Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

switch και "καθαρότητα"..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 20 Οκτωβρίου 2006.

Tags:
  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Με αφορμή την εξής απάντηση:

    μου δημιουργήθηκαν τα εξής ερωτήματα:
    α.δηλαδή οι switch αμφισβητούνται ως "μη καθαροί";
    Εδώ μέσα έχει σημειωθεί τέτοιο περιστατικό;

    β.Τι είναι η καθαρότητα δηλαδή;
    -ποιους περιλαμβάνει;
    -ποιοι θέτουν τους όρους και τους κανόνες;
    -ποιοι την προασπίζονται και πως;




    Εγώ πάντως θα τοποθετηθώ με το εξής υπεραπλουστευμένο:"όσο υπάρχουν ενεργοπαθητικοί-ες,όλα μπορούν να γίνουν και όλα γίνονται..."
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Αν τα γνωρίζω καλά τα πράγματα Incomplete για τους switch δεν μπαίνει θέμα ότι δεν είναι "καθαροί" το μόνο βέβαιο χαρακτηριστικό τους είναι ότι δεν μπαίνουν σε σχέσεις που τις χαρακτηρίζει βαθύ και μόνιμο power exchange - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. Αυτό δεν τους κάνει ούτε λιγώτερο "του χώρου" ούτε αιρετικούς.

    Και δεν θυμάμαι ποτέ κανείς στην κοινότητα να ενόχλησε switch επειδή είναι switch  

    Οι αμφί που μπορούν να γίνουν και top και bottom σε διάφορες φάσεις της ζωής τους ονομάζονται pan-sexual και είναι μάλλον σπάνιο είδος, αλλά υπάρχει.

    Πολύ θα ήθελα να μπορώ να αποκομίζω ηδονή από παντού και να μπορώ εξίσου να ερωτεύομαι, να υποτάσσομαι και να υποτάσσω, αλλά και αυτά που μου δόθηκαν λίγα δεν είναι...
     
  3. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Νομίζουμε ότι αυτό εξαρτάται από το άτομο. Εμείς θα μπορούσαμε (και το έχουμε κάνει, εκείνη ως top, εκείνος ως bottom, για σχεδόν μία δεκαετία ο καθένας). Απλούστατα βιώνουμε την ίδια ηδονή σε όποιο ρόλο και να βρισκόμαστε. Πράγμα που δε γενικεύεται όμς. Εξαρτάται από το συνδυασμό ατόμων, τις προτιμήσεις του/των switch, και τη φάση της σελήνης.

    Είναι το ίδιο με έναν αμφιφυλόφιλο που μπορεί να είναι σε μονογαμική σχέση με ένα άτομο (η γνωστή παρανόηση ότι οι αμφι έχουν ανάγκη τη συνεύρεση/σχέση και με τα δύο φύλα ταυτόχρονα)...

    Φτου! Τώρα δηλαδή πρέπει να αλλάξουμε την υπογραφή μας;;;

    Μπορεί να είναι πολύ ισχυρή εμπειρία. Σε όποιο ρόλο κι αν είσαι, ξέρεις πώς ακριβώς νιώθει το άλλο άτομο. Με δύο switches ειδικά, η ηδονή είναι πολύ πιο έντονη! Και οι δύο ξέρουν ακριβώς τι νιώθει ο άλλος, και αυτό αυξάνει την ηδονή της σκηνής ακόμα περισσότερο.
     
  4. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Δεν έχω γίνει μάρτυρας λεκτικού λιθοβολισμού προς κάποιον/α switch από μέλος του forum για την κλίση του περί αμφίδρομης ανταλλαγής εξουσίας... ακόμα... τώρα, το τι ξημερώνει είναι ένα άλλο ζήτημα...

    Έχω την αίσθηση πως με τον όρο "καθαρότητα" ο KyriosG αναφερόταν σε αυτούς που προσανατολίζονται αποκλειστικά και μόνο σε μια "κατεύθυνση" (Κυριαρχία ή υποταγή), με την έννοια ότι έχουν ξεκάθαρα μια και μόναδική κλίση και ανάλογα με αυτήν εκφράζονται. Δεν είδα πουθενά να εννοείται αυτό με διάθεση μομφής προς την συγκεκριμένη κατηγορία ατόμων. Από την άλλη βέβαια, φρόνιμο θα ήταν να καταθέσει ο ίδιος την ερμηνεία του γι' αυτό, μια και δικό του ήταν το post αυτό, ώστε να μην αυθαιρετούμε.

    "Χρυσές συνταγές" δεν υπάρχουν φίλε μου (προσωπικά καίω στην πυρά κάθε τέτοιο εγχειρίδιο). Σε μια σχέση (θα έπρεπε να) περιλαμβάνονται όσοι εκφράζονται μεσα της με τον τρόπο που νιώθουν καλύτερα με τον εαυτό τους. Κανόνες, όροι και κανονισμοί είναι αυτονόητο ότι τίθενται από τους μετέχοντες σε αυτήν, όπως ακριβώς οι ίδιοι προασπίζουν την "καθαρότητα" (στο μέτρο που επιλέγουν).
     
  5. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Incomplete δεν ξέρω την άποψη των άλλων μελών.

    Εγώ θα πω την δική μου άποψη.

    Κάποτε δεν είχα πρόβλημα με τους switch, μετά όμως από μία άσχημη εμπειρία, λέω όχι.

    Δεν ξέρουν τι θέλουν, τους βγαίνει ξαφνικά από μέσα τους ο Dom και ένα απλό session ....

    γίνεται ταινία φρίκης  

    Ευχαριστώ πολύ , δεν θα πάρω.
     
  6. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Κάποτε δεν είχα πρόβλημα με τα βενζινάδικα, αλλά μια φορά μου έβαλαν βενζίνη με λάσπη, κι από τότε δεν έχω ξαναπάει.

    Εναλλακτικά... δεν είχα πρόβλημα με τους άντρες, αλλά γνώρισα έναν που ήταν μεγάλο κάθαρμα, κι από τότε δε θέλω να τους βλέπω.

    Ή εναλλακτικά... δε σε ενοχλεί όταν σου λένε το κλασσικό και ενοχλητικότατο «όλες οι γυναίκες ίδιες είσαστε»;

    Προφανώς όταν καείς με το χυλό φυσάς και το γιαούρτι, αλλά οι υπεργενικεύσεις δεν κάνουν καλό σε μια ήδη μικρή κοινότητα. Το βρίσκουμε άδικο να κρίνεις σημαντικό μέρος των δικών μας σεξουαλικών προτιμήσεων επειδή είχες μια κακή εμπειρία με κάποιον που μάλλον δεν ξέρουμε καν.  

    Αν ένα απλό session στράβωσε, έπρεπε να χρησιμοποιήσεις το safeword που υποθέτουμε ότι είχατε συμφωνήσει (το safewording προστατεύει ΚΑΙ τις δύο άκρες του φάσματος), και να τον στείλεις από κει που'ρθε με συνοπτικές διαδικασίες.

    Άλλωστε ποιος λέει ότι επειδή κάποιος δήλωσε switch ήταν υποχρεωτικά switch; Κακόβουλοι υπάρχουν παντού. Μπορεί να είναι γυναίκες, άντρες, straight, bi, gay, tops, bottoms ή switches. Η μ_λ_κ__ δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο κανενός.

    Σου δίνω το λόγο μου εκ μέρους και των δύο μας, ξέρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλουμε, ξέρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τι δε θέλουμε, και αυτό που έχει συμφωνηθεί στο negotiation είναι ακριβώς αυτό που θα συμβεί στο session.
     
  7. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Επιλογές αγαπητοί μου και εγώ έχω κάνει τις δικές μου  
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    H προσωπικη Μου γνωμη ειναι πολυ καλη για τους "διακοπτες" Μας.
    Μπορει να μην ειναι "ξεκαθαροι" η να μην ειναι "καθαροι" οπως θελετε να τους λετε...αλλα οι ιδιοι ειναι ευτυχισμενοι.
    Τους θεωρω υγιεις μεσα στην σχεση τους μια που αναλογα την στιγμη, η το προσωπο που εχουν απεναντι τους παιρνουν και δινουν οτι τους εκφραζει. Παντα, η σχεδον παντα, γνωριζουν πια θα ειναι η θεση τους απεναντι σε ενα ατομο και αναλογα φερονται εκφραζοντας η την μια τους πλευρα, η την αλλη.

    Στα switch ατομα δεν μπορεις να τους επιβαλλεις να ειναι υποτακτικα.
    Πρεπει να κερδισεις αυτη την πλευρα τους αν εισαι Κυριαρχικος.
    Πρεπει να τους πεισεις για να σου παραδοθουν, η να σε παραδεχτουν.
    Αυτα τα ατομα δεν χαριζονται.

    Ξερουν τι θελουν, ποτε το θελουν, το πως θα το παρουν η και το πως θα δωσουν.
    Αυτο φυσικα αν και εφοσον εχουν βρει τον καταλληλο παρτενερ.
    Πιστευω οτι ειναι τυχεροι πανηδονιστες. Ανοιχτοι και οχι μονοπλευροι.
    Ετσι ειπσπρατουν ηδονες ανεπαληπτες αναλογως και απο τους δυο ρολους.
    Σιγουρα ανοικουν στο ΒDSM. Σιγουρα κυκλοφορουν αναμεσα μας.

    Φυσικα ενα session με ενα switch, μπορει να καταληξει μεχρι και τραγικο εαν δεν εχουν ξεκαθαριστει απο την αρχη οι ρολοι. Επισης μπορει να γινει και κωμικοτραγικο, αν ο/η Κυριαρχος δεν μπορεσει η δεν ειναι ικανος/η να παρει τα ινια της συνεδριας.
    Αυτο ειναι δυνατον να συμβει αν η Κυριαρχικη πλευρα του switch, ειναι πιο δυνατη απο αυτη του/της Κυριαρχου που εχει απεναντι του στο session.
    Αν ο Κυριαρχος δεν μπορεσει να "πεισει" τον switch για την Κυριαρχικοτητα του, τοτε μπορει να συμβει ακομη και το μοιραιο... 

    Γνωμη μου ειναι, απευθυνομενη στις/στους Κυριαρχους που νιωθουν οτι δεν θα τα βγαλουν περα με ενα switch, να απεχουν εξ αρχης απο μια συνεδρια. Αν εχουν ηδη μπει σε αυτην και νιώσουν στην πορεια που αυτη εξελισσετε, αδυναμια να επιβληθουν, τοτε να χρησιμοποιουν τις λεξεις κλειδια, η να την σταματησουν ακαριαια.
    Σε αλλη περιπτωση ας το απολαυσουν.... 

    Οι δικες μου εμπειριες με switch, ειναι πολυ καλες και ευχαριστες, αντιθετα με την Princess_of_Pain. Με ελκυει το γεγονος οτι υποτασσω και την Κυριαρχικη τους πλευρα. Ειναι η προκληση στο να ειμαι Εγω η Κυριαρχη ενος "ατιθασου" υποτακτικου η ενος "επιδοξου" Κυριαρχου!
     
    Last edited: 22 Οκτωβρίου 2006
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: switch και "καθαρότητα"..

     
     
  10. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Όπως αναμφίβολα θα πρόσεξες δε θίγουμε την επιλογή σου ούτε το δικαίωμα επιλογής σου! Το μόνο που θίγουμε είναι η υπεργενίκευση: είχες μία κακή εμπειρία με κάποιον switch, άρα δηλώνεις ότι όλοι οι switches έχουν ακριβώς την ίδια προσωπικότητα μ'εκείνον.

    Ανακαλύψαμε πρόσφατα ότι αποτελούμε μειονότητα στον ελληνικό χώρο, οπότε νιώθουμε ότι πρέπει να προστατευτούμε από το μέγιστο εχθρό κάθε μειονότητας, την γενίκευση.  
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

      Χαχαχαχα.... 
    Πολυ μου αρεσε η ατακα σου, περι....της ανακαλυψης σου..... 
    Εδω θα ανακαλυψεις πολλα παραδοξα, θα ακουσεις πολλα περιεργα, θα συναντησεις πολλα φαινομενα...!
    Ορεξη ναχεις!

    Panacotta_of_Doom καλε μου ...και γλυκε μου (γιατι οχι?) Φ/φιλε....
    Απο ποιους να προστατευθειτε?
    Να προστατευθειτε απο αυτους που Σ/σας ζηλευουν, επειδη εχετε τα @@ να δηλωνετε απερισπαστα οτι εισαστε switches?
    LoοοοL

    Εχω να σου πω ενα μυστικο. 
    Σκυψε να στο πω στ' αυτι να μη μας ακουσουν και ψιλοφρικαρουν οι υπολοιποι:
    Μη γελιεσαι. Τα φαινομενα απατουν.
    Η πλειοψηφiα των ατομων που ασχολουνται με το BDSM στον Ελλαδικο χωρο ειναι switches.
    Εκπλησεσαι ε?
    Εγω οχι πλεον!
    Ειναι το ανομολογητο "παραπτωμα" πολλων.
    Δεν ειναι κακο...μη τους παρεξηγησεις.
    Οι ιδιοι το βλεπουν ετσι...γιατι ετσι τα εμαθαν.... Λανθασμενα.

    Λες να εχουμε τα ποιο καθαρα status, σκλαβους/ες, Κυριαρχους/ες, στον κοσμο?
    Oχι φυσικα!!!
    Ε/ειμαστε φαινομενο στο κοσμο της BDSΜ Κοινοτητας διεθνως?
    Ναι, Ε/ειμαστε φαινομενο, αλλα για λαθος λογους!
    Και οι λογοι ειναι απλοι εως και γελοιοι...

    Στην πλειοψηφια τους, ντρεπονται να το δηλωσουν ευθαρσως οτι ειναι switches.
    Οι ιδιοι που ντρεπονται να το ομολογησουν, δεν δισταζουν να το βιωσουν και να το εκδηλωσουν οποτε τους δοθει ευκαιρια.

    Αρα, καθαροι ειναι αυτοι που με ειλικρινια δηλωνουν switches (ετσι ξερεις με τι και ποιους εχεις να κανεις) και ανωριμοι εως και δειλοι, ειναι οσοι το κρυβουν, για να μη δεχτουν την υποτιθεμενη "κατακραυγη", των υπολοιπων ξεκαθαρων καθαροαιμων (μερικες φορες υποτίθεται) δηλωμενων Κυριαρχικων και (μερικες φορες υποτίθεται) δηλωμενων υποτακτικων.

    Ας μεινει αυτο κοινο μας μυστικο λοιπον Panacotta_of_Doom...Φ/φιλε switch!!
    Ας τους δουμε με επιεικεια...
    Εχουμε δρομο μπροστα μας....Φ/φιλε
    Καποτε θα μαθουμε εδω στο Εllada οτι κανενα status δεν ειναι ντροπη, οταν αυτο εκφραζει το Ε/ειναι Μ/μας.

    Και χοντρα χοντρα θα στο πω, οτι Εγω τους μη δηλωμενους switches τους βλεπω σαν αυτους τους κρυφοομοφιλοφιλους, που βριζουν τους υπολοιπους ομοιδεατες τους και οχι μονο...αλλα τους μαχονται και τους κατακρινουν κιολας δημοσια, οπου σταθουν και οπου βρεθουν. (παραδειγμα σου εδωσα - ΓΜΤ λες να ηταν αστοχο?)

      ...Χαχαχαχα...Ακομα... γελαω... 
    Νασαι καλα! Μου εφτιαξες την μερα!!
     
    Last edited: 22 Οκτωβρίου 2006
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: switch και "καθαρότητα"..

    ??