδή το "little girl" ταυτίζεται συνειρμικά (ίσως και αφελώς- δεν έχω σχετική εμπειρία) με την "όσο πιο ρεαλιστική γίνεται" αναπαράσταση μιας "κορούλας" που πέρα από γονεϊκού τύπου φροντίδα, έλεγχο, αγκαλιές και τιμωρίες, έχει κι επιπλέον ανάγκη από περιστασιακό χαρτζιλίκι, δώρα κτλ, ίσως και ως μορφή επιβράβευσης της όποιας καλής συμπεριφοράς από τον "Daddy Dom".

    Παρόλα αυτά,(και με κάποια επιφύλαξη λόγω γενικότερης απειρίας) το πλαίσιο μιας DD/lg σχέσης ορίζεται με ντιεσικά χαρακτηριστικά ενώ εκείνο των ζαχαροσχέσεων κινείται κυρίως με άξονα το φετίχ της ερωτικής συναλλαγής, περιστασιακής ή μη. Όπως για παράδειγμα, μια D/s σχέση που δομείται με τα ανάλογα χαρακτηριστικά, πάνω στο Αφεντικό/κατοικίδιο πλαίσιο, έτσι και η σχέση DD/lg, επίσης εκφράζει την Κ/υ, με τη μόνη διαφορά πως γίνεται στο πλαίσιο Μπαμπάς/κόρη.
     
  12. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Είναι πολύ της μόδας στο εξωτερικό και προσωπικά δεν είμαι κατά.
    Στην Ελλάδα το να είναι κανείς sugar daddy προυποθέτει και σεξ. Στο εξωτερικό πάλι οχι.
    Πρόκειται για μια καθαρή συμφωνία και ο καθένας παίρνει αυτά που χρειάζεται.