Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. gaby

    gaby Guest

    Σε αυτό βάλε κι εμένα μαζί σου @4misstres  
     
  2. 4misstres

    4misstres New Member

    Πολυ ευχαριστως,το ταξιδι ειναι δωρεαν χωρις υλικες απολαβες,μονο συναισθηματα και γι'αυτο ειναι και μοναδικο...μακρια απο συμφεροντα... 
     
  3. Για να μιλησουμε τωρα προσωπικα και γενικα.
    Προσωπικα: Δεν μπορω τις ταμπελες και τα κουστουμια. Δεν χωραει η ψυχη μου σ ενα κουτακι.
    Γενικα: Μπορει να χωρεσει καποιος εναν Ωκεανο μεσα στην χουφτα του;
    Προσωπικα: Δεν με ενδιαφερει να βουτηξω στα βαθεια νερα του bdsm και να το παρω και πολυ στα σοβαρα.
    Γενικα: Ποιος παιρνει την ζωη του τοσο πολυ στα σοβαρα και τους ρολους του; Ενας σοβαρος ανθρωπος μπορει να γελασει; Να παιξει; Ελεγχει συνεχως τον εαυτο του, εχει γινει δεσμοφυλακας του εαυτου του. Μasters=Slaves.
    Προσωπικα: Οταν με ελκυει καποια, οταν την ποθω, οταν με τρελαινει, οταν νιωθω πραγματα γι αυτην, οταν την αγαπω, θα με χαλασει που θα αντιστραφουν οι ρολοι και θα την υπηρετησω; Αφου θα ειναι η Θεα μου. Η μημπως οταν εγω παιρνω τα ηνια παλι αυτην δεν υπηρετω; Περα απο status και λεξεις και αναλυσεις υπαρχει μια Ουσια. Βρειτε την.
    Γενικα: Δεν ισχυει το παραπανω;
    Προσωπικα: Μ αρεσει η ελευθερια. Ο αυθορμητισμος. Ο Ανθρωπος.
    Γενικα: Αληθεια ποση ελευθερια κρυβεται σ εναν χωρο ο οποιος ειναι τιγκα στην εξαρτηση; Αληθεια ποση ελευθερια κρυβεται σ ενα χωρο τιγκα στους κανονες και στα Ιερα Βιβλια που εχουν γραψει αλλοι στο περασμα των χρονων; Αληθεια ποσοι ακολουθουν πιστα αυτους τους κανονες; Η μημπως αλλα γραφουν εδω και αλλα κανουν; Αληθεια ποιος κοιταει πρωτα τον Ανθρωπο και οχι πρωτα την καυλα του; Ενα status υπερεχει ενος Ανθρωπου;
    Προσωπικα: Ημουν 25, ημουν 30, τωρα ειμαι 39. Αλλαζω. Εξελισσομαι. Βαριεμαι τα ιδια και τα ιδια.
    Γενικα: Αληθεια σε ποιον αρεσει να φοραει το ιδιο κουστουμι μια ζωη;
    Προσωπικα: Ποτε δεν πηγαινα τους Δασκαλους και τους Γκουρου. Χρειαζονται κι αυτοι βεβαια. Ποτε δεν μ αρεσαν οι ετοιμες απαντησεις ομως. Δεν θα εχεις απο εμενα τετοιες.
    Γενικα: Μaster is right και Μaster is always right ειναι απλα ανοησιες μεγαλου βεληνεκους.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Με τα προσωπικά σου δεν έχω καν λόγο να διαφωνήσω, αφού αφορούν μονάχα εσένα.
    Και με τα γενικά σου και να διαφωνούσα δεν θα είχε νόημα, αφού κι εκείνα δικά σου παραμένουν.
    Αφού όσο και να έχουμε γενική άποψη κι επί παντός επιστητού, το δικό μας γενικό όσο και να το ήθελε, δεν θα μπορούσε να γνωρίζει το ειδικό των άλλων.
    Τουτέστιν και το προσωπικό και το γενικό μας, πάντα προσωπικό μας είναι.
    Στην πρώτη περίπτωση είναι εσωστρεφές και στην δεύτερη εξωστρεφές.
    Απλά στην πρώτη περίπτωση είναι σίγουρα σωστό, ενώ στην δεύτερη, η πιθανότητα να κάνουμε λάθος εκτίμηση, είναι αρκετά μεγάλη.
    Αφού συχνά πυκνά προβάλλουμε στους έξω το μέσα μας, δίχως πρώτα να έχουμε φιλοξενήσει/επεξεργαστεί, όσα θα μας εξέπεμπαν οι έξω για τους δικούς τους εαυτούς.  
     
    Last edited: 29 Νοεμβρίου 2015
  5. MasternSlave

    MasternSlave The Leveller

    Κάποτε σ' ένα ανέκδοτο, ο εικοσιδυός είχε πεί στον φίλο, ο οποίος επρόκειτο να κάνει κάτι για πρώτη φορά: Μην ανησυχείς για την κοπελιά. Κάνε ότι κάνει.
     
  6. Το οτι ο κοσμος φλεγεται ειναι κατι δικο μου; Ειναι μια προσωπικη αποψη; Ειναι μια λαθος εκτιμηση; Οχι βεβαια. Ειναι μια αληθεια. Ξερεις...δεν διαφερουμε και πολυ εμεις οι ανθρωποι. Οταν εχεις επιγνωση του εαυτου σου, της καθες σκεψης και του καθε συναισθηματος, εχεις επιγνωση και για ολη την ανθρωποτητα. Οποτε οταν λεω κατι προσωπικο δεν αφορα μονο εμενα...Και οταν μιλαμε για επιγνωση και αντιληψη, δεν εννοουμε βεβαια καποιον διαμορφωμενο και φανατικο νου που ειναι βουτηγμενος μεσα σε διανοητικες αναλυσεις και σε επιρροες. Μιλαμε για εναν ελευθερο νου που βλεπει συνεχως τα παντα γυρω του. Χωρις ολα τα παραπανω σκουπιδια που ανεφερα που θολωνουν την ματια του....Ενα παραδειγμα...Ενας Μaster θα σου πει οτι ΕΓΩ κανω κουμαντο σε μια σχεση. Εγω κινω τα νηματα. ΕΓΩ ειμαι Ο Αφεντης. Γιατι θα στο πει αυτο; Γιατι ετσι εχει διαμορφωθει. Αυτα εχει διαβασει στα Ιερα Βιβλια. Αυτα του εχουνε πει. Εγω απο την μερια μου λεω οτι μια γυναικα κινει τα νηματα παντα. Ειτε ετσι ειτε αλλιως. Γιατι θα στο πω αυτο; Γιατι πολυ απλα εγω δεν ανηκω στο χωρο, δεν ειμαι φανατικος, δεν εχω διαμορφωθει και αυτη η αποψη μου ( και σου εξηγω αμεσως τωρα γιατι δεν ειναι απλα μια γνωμη ) προερχεται μεσα απο παρατηρηση των δικων μου σχεσεων και γενικα ΟΛΩΝ των σχεσεων. Μια παρατηρηση ομως που δεν διαστρεβλωνεται απο τιποτα.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    1. Κάποιος (οι περισσότεροι) κυριαρχικός, είναι κυριαρχικός πριν διαβάσει βιβλία και πριν δει ιστοσελίδες και φυσικά πριν ή και χωρίς να του πουν το οτιδήποτε.

    2. Δεν κινούνται τα πάντα από μια γυναίκα πάντα. Μην δογματίζουμε. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις συναντήσει ποτέ και φυσικά να μην έχεις συνάψει σχέση με πραγματικά υποτακτική γυναίκα. Η σχέση με μια υποτακτική γυναίκα δεν είναι κάτι εύκολο. Το να κυριαρχήσει κάποιος σε ένα υποτακτικό άτομο θέλει προσπάθεια, ενδιαφέρον, πυγμή, αποφασιστικότητα και την ανάλογη κυριαρχική προδιάθεση. (Θέλει κόπο το ρεπάνι, κάθε τόπος δεν το κάνει).

    3. Όταν λέμε "μεσα απο παρατηρηση των δικων μου σχεσεων και γενικα ΟΛΩΝ των σχεσεων. Μια παρατηρηση ομως που δεν διαστρεβλωνεται απο τιποτα"
    Μάλλον λέμε μια πελώρια υπερβολή. (κι ας είναι η προσωπική μας αλήθεια).
     
    Last edited: 30 Νοεμβρίου 2015
  8. 1. Εξαρταται τι εννοουμε κυριαρχικος. Εαν εννοουμε καποιον ο οποιος εχει απλως τα ηνια στην κρεβατοκαμαρα, ναι οι περισσοτεροι δεν ειχαν διαβασει κατι. Εαν εννουμε κυριαρχικος με την στενη εννοια του ορου ο οποιος κυριαρχει στα παντα, τοτε εκει υπηρχε καθοδηγηση απο βιβλια και ιστοσελιδες.
    2. Μπορει η λεξη παντα που χρησιμοποιησα να ηταν λιγο υπερβολικη. Ας πουμε τις περισσοτερες φορες. Αυτη ομως ειναι η κινητηρια δυναμη σε μια σχεση. Το οτι δεν εχω συναντηση ποτε γυναικα τι το ηθελες; Με απογοητευσες, περιμενα περισσοτερα απο εσενα. Αλλα ας το προσπερασω. Και δεν ειναι μονο μια σχεση με μια υποτακτικη που θελει δουλεια, αλλα γενικα ΟΛΕΣ οι σχεσεις θελουν δουλεια. Και βεβαια θελει κοπο το ρεπανι. Και ιδρωτα. Και απο τους δυο, οχι μονο απο τον εναν. Εκτος κι αν μιλαμε για ασυμμετρες σχεσεις οπου εργαζεται πολυ σκληρα ο ενας....Ενας Dom δηλ...Οποτε εδω οι αποψεις διιστανται για το ποιος ειναι ο σκλαβος....
    3. Υπερβολη η παρατηρηση; Δεν θα το ελεγα. Μaster is always right ναι θα το ελεγα.
     
  9. Brigitte

    Brigitte Contributor

         
     
  10. Libertin

    Libertin Regular Member

    Αν και μπαίνω αργά στο νήμα, αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι πάντα είχα ως έμπνευση τους ήρωες του θείου Μαρκησίου. Κανείς ποτέ δεν έκατσε να βάλει ταμπέλα στον εαυτό του. Ακολουθούσαν το πάθος τους. Αυτό μου αρκεί. Γι' αυτό προτίμησα ως ταμπέλα για τον εαυτό μου το perv.
     
  11. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Πολυ ενδιαφέρον νημα!!
    Δε θα πω πολλα..και αυτο γιατί ειμαι και ντροπαλη   και οκνηρη στη συγγραφη.. Χαχα
    Με καλυψαν πολλοι απ'αυτους που εκφραστηκαν πριν.. Εκανα απειρα like.. sorry γι'αυτο.. Πιστεύω, κρινοντας απο τη δικη μου περίπτωση, μεσα σε εμας τους switch υπερισχύει ενας απο τους δυο ρόλους κατα βαση.. αυτο δεν αναιρεί την υπαρξη και του δεύτερου ρολου..ολα μα ολα κρίνονται απο τον παρτενέρ.. Ειμαστε κατι σαν χαμαιλεοντες.. Προσαρμοζομαστε αναλογα με τα στοιχεία που μας βγάζει ο αλλος.. Αν θα μπορούσα να ειμαι μονο το ενα ή το αλλο για μια ζωη?? Ανάλογα με αυτο που υπερισχύει μεσα μου.. Σε μενα υπερισχύει η υποτακτικοτητα.. Βασει αυτου αν βρισκοταν ο κατάλληλος για μενα Κ θα μπορουσα να ειμαι μια ζωη υπο διχως να μου λείπει κατι.. Και δε θα μπορουσα να είμαι μια ζωη Κ γιατι σίγουρα κατι θα μου ελειπε.. Μπορεί να φαίνεται αστείο σε μερικούς ή ακόμα και γελοίο αλλα ολα εχουν να κανουν με τα ποσοστά του καθε ρολου μεσα μας.. Αν σχετιζομουν με καποιον switch τι θα γινόταν? Μου έχει τύχει μονο σε session οχι σε σχέση.. Οποτε θα μιλησω μονο για το πρωτο.. Ηταν μια απίστευτα εντονη εμπειρία με εναλλαγη ρολων τελειως ξαφνικά και αβίαστα μεσα στο ίδιο session που για μένα τουλάχιστον αγγιξε το ΙΔΑΝΙΚΟ...
    Αυτα απο 'μενα.. Πολλα έγραψα τελικά..  
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για τον νηματοθέτη ήταν ευχαρίστηση και τιμή του που έγραψες, όσα έγραψες.
    Και πάντα για κείνον και το πως αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα, δεν είδε τίποτε τ' αστείο ή το γελοίο στα λόγια σου.
    Να είσαι καλά.

    Υ.Γ.

    Mετά τον Πάπα, τον Γιώργο τον "τραγουδάω τελείως διαφορετικά πράγματα, με τρόπο που να μοιάζουν όλα ίδια" και τον Αλέξη, οι τρελοί που αναφερόμαστε στον εαυτό μας στο τρίτο ενικό, γίναμε τέσσερις χαχαχα   
     
    Last edited: 20 Ιανουαρίου 2016