Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch, αμφιταλάντευση, μεταβατικό στάδιο, η απλά ισορροπία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 25 Μαρτίου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το λοιπόν, εδώ και αρκετό καιρό σκεπτόμουν, ν' ανοίξω ένα νήμα για την BDSMική φιγούρα των switch...
    Την οποία εγώ τουλάχιστον θεωρώ την πιο "παρεξηγημένη" και πιο "ανεξερεύνητη" όλων...
    Παρεξηγημένη από την άποψη ότι βλέπω ελάχιστα λόγια γι' αυτήν...

    Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω, αν θα ήταν οι πιο χαρισματικοί απ' όλα τ' άλλα BDSMικά status...
    Σίγουρα με ιντριγκάρουν σαν ψυχοσύνθεση (και την οποία γνωρίζω ελάχιστα), όντας άτομο με "ριζωμένη"/άκαμπτη τοποθέτηση μονάχα προς τον βορά της δύναμης/εξουσίας...
    Καλή ώρα και αναφερόμενος σε μένα δεν θα μπορούσα καν, να φανταστώ την παραμικρή πιθανότητα να βρεθώ σε θέση υποταγής έστω και στιγμιαία/προσωρινά...
    Όχι γιατί δεν θα έπρεπε βάσει του status που επέλεξα, μα απλούστατα γιατί δεν πηγάζει από μέσα μου...
    Κάτι σαν "πρωταρχική εντολή" που θα κατέβαζε ακαριαία τον διακόπτη του "συστήματος" μου...
    Κι αυτός είναι ο λόγος που την φιγούρα των switch, την αντικρίζω μ' ένα μείγμα θαυμασμού και περιέργειας...

    Συζητώντας με κάποια άτομα του "χώρου", διαβάζοντας, είδα ότι οι γνώμες διίστανται...
    Για κάποιους/ες η εναλλαγή των ρόλων είναι δυνατή και τελείται με τον/την ίδια παρτενέρ στο πλαίσιο του ίδιου "συσχετισμού"...
    Κάποιοι/ες άλλοι/ες ενδύονται το "ρούχο" του/της Κ/Top, η εκείνον του/της υ/bottom ανάλογα με το status ( αν και θα προτιμούσα περισσότερο τον αδόκιμο όρο "βαθύ σεξουαλικό χαρακτήρα" ) του ατόμου...
    με τ' οποίο εκείνη την στιγμή θα σχετίζονταν, παραμένοντας σε κεινον δίχως αποκλίσεις στην παγιωμένη δύναμη/εξουσία έως ότου η ασυμμετρία ( η γιατί όχι, σχέση ) τους θα διαρκούσε...
    Και όλ' αυτά θα γίνονταν εντελώς αυθόρμητα...
    Για κάποιους η κατανομή ανάμεσα στα δυο άκρα της δύναμης είναι φαινομενικά ανισότιμη, εκφράζοντας μεγαλύτερη προτίμηση (και κάποιες φορές αρκετά μεγαλύτερη) ως προς το ένα από τα δυο "άκρα" ...
    Για ελάχιστους/ες άλλους/ες υπάρχει πλήρης ισορροπία στην ανάγκη/γούστο/ροπή να βιώσουν τόσο την Κυριαρχία, όσο και την υποταγή...

    Μόνο υποθέσεις θα μπορούσαμε να κάνουμε και απόψεις να εκφέρουμε ( αφού ο καθένας/καθεμία εξελίσσεται ίσως και μ' εντελώς διαφορετικό τρόπο) , πόσο μάλλον εκείνοι που δεν θ' ανήκαμε στην κατηγορία των switch...
    Πάντα μιλώντας υποθετικά, το switch status θα μπορούσε να είναι κι ένα μεταβατικό στάδιο, στην διαδρομή κάποιου/ας με τελικό προορισμό έναν από τους δυο "πόλους"...
    Όπως κάλλιστα θα μπορούσε να είναι διαδρομή και σταθερός προορισμός από μόνο του...
    Χωρίς να σημαίνει ότι κάποιος/α θα βρισκόταν σ' ένα άχρονο σταυροδρόμι και ν' απέφευγε, να διαλέξει μια μόνο κατεύθυνση...
    Και γι' αυτό τον λόγο να ζούσε σε μια "μέση γη" με τ'όνομα switch status...
    Επειδή η μέση θα ήταν απλά εκείνη η "γη", που θα ταίριαζε στις φτέρνες του/της...

    Δεν θα σας υποβάλλω κάποια ερώτηση, απ' την στιγμή που το θέμα του νήματος -κατ' εμέ πάντα- θα μπορούσε να έχει διάφορες απαντήσεις ( όπως οποιοδήποτε άλλωστε θέμα )...
    Αν έχετε την διάθεση, αφήστε κάποιο "χνάρι" υπό την μορφή σκέψεως/εμπειρίας/προβληματισμού/άποψης επί του θέματος (κι αν το switch status είναι εκείνο που σας εκφράζει, ακόμη καλύτερα, πόσο μάλλον για έναν αδαή σαν κι εμένα)...
    Για ν'ανοίξουμε μια απλή κουβέντα...τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο...

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο, που ίσως και να μου αφιερώσατε...
     
    Last edited: 26 Μαρτίου 2015
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μια έτσι, μια γκιουβέτσι; (Μπερδεway) για μένα, αναμένω αξιόλογες απαντήσεις από τα ''Διακοπτάκια'' :- )

     

    Ο switch είναι ένας διακόπτης ροής ενέργειας. Ανάλογα με το άτομο που έχουμε απέναντί μας, γυρίζουμε τον διακόπτη. ;
     
  3. Switch φιλε γιατι...δεν κρυβω μονο μια πλευρα μεσα μου ( και ολοι μας πιστευω...). Switch γιατι μ αρεσει η ελευθερια και αυθορμητισμος. Δεν μ αρεσουν τα κουστουμια και τα καλουπια. Switch γιατι απολαμβανω και να με υπηρετουν και να υπηρετω. Αλλωστε ως προ το δευτερο κομματι ειτε Dom ειναι καποιος ειτε υποτακτικος παντα αυτος υπηρετει την γυναικα. Και οταν γουσταρεις τον αλλον πολυ ολα παιζουν...Και γιατι οχι...; Ο ανθρωπος εξελισεται ετσι κι αλλως. Η σχεση εξελισεται. Και πρεπει. Σιγουρα βεβαια υπαρχουν καποιες κλισεις στον καθενα σαφως. Αλλα ποτε δεν θα μπορουσα να ειμαι η το ενα η το αλλο που συμφωνα μ αυτο θα ακολουθουσα συγκεκριμενα προτυπα και μηχανικες συμπεριφορες. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! Αυτα απο εμενα. Να ακουσουμε κι αλλους.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για μένα η ελευθερία μου είναι μόνο το πάνω χέρι...Μέχρι σήμερα τουλάχιστον...Στο μέλλον δεν μπορώ να ξέρω...
    Δεν είναι κάτι το μηχανικό για μένα...Αλλά το ποιος είμαι...Σεξουαλική σφαίρα η όχι...
    Πάντως, ειλικρινά σου/σας βγάζω το καπέλο...
    Και την δική σου παρέμβαση την ήθελα/περίμενα...
    Αλλά πολύ μίλησα εγώ...
    Ο λόγος στους άλλους...έχεις δίκιο...

    Υ.Γ. Ευχαριστώ που άφησες το "ίχνος" σου, ποιος καλύτερα από σένα ( κι εκείνους/ες ) που το ζεις/ζείτε...  
     
  5. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Wtf
    Αυτος ο διακοπτης ειναι ερεθιστικος. Θελω να τον γλυψω.
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Μπορεί και να μην είμαι και η πλέον κατάλληλη να μιλήσω, καθότι δηλώνω και αισθάνομαι την φύση μου υποτακτική, απλά νομίζω ότι στο επίπεδο της σχέσης και της προσωπικής επαφής πέρα από το σεξουαλικό της κομμάτι, νιώθω αρκετά switch...
    Θα μου πείτε τώρα τι βλακείες κάθεσαι και λες, αλλά όχι, θα επιμείνω, το σεξουαλικό-ερωτικό κομμάτι μου είναι παντελώς ξεκάθαρο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορώ και να το απενδυθώ αν οι ισορροπίες είναι τελείως διαφορετικές....
    Δε νομίζω πια να μπορώ να μεταστραφώ πλήρως, ούτε και θα με ενδιέφερε, αλλά θεωρώ ότι σε μία σχέση κυριαρχίας, υπάρχει χώρος και για ανθρώπους σαν κι εμένα, μέσα στις διαφορετικά διαμορφωμένες σημερινές συνθήκες....
    Επίσης το βρίσκω εξαιρετικά καυλωτίκ να γίνεται εγκεφαλικό switching το οποίο να καταλήγει στο κρεββάτι, στον καναπέ, στην μπανιέρα, στο πάτωμα, με τον Κ να θέλει να επιβάλλει την κυριαρχία του πάνω μου....
    Θα ντόμαρε μία υ, αν γούσταρε και μπορούσε, αν δηλαδή βρισκόταν για κάποιον λόγο σε μία σχέση με έναν switch, έναν perv, ή ακόμη και με έναν vanilla?
    Νομίζω πως η απάντηση δίνεται αν κοιτάξετε ανθρώπους και σχέσεις γύρω σας...
    Ακόμη μπορώ να πω, έχοντας μιλήσει με αρκετές υ, ότι ώρες-ώρες, τους μπαίνει στο κεφάλι να κάνουν switching με τον Κ τους...
    Δεν μιλάω για στραπονάρισμα, αλλά ενδεχομένως να έχουν/με φαντασιωθεί να τον βάλουν κάτω και να πάρουν για λίγο τον έλεγχο, να δουν τις αντιδράσεις του και αν και κατά πόσο ο ίδιος θα απολάμβανε ερωτικά κάτι τέτοιο...
    Χαζές απογευματινές σκέψεις?
    Δεν ξέρω...μπορεί... 
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    α ο υ α!   
    υ = We're so fucking BORING.
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Oι πιο κατάλληλοι/ες απ' όλους/ες να "απαντήσουν" είναι οι switch...
    Αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν μπορούν να έχουν γνώμη/ιδέα/σκέψεις/άποψη επί του θέματος, τουναντίον...
    Η ιδέα του νήματος αυτή είναι...
    Να πει όποιος/α θα ήθελε την γνώμη/ιδέα/σκέψη του/της και να γίνει κουβεντούλα...
    Εγώ αυτά που έγραψες τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα...
    Σ' ευχαριστώ για τις σκέψεις σου μάτια μου @brenda ...
    Σε μένα δίνεις πάντα τροφή για σκέψη...  
     
    Last edited: 26 Μαρτίου 2015
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Χωρίς παρεξήγηση, ανήκεις στην κατηγορία modern sub , καλά τα λέω εγώ σε άλλο νήμα, https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/classic-subs-vs-modern-subs.46620/
    Μήπως τελικά ο μοντερνισμός του BDSM έχει αλλάξει ριζικά και έχει αλλοιώσει δραματικά τα χαρακτηριστικά των subs και παράλληλα έχει δημιουργήσει νέα δεδομένα και πρότυπα;
     
  10. Lacrima

    Lacrima Regular Member

    Όλοι οι άνθρωποι έχουμε κομμάτια του εαυτού μας που είναι και κυριαρχικά και υποτακτικά και τα οποία προκύπτουν ανάλογα τις συνθήκες, αυτόν/αυτή που έχουμε απέναντι μας και την φάση που περνάμε.
    Απλά, στην περίπτωση που κάποιος θεωρεί τον εαυτό του π.χ. μόνο κυριαρχικό, καταπιέζει πάρα πολύ την υποτακτική του πλευρά και το αντίστροφο.
    Το ίδιο συμβαίνει και με το ερωτικό κομμάτι. Ο άνθρωπος είναι απο την φύση του bisexual; κάποιοι το αφήνουν να εκδηλωθεί ενώ κάποιοι άλλοι φοβούνται και το καταστέλλουν, όχι απαραίτητα ενσυνείδητα.
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Ενδεχομένως να είναι έτσι όπως τα λες, αν και το επίρρημα δραματικά, του προσδίδει μία αρνητική χροιά, εγώ δεν το βλέπω απαραίτητα σαν κάτι αρνητικό, νομοτελειακό μάλλον, λόγω εξέλιξης....
    Από την στιγμή που δεν είναι πια μία κλειστή κοινότητα, όπου οι κανόνες διδάσκονται και εφαρμόζονται απαρέγκλιτα, ή σχεδόν απαρέγκλιτα και εξίσου από όλους τους συμμετέχοντες, αυτό θα συνεχίσει να εξελίσσεται με την εξάπλωση και την δημοτικότητα του bdsm, σε πιο εναλλακτικές μορφές κατά την ταπεινότατη πάντα γνώμη μου....
    Και για να είμαι ειλικρινής δε νομίζω ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό...
    Και δεν είναι θέμα μόνο επιλογής, αλλά και ισορροπίας, modern subs-modern Dom/mes...
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μην είσαι τόσο κατηγορηματική σε αυτό που λες...
    Μπορεί να ισχύει για σένα, αυτό το ξέρεις καλύτερα απ' οποιονδήποτε άλλο...
    Κάποιοι/ες δεν καταπιέζουν τίποτε και απλά έχουν έναν μονάχα σεξουαλικό προσανατολισμό και μια μονάχα "ροπή" ως προς την πλευρά της "δύναμης"...
    Δεν ξέρω αν αυτό τους/τις κάνει λιγότερο η περισσότερο "λειψούς/ες", αν "λειψούς/ες" θα μπορούσαμε να τους/τις χαρακτηρίσουμε πάντα...
    Εγώ δεν ένιωσα ποτέ την παραμικρή έλξη για έναν άντρα...
    Δεν μπόρεσα ποτέ να θέσω ευατόν υπό κάποιας ( ούτε όταν "βανίλλιαζα" η "βανιλλιάζω" )...
    Απλά δεν μου βγήκε/βγαίνει τίποτε από τα προαναφερόμενα...
    Μάλλον η το παρά έχω "θαμμένο" μέσα μου, η το καταστέλλω τόσο καλά, που ούτε κι εγώ ο ίδιος το παίρνω χαμπάρι ότι θα το "είχα"...

    Υ.Γ. Δεν παίρνω αμυντική στάση, απλά εξηγώ το πως βιώνω εγώ κάποια πράγματα...
    Εξ' ου και η περιέργεια που μου έδωσε το έναυσμα για ν' ανοίξω αυτό το νήμα...
    Ειλικρινά θαυμάζω τους/τις switch και προσπαθώ να "μάθω" κάτι παραπάνω για κείνους/ες...
    Να τους/τις κατανοήσω, δεν δύναμαι, όχι σήμερα, ίσως και ποτέ....