Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch: προτασεις μεταφρασης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος capeaway, στις 5 Νοεμβρίου 2007.

Tags:
  1. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Switch: προτασεις μεταφρασης

    Συμφωνούμε μόνο στο 2. Δε θα επιμείνω. Τα επιχειρήματα έχουν εκτεθεί εκατέρωθεν (αμφιπλεύρως). Ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

     
     
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Νομίζω ότι το "δυσιπόστατος" είναι το καλύτερο, διότι έχει δύο ουσίες, αν θέλεις Ουσίες, με την έννοια ότι παίζει σε δύο υποστάσεις. Είναι Κυρίαρχος και υποταχτικός, αλλά όχι συγχρόνως, απαραίτητα. Πότε γίνεται η αλλαγή; Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε έτσι ώστε να δώσουμε μια ονομασία που θα ορίζει αυτή την αλλαγή και τη χρονική στιγμή ή τη διάθεση. Αλλά, το σίγουρο είναι ότι έχει δύο υποστάσεις.
     
  3. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Switch: προτασεις μεταφρασης

    μου άρεσε το δισυπόστατος  
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ντουμπλ-φας.

    Δεν είναι βέβαια μετάφραση στα Ελληνικά, αλλά είναι μια λέξη που χρησιμοποιείται ευρέως στην Ελλάδα. Η μετάφρασή της είναι αναστρέψιμος, αντιστρεπτός, διπλής όψεως. Δεν ταιριάζουν. Το ντουμπλ-φας ακούγεται καλύτερο από το switch. Πιο παιχνιδιάρικο.

    Δύο-σε-ένα.

    Υπάρχουν και οι διπλοθεσίτες.
     
    Last edited: 9 Νοεμβρίου 2007
  5. Σκλαβοαφεντης ή Αφεντροσκλαβα 
     
  6. wanderer

    wanderer Regular Member

    Απάντηση: Switch: προτασεις μεταφρασης

    Διπλοθεσίτης  
     
  7. Maley

    Maley Contributor

    διπλοτετοιος.. 
     
  8. impassable07

    impassable07 Regular Member

    μηπως να πουμε "αναποφασιστος"???    
     
  9. Ίσως να δωθεί ένας καλύτερος ορισμός (αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το switch), όταν κατανοηθεί πλήρως ότι ένας πραγματικός switch (και όχι απλά ένας αναποφάσιστος) δεν είναι συνηδειτά ούτε dominant ούτε submissive. Είναι κάτι άλλο, κάτι τρίτο και όχι κάτι ενδιάμεσο. Οπότε η όλη προσπάθεια προσέγγισης του θέματος με λογικούς διαδυκούς τελεστές είναι άτοπη.

    Προσωπικά βρίσκω τόσο αφελές, όσο και προσβλητικό να γίνεται μία προσπάθεια περιγραφής και ταμπελοποίησης μίας σεξουαλικής συμπεριφοράς βάσει της συμπεριφοράς του συντρόφου του. Είμαι διαφορετικού τύπου switch όταν συνευρίσκομαι με μία Domme, και διαφορετικού με μία sub?.. και κάτι εντελώς διαφορετικό όταν είμαι με μία switch? Και τι είμαι τότε όταν συνευρίσκομαι με μία vanilla?

    Η προσέγγιση του switch στο κομμάτι bdsm, είναι εντελώς διαφορετική και ίσως αντισυμβατική απο αυτή των υπολοίπων μελών της σκηνής. Για αυτό ίσως και εμείς οι switches αποτελούμε μειοψηφία, και πολύ συχνά αντιμετωπιζόμαστε ως οι "εξόριστοι" της σκηνής, μέσα στην ίδια τη σκηνή.
     
  10. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Καλε αυτο μου θυμιζει πια μια παλια τρανς, την Ρεα την διπλοκάπακη!
     
  11. Geisha

    Geisha Regular Member

    Απάντηση: Switch: προτασεις μεταφρασης

    Διπλοθεσίτης....!?!?!?!?!?!


    χαχαχαχαχ    
     
  12. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Παντως καιρου!

    Εχουν την δυνατοτητα να Κυριαρχισουν, αλλά κ να υποτάξουν αναλογα Τ/τον Σ/συντροφο...
    π.χ: παιρνω παραδειγμα εμενα.. εχω σχεση με Κυριαρχο αρα μεσα σε αυτη ειμαι υποτακτικη, αλλα δυναμαι σε καποιες περιπτωσεις (κ λογω της παρουσας με εντολη ή αδεια) να λειτουργησω με τριτα προσωπα ειτε με το ενα ειτε με το αλλο...