Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch: Τι σημαίνει

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος LordAini, στις 20 Μαρτίου 2009.

Tags:
  1. LordAini

    LordAini Regular Member

    Εδώ και μήνες το λιβανίζω αυτό το ερώτημα, αλλά απο φόβο μη με φάνε τα όρνεα δεν το ρώτησα ποτέ.
    Ε, ήρθε η ώρα να ρωτήσω.

    Τι σημαίνει το status Switch για εσάς?

    Είναι κατα τη γνώμη μου το πιο μπλεγμένο status. Είσαστε Dom/Sub ή Top/bottom? Πιθανότατα άλλος συνδιασμός όπως Top/Sub ή Dom/Bottom? Είναι εφικτοί τέτοιοι συνδιασμοί?

    Ένας Κ με τάσεις bottom είναι λιγότερο Κ? Αντίστοιχα ένας υ που του αρέσει να είναι Top περιστασιακά μπορεί να δηλώσει switch?

    Απευθύνομαι κυρίως σε switch, αλλά όλες οι απόψεις φυσικά είναι δεκτές.
     
  2. Jomaru

    Jomaru Guest

    μονολεκτικα και απλα... σαδομαζοχιστης!
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον ενδιαφέρει η ανταλλαγή πόνου αλλά μόνο η ανταλλαγή δύναμης?
     
  4. Babylon

    Babylon Regular Member

    Switch ειναι καποιος που απολαμβανει αλλοτε τον υποτακτικο και αλλοτε τον Κυριαρχικο ρολο, τον σαδισμο η τον μαζοχισμο. Η "αλλαγη" μπορει να γινει με τον ιδιο συντροφο η με αλλον, δηλαδη αναλογα με τον συντροφο να επιλεγει αλλο ρολο.

    Θα μπορουσες να πεις πως η διαφορα του S/switch με τον perv ειναι πως και οι δυο απολαμβανουν διαφορες ανωμαλιες, με τη διαφορα οτι οι πρωτοι θελουν στις ανωμαλιες αυτες να υπαρχει Κυριαρχος και υποτακτικος.

    Παραπανω εχω γραψει εδω https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t14681/
     
  5. kardy_

    kardy_ Regular Member

    δεν νομιζω οτι εχω να πω και πολλα......
    αλλοι σου βγαζουν την υποτακτικοτητα και αλλοι την Κυριαρχεια....
    μπορει να το κανει και ο ιδιος ανθρωπος...
    μπορει να υπαρχουν σταθεροι ρολοι και απλα καποια στιγμη να αλλαζουν για μια σκηνη και μονο...
     
  6. αυτό πιστεύω και εγώ δεν έχει σχέση με την ανταλλαγή πόνου αλλά με το ποιός έχει το πάνω χέρι
    Αρκεί να μην μπερδευτουν και αρχίσουν τα σκαμπίλια ταυτόχρονα  
     
  7. Jomaru

    Jomaru Guest


    απαντησα προσωπικα... ναι και η ανταλλαγη δυναμης με βρισκει συμφωνο..
     
  8. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Re: Switch: Τι σημαίνει

    αυτο ακριβως.
     
  9. Απάντηση: Re: Switch: Τι σημαίνει

    'Εχω μια σειρά από ερωτήματα...

    Θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό σε μακροχρόνια κατάσταση, δηλαδή να ταλαντεύεται η κατοχή του ελέχγου από τον έναν σύντροφο στον άλλον; Και αν συμβεί αυτό, μπορεί να έχει μια μορφή που να μην περιορίζεται σε σεξουαλικά ή s/m παιγνίδια, αλλά να επεκτείνεται σε όλες τις δραστηριότητες της σχέσης; Και αν μπορεί, τί πιθανές ανάγκες εξυπηρετεί η εναλλαγή αυτή στους συμμετέχοντες;
     
  10. Babylon

    Babylon Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Switch: Τι σημαίνει

    Ναι, μπορει φυσικα να λειτουργησει σε μακροχρονια επιπεδο! Δεν μιλαω για M/s αλλα D/s σχεσεις, δηλαδη σχεσεις οπου ο χρονος κατα τη διαρκεια του οποιου υφιστανται οι ρολοι ειναι συγκεκριμενος, ειτε αυτος ειναι 2 ωρες ειτε 2 βδομαδες, εντος η εκτος κρεβατιου. Εξυπηρετει τις ιδιες αναγκες που εξυπηρετουν και ολες οι D/s σχεσεις. Η εναλλαγη εξυπηρετει την αναγκη που εχουν οι S/switches ταυτοχρονα για Κυριαρχια και για υποταγη, για σαδισμο και μαζοχισμο. Το να μπορεις με το ιδιο ατομο να καλυψεις και τις δυο αυτες αναγκες ειναι πολυ ικανοποιητικο, ειδικα αν εισαι μονογαμικος.
     
  11. Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Switch: Τι σημαίνει

    Πόσο πιθανό είναι να δημιουργηθεί μετά από κάποιο διάστημα και σταδιακά η επικράτηση της μίας από τις δύο μορφές, κάποιος από τους δύο να σταθεροποιήσει την κατοχή του ελέγχου και να πάψει η εναλλαγή;
    Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη.  
     
  12. Babylon

    Babylon Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Switch: Τι σημαίνει

    Δεν το θεωρω απιθανο, αλλα νομιζω πως σε αυτη την περιπτωση ισως δεν μιλαμε για S/switch αλλα για καποιον που εξαρχης ετεινε περισσοτερο προς την μια η την αλλη πλευρα και μετα απο πειραματισμους του βγηκε.

    Προσωπικα δεν μου εχει τυχει να θελησω να σταματησει η εναλλαγη, εχω υπαρξει κοντα στο να νομισω πως ικανοποιουμαι τελικα περισσοτερο ως Κ η ως υ, αλλα γρηγορα ξανααλλαξα γνωμη τρομοκρατουμενη στην ιδεα πως θα στερησω στον εαυτο μου την ικανοποιηση της αλλης πλευρας...