Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

switch ή τι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 11 Ιουνίου 2005.

Tags:
  1. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Άρχισα να ασχολούμε ενεργά με το BDSM πριν από 6 χρόνια, όταν γνώρισα τον σημερίνο άντρα μου και Αφέντη μου, χωρίς να γνωρίζω ορολογίες και τεχνικές, απλά εμπειρικά και χρησιμοποιώντας την φαντασία μας. Πριν από λίγο καιρό που άρχισα να γνωρίζω την ορολογία, ένιωσα την ανάγκη να κατατάξω τον εαυτό μου σε μια κατηγορία. Να σας περιγράψω με λίγα λόγια την πορεία μου για να με βοηθήσετε εσείς να ενταχθώ σε μια κατηγορία.

    Ξεκίνησα το BDSM κάνοντας κάποια sessıons με τον άντρα μου που ναι μεν περιείχαν μεγάλες δόσεις σαδομαζοχισμού αλλά ουδέ μια σχέση είχαν με κυριαρχία και υποταγή. Το να υποταχτώ σε κάποιον πίστευα ότι ήταν κάτι πολύ έξω από τον χαρακτήρα μου, ούτε καν μπορούσα να το σκέφτω σαν ενδεχόμενο. Προσανατολίστικα λοιπόν στην κυριαρχική μου φύση κυρίως προς τις γυναίκες την οποία και καλλιέργησα μέσα από διάφορα sessıons αλλά και σχέσεις. Όσο προχωρούσε η σχέση μου με τον άντρα μου, άρχισα να νιώθω μια ανάγκη να τον ευχαριστώ και να τον υπηρετώ, κάτι πολύ περίεργο για μένα που ήμουν η προσωποποίηση της αντίδρασης. Περιττό να σας πω ότι στην αρχή τα αποτελέσματα ήταν το λιγότερο αποκαρδιωτικά και ουδέ μια σχέση είχα με σκλάβα. Ο εγωισμός ακόμα και θυμός μερικές φορές δεν με άφηναν να το ζήσω. Πέρασα ένα μεγάλο διάστημα παλεύοντας με τον εαυτό μου, μέχρι να αποδεχτώ τελίκα την υποταγή και να αρχίσω να την απολαμβάνω.

    Όλα καλά μέχρι εδώ και το συμπέρασμα που βγαίνει λογικά είναι ότι είμαι swıtch. Όμως μπορείς να χαρακτηριστείς έτσι όταν η μια από τις δυο φύσεις σου, σου βγαίνουν αποκλειστικά και μόνο με ένα άτομο και δεν μπορείς ούτε καν να διανοηθείς να συμβεί με κάποιον άλλο; Τι είναι ένας swıtch; Είναι ένα άτομο που μπορεί να εναλλάσει τους δυο ρόλους αντλώντας την ίδια ευχαρίστηση ή είναι και κάποιος σαν και έμενα που κάποια στιγμή στη ζωή του βίωσε μια εμπειρία του αντίθετου ρόλου;

    Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.
     
  2. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    οκ εγω ειμαι switch. switch κυριως ειναι στο χωρο του s/m καθοτι στο χωρο του d/s δεν ειναι απολυτα εφικτο εκτος κι αν δε μιλαμε για 24/7 καταστασεις. αλλα ακομα και σε 24/7 καταστασεις μπορει να υπαρχει αναμεσα στο ζευγαρι switching ρολων φτανει το ζευγαρι να ειναι πολυ openminded και να μην κολλαει στα στερεότυπα.

    Το καποιος να ειναι switch το θεωρώ προσωπικά και οχι για να το παινευτώ ή κατι τέτοιο κατι είτε πολύ openminded ή απλά καποιος που δεν ξερει τι του γινεται στο χωρο αλλα ψαχνεται να δει τι του ταιριαζει.

    Για ενα πολυ μεγαλο διαστημα ενιωθα μαζο ενω παλιοτερα για ενα μεγαλυτερο ακομα διαστημα ενιωθα σαδο.
    Τωρα νομιζω οτι μπορώ αναλογα τη χημεία να έχω την ίδια ευχαρίστηση και να δώσω την ιδια ευχαρίστηση είτε όντας σαδο είτε όντας μαζο.

    δεν εχει να κανει τιποτε με bisexuality παροτι μπορεί να περιλαμβάνει και αυτό. προσωπικά ειμαι πολυ str8 [ισως και πολυ κολλημένα str8] αλλα αυτό δεν ακυρώνει ουτε κατ' ελαχιστον το γεγονος του να ειμαι switch.

    το να ειναι κανεις switch ειναι μαλλον θεμα χημειας και διαθεσης για προσαρμοστικότητα.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πολύ σωστά ανέφερε ο James_Bondage, πως η κατάσταση switch έχει να κάνει με το χώρο του Sm.
    θα διαφωνήσω όμως σ' αυτό που είπε πως μπορεί να υπάρξει σε Ds και μάλιστα ανάμεσα στα ίδια άτομα, και πέραν τούτου πως αυτό έχει να κάνει με το openminding των ατόμων.  

    Το switch κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι απλά η εναλλαγή ρόλων σε play, είναι περισσότερο σεξουαλικό. Το Ds δεν έχει να κάνει με παιγνίδι, αλλά με ψυχοσύνθεση. Δεν έχει να κάνει με την ηδονή που παίρνω μέσα από τα διάφορα παιγνιδάκια, αλλά με το ποια είναι η βαθύτερη μου ουσία, κρυμμένη πολλές φορές κι από μένα την ίδια.

    Στο Ds, όπως μου Είπε Κάποιος πολύ Ξεχωριστός Master που είχα την τύχη να συναντήσω στα πρώτα μου βήματα και στον Οποίο χρωστώ το ότι σήμερα είμαι εδώ, είναι καθαρά ανταλλαγή εξουσίας και το σεξ απλά το κερασάκι.

    Και κάποιος δεν μπορεί να είναι και υποτακτικός και Κυρίαρχος, όταν πρόκειται για Ds, δεν έχει καν να κάνει με το αν συμπεριφέρεται υποτακτικά η Κυριαρχικά, αλλά με το ποιος είναι, κι εκτός κι αν απλά δεν το έχει ξεκαθαρίσει μέσα του ακόμη, ή πάσχει από κάποιο είδος διχασμό προσωπικότητας ή σχιζοφρένεια, δεν μπορεί παρά να είναι ένα εκ των δύο, ή απλά είναι kinky, σαδομαζοχιστής κ.ο.κ.

    Οι γεννημένοι Κυρίαρχοι άθελά τους Αντιδρούν σε οποιαδήποτε ένδειξη επιβολής εξουσίας πάνω τους.
    Και προς Θεού ας μην ονομάζουμε κολλημένους, όσους λειτουργούν διαφορετικά απ’ αυτό που εμείς κατανοούμε! Δεν νομίζω να είναι θέμα κολλήματος, όταν Κάποιος ακόμη κι αν γονατίσει π.χ δεν νιώθει καμιά διέγερση, είτε ψυχική είτε σωματική.  

    Δηλαδή κατά τη γνώμη σου James_Bondage, ή κάποιο ζευγάρι Ds είναι openminded οπότε κάποτε γονατίζει κάποτε ο Αφέντης και κάποτε η σκλάβα, ή αλλιώς είναι κολλημένοι σε στερεότυπα? Δηλαδή ή όλοι πρέπει να είναι switch, αλλιώς είναι κολλημένοι και συντηρητικοί?  

    Ας επιστρέψω όμως στην αρχική ερώτηση που έθεσε η φίλη Mistress_4F_subs.
    Αναγκαστικά πρέπει να πω μερικά πράγματα για μένα.

    Οι μοναδικές real σχέσεις που είχα πριν από Τον Κύριο μου, ήταν με άντρες υποτακτικής φύσης, για τους οποίους ήμουν η Κυρία.
    Αν το απολάμβανα? Πολύ.
    Είχε σχέση η όλη φάση με Ds? Καμία.

    Ήταν Sm, kinky, οτιδήποτε, αλλά σίγουρα δεν είχε καμία σχέση με Ds. Κι εκεί που έμοιαζε με Ds, ήταν απλά ένας βιτσιόζικος ρόλος που μου πρόσφερε ικανοποίηση και ευχαρίστηση, αλλά δεν με ολοκλήρωνε.

    Και αυτή είναι πιστεύω η λέξη κλειδί. Ολοκλήρωση, ψυχική ολοκλήρωση.

    Όταν πρωτομπήκα στα κανάλια, τον πρώτο που «τόλμησε» να μου πει πως μοιάζω με σκλάβα τον εβρισα... 

    Μιλούσα με πολλούς Dom αλλά κανείς δεν ξυπνούσε μέσα μου υποταγή.
    Μέχρι που μίλησα με Κάποιο που από τα πρώτα λεπτά που μιλήσαμε, ένιωσα αλλιώτικα…ένιωσα σεβασμό, ένιωσα σαν παιδί μπροστά σ΄ ένα βιβλίο που «νιώθει» πως περιέχει τις απαντήσεις που ψάχνει. Κι εγώ έψαχνα, και μέσα από την σύντομη γνωριμία μας πήρα πολλές απαντήσεις και η βασικότερη ήταν πως ναι μπορεί τελικά να ήμουν σκλάβα.

    Πολύ σύντομα η τύχη μου χαμογέλασε και γνώρισα Τον Πρώτο μου Αφέντη, Τον Μοναδικό μου Αφέντη, και αμέσως ένιωσα πως βρήκα αυτό που έψαχνα όλη μου τη ζωή.
    Η υποταγή μου έβγαινε αυθόρμητα, με απίστευτα λάθος τρόπους πολλές φορές. Ήμουν όχι απλά απίστευτα ανεκπαίδευτη, αλλά και πεισματάρα, γαϊδάρα, κακότροπη, εγωκεντρική και πολλά άλλα…
    Αλλά με υπομονή, τιμωρίες, και αντοχές που δεν παύω να θαυμάζω Κατάφερε να «σπάσει» όλη εκείνη την πανοπλία και να βγάλει αυτή που είχα κλειδώσει πολύ καλά μέσα μου.

    Αλλά και τώρα, δεν μου βγαίνει υποταγή σχεδόν με κανένα άλλο. Και λέω σχεδόν γιατί είχα την τύχη να γνωρίσω 1-2 Άλλους που κέρδισαν το σεβασμό μου και τον θαυμασμό μου.
    Με τις γυναίκες δε, ποτέ δεν μου βγήκε υποταγή, νιώθω απόλυτα ίση μαζί τους και με κάποιες, όπως και με κάποιους μου βγαίνει κάτι που θα το ονομάσω «Επιβολή».
    Αυτό όμως δεν με κάνει switch. Είμαι σκλάβα. Αυτή είναι η ψυχοσύνθεσή μου, αυτό με ολοκληρώνει.

    Σε kinky επίπεδο? Με μια διαταγή Του, θα μπορούσα να παίξω όποιο ρόλο Επιθυμούσε με ευχαρίστηση. Θα μπορούσα να πονέσω με ευχαρίστηση άλλους, θα μπορούσα να εξευτελίσω με ευχαρίστηση άλλους, κ.ο.κ.

    Αλλά ποτέ δεν θα μπορούσα να είμαι με Τον Κύριο μου, οτιδήποτε άλλο από απόλυτα σκλάβα Του.

    Είναι Ο Μοναδικός μου Ήλιος Τον Οποίο προσκυνώ με το μυαλό, τη νόηση, την καρδιά και τη ψυχή μου.

    Οπότε Mistress_4F_subs, η δική μου άποψη είναι πως ο δρόμος του καθενός μας, μπορεί να εμπεριέχει πολλά στοιχεία, που εκ πρώτης όψεως να μοιάζουν αντιφατικά, ή να κατευθύνουν προς την κατάταξη στη μία ή άλλη κατηγορία. Τη μοναδική σωστή απάντηση μπορείς να την βρεις μόνο μέσα σου.
    Για μένα έχει να κάνει με το τι γεμίζει απόλυτα το κενό, τι με ολοκληρώνει…ίσως σ’ αυτό να βρίσκεται η απάντηση.



    η λάρα Του
     
  4. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Οκ lara[E-p] αλλα δεν απαντησες στην ερωτηση της Mistress_4F_subs  
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ενδιαφέρουσα πορεία Mistress4Fslaves, ιδιαίτερα αν ληφθεί υπ' όψιν οτι ξεκίνησε στα 14.
    Προσωπικά δεν αποδέχομαι την ύπαρξη switching σε 24/7 M/s και, θεωρώ πως υφίσταται μόνον σε S/m επίπεδο.
    Διαβάζοντας την περιγραφή του εαυτού σου τείνω να συμπεράνω πως οι αντιδραστικές τάσεις προς τον άνδρα σου (και νυν Αφέντη σου), που ανέφερες έχουν να κάνουν περισσότερο με τον εγωϊσμό σου (κοινό σημείο με την αντιστοιχη περιγραφή της lara) και όχι με τι πραγματικά έχεις ανάγκη για ναι νοιώθεις ολοκληρωμένη ως άτομο, χρειάζονται όμως πολύ περισσότερα στοιχεία για κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

    Στο σημείο αυτό θα ήθελα την άποψή σου στο παρακάτω θέμα:

    Το "σωστό" για ένα submissive άτομο δεν είναι να υποτάσσεται σ' αυτόν που αγαπά, αλλά ν' αγαπά αυτόν στον οποίο υποτάσσεται.

    Ενδιαφέρον παρουσιάζει επίσης η φράση σου
    (ας μου συγχωρεθεί η μανία με την σωστή χρήση της γλώσσας πιστεύω όμως πως το "Προσανατολίστηκα λοιπόν, στην κυριαρχική πλευρά της φύσης μουμ, κυρίως προς τις γυναίκες", είναι ορθότερο)

    Πρίν την εκπαίδευσή σου από τον Αφέντη σου υπήρχε η διάθεση για τέτοιο προσανατολισμό;

    Δεν θεωρώ ικανή και αναγκαία συνθήκη τις σεξουαλικές τάσεις για να συμπεράνει κάποιος για την υποτακτική ή μή φύση κάποιου ατόμου, πιστεύω πως είναι απλά ενδεικτικές όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα, και, σίγουρα η διάθεση υποταγής στον σεξουαλικό τομέα είναι πολύ ευκολότερα αποδεκτή απ' ότι ή υποταγή σε άλλα σημεία. Αυτό άλλωστε Μ/μας διδάσουν οικογένεια και κοινωνία από τα πρώτα μας βήματα.

    Ανεξάρτητα από όσα έγραψα παραπάνω όμως, αν και κατανόω την ανάγκη σου να "ξέρεις τι είσαι" θα ήθελα να σου προτείνω απλά να περιμένεις. Ότι και αν είναι αυτό που έχεις μέσα σου σαν ανάγκη ύπαρξης (ναι πιστεύω πως η ανάγκη κάποιου για πραγματική κυριαρχία ή υποταγή είναι ανάγκη ύπαρξης) θα έρθει μόνο του στην επιφάνεια σιγά - σιγά. Απλά έχε τα μάτια και το μυαλό σου ανοιχτά για να το καλως ορίσεις και αγκαλιάσεις.
    Πάνω από όλα σημασία έχει να είσαι ο εαυτός σου και αυτό που ζείς να σε γεμίζει
     
  6. hugger

    hugger Regular Member

    Μηπως αυτο βοηθησει, ειμαι switch γιατι με συναρπαζει otan η συντροφος εχει οποιαδηποτε kinky πλευρα, D η s, οποτε εμπνεομαι για τον αντιστοιχο ρολο. Ο.Κ. κι οταν δεν εχει απο μονη της, προσπαθω να ανιχνευσω τι ειναι και να της το "βγαλω". ΚΑι παλι αναλογως κανω "switch".
     
  7. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Η διάθεση για κυριαρχία υπήρχε πριν την εκπαίδευση μου από Τον Αφέντη μου. Αντίθετα με την υποτακτική πλεύρα της φύσης μου που την ανακάλυψε και την έβγαλε σιγά σιγά στην επιφάνεια. Συμφώνω με την φράση ότι ένα υποτακτικό άτομο πρέπει να αγαπά αυτόν στον οποίο υποτάσεται και όχι να υποτάσεται σε αυτόν που αγαπά. Όσο για τον εγωισμό, δυστυχώς είναι μηχανισμός αυτοσυντήρησης και θέλει πολύ δουλειά για να μπορέσεις να τον παραβλέψεις.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    λολ Πολύ σωστή παρατήρηση Κωνσταντίνε, και ζητώ συγνώμη. Κάτι συνέβει στο copy/paste και λείπει η τελευταία παράγραφος. Την προσθέτω αμέσως.
    Ευχαριστώ πολύ.

    η λάρα Του.
     
  9. PD

    PD Regular Member

    Νομιζω η απαντηση στο ερωτημα της Mistress_4F_subs ειναι απλη:

    Switch (στο BDSM) ειναι καποιος που συμμετεχει σε BDSM δραστηριοτητες, ειτε σαν Top-Dominant ειτε σαν bottom-submissive. Δεν διαχωριζουμε αν προκειται για fem-fem ή για male-fem ή για fem-male ή για male-male.

    Αρα η απαντηση στο ερωτημα σου Mistress_4F_subs ειναι απλη: εισαι switch.
     
  10. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Εγω θα θεσω ελαχιστα πιο διαφορετικα το θεμα. Πιστευω πως ολοι και ολες μας ειμαστε κατα βαθος στον χώρο του BDSM, switch μεσα μας και βγαινει μονο ο ενας ρολος συνηθως προς τα εξω, που μας εκφραζει πιο πολυ και μας καλυπτει περισσοτερο ψυχοσωματικα ! Ομως μεσα μας, νιωθουμε πολλες φορες την ηδονη και την ευχαριστηση, εστω και εγκεφαλικα, να παρουμε την θεση και του άλλου ρολου και να κάνουμε τα αντίστροφα πραματα ! Π.χ. εγω προσωπικα οταν βλεπω φωτογραφιες ή ταινιες με γυναικες σκλαβες, νιωθω οτι εγω ειμαι ο Master τους και το απολαμβάνω ιδιαιτερα, σε βαθμο που σκεφτομαι πολυ συντομα να μεταπηδησω στην αντιπερα οχθη σαν ρολος  
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: RE: switch ή τι;

    Τάση για κυριαρχία ή επιθυμία να σου γίνονται τα κέφια;

    Δεν θα χαρακτηριζα τον εγωϊσμό σαν μηχανισμό αυτοσυντήρησης αλλά περισσότερο σαν μηχανισμό συγκάληψης ανασφάλειας. Δίνω όμως διαφορετικό νόημα στην φράση "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε..." και στη φράση "ξέρω ποιός είμαι και γιατί είμαι, ξέρω τι κάνω και γιατί το κάνω".

    Και οι δύο πηγάζουν από το εγώ, και οι δύο προβάλλουν το εγώ.
     
  12. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Τάση για κυριαρχία φυσικά. Σαν άνθρωπος με τρόπο ζωής το BDSM δεν μου αρέσουν τα εύκολα (να μου κάνουν τα κέφια δλδ)
    Μ'αρέσει να προσπαθώ για αύτο που θέλω και όταν επιτέλους το κατακτήσω να είμαι περήφανη ή ακόμα κι αν δεν το καταφέρω θα είμαι περήφανη και ευχαριστημένη με την προσπάθεια.